Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Metodika chovu v Eurodadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Asi to bude tím, že tam je jednoduchá, velmi srozumitelná metodika od Ing. Řeháčka, který - ač bohužel nežije - tak má aktivního a spolehlivého pokračovatele Ing. Cimalu. Právě ty odebírané krajní plásty jsou už z jeho "dílny".
Pavelno
Vaši připomínku jsem přeposlal správci webu Dadanklubu
Z Dadantklubu jsem dostal tuto odpověď:

Citace: Dadantklub měl diskuzní forum na internetu. Nikdo do něj nepřispíval, tak se to potom zrušilo. Na našich stránkách to zřídit nejde. Musí to být samostatně.
Čeňku o jednoduchosti metodiky p. Řeháčka bych raději nemluvil.
Asi jsi nebyl na jeho přednášce na sjezdu Dadantistů.
Jeho používání Blinové přepážky rozpracované do dní..........
Pan Řeháček byl detailista........
To už jeho pokračovatel - ano.I když v klubu jsou i kteří to ještě více zjednodušili.F.V.
Ano, na přednášce Ing. Řeháčka jsem skutečně nebyl, ale jeho psaná metodika mi přesto složitá nepřipadá. Také si z ní beru hlavní body a detaily přizpůsobuji svým podmínkám a nátuře.
Např. Pro 13 rámkový systém, jako je ED, je používání Blinovy přep. řekl bych esencionální. To je moje 6-ti létá zkušenost.
A dodržuješ jeho : Za dva dny odebereme.........přidáme..........
Ono to jde daleko jednodušeji.
A moje zkušenost které se snažím držet:Co nejednoduší to je..... F.V.
Nedodržuji. Jsem víkendový včelař, a tak je pro mne minimální doba 7 dnů. Po vložení BP po týdnu dělám kontrolu před i za a postupují dle podle metodiky: před vkládám mezistěny, když už tam je prostor obsazen včelami. Za BP vkládám zásobní plásty (odebrané na podzim), když už tam jsou původní zásoby včelami odebrány. A takto se postupňe dostanu na kraj a BP odstraním. Cca 3 - 4 týdny - podle včel.
Nechápem prečo Cca 3-4 týždne.Já som síce metodiku nečítal,ale do plodiska zasahujem len dva krát.Prvý krát ked komorujem,tak za priehradku premiestnim 3-4 plásty,druhý krát z hruba po 1O dňoch,kedy prázdne plásty odoberám a podľa situácie vkladám medzisteny.
Neviem zohnať Reháčkovú metodiku a veľmi rád by som si ju chcel naštudovať podrobnejšie.Preto by som chcel poprosiť niekoho kto ju má,či je možné aby mi ju poslal do mailu ako prílohu. Ďakujem ,v prípade ochoty pošlem mail cez SS správu.
Originální Řeháčkovu metodiku lze získat na

Luboš Tomášek
lub_tom@seznam.cz
Ďakujem všetkým ktorý majú záujem cez SS správy mi metodiku zaslať,ale už mi ju kolega z fóra poslal a jedna mi bohato stačí.Smile
(17.12.2016 11:13)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Originální Řeháčkovu metodiku lze získat na

Luboš Tomášek
lub_tom@seznam.cz

Presne tam som adresoval i ja moju prosbu o metodiku asi pred 3? rokmi. Žiadna odpoveď. Jej základný princíp sa nešťastie dal pochopiť z bočných informácií na nete, to mi stačilo. O detaily /ako už bolo spomenuté vyššie/ mi ani nešlo. Zaujímal ma hlavne podstavený NN. No už som inde a ďalej, tak ako i viacerí iní, ktorí metodikou začali a neskôr ju modifikovali....
také jsem lehce modifikoval dle svých provozních podmínek a lokality, vycházím však stále ze základů a ty fungují...
Zdravím všechny příznivce ED. V letošním roce plánujeme rozšiřování počtu úlů, ale vzhledem k finanční náročnosti originálního Eurodadant úlu (cca 6.000 Kč) jsme se rozhodli jít formou samovýroby. Každopádně bylo dosti pracné shromáždit všechny rozměry a kontakty na dodavatele rožků a hřebenů, nicméně vše máme. Jen mám dotaz, zda neporuším něčí práva, pokud bych chtěl (samozřejmě že ano) tyto rozměry zde zveřejnit. Na internetu jsem totiž nic detailního nenašel a pro zájemce může být pořizovací cena rozhodujícím faktorem do ED nejít. Poradíte někdo? Nechci nikoho poškodit... Děkuji
Snad to nebylo tak těžký sehnat rozměry, třeba zde jsou uvedeny : http://www.eurodadant.cz/cs/info/konstru...eurodadant skoro všechny nejdůležitější.
A tady taky : http://www.dadantklub.estranky.cz/clanky...dantu.html
Dobrý deň.
Možno by stálo za pokus, iniciatívu informovať sa navzájom kto včelári v úľoch (Euro)Dadant, systémom dadant a kde v akých lokalitách na Slovensku. Možno základ budúcej partie s podobnými záujmami.
Zdravím. Také bych rád poprosil někoho o zaslání (SZ) metodiky k ED. Moje kontaktování p. Tomáška zatím ovoce bohužel nepřineslo. Díky.
toto by nestačilo?
Zdravím Vás přátelé.
Rozhodl jsem se přejít na Eurodadant a tudíž mne čekají podstatné změny.
Jeden z nevyřešených dotazů je zateplení úlu.Dle mých informací lze Řeháčkovu metodu používat pouze v zateplených úlech a to hlavě kvůli rychlému rozvoji v jarních měsících.OK.Můj dotaz zní-šlo by zateplit úl jen na zimu (případně od podzimu do jara)?
Uteplení bych si představoval formou polystyrenu který by se nasadil v případě potřeby na úl.Proč toto všechno?Našel jsem dva výrobce úlů.Jeden je zateplený částečně ze sololitu.Tento materiál opravdu nemám rád a úly z něj nechci.Druhý vyrábí eurodadanty z masivu ale nejsou zateplené.
Prosil bych o odpověď poze včelaře kteří Eurodadant mají.Děkuji.Honza
A to si myslíš že keď je úľ zateplený je to najlepšie? Zateplený úľ je výhodnejší kde nemá konkurenciu jedine na slnku.
Na jarní rozvoj včiel je jedine úľ z polisterenu a nie zateplený. Do poliesteronového úľa jedine oddelky a ostatok to nemá význam. Kamoš má taká úľe z masívu a na oddelky používa polisterenové.
Servus kolega,
z mojej praxe mám úle Eurodadant neuteplený s hrúbkou steny 19mm s preglejky severského smreka impregnovaný tunkovým olejom a aj variant s bielou polyuretánovou farbou.
Hlavne mám zateplený strop / veko s izoláciou z konopného panelu 6CM vysokou ktorý je difúzne otvorený parám, vlhkosti. Varoadno je celozasieťované. Momentálne s podložkou uzavreté, čo nevadí kedže je česno otvorené( na hlodavce mam 2 kocúrov pernamentne ich obľubený flek). Takže neviem u mňa o komplikácií úľov bez uteplených stien. Naposledy som do včiel vrtal pred vánocami s kys. šťaveľovou a OK. Bez plesní, suché steny bez kondenzátu toho času.
Do budúcna zatiaľ nemienim meniť technológiu výroby (robím si sám) možno materiál bude modrin smrk o hrúbke 19-23mm (čo sa šikne / co je k dispozici).
Podľa mňa je rozhodujúce mať "nohy a hlavu úľov v teple a suchu"
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46
Referenční URL's