Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Tvorba odložencov a následné spájanie včelstiev po odznení rojovej nálady.
(13.02.2013 0:20)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Ako sa v tomto systéme zvláda rojová nálada ? V NN sa dá použiť napr.medzidno, ale v jednom veľkom plodisku je asi s rojením problém.

odstránenie matky pred tým než stihne položiť vajíčko do rojových materských misiek a jej nahradenie materskou bunkou hneď pri tomto úkone,to je v mojich podmienkach jediná,prakticky 100%ná metóda..používal som materské bunky rojové,od min roku si chovám cez nicot,dopredu si treba naštartovať chov,1.5. som vyhadzoval matky a vkladal m.bunky,ktoré sa liahli 2.-3.5.,vačšina mladých matiek sa stihla oplodniť a klásť tak,že ešte bol v úli plod od povodnej matky..v takýchto prípadoch nieje vidiet žiadne zoslabnutie včelstva,ktoré sa mi ukazovalo keď som používal náhodné rojové bunky v minulosti,pri ktorých som netušil ich vek..ale to už zakášam do inej témy..
Čím více o tom přemýšlím, tak z důvodu jednoduchosti obměny díla a celkové obsluhy včelstev vůbec, by asi bylo nejlepší, přejít pouze na NN způsob včelaření.
Sice se to do vyšších poloh nedoporučuje, kvůli horšímu jarnímu rozvoji, včelařím v 550 m.n.m., ale při správné mezinástavkové mezeře včely stejně takové přerušení prý ani nevnímají, a rozvoj je jako na vysokém plástu, jak už je tady na VF psáno. Především pak při použití plastových rámků.
Takže to asi budu muset vyzkoušet. Nic jiného mi nezbývá.
Josef
Asi to je nejlepší řešení, také jsem tak přemýšlel. Začal jsem v NN, ale včelaření v dadant systému mě pořád fascinovalo. Pak jsem byl na několika přednáškách p. Řeháčka a sehnal si jeho metodiku včelaření v ED. Jednoduše jsem pospojoval dva NN (v rozích úhelníkem nebo z boku lištou) a je z toho plodištní nástavek na 11 rámků 448 x 328 s roztečí 31mm. Ještě zbývá manipulační mezera na přepážku. Začínal jsem na čtyřech úlech, letos už to bude šestnáct. Nenech se odradit nesmysly nějakého irp, který ani neví o čem mluví. Viděl jsem 1500 včelstev v kombinovaném systému a neslyšel ani slovo o problému s obměnou díla.
Kombinované včelaření z mého pohledu považuji za zajímavější než u jedné rámkové míry a to ať již vysoké či nízké.Obměna díla není problém.Ve vysokých nástavcích matka dobře klade.Není potřeba mateří mřížka.Plodiště mi tvoří 22 vysokých rámků tedy zhruba polovina jak jen u NN.Naopak oproti vysokým medníkovím rámkům mám v nízkých zralejší med přitom medníkoví nástavek není tak těžký jako u VN.Zásahy při přidávání nástavku jsou dle mého soudu citlivější jak u pouze vysoké rm.Mám poměrně dost možností jak z nástavky v případě potřeby manipulovat. Mě tento sistém vysoký + nízký vyhovuje.Tím samozřejmě nezavrhuji jiné sistémy a je věcí každého včelaře pro co se rozhodne.
To co tady napsal Z. Kucera budu letos zkouset,

mel jsem ted jeste nejake fosny, tak mam ty nastavky 4/3 Lang z jednoho kusu. Do budoucna vsak vyuziji vzdy dva nastavky 2/3 a po bokach sesroubuji listou, ktera bude slouzit jeste navic jako uchop. S obmenou dila nebude vubec zadny problem, budou se jen ramky z plodiste volne prevesovat pres dva nizke 2/3. Jeste si od toho slibuji, ze rojovka pujde kontrolovat zadnimi dvirky co jsou ve dnu, bez rozebirani vcelstev, bude mene zkresleny zimni monitoring. Nizke jako medniky OK, ale v plodisti matka take ty nizke zaklade ( co jineho ji zbyde). Ale do prirozenosti vceliho dila to ma hodne daleko.
Uz se tesim na letosni pokus. Vidim v tom slusny potencial, kdyz mam v rukach ty ramky 4/3 - to je proste krasa.

P.
Pavel, obávam sa, že tu rojovku cez dno neustrážite a je to aj nepraktické.
Ja vim, uz se mi stalo, ze matecniky byly jen dva a na okrajich ramku a dole u spodni loucky nic. Myslel jsem si blahove, ze jde o tichou vymenu a pak jsem se dival, jak odletaji.Big Grin
Zpet k tematu, prijde mi praktictejsi si kleknout otevrit dvirka ve dnu a podivat se na spodni loucky u studene stavby, nez rozebirat vcelstva. Ale urcite to je vec nazoru a poctu vcelstev, ktere musim kontrolovat, jeste kdyz k tomu chodim do prace.
Pocitam s tim, ze matka bude chodit jeste do jednoho NN klast, pak verim se bude rada vracet dolu na VN. Ted u NN mi klidne klade vsude, materi mrizky pouzivat nechci a mel jsem vcelstva, kde mi u 2/3 L matka kladla pres 4 nastavky, coz se mi moc nezamlouva, hlavne pak pri medobrani.
Jeste jednu vyhodu spatruji pak v minimalizovani rizika presouvani vcelstva za zasobami v zimnim obdobi. Tohle jsou vsak vsechno jen teoreticke uvahy. Realita muze byt pak uplne jina.
Vcelareni jen na NN ma i dost nevyhod, proto verim, ze ta kombinace 2/3 a 4/3 bude pro mne vyhodnejsi.
Dam vedet, jake budou vysledky po letosni sezone.
P.
Klekat na kolena,koukat do dna.

Kdysi jsem si prokoukání do podmetu vysnil kameru naklacku a na rukojeti monitor, provedením něco jako minohledačka. Dneska se takový opravářský "rektoskop" dá koupit za velmi lidové ceny.
A člověk se nemusí ohýbat, možná by se i mezi rámky mohl podívat.
Zajimava myslenka
Prosil bych o radu. Zimuji na rm 39x30 + 39x15 po 11rámcích - VN dole a na něm NN.
Jak správně (a podle čeho poznám kdy) na jaře rozšiřovat včelstva, pouze mezistěnami - nemám souše. V sezoně chci dále používat už jen NN na jednom VN.
A kam umístit stavební rámky, když jsou N teď na plný počet rámků? Nějaký odebrat?
Díky, Honza
V březnu, pokud se oteplí nad 12 st, nebo bude svítit sluníčko, vyndejte z horního NN 3 prázdné(nebo skoroprázdné) souše a dejte místo nich 1 stavební rámek a 2 mezistěny. Takto upravený NN postavte pod VN na dno.
Z VN vyndejte 1 souš, opět dle možnosti prázdnou, nebo vadnou a místo ní vložte mezistěnu. Tu si poznačte třeba napínáčkem.
Rozšiřovat včelstvo budete NN s mezistěnami. Na kraje a doprostřed dáte souše, které jste v březnu vyndal z NN, který je nyní na dně.
Rozšíření provedete tehdy, až budou včely obsedat všechny uličky ve VN, v podmetu budou podvěšeny na 1 - 2 cm a při povytažení označené mezistěny ve VN uvidíte, že včely už staví.
(15.02.2013 16:59)KaJi napsal(a): [ -> ]Dneska se takový opravářský "rektoskop" dá koupit za velmi lidové ceny.

Len pre info, ku Karlovmu námetu:
Cca pred 5-6 mesiacmi bol za 70,-€ v Baumaxe na predaj. Čienobiely displej 7x6cm a kamera na 50-60cm "hadici" - neoddeliteľná.

Len sa po nich zaprášilo...
Co takhle myslet! Není to lepší než se neustále blbě ptát a dostávat odpovědi, silně teoretické, od lidí kteří pouze tuší jak Dadant vypadá? V situaci začínajícího včelaře bych dal přednost informovat se pořádně. Není lepší investovat cca 200 Kč a jet podle Řeháčkovy metodiky? Nic lepšího zatím jako návod k včelaření v DS stejně není a výhodou je jednoduchost a snadno pochopitelné obrázky! Teprve až ji zvládnu, mohu začít vylepšovat a ladit na svoje podmínky. Bez dostatečného vybavení medníkovými plásty nejsou výnosy a dostatečně myslím alespoň 31/2 polonástavku na úl. I když různá fora jsou plná včelařů, kterým včelstva staví jak o život, praxe bývá jinde. I když ne ideálním řešením a pouze za podmínky, že nikde kolem není mor, dají se v ZO, kde jsem členem, vypůjčit, koupit či jinak získat plásty 24 a ty na cirkulárce zúžit a překlepnout spodní laťku. V dalších letech pak tyto plásty co nejrychleji prohnat vařákem. Jinad dole VN a nad tím medníky není zrovna chytré a je to už dávno překonané! Zdraví R. S.
(11.02.2013 23:04)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Není třeba nikoho tlouct, to je skutečně velký problém DS.ˇIng Řeháček to velmi chytře vyřešil 13 pl. v plodišti, žel na mě pozdě a tak jsem se dlouhou dobu placatil na 11rámkách. Dnes používám 2 plodiště a díky tomu mohu využívat jako protirojové opatření metodu LBV....

Rudolfe,ako dve plodiská používate dva vysoké nádstavky,alebo vysoký+nízky?
Jo jo, na tohle jsem narazil, stavba v NN nad vysokým plodištěm nejde tak jako když třísknu mezistěny mezi plod. Taky to bylo to co mě zarazilo a s čím jsem zas tolik nepočítal a půlit rámky se mi z mnoha důvodů nechtělo.
(16.02.2013 13:48)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Jinad dole VN a nad tím medníky není zrovna chytré a je to už dávno překonané! Zdraví R. S.

...uvedené medníky majú pozíciu medzi dvomi plodiskami?..vedel by som si to predstaviť sposobom-trúdie rámiky do nízkeho nadstavku(spomínali ste LBV) a postupne ho pridvihovať a podkladať pod neho medníky..(16.02.2013 18:42)KaJi napsal(a): [ -> ]Jo jo, na tohle jsem narazil, stavba v NN nad vysokým plodištěm nejde tak jako když třísknu mezistěny mezi plod. Taky to bylo to co mě zarazilo a s čím jsem zas tolik nepočítal a půlit rámky se mi z mnoha důvodů nechtělo.

..na plodisko treba najskor dať medníkový nádstavok s vystavanými plástmi,a keď ho včely zanesú,pridvihnúť,a na jeho miesto položiť nadstavok medzistien..ak je znáška,včely ho vystavajú a aj zanesú obdivuhodnou rýchlosťou..
(16.02.2013 13:48)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Jinak dole VN a nad tím medníky není zrovna chytré a je to už dávno překonané!

Pane Stonjek, prosil bych o rozvedení této věty. Jsem začátečník a tak nevím, čím je to překonané.
A navíc, po každé, pro mě, nové informaci, jsem velmi lačný.
Díky, Honza
Až si přečteš uvedenou metodiku, bude ti to jasné a nebudeš se muset hloupě ptát! A aby bylo jasno, nemám rád začínající co nečtou, ale místo toho se hloupě ptají!!!!! Zdraví R. S.
(16.02.2013 13:48)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Jinak dole VN a nad tím medníky není zrovna chytré a je to už dávno překonané!

No hloupě se ptám. Mám zato, že Metodika včelaření v Eurodadantu je právě o tom, že je úplně dole jen jeden VN a na něm potom už jenom nízké nástavky - medníky.
Na Metodiku už několik dní čekám, ale ještě mi nepřišla.
Tak se Vám omlouvám, pane Stonjek.
Honza
Referenční URL's