Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Plemenářský zákon
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Teda Vy jste hlava pane Vachmajstr!
Ps: uz byl nekdo u soudu souzen (odsouzen) za rozmnozovani jine vcely nez kraňky? A pokud ano, jak to dopadlo??
kde neni zalobce neni soudce
Žlté gény sú tu už dlho a sú všade. Moje F2 od inseminovanej Vigorky už mali v 1/3 žlté tergity od trúdov "domorodej kranky". Ak je kombinované kríženie nevhodné, resp. zakázané, ako sa sem žltosi dostali ? Ak kranka nevykazuje požadovaný stupeň odolnosti voči patogenom, tak je jedno či má "čistokrvná kranka" žlté, alebo ružové tergity. Trvať na čistote plemena kranky je potom len potreba fanklubu, alebo kšeftu. Ak dosahujú náhodné, alebo kultúrne krížence rovnaké, alebo lepšie vlastnosti v odolnosti voči VD a iným patogenom, tak sú pre praktický chov výhodnejšie. Podľa toho sa budú správať aj chovatelia napriek zákazom. Preto veľkochovy uprednostňujú Buckfast, kde má šľachtenie širšie možnosti doplnenia vhodných génov.
.......nebudú tie žlté tergity už dávno od "vlašky"..? Blush
...aká "čistá" kranka....možno v Slovinsku...
(18.01.2022 9:48)TomasK1 napsal(a): [ -> ]kde neni zalobce neni soudce

Svata pravda... Tak proc o tom takova litanie co by bylo kdyby bylo??
(18.01.2022 11:12)goro napsal(a): [ -> ].......nebudú tie žlté tergity už dávno od "vlašky"..? Blush
...aká "čistá" kranka....možno v Slovinsku...
Pôvodné plemená:
https://www.researchgate.net/figure/Dist..._283419658
Interpretácia šľachtiteľa:
https://vceliematky.sk/nezodpovednost-ha...slovensku/
Honza Veber - litanie litanie....reaguju na příspěvek...celé forum jsou pak litanie...ale k věci, k dodržívání pravidel a zákonů přece není potřeba, aby mi to vysvětlil soud, sou pravidla a zákony, který dokážu dodržovat i bez soudu.....mě je to jedno, kdo co chová a rozmnožuje a šlechtí....ale jsem si jist, že včelařům chovatelům matek, keří systematicky šlechtí včelu kraňskou, to jedno není.
" .............že včelařům chovatelům matek, keří systematicky šlechtí včelu kraňskou, to jedno není."
Kteří si myslí, že chovají včelu kraňskou to může být buřt.
Důležitější a účelnější by pro ně bylo zřízení oplodňovacích okrsků v místech, kde je nízké zavčelení a kde dojde k všeobecné shodě včelařů.

Kdyby došlo na soud, tak mi soud jistě přetěžce stanoví, že má včela není kraňská, a to je tak všechno. On mi může postihnout jen v případě, že jsem měl dostatek nástrojů na to, abych to poznal.

Procentní hodnocení příslušnosti k plemenu včely kraňské, které je v současnosti používáno, je plemenářský nesmysl. To nikde na světě u žádného plemene neexistuje. Buď ten jedinec je příslušné plemeno, nebo není. Nic jiného neexistuje.
...ano , to jsem tim chtel naznacit, ze jim to jedno neni, protoze nemaji jistotu cistoty trubcu v okoli...tj. potrebovali by to resit těmi okrsky...pak by jim to fakt bylo burt...ale kolik takovych chovatelu matek je, kteri pro svoji praci maji takova mist a podminky rovnajici se chovatelskemu okrsku....jsou- li u nas v CR vubec takova mista.

navic jsem cetl, ze trubci cestuji/letaji na velke vzdalenosti, ne jako delnice, ktere se vrwci zpet na sve stanoviste...pro trubce to bezpodminecne neplati.
Tome,
včela kraňská je v plemenářském zákoně jen proto, že administrátorem dotace 1.D smí být jen uznané chovatelské sdružení, tj. jedině a pouze (podle plemenářského zákona) ČSV. Nehledej v tom nic jiného. S genetikou to nemá nic společného!
Pravda.Zadna starost o genetiku,ale pouze ekonomicke zajmy.Poslanci a senatori to zblajzli i s navijakem.
(18.01.2022 17:29)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Procentní hodnocení příslušnosti k plemenu včely kraňské, které je v současnosti používáno, je plemenářský nesmysl. To nikde na světě u žádného plemene neexistuje. Buď ten jedinec je příslušné plemeno, nebo není. Nic jiného neexistuje.
Zkuste mi, prosím, vysvětlit zejména to, že plemenářsky "nic jiného neexistuje". Nerozumím tomu...Kraňka je přece geografické plemeno?!
Plemenársky zákon je to že pár sráčov a vymätencov si stanovili svoje jeblé presvedčenie a zásady že, budú určovať svoj druh za svoju modlu na ktorú nedajú dopustenie " Kranku ". A preto budú hatiť čo druhý sa rozhodli ísť vlastnou cestou pod rúškom tupých zákonov čo si vytvorili. Doteraz si tí hlupáci idú v zabehnutých koľajach, až dôjde deň že sa dakde vykydajú, tí normálny na nik z vysoka a úprine "serú"...
(20.01.2022 7:53)František Kašpar napsal(a): [ -> ]
(18.01.2022 17:29)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Procentní hodnocení příslušnosti k plemenu včely kraňské, které je v současnosti používáno, je plemenářský nesmysl. To nikde na světě u žádného plemene neexistuje. Buď ten jedinec je příslušné plemeno, nebo není. Nic jiného neexistuje.
Zkuste mi, prosím, vysvětlit zejména to, že plemenářsky "nic jiného neexistuje". Nerozumím tomu...Kraňka je přece geografické plemeno?!
Včela kraňská je geografické plemeno, akorát není (snad vyjma DNA) všeobecná dohoda na standardu, na plemenných znacích, které jasně definují co je uznané plemeno včely kraňské. Pokud včela některý ze znaků nesplňuje, nemůže být uznána, není uznané plemeno. Používání procent, jak se blíží, či vzdaluje standardu může být jen orientačním hodnocením, ke kterému plemenu se kříženec blíží.
Geografické plemeno vzniká ze společného genetického základu přirozeným šířením druhu a postupným přizpůsobováním se novým geografickým, klimatickým i pastevním podmínkám. Nevzniká jiný druh. Plemena se mezi sebou mohou v místech dotyku (klina) volně křížit. Kříženci jsou zpravidla méně životaschopní (outbrední deprese), takže oblast dotyku plemen tvoří jakousi polopropustnou zónu přes kterou se dostanou pouze varianty genů, které s těmi původními variantami tvoří životaschopné kombinace.
Tento proces nepřetržitě probíhá, plemena se v přirozeném prostředí neustále ovlivňují- nejsou nějak zakonzervovány v neměnném stavu. Z tohoto pohledu se pojem geografické plemeno a jeho standard všude ve světě definuje mnohem volněji, než jak si ho vysvětlujete Vy. Dokonce i DNA standardy plemen včel jsou vyjadřovány pomocí pravděpodobnostní statistiky.
Z plemenářského pohledu Vaše argumentace nedává smysl.
Kříženci jsou zpravidla méně životaschopní (outbrední deprese), takže oblast dotyku plemen tvoří jakousi polopropustnou zónu přes kterou se dostanou pouze varianty genů, které s těmi původními variantami tvoří životaschopné kombinace.
Rovnaký problém je aj inbridní deprese. Najskôr treba nájsť životaschopných krížencov a nevylučovať kombinované plemenné kríženie, lebo je potencionálnym zdrojom požadovaných vlastností, ktoré sa inbreedingom kranky nedosiahli. Až potom ich potvrdiť zaužívaným plemenárskym postupom.
Pokud napriklad pri chovu cmelaku priparim k bombus ter.terestris cmelaka ter.lucerus, ziskam hybrida, ktery kdyz mi unikne do populace narusi svym potomstvem dedicnost nasich cmelaku. Hybridni populace mohou jinak prezivat zimu pricemz i potence trubcu muze byt mnohem vyssi. To muze vest k zvysenym uhynum nejen chovanych, ale i volne zijicich vcelstev v extremnim pripade i k ztrate jedinecnosti celych geograf.plemen. Krizeni u vcelstev neni totez co u krav, probiha plosne a mimo kontrolu cloveka. A kazdy takovy nakup buck.matky se v pameti lokality nechtene otiskne na desitky let i kdyz uz je dany vcelar davno pryc.
Jo, chudák včela černá, kde je jí konec, všeho jsou příčinou včelaři Cool
(20.01.2022 14:14)František Kašpar napsal(a): [ -> ]Geografické plemeno vzniká ze společného genetického základu přirozeným šířením druhu a postupným přizpůsobováním se novým geografickým, klimatickým i pastevním podmínkám. Nevzniká jiný druh. Plemena se mezi sebou mohou v místech dotyku (klina) volně křížit. Kříženci jsou zpravidla méně životaschopní (outbrední deprese), takže oblast dotyku plemen tvoří jakousi polopropustnou zónu přes kterou se dostanou pouze varianty genů, které s těmi původními variantami tvoří životaschopné kombinace.
Tento proces nepřetržitě probíhá, plemena se v přirozeném prostředí neustále ovlivňují- nejsou nějak zakonzervovány v neměnném stavu. Z tohoto pohledu se pojem geografické plemeno a jeho standard všude ve světě definuje mnohem volněji, než jak si ho vysvětlujete Vy. Dokonce i DNA standardy plemen včel jsou vyjadřovány pomocí pravděpodobnostní statistiky.
Z plemenářského pohledu Vaše argumentace nedává smysl.
Z Vaší argumentace ale nedává pak smysl jakkoliv na našem území určovat plemennou příslušnost. To by bylo možné jen tehdy, kdyby byly nastaveny hranice, standardy, limity, znaky...., ta volnost musí mít někde hranice, jinak je "kraňkou" každá včela.
Jediné, co lze ze současného posuzování vyvodit je to, že české území je zavčeleno s převahou genů včely kraňské (zatím). Ale praktický význam pro chovy to nemá.
Praktický význam by měly nastavené limity čistoty rasy, plemena, ekotypu, tedy standardy pro šlechtitelské a rozmnožovací stanice. Limity, které by kontrolovala Česká plemenářská inspekce nejsou, tak se rozmnožují kraňky se zrzavými tergity a podobně. K tomu všemu si každý z nás může koupit jakoukoliv matku kdekoliv v Evropě.
Vidím to tak, že uvedení včely kraňské v PZ má význam jen pro správné nasměrování dotací a nemá žádný vliv na to, jak se v Čechách v terénu vyvíjí reálná plemenitba a asi se o to nikdo nezajímá.

Mně to, co se ohledně plemene včely kraňské odehrává, až tak nevadí. Včelaři z mého okolí naštěstí dost šetří a matky nekupují, což přispívá k formování místního ekotypu bez určení rasy. No a já se ho tu produkcí trubců a matečníků snažím ohýbat k vyšší vitalitě, zadarmo, bez dotací, z čiré lásky ke včelám.
No dyť. A co do toho kočování. To se různost roznáší napříč polovinou republiky. A trubci končí zalétlí bůh ví až kde všude.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45
Referenční URL's