Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Členství v ČSV
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
sice jsem za minulý příspěvek k dotacím dostal málem BAN Big Grin ale chci se zeptat udělal pro někoho z Vás něco svaz ?

Včera mi přišel zpravodaj z naší organizace a na pakaž z prahy a další, dám půl dotace D1.
Ještě doplním ve svazu jsem nebyl 5 let letos jsem se nechal přemluvit , nejvíc mě zarazily předávání gabonů dotací schůze.... ve všední den v 14:30. Kdo není v takový čas v práci ? Já sem na obou schůzích byl mam volnou pracovní dobu , a sešly se jen proto, aby sežraly chlebíčky a vypila kafe. Podruhé byla schůze na které se přečetlo kolik maji peněz a že za poslední rok nic neudělaly , Web kde by to zveřejnily nemají (to sou věci které mě vůbec nezajímaly, vydržel sem jen proto že mely být na konci přednáška. Přednáška sice byla ale pro začínající včelaře což byl celkem nesmysl pro včelaře s praxí 20 a více let.Pozvánky a zpravodaj posílaj poštou (znamka 10kč , obálka 3kč, papír a tisk 2kč) i když by minimálně pozvánky šly poslat sms nebo mailem. Na moje náměty na schůzi bylo jenom trapné ticho ani se neděje dál.
Asi budou překvapený až při přebírání dotace vystoupím ze svazu a budu mít já i oni klid.
Do BANána jsi měl ještě daleko Smile
Víš, ona i ta dotace je to, co pro nás udělal svaz.

V obou ZO, kam chodím, to až na ten čas schůze vypadá podobně. Dokonce mi na dotaz poslaný mailem přišla odpověď poštou Huh
Nikde není nic ideální. Je to vždycky o lidech.
Nechci se nikoho zastávat, ale ti lidé v ZO to dělají zdarma ve svém volném čase. A je dost možné, že jsou za ta léta prostě unaveni nebo rezignovali. Zkus se sám zapojit do dění ve tvé ZO a třeba se setkáš s kladnou odezvou.
ZO jsou takové, jaké si je my členové uděláme. A svým způsobem jde ovlivnit i složení těch nahoře, ale to se bez té práce zdarma na úrovni ZO nestane.
Nejhorší je, když se má rozhýbat zkostnatělé myšlení, postupy, názory.
Přesně tak, syncone ta situace vyloženě volá po člověku tvých schopností. Ono ti lidé nepotřebují slyšet, že to dělají špatně oni potřebují, aby jim někdo ukázal jak to dělat lépe. Pokud je někdo ve svazu kvůli peněz tak je na špatném místě.
Pro mne osobně svaz dělá nejvíc osvětovou činností, pořádání přednášek, seminářů zájezdy atd. Nemyslím jen základní organizaci, pokud jsi aktivní něco ostatním přinášíš rádi tě pozvou i ostatní organizace na zájezd na místa, kde se sám nedostaneš. Dneska není problém si pozvat za státní peníze člověka, který vám poreferuje jak bojovat s VD bez chemie, chce to ale čas a nějaké to úsilí.
Všechno je to jen o lidech. Dělám v naši ZO důvěrníka. Sice asi půl roku,ale baví mě to a beru to jako moji osobní zodpovědnost. Musím pochválit vedení naši organizace,že se snaží o to,aby všichni naši členové dostávali veškeré informace včas. Tyto informace nám důvěrníkům sdělují na našich schůzích. My tyto informace předáváme formou SMS našim členům,které máme dle místní příslušnosti na starost.Taky neřeším,že SMS platím ze svého. Prostě to patří k tomu.Buď to chci dělat s tím,co to obnáší nebo jdu od toho,je to prosté. Jelikož v dnešní době má spoustu našich členů internet potažmo email,připravuji pro naši ZO webové stránky,kde by byly všechny informace k dispozici.
To je tak asi vše.
(16.11.2011 12:32)Rostislav Szturc napsal(a): [ -> ]... To je tak asi vše.

No ale to bohatě stačí ... Wink Ano, je to o tom, jestli chci něco dát. A něco samozřejmě na oplátku i dostanu. Cílem měla být snad rovnováha. Vše to stojí na komunikaci. Respektive: na ochotě komunikovat, poznávat, dělit se, předávat ... A postupně jít dál ... krok za krokem ... Někdy je to i o taktice a trpělivosti, o postupném dávkování ... Jak to říkali bratři Justové: kupředu, ale vopatrně ... Big Grin
Jiří
Je to všude dost podobné.Setkávám se ze včelaři kteří mají nějakuo tu funkci v ZO a jen díky nim to funguje ,pak je minimální množstvý těch včelařů které to veřejné včelařské dění zajímá.Pak jsou včelaři kteří se jen tak vezou udělají co se od nich požaduje toť vše a nakonec je část těch co by to zaručeně dělali lépe ale pouze ústy pokud jim je nabídnuta nějaká ta funkce tak mají tisíc výmluv jen aby do toho nespadli.Pořád bude záležet na těch kteří tu káru z nemalím úsilím a nehledic na strávený čas a nějaké ty vlastní vynaločené finanční prostředky táhnou dál.Je jen otázka kolik toho papírování ještě přibude a zda to ti činovníci v letech zvládnou a neřeknou si jestli to mají zapotřebí.Mladých kteří chtějí něco dělat je jak šafránu a že by jich bylo potřeba o tom není třeb vést diskuzi.
Když ono je to tak pohodlný, krásně si sednu a mám vše až pod nos, dostanu si dotace, lečivo mi přinesou až pod nos, div to za mne nezalečí (samozřejmě blbě a postaru a dotaci mi nejsou schopní vyhádat větší), pak chtěj po mne abych šel na nějakou schůzi, ještě že tam dostanu to pivko zadarmo a ještě chlebíček, nebo gulášek, sice to neni tatarák, ale nemusim ten den vařit, za to je tam sprdnu, že to delaji blbě, že kdybych to vedla JÁ, to by pak poznaly jak se to dělá, sice mám mlíko na bradě a včelařim rok, ale na mne nemají....

Cože oni mi chtějí dát funkci??? Spadly z višně na kokos??? Nemám čas....

Přátelé, mám hrozně rejpavou, ale popravdě co se s námi stalo??? Lidé se združovaly do spolků, kde měli stejné zájmy, at to byly myslivcí, včelaří, zahrádkáří, nebo sokolové, nebudu tvrdit, že jsem nějaký společenský tvor, vždyt je tak krásné najít všechno na netu, psat si s lidma, ale osobní setkání má své kouzlo, kdy ze začátku jsem se funkcím bránil a odmítal, ale ted mne třeba čeká důvěrník a to ještě v organizaci kde nejsem vedený, ale bydlím tady a starému důvěrníku je přes osmdesát....
Myslím, že členství není jen o dotacích, léčivech a pivě. Můžou nás tam nahoře sr.., ale je to jako s politikama, zas jedine kdy se to změní je zespoda a nová generace včelařů tu už vyrůstá, sami jste toho příkladem, ale chce to i kapku pochopit ty dedečky a s prominutím znám spoustu pokrokový včelařů kterým je 50 - 70, pak už nemají síly a tu káru musíme převzít někdo jiný a vlít tam novou krev...
Znám spoustu včelařů - funkcionářů, kteří se ubíjejí tím, že se starají o některé včelaře jak o malé děti, ze shora se nechají buzerovat formulářema a směrnicema a divím se jim, že je ještě baví včelařit.

Je to obětavé ale svědčí to dle mě o ulpívavosti myšlení. Je ČSV ještě s Pionýrem členem Národní fronty? Nebo proč je pořád snaha o tu 100% organizovanost jak na ZDŠ do Pionýra. Tehdy to zabíjelo Pionýra - protože se tam muselo chodit. Vedle 100% Pionárů na zákl. školách byly pionýrské skupiny mimo, kterým se někdy říkalo zakuklení skauti - tam to bylo dobrovolné, jezdilo se na tábory leckdy jako skautské - jen zákl. vybavení, žádné chajdy, hrám podle Foglara se říkalo CETEH a bylo to i schválené shora. A tam byl vidět velký rozdíl. Protože tam byly děti i dospělí dobrovolně.

Takže se na to podívejte tak, co by se stalo kdyby. Kdyby se organizovali včelaři dobrovolně.
V místní včelařské organizaci by byli jen ti, co spolu jsou ochotni spolupracovat a pracovat. Třeba jen pětina včelařů. Místo tahání kompresoru po všech čertech by se udělal zájezd, prodejní předvánoční vyýstava medu a medoviny atd. Co by se stalo? Zhroutil by se svět? (pdotýkám, že pokud je někde nějaký starší funkcionář, tak je normální mu pomoc - na revanš).

Co by se stalo? Do pěti let by se to vystříbřilo a podle všeho mi vychází, bylo by líp. Kdo by se o včely neuměl postarat by je asi už neměl, musel by si sám žádat o dotaci, pokud by byla, tak by se na to vykašlal jako na všechno, a bylo by.
Ono se to včelaří, když mi to nějací blbečkové přinesou až domů, zaléčí mi, dotaci vyplatí a na výročce ktomu guláš nebo řízek. Jestli je toto vaše vize budoucnosti, nic proti,nestěžujte si ale, budujete si jí sami.


Je to vaše rozhodnutí.

A přidávám předem jednu opdověď, protože to je obvyklý argument - že to zhorší nákazovou situaci - takže odpověď - proboha, současnou situaci mají na vině ta tři procenta mimo? To máme tak vynikající situaci (desetkrát lepší) , když máme desetkrát vyšší organizuovanost a jednotu než v jiných zemích okolo?Prča je, zažil jsem to na vlastní kůži, když vedle takové "utahané" ZO, co se kromě toho co je nařízeno už na nic nevzmůže vznikne iniciativa, aby se lidi scházeli. Když jsme tady s tím přišli, tak první otázka - vy to tady chcete rozbít? Nakonec se našel kompromios a porady se staly otevřené, takže se v hospodě už přes pět let mohou setkat všichni co mají zájem, nejenom funkcionáři jako za mých mladých let.

No a nakonec, proč by nemohlo být v místě víc "spolků". Ta svatá jednota - to je taky nějaké svaté tele?
Ne každý má na včelaření i na život stejný pohled.

Opravdu ten přínos ze shora je takový aby to stálo za tu 99% jednotu? Neplatí se za ní příliš vysoká cena?
A co pravni pomoc? V tom je to preci pro nas, vcelare bonus Idea , nebo je to jinak?
A co třeba svépomocný fond?
Kaji: ty ale děláš jako když členstvý je povinné, sorry, ale sám dobře víš že není, nikodo nikoho nenutí, aby tam byl.... žebračenku 1.D dostaneš když si zažádáš, dotace od EU na vybavení taky.
To že máme v ceně časopis, pojištění, úhradu škod, vyřídí se léčiva (nemusím lítat po veterinářích a pak shánět) je bonus pro svaz za který si samozřejmě platíme.
Ty si myslíš, že pokud vzniknou v čechách dvě nebo tři organizace, že se tam nahoru nebudou drát karieristi a otesanci???

Vždyt je veřejným tajemstvím proč se od sekce komerčních včelařů rozdelil cech komerčních včelařů, aby Kolomý a Táborský měli nejaké slovo a váhu, ted jsem se doslechl, že několik farmářů se už na ně vyprdlo a vystoupilo... Jak to dopadlo před 4 lety po úhynu včel na vd, kdy se členové těšily jak budou dělat oddělky??? hehe měly dobře protažený čumáky jak je kolomý vypekl....

Ano povidali jsme si spolu proč nemáš rád svaz a je pravda že tam je několik lidí co vyrostly na práci někoho jiného a ted si honějí kšandy, ale já jsem v ZO která je málá a mne to vyhovuje, jdu k nim na kafe, pokecáme o včelách, vlastně povinně se zo musí setkat jen jednou a to v březnu kdy musejí členům složit učty a poreferovat o vedení ZO, v listopadu je to jen kvuli dotacím.
¨Jestli někde šílý, že div ostatní vedou za ručičku, tak ne, i v Jílovém, je to nastavený tak, že včelaři jdou za důvěrníkem, s papírem na dotace, pro léčivo...
Jestli se někteří honí jak chrti je jejich blbost....

Apropo tak blbě jako přirovnávat csv k pionýru je ptákovina, já osobně jsem byl z pionýra ve svých deseti letech v roce 1988 vyloučen, ba i s plnou pasrádou vyhozen Smile))))) Holt jsem chodil na Judo a nebyl čas Smile)))
Vy mě podsouváte něco co jsem neřekl.

Tady jsou stesky že nikdo nechce funkce atd, že by se všichni nejradši jen vezli atd.

Co vás nutí je mít v ZO, chodit jim léčit atd.

Copak 25-50% organizace nemůže mít SF, smlouvu s právníkem atd.

Udělejte si snímek kolik času a zdrojů (finančních) kam jde. Odhaduji to tak, že vychází necelá jedna skutečná akce na ZO a rok. Když si vezmu kolik se tam odmaká dobrovolné práce - tak poměrně hubený výsledek.

ALe jestli ti to vyhovuje, tak si nestěžuj, to bylo jádro mého příspěvku. Jestli musím vyplácet dotace aby lidi přišli zaplatit členský příspěvek a bez toho nepřijdou - no mně osobně by nevyhovalo se v tomto angažovat.No a proč prý nemám rád SVaz? Svaz mě nevadí, jen pro mě není v této podobě atraktivní. A pak mi konkrétně vadí některé věci co dělají někteří lidé v něm. A to jen v té části, která poškozuje včelařství jako celek, podle mého názoru. Pokud to poškozuje ČSV je jejich a vaše věc.

Vynechám trochu problém, že je u nás podle vyhlášky SVaz zodpovědný za organizaci léčení a jak to na jaře a v létě probíhá.

P.S.
A proč jsi do toho Pionýra lezl, když jsi na něj neměl čas? Vyhodili tě pro neúčast. Takže opravdu Pionýra a ČSV srovnávat nejde. Tam ještě nikoho nevyhodili, i když mu každoročně odejde polovina včelstev a ani jednou nevyklepe podložku. Ještě mu tam přijdou na jaře natírat plod.
Ja se omlouvam za veci co ted napisu. Jsem nezucastneny a jeste poradne nemam paru co je dobre a co spatne.
Verim ze oba tabory maji pravdu,a nikdy neni ten co zavdecil by se vsem.
Vsichni co tu jsme mame preci volbu jestli pujdem tam ci onam a nebo nikam. Je to o presvedceni a ochote delat a podridit se danym vecem a tematum.
Stejne ve finale vsici delame a koname dobre.

PS: Taky jsem byl pionyr Smile a taky me koply do..... Smile
Mně pro změnu z Pionýru nevykopli, u nás zavřeli vedení pionýrské skupiny do kriminálu. 1970. Sad

Ale tady dochází pořád k tomu, že je mi podsouváno, že jsem proti. Já jen nechápu, proč si kdo stěžuje, když je tam dobrovolně.

To mi přijde jako kdybych tady rozprávěl, jak je to v PSNV blbý a že to tam stojí za prd. To bych si musel plácnout mokrý hadr na čelo.
Buď bych se to tam snažil změnit, nebo vystoupil.
(18.11.2011 13:50)StandaS napsal(a): [ -> ]A co pravni pomoc? V tom je to preci pro nas, vcelare bonus :idea: , nebo je to jinak?

Stando ,vstahuje se jen na věci kolem včel, když ti někdo čirou náhodou 10x skočí na nůž,tak za tebe Machová cedit krév nebude :-)a co svépomocný fond ?
..návrh na dobrovolné placení ,byl předloni smeten ze stolu.a co třeba zavést referendum o důležitých věcech v ČSV...???

Dokud bude v ČSV autorytářsky arogantní systém, kdy nejsou 4 hlavní činitelé ochotni odepsat ani na mail- reagovat na podněty ,alespon dvěma krátkými větami, tak at si právní pomoc,SF,"výrobnu léčiv" a další členské výhody strčí třeba .. ...... .

......Jako myslis ,ze budu ciste nahodou u vcel a kolem ciste nahodou pujde rodina co byla na socialce si pro davky a dalsi bonusy ktere dostavaji jen oni a ciste nahodou me navstivi u vcel a ciste nahodou spadne vsech patnact clenu na ten nuz desetkrat?
........hmmm co ti k tomu mam dodat......miluju vcely Smile
Ve výsledku mají všichni kousek pravdy. Do každého sdružení vstupuji dobrovolně a stejně tak mám možnost i vystoupit. A všude budou věci ke zlepšení, nikdy se nelze zavděčit všem členům.
Současné vedení ČSV - co k tomu říct ? - jako řadový člen asi moc nezměním - nezbývá než počkat do příštích voleb, pak snad... - takže se spíš snažím aby to šlapalo u nás v organizaci a dělat něco tady, kde můžu přiložit ruku k dílu.
(18.11.2011 18:57)Brtník napsal(a): [ -> ].... nejsou 4 hlavní činitelé ochotni odepsat ani na mail- reagovat na podněty, alespon dvěma krátkými větami. ...... .

Dnes je to všeobecne zavedený systém. Riaditeľ, majiteľ firmy atď sa s Tebou nebude baviť. Nápíš na úrad vlády, odpovie Ti v zastúpení referent. Napíš na mestský úrad primátorovi a ten ani o Tvojom liste nebude vedieť - opäť to vybaví dáky referent.

A mail? Ten dnes pomaly nikto neberie vážne, zvlášť, keď sa podpíšeš ako "medveť obecní" (pravopisné chyby som urobil zámerne!)

U nás máme minimálne dve včelárske organizácie. Žiaľ, tiež to neklape. Keď si pozriem situáciu v Nemecku, kde ich je niekoľko a nemajú problém spolupracovať. A sú zväčša regionálne.

Každý spolok je založený na dobrovoľnosti. Všade sa nájde človek,ktorý kazí dobré meno. A sú ľudia, ktorí miesto toho, aby napr. podali trestné oznámenie a dokázali svoju pravdu, bojujú " s prízrakmi na webe"
Jako důvěrník jsem zavedl všechno na dobrovolnosti, kdo chce dotaci donese formulář, kdo chce poslat hlášení stavu, donese formulář, kdo chce léčivo, musí přijít na schůzi a nebo zavolat dopředu, kdo chce zaléčit musí se ozvat sám. Po tom co jsem přebral po starším včelaři tuhle funkci, jsem sdělil na schůzi, že to takhle bude. První rok byly někteří bez dotace a ošetření, měly nějaké řeči o tom, že to má zajišťovat důvěrník, tak jsem jim tu funkci dal k dispozici ať můžou obcházet, nikdo ji nechtěl. Informace co mám předávat, rozesílám z počítače na email nedo mobil. A starám se hlavně o včely a ne včelaře. Jen kdyby mě tak ti nahoře nevadily svým přístupem k předávání informací, aby funkcionáři věděli všechno včas a hlavně věděli co se např. ze strany SVS vyžaduje.
Tohle by se mělo tesat do kamene. Starat se o včely a nevodit včelaře za ručičku.
Referenční URL's