Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Milan Havelka: Při rozkvětu jīvy přidám nahoru nīzký nástavek s odloňska nevyčištěnými plásty.

Ako ich skladuješ a chrániš pred mravcami?
Tak přemýšlím a počítám kolik musí Milanovi naklást matka denně vajíček. Cool

Já jsem kdysi měl boj, že jsem Brennery 9r 30*30 ale plocha cca jak Adamec chtěl jet na dvou VN.
Jedině s převěšováním, je to spočítané, matce právě stačil ten jeden, mně vadilo, že tam není místo pro pyl a zásoby. Tedy nějaké větší množství.
P.H. :Vzhledem k tomu, že letos jsem vytáčel naposledy od 5. Do 15.10.,tak letos normálně jako ty vyčištěný. Big Grin Jinak je nechávám pod domem v suchém sklepě.....

Kolik klade vajíček to nevím.... Ale letos se to chystám spočítat....Big Grin.....hlavně u těch přirozených matek..... A taky chci na jaře odvážit jedno včelstvo, aby bylo jasný kolik přezimovalo včel..... Protože těch 1- 1,25 kg se mi zdá opravdu málo.
(05.01.2016 17:29)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]Replacing Old Brood Comb

Tohle není špatné, jenom se v tom snažím najít to v obrázcích nebo ve schematech, aby se mi to dobře pochopilo, ale nejde mi to vyhledat, asi to neumím Sad
Poradí, prosím někdo?
Díky, Pavel
Tak ste ma teda motivovali Smile Na budúci rok si pokusne tiež osadím nejaké úle 420x350.
Letáčové dosky sú ilustratívne.
[Obrázky: CAM01309.jpg][Obrázky: CAM01310.jpg][Obrázky: CAM01311.jpg][Obrázky: CAM01313.jpg]

Krytie blínovky sú robené z komôrkovaného PP 2 mm hrubého obojstranne. Ako si môžete všimnúť horná latka je 40 mm hrubá. Ak sa mi čosi nebude zdať v praxi, navŕtam tam dieru, napr d20.
[Obrázky: CAM01308.jpg][Obrázky: CAM01312.jpg]
Jak se tady mluvilo o té blinovce, která je jenom z plechu, tak jí někdo normálně používate?
Jenom nemá ten zateplovací efekt, jako ta z extrudovaného polystyrenu, takže se nedá použít na to jarní zakomorování slabochů, žejo?
Ale u normálně silných, zdravých včelstev se k tomu přepažování, vyřazování starých plástů od včelstva dá použít, ne?
Když už...:
Není jednodušší uříznout kus kartonu, po použití vyhodit a hotovo?
možných spôsobov je veľa,až to niekedy začína byť komplikované..keď sa spätne obzerám(vyskúšal som všetko možné aj nemožné v dadantoch),tak začínam mať čoraz viac silnejší pocit,že najjednoduchší spôsob obmeny diela je taký,ktorý som hromadne použil keď som prechádzal na dadant..v niektorých pripadoch so tak postupoval aj v nasledujúcich rokoch..jednoducho,celé plodisko skoro na jar prevesím cez dva nízke medníky,a do spodného vn nadstavku dám 10 medzistien,príp nejaké stavebné rámiky.. za týždeň ich už včelstvá začínali stavať a matky zakladať,vtedy som to rozdelil mriežkou(matky treba preložiť dole)a po vyliahnutí všetkého plodu sa tieto plásty rušia(medomet+ vriaca voda).. ďalej sa pokračuje už len s nízkymi medníkmi..vymenených je 100% plodiska a túto operáciu stačí urobiť každý druhý,niekomu stačí aj každý tretí rok(samozrejme môze sa urobiť aj každý rok)Pri používaní metódy LBV,sa postupuje s jednoduchou modifikáciou,kedy sa pri prevesení plodiska ponechávajú dole 2 krajné plásty a hore sa dopĺňajú na plný počet stavebnými rámikmi( tie sa pri likvidácii vrchných plástov vkladajú dole namiesto tých dvoch,ktoré boli pôvodne ponechané) postup je v praxi jednoduchý ako facka,aj keď sa možno bude niekomu zdať komplikovaný..
Gusto a ako zužitkuješ vytočené cukrové zásoby?
Gusto,postup je dobrý a jednoduchý,ale bude fungovať len za dobrých znášok ako bývali do roku 2011,vtedy ti plodisko vybudujú prakticky behom pár dní.Pri slabých prerušovaných znáškach by ten postup bol len trápením.A posledné roky sú svojim spôsob tak trošku trápením.
Pali nemajú byť aké,cukrom na jeseň prikrmujem len posledné 4 roky,aj to v takých dávkach,že včely idú na jar nadoraz..Jojo,to je pravda čo píšeš,ale aj v týchto posledných 4 rokoch čo boli slabé na med,tak jar bola dobrá,zlyhal len následne agát a slnečnica,ktorú úplne prestávajú u nás pestovať a tým bola spôsobená celoročná mizéria..samozrejme,môže prísť ešte aj horší rok,ale vtedy stoja za figu všetky spôsoby..
Mňa by zaujímalo či nemá niekto skúsenosť v dadante riešiť LBV spôsobom,že do plodiska by napríklad išieľ len jeden vysoký SR.Celková potreba pri mojej miere sú 3 SR,no voľné miesto v plodisku po komorovaní by som už chcel využiť pre stavbu medzistien.Na jar pri nasadení prvého medníku by sa do NN nadstavku pridali 4-5 SR na stavbu trúdoviny.Predpokladám,že matka by tieto plásty zakládla.Tento nadstavok by sa po zakladení preložil pod vysoké plodisko.Neviem či to niekto skúšal podobným spôsobom a či takto vôbec LBV funguje.
..myslím že kolega Stonjek spomínal,ze keď chov trúdov presunul mimo plodisko,tak to ako protirojové opatrenie na rozdiel od originál LBV nefungovalo..
Jozef 333 napsal(a):.Tento nadstavok by sa po zakladení preložil pod vysoké plodisko.

Funguje to a ten NN je možno dát rovnou pod vysoké plodiště časně zjara po několika hromadných proletech.
Pokud máte z loňského roku dobře vystavěnou a ne příliš tmavou nízkou trubčí souš, je dobré ji do podsazeného NN dát místo jednoho SR.
Prosím Vás, máte někdo v Dadantech plodové plásty o rozměru 39x35cm?
Jak Vám fungují?
Kolik jich tak matka využívá ke kladení v maximu?

Mají v takto vysokém rámku také i zásoby nad plodem?
Ukládají kolem plodu i pyl nebo ho dávají třeba někam do spodní části rámku?
Caute,mám 39X35 hofmany 11r.zatím jsem spokojen,v maximu tak 8-10 rámků některým je plodiště malé.....ale to bute taky asi tema žlutejma neznabohama ......se zkratkou BFBig Grin
Mám otázku ohledně obměny díla ve vysokém plodišti, ale asi je to blbost.
Šlo by dát starý plodový plást do jakéhosi izolátoru, aby k němu nemohla matka a až se z něj vylíhne plod, odebrat ho?
Ony ho ale včely asi začnou zanášet nektarem?
Ptám se, neboť mám plodiště jen na 11 rámků, tedy úzké a tohle by mi možná pomohlo.
tak ten by se ti měl vejít do dvou nízkejch nástavků ne??dáš mat.mřížku nad ní plásty co chceš odstranit dáš na chvíly nahoru bez matky mezi mřížku a polod se ti vylíhne nahoře.

Nebo zkus ty plásty co chceš vyměnit cca 3-4 přesunout koncem sezony na kraj plodiště pak již plodu není tolik,v krajích nebude ty vyhod dej rámky a hned krmit stihnou je vystavět i zanést a co nestihnou nevadí na Jaře dodělaj jen je přesuneš uplně na kraj plodiště
pavelno napsal(a):Šlo by dát starý plodový plást do jakéhosi izolátoru, aby k němu nemohla matka a až se z něj vylíhne plod, odebrat ho?

Pokud máte starý plást určený k vyřazení zanešený plodem, je to Vaše chyba při ošetřování včelstva.
Plásty určené k výměně mají být už před krmením včelstva umístěny ke kraji, nebo, pokud jsou prakticky prázdné, rovnou vyřazeny tak, jak píše KTM.
Když jsou v nich zásoby, je možno je časně na jaře oddělit Blinovovou přepážkou a vyřadit po vyčištění včelami.
Pročetl jsem celé tohle téma a po rozproudění počáteční diskuze se na dalších stránkách rozjela téměř hádka o tom, který systém je lepší - jestli dadant nebo nízké nástavky.
Nejpodstatnější informace, o různě používaných systémech, by totiž byla ta, kolik času se spotřebuje na jedno včelstvo za rok.
Musela by to být informace od včelaře, který má alespoň 10, ale spíše 20 a více včelstev.
Nejlepší by to bylo od někoho, kdo má včelí farmu nebo ho včelařina živí.
Takovou informaci sem ale bohužel nikdo nedá, protože to nikdo nemá spočítané Undecided, asi ani ten farmář.
Od takové informace by se dalo lépe odpíchnout při rozhodování mezi systémy.
Referenční URL's