Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plemenářský zákon
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Kříženky BF s čím? Místní včela to bylo co? Co já jsem zaznamenal (diskuze na zahraničních fórech) tak největší problém s bodavostí je u kříženek BFxAMM. U kříženek BFxAMC jsem nezaznamenal, že by si někdo stěžoval na bodavost, ale zase hodně často si stěžují na snížení výnosu medu způsobené větší spotřebou včelstva. Z těch kříženců se staly to čemu já říkám černá díra na cukr absolutně jim chyběla vlastnost tzv. spořivost.
Ale tento zákon je o tom jestli jen jedno plemeno nebo všechny. Takže pokud by bylo povoleno chovat vše, tak příklad pokud si jeden koupí BF tak druhý vedle může mít tmavou, třetí si doveze matičku z dovolené z Itálie a stejně k té bodavosti dojde a bude docházet i ke snižování výnosů. Je jedna taková lidová včelařská zkušenost a to, že po čem houby to se dědí nejlépe. Já mám včely v lese, ale vy co máte včely na zahradě se sousedy okolo, by bylo jen otázkou času, kdy začnou problémy.
(04.02.2017 16:23)Guliver napsal(a): [ -> ]
(04.02.2017 11:54)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]
(03.02.2017 15:19)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]Znovu prosim o poskytnuti informaci s pozitivni referenci na viceplemenne souziti vcely medonosne u nas ci ve svete. V soucasnosti i historii. Prosbu nemyslim ironicky - samotnemu se mi to nepodarilo dohledat. Opaky vsak ano.

Vy, zastánci nového PZ od nás hodláte získávat argumenty pro jeho obhajobu? Vy ty argumenty nemáte? nebo vy ty argumenty tajíte? Vy tajíte i toho, kdo to z Vás inicioval?. Když nevíte, tak nic neprosazujte, stejně, jako v normálních státech okolo nás.

Tak jsem se mrknul po čase jak se do toho obouváte, jak vyhrožoval Jíra Přešličků a narazím na tohle. Tohle mě upřímně rozesmálo. Včelka.cz po oponentuře PZ chce kladné zprávy o tom co dotyčný obhajuje a dozví se, že by to bylo použito k obhajobě PZ. To už vrchol je hlouposti a jasný důkaz jak tonoucí se stébel chytají. Tohle ani v televizi nevymyslí Big Grin.
Hele Pájo, co jsi dělal těch posledních 27 let v selekci vlastního chovu? Zvykal sis?Big Grin
Nás v tomto vláknu nezajímá, co koho rozesmálo, ale to, kdo stojí za změnou v novém PZ (včela kraňská), jak si ji máme vysvětlit a uvést do praxe. Mě otázky pana Dolínka nezajímají, on samozřejmě chce odvést debatu stranou. Ne, ta debata je o PZ. To je název tohoto vlákna.
Je to přesně tak. Většina posledních příspěvků patří do jiného vlákna. Třeba plkání o křížení. Kdo chce vlastnosti a porovnání jednotlivých kombinací, ať tlačí na UCHS. Testování je jejich povinnost. A zveřejňování testace také. A podle novelizace PZ také provádění plemenitby jen prověřenými včelstvy zapsanými v plemenné knize (plemenářské evidenci).

Z počtu chovatelů BF uveřejněném v článku Jaké chováme včely v České republice nemám pocit, že bychom tonuli.
(05.02.2017 8:53)Aleš Molčík napsal(a): [ -> ]Kříženky BF s čím? Místní včela to bylo co? ...
Kdyby to věděli sami chovatelé, asi by to řekli. Nebo jsem nedával pozor. Možná by věděl někdo jiný, kdo tam byl, třeba Kuba ...
http://gegorius.rajce.idnes.cz/Momentky_...rni_jizdy/
Jiří
Tak několik "fatických" poznámekCool.

- předpokládám že farmáři co mají Bf v okolí "staré" evropské populace si nelibují v píchání se včelama a asi by to nedělali kdyby jim to nefungovalo
- Viz farma navštívená Dadantklubem v Rakousku - jen BF - Rakousko to dosud v mých očích byla Kraňka.
- Farma v Polsku při výletě PSNV - pokud si vzpomínám, tak několik tisíc svých včelstev, něco přes tisích oddělků, každoročně nakupují asi 300 BF matek aby si to vylepšili - samozřejmě i tady dotaz na bodavost - v obou případech nechápali na co se ptáme.
- tamtéž na výletě bylo dvakrát možno vidět jak vypadá šlechtění a chov matek, pak má člověk jiný pohled na "starosti" místních chovatelů o kvalitu svých chovů a mikrookrsků s produkcí 100 matek - spíš v v PZ vidím v této perspektivě obavu před konkurencí
-A argumenty pro PZ v parlamentu - jen Včela tmavá, - těch asi dvacet včelstev ve vyšších partiích Šumavy jsou důvodem pro přijetí zákona Smile Smile Kam se hrabe lex Babiš .
- nikdy a nikde nezaznělo že je tady větší problém - BF.

A to vypadá na další vnitřní průser ČSV co se dotkne i nečlenů a jsem zvědav co s tím budou dělat - asi nic jako třeba s tím pylem v českém medu, maximálně anonymně poštuchovat na VF. Smile Možná si přihrají nějaké dotace. Cool

Když vezmu ten článek ve Včelařství, tak to je pěkný průser!!!
A ČSV , protože kromě KTM neznám jediného chovatele BF co by nebyl v ČSV = UCHS Kraňky co nemá Kraňku ani ve stanovách. Sad
Nechápu co sem má kdo pořád potřebu tahat nějaké stanovisko PSNV. Mě by zajímalo hrozně odborné stanovisko ČSV. Co na ten průser a co bude dělat?
Z toho článku vyplývá, že polovina republiky je za***na BF tak,. že tam to bude za chvíli na zrušení chovů co neinseminují pokud mají dodržet PZ Smile.
Takže když to někdo přivede do takového stavu tak by měl držet ústa a nelézt sem na VF provokovat.
Protože jsem zvědav jak se z toho průseru kam jste to přivedli dostanete, a toto nevyřeší žádných deset korun ze včelstva. Cool
Jenom bych chtěl na chvíli vlez do té vaší sociální bubliny jménem PSNV Big Grin

Všechno co tu čtu o názorech na nový PZ mi přijde a to hodně ovlivněn subjektivním názorem jednotlivce a jeho příslušností k danému spolku ani jsem zde nenašel žádné objektivní názory pro a proti spíš tu více po sobě štěkáte než diskutujete. Asi už se s toho tady nevyhrabete.
Tak co to , Jirko obohatit vlastním názorem z Tvé sociální bubliny, když Ti objektivně nestačí, co zde bylo uvedeno? ... Big Grin
Jiří
Karle, už to pochop. Od ČSV žádné odborné stanovisko nedostaneš, bo ve vedení nejsou odborníci na včely. Tam jsou odborníci na odklony, tunely, lhaní. A jsou dobře školení.
PN.
Tak dobře Jiří

I kdyby tento nový PZ vešel v platnost tak plno včelařů si udělá jak uzná samo za vhodné a to podle svého vědomí a svědomí nedokážu si představit ,že nějaký státní úředník bude chodit kontrolovat úly včelařů zda dodržují PZ.
A to je dobře nebo špatně?
Jiří
Dobře zkusím to

Pokud vezmeme historické zkušenosti naších předků ,kteří chovali včelu tmavou

-Bodává
-zimuje v malém počtu max 1 kg včel
-pomalí jarní rozvoj
-nevyužije jarní snůšku
-malý vynos medu
jiná plodová křivka s vrcholem červenec - srpen
dnes úplně nevhodné prostředí pro její chov chybí lesy a vřesy

Za to kraňka je přesný opak ........
Co se týká BF tak ta má taky pozdější křivka vývoje v plodovaní spíš asi je využiješ na vřes než na řepku....
Co se týká původních druhů tak ty dnes v naší krajině asi moc nepřežijí.Lide změnili krajinu za 200 let tak k nepoznání ,že původní druhy nemají šanci se přizpůsobit.
No a ještě dopiš to podstatné:
mém rád Kraňku, chci všude jen kraňku a souhlasím s novým PZ, to pokládám za názor.
(05.02.2017 4:45)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]... Kdyby byly kříženky místní včely a BF v saském Ebersbachu při zářijové Severní jízdě svině bodavý, těžko bychom si je, Kubo, mohl prohlížet tak z blízka a těžko by tam mohla děcka běhat jen v tričkách. ...
(05.02.2017 11:45)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]
(05.02.2017 8:53)Aleš Molčík napsal(a): [ -> ]Kříženky BF s čím? Místní včela to bylo co? ...
Kdyby to věděli sami chovatelé, asi by to řekli. Nebo jsem nedával pozor. Možná by věděl někdo jiný, kdo tam byl, třeba Kuba ...
http://gegorius.rajce.idnes.cz/Momentky_...rni_jizdy/

Ahoj Jiří a díky za argument.

1.)
Nevím, z čeho vycházíš, že to byly kříženky. Já tu informaci nezachytil. Nechal jsem víc než hodinu na hledání, co Schieback měl za včely... Nedohledal jsem to nikde jednoznačně uvedené. Na úlových lístcích jsem původ matek nenašel a fotky včel na nějaké blondýny moc nevypadají - samá šeď šeď. Pokud tam teď pojedeš znovu, budu rád za nějaké ověření a případně kolikátá generace to je.

2.)
Čistě hypoteticky mějme za to, že to kříženky byly.
Pak (konečně) děkuji za příklad, který by podpořil názor na kritiku novely PZ. Ale očekával bych, že jich bude tak trochu víc - že je budete prostě hrnout a doložením nespočtu odkazovaných/publikovaných příkladů prostě smetete obavy z toho, že by byl problem tu nemít jen kraňku... Resp. jsem očekával, že to případně najdu někde i sám - ale zatím jsem našel spíš nespočet varování před mixovými populacemi včel.
Pro mně je to jednoduché - počkám, jak se s PZ popasujů inspektoři
(05.02.2017 15:11)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]Ahoj Jiří a díky za argument.
1.)
Nevím, z čeho vycházíš, že to byly kříženky. Já tu informaci nezachytil. Nechal jsem víc než hodinu na hledání, co Schieback měl za včely... Nedohledal jsem to nikde jednoznačně uvedené. Na úlových lístcích jsem původ matek nenašel a fotky včel na nějaké blondýny moc nevypadají - samá šeď šeď. Pokud tam teď pojedeš znovu, budu rád za nějaké ověření a případně kolikátá generace to je.
Ok, při demonstraci u otevřených úlů to René říkal, slyšel jsem to já a jistě i řada dalších. Víc o tom nevím, nepovažoval jsem to tehdy, žel, za podstatné. Ale pokud tam pojedu na blížící se konferenci, optám se. Osobně si myslím, že to prostě moc neřeší (viz ten ofocený úlový výkaz). Protože to asi nevnímají jako problém. Já včely vzhledem ke kvalitě přístroje nefotil, ale žluté proužky si pamatuju dobře. Možná by někdo měl lepší fotky.
Tím nepopírám, že někde to jako problém vnímáno být může, ale to je velmi osobní, lokální a nevěřím, že je to většinou podložené nějakými naměřenými morfometrickými či genetickými daty. Zejména u nás.
Ostatně i ty zdejší legendy o bodavosti kříženek AMM a AMC jsou úsměvné. Vždyť nikdo neví, co v dané lokalitě bylo tehdy za včely. Nebo jsou nějaká data z prováděných testů tehdy? Obávám se, že ne. Že nikdo přesně neví, do jakého lokálního mixu se tu či onde dovezly ony kraňky v letech, kdy jsme my byli mladí a plní budovatelského, folkového či hippie nadšení a ostatní tahali kačery nebo chodili po houbách.Big Grin
Jiří
(05.02.2017 14:48)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]No a ještě dopiš to podstatné:
mém rád Kraňku, chci všude jen kraňku a souhlasím s novým PZ, to pokládám za názor.

Prosím tě takového jsem nic nepsal, snažím se ,aby zde na forum byla diskuze k PZ .Je třeba hodnotit vlastnosti druhu včel a matek a prostředí v ,kterém budou žit. A to tu neprobíhá spíš je to na rovině osobní subjektivní.
Historie už víme jak to dopadlo v Brazílie s křížením včely medonosné s včelou africkou
a to je jeden s nevyvratitelný důkazu této to doby.
Otázka je jak to dopadne u nás?
Hyju jaky kmen BF ty chovas??jak jsi prisel na to ze ma pomalejsi Jarni nastup??vis to je pekna blbost krom Milana Havelky a mozna par dalsich bez vetsich potizi mam urcite silnejsi vcely nez vetsina chovatelu Kranek to se stebou klidne vsadim a muzem to na jare porovnat,nejlepsi nazory jsou od tech co si neco nekde prectou zaslechnou a videj max pres plot a pritom o tom vecne diskutuji.
Hlavne nejvetsi problem tohoto zakona je ze az nejaky chovatel poda zalobu na to ze u vcel je dovoleno pouze jedno plemeno a vsadte se ze to soud smete ze stolu neni mozne aby toto platilo pouze u vcel a muzete si klido skakat 10 metru vzteky ale je to tak a neobhaji to nikdo.
Myslíš jako takhle

Myslíš tohle


[Obrázky: P1000892.jpg]
Taky jsem sem daval fotky jsem na founu tudiz sem ted odkaz na foto nedam kdy je to focene a hlavne jaka je to ramkova mira??ja fotil v Lednu a vcel tam mam vic na mire 39x35 pod nima 39x17 a vcely az do podmetu navic dalsi bod kolik se ti jich vyroji??ja bez opatreni krome vcasneho rozsirovani nedelam nic a beru za prohru kdyz se mi na 30 vcelstev jedny vyroji prumer je 1 roj na 50 vcelstev
(05.02.2017 16:09)Hyju napsal(a): [ -> ]... Historie už víme jak to dopadlo v Brazílie s křížením včely medonosné s včelou africkou a to je jeden s nevyvratitelný důkazu této to doby.
Otázka je jak to dopadne u nás?
Zatím víme to, jak to dopadlo s těmi Tebou zmíněnými kříženkami. Už se běžně chovají pro své dobré vlastnosti, např v Arizoně (viz film More than Honey:
http://www.morethanhoneyfilm.com/
http://www.morethanhoneyfilm.com/protagonists.html
A Fred Terry s nimi v pohodě včelaří:
).
Jiří
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Referenční URL's