Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Krmítka a krmení
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
mám pár včelstev tak mě to nevadí ale je pravda že dyž po nakrmení ty ikeácké bedýnky vydělávám z nástavku tak vytahuju aj šecky rámky na kerých bedýnka stójí. je to u minimálně polovičky včelstev.
(26.07.2019 23:16)zdenda3 napsal(a): [ -> ]Jak otočíš ten kbelík, aby nevytekl roztok ?

Nosím si prázdný kbelík a nad ním převrátím kbelik s cukrem. Roztok si odstříkne a já to posadím nad včelstvo. Jde to velmi rychle.

Ve víkách kbelíků je u jedné strany asi 35 dírek vrtákem 1,5mm. Je to stejné jako když krmíte sklenicí s děrovaným víčkem. Některé kbelíky se na slunku scucávají podlakem do sebe, na to pozor. Nad otvorem ve stropě se může krmit taky jen običejnou sklenicí.
Ještě dodám ,kdyby do toho někdo šel tak lino nebo voděvzdornou překlišku nelze nahradit sololitem. V úle je vlhko , venku sucho a sololit zvedne rohy kroutí se, a to hodně.
a dyž hodně vyfukuje, nechců kýble z úlu odletět? plný asi né, ale vyžraný?
Prosím o foto toho děrovaného výka. Když dokrmíš tak na to lino nebo překližku nasadíš stříšku ? Díky za rady
Foto jen tak nedám fotí mi to brygádník když děláme. Já na to nemám mobil. Lino můžeš sundat , tát foliji a víko. Nebo dáš na lino foliji a víko a lino oděláš až na jaře. Dírky jsou u kraje v kruhu asi 7cm. Dírky malé 1,5mm nidy ne dírky přez 2,2mm občas probublávají a roztok teče do včelstva rychleji než včelstvo bere.

(27.07.2019 7:53)Jan Petřík napsal(a): [ -> ]a dyž hodně vyfukuje, nechců kýble z úlu odletět? plný asi né, ale vyžraný?

Když je tam ještě čtvrtina tak né. Kbelík se dá taky zatížit. Když uletí prázdný belík tak se nic neděle do toho malého otvoru moc nenaprší a včelstvo je takto i 3 dny a nic se neděje. Lino je přilepené za půl dne a pak ho neodfoukne ani orkán.
Vaše včelnice je, dle fotek, na přímém slunci. Sáhnul jste si někdy na to lino ve sluneční výhni? Umíte si představit jak je vašim včelám pod tím linem? S tímhle mám já docela problém.

Ale bude to z mé strany hloupé, protože je jeden fakt, který se málo ví a to, že vedra nesvědčí roztočům. A funguje to i v celodenním stínu a na přímém slunci bude logicky "ozdravná" kůra horkem ještě účinnější. Jen jde o to, jak moc to včely stresuje či možná dokonce poškozuje.

A jak docilujete aby vč neplodovala v zimě?
Lino vodí teplo málo a já to vůbec neřeším. Čelní stěna úlu je 25mm dřeva a je rozpálena hodně. S vedrem si včelstva poradí. Plod má stále stejnou teplotu tak že ani v extremních vedrech roztoči neopadají. To by v afryce nebo ve španělsku neměli rostoče žádný.
Příliš moc nádobíčka, které se musí někde po většinu roku skladovat.
I nutnost nahradit víka čímkoliv dočasným považuji za nekomfortní.
Kbelíky jsou umité v komínech a zaberou 1m podlahové plochy a lina jeden vysoký komín 50x50cm. Výkluzi jsou nutnost a zaberou 2m podlahové plochy do výšky 2m. Já dost přemíšlím jak si ulehčit práci a nemít nadbytečné haraburdí. Dostat do 240včelstev tuny cukru s co nejmenší pracovní zátěží to není jen tak. Nebo je snad lepší na každé včelstvo skladovat 3 velké sklenice a nebo na každé včelstvo uvolnit jeden nástavek a mít vaničky se slámou a furt sundávat víko a být v kontaktu se včelami?
Já zkusil letos sirup Apivital v kýblu dát vzhůru na víko - je prosakovací. Musel jsem to dát pryč a dát normálně se slámou, teklo to fest.
Je mi to divné ,oryginál kbelíky by měli fungovat. Na videích odtrhnou folii nad dírkami a kbelík převrátí. Já převracím na prázdný kbelík na zemi a nechám odstříkout . Chytne to vákum a v tu chvíli to posadím nad včelstvo. Při převrácení bez toho mého odstříknutí vyteče do včelstva asi 1,5-2dcl roztoku což také nemusí vadit. Malé dírky a menší pevný kbelík je jistota.
Jak dopravuješ kbelíky na stanoviště, aby nevytekly během cesty. Nebo je naplníš až u včel z nějaké velké nádoby ? děkuji
V minulosti jsem si přečetl návod Zdenka Barnáta na krmení kýbli přes lino s dírou.
Letos jsem to tak zkusmo provozoval při prvním krmení.
Jediné čeho jsem se bál je to, že by prázdný kýbl mohl odfouknout vítr, tak jsem na ně dával cihly a kameny, které mám standardně na střechách.
kýble jsem použil od Apivitalu, které mám již několik let.
Po sejmutí výkluzu jsem místo nich dal lino s výřezem, na které jsem si předem naznačil obvod kýblu, abych se trefil na výřez dírkami.
Funguje to zcela bezvadně. Neproteče to (fyzika to nedovolí)- nad lavorem si to upšoukne a pak už to dám na lino.
Bezva nápad, děkuju moc.
(28.07.2019 21:50)zdenda3 napsal(a): [ -> ]Jak dopravuješ kbelíky na stanoviště, aby nevytekly během cesty. Nebo je naplníš až u včel z nějaké velké nádoby ? děkuji

Plníme na místě z 1000l cisterny kterou vozím na dvounápravovém vleku. Chce to brzo ráno než začnou slídit a otravovat. Jde to ale i v poledne když se plní rychle a odháněj se kouřem.

MartinH To lino už má být pod výkluzem,odstranění výkluzu je pak čístá práce. Dírky nemusí být přímo nad otvorem ,víko kbelíku má osazení a včely pod ním mohou běhat po celém obvodu. Je jedno jak je kbelík posazen. Prostě zhruba na střed.
To si nejsem jistý... totiž tenhle kýbl s oranžovým víkem.... to víko se na začátkou vahou sirupu (roztoku) vyboulí a prostor pod ním vprostřed se zmenší, nebo úplně zmizí. vytvoří se zase až obsah ubývá a kýbl vyprázdňuje. Zkoušel jsem to tak, že jsem ho položil na sklo a díval se odspodu.
položení lina je dost závislé na typu výkluzu. Jaké výkluzy používáte?
Kdo ještě používáte slámu z pole do krmítek tak si pusťte dvouminutové audio Jaké dopady má kontaminace půdy na rostliny a živočichy?
Zabývají se mimo jiné tím jak pesticidy ze slámy, která je následně použita kolem jahod se dostávají do půdy a blokují růst jahod.
Chlapík, který tak před deseti lety velmi od slámy v krmítku odrazoval musel mít negativní zkušenost, ale vysvětloval si to tehdy větrem přenášenými patogeny, které s tou slámou dal do úlu. No a ono pesticidový výluh určitě včelám nepřidá.
Šestnácti cestný, kruhový ve středu. Moje kbelíky mají vysoký rantl asi 15mm.
Kurnik s tou slámou to je nepříjemné. Zkusím další kýble otočit, asi jsem to dával blbě a nevytvořil se podtlak.
U nás to děláme takto. Rychlé, učinné, levné, osvědčené. Sláma je vlastní, prostá všech chemikálií.

Buď dáváme 2 x 5,5 l kbelík od salatů a majonéz, nebo 1 x 11 l OBI kbelík - roztok 1:1. 200l sud pojme 105kg:105l

Pak cca 2x dolii a je nakrmeno.
Referenční URL's