12.07.2016, 10:46
Tome funguje to.Jen tam nesmí být 8 -9 rámků,více jak 39 délka, v plodišti a výška rámku musí být minimálně 30 cm.Vyzkoušeno.Nadmořská výška stejná. F.V.
(12.07.2016 10:06)tom.50 napsal(a): [ -> ]pavelnoTaké včely čo nestavajú alebo sa vyroja s medzistienok by som zadusil!
Chcete jednu dobrou radu? Ne? Stejně vám jí dám:
Nedělejte to proboha u všech vč, ale jen u nepodstatné části abyste věděl, že M přidanou teď zjara možná přijmou až když budou muset, ale spíš se raději vyrojí!
Norské zimování funguje, to, co si myslíte vy, kor při absenci přirozené snůšky, fungovat nemůže. Jestli vč bude mít část plástů starých, omezí se jen na ně a na M se vám z vysoka víte co, že jo.
Ale zkoušejte, zkusit se má všechno, třeba to u vás ve vaší nadmořské výšce a snůškových zdrojích půjde. U mě 360 a 460 metrů, kdy odkvětem lip končí všechna snůška to nefunguje!
Jo a Merkuriho neberte vážně, jak tu někdo napsal, on si žije své soukromé sci-fi.
(12.07.2016 11:08)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]Je nutné rozlišovat norské zimování, které se provádí až na podzim, od přemetení včelstva na mezistěny, které děláme v létě.
Bližší informace je možno najít na
http://www.dadantklub.estranky.cz/clanky...dantu.html
v kapitole 4)
(12.07.2016 10:46)vlcek napsal(a): [ -> ]Tome funguje to.Jen tam nesmí být 8 -9 rámků,více jak 39 délka, v plodišti a výška rámku musí být minimálně 30 cm.Vyzkoušeno.Nadmořská výška stejná. F.V.
tom.50 napsal(a):Jenže já to nerozlišuju, rozdíl v tom prakticky není, protože přemetení včelstva na mezistěny je Norské zimování, pokud se provádí po skončení snůšky, tedy před zimou
(13.07.2016 8:45)pavelno napsal(a): [ -> ]Vlcek má na rozdíl od tebe polovinu otázek vyplněno v profilu. Na rozdíl od tebe, kde je jen tykání.(12.07.2016 10:46)vlcek napsal(a): [ -> ]Tome funguje to.Jen tam nesmí být 8 -9 rámků,více jak 39 délka, v plodišti a výška rámku musí být minimálně 30 cm.Vyzkoušeno.Nadmořská výška stejná. F.V.
Pane Vlček, když s tímto máte zkušenost, že to dobře funguje, chtěl bych Vás poprosit o doplnění několika informací.
Jak moc včely do zimy vystaví mezistěny, které se jim dají v tomto období?
Na jaké pozice je v nástavku dáváte?
Zanesou je i zásobami, případně zaplodují - tedy dle umístění?
Jenom ještě jestli by jste upřesnil, o jakém typu dadantu a rámkové míře budete přesně psát.
Děkuji Vám, Pavel
(12.07.2016 12:53)KaJi napsal(a): [ -> ]1. Ale to je do vlákna včelaření ve vysokých nástavcích.
2. Jako Dadant vnímám to že je to jedno plodisko a pak nízké medníky. Dva vysoké mám někdy když jsem něco spojil.
3. Problém přechodu na dadant je podle mě psychologický - přijmout to, že "vyhodím" plást s pylem, medem, zásobami a někdy i s plodem. Z počátku to mohu dávat nad jedno včelstvo nad mřížku a po vyběhnutí a vytočení zlikvidovat, časem to člověku přijde moc pracné.
(13.07.2016 12:00)MUDr.Vladimír Šumera napsal(a): [ -> ]tom.50 napsal(a):Jenže já to nerozlišuju, rozdíl v tom prakticky není, protože přemetení včelstva na mezistěny je Norské zimování, pokud se provádí po skončení snůšky, tedy před zimou
Mezi přemetením včelstva na mezistěny a norským zimováním je rozdíl naprosto zásadní.
Přemetení se provádí většinou na rozhraní července a srpna. Včelstvo vystaví dílo, uloží do něj zásoby, nanosí pyl a matka ho ještě v tom roce zaklade.
Výhodou je nové dílo a možnost použití vysoce účinných prostředků proti roztoči v období bez zavíčkovaného plodu.
Je však možnost reinvaze roztočů ještě v tom roce.
Přemetení při norském zimování se v našich podmínkách provádí většinou na rozhraní září a října.
Aplikace přípravků proti roztoči se provede nejdříve v říjnu a to do včelstva bez plodu. Reinvaze z jiných včelstev už prakticky nehrozí
Matka do postaveného díla neklade, mimo jiné i proto, že je včelstvo bez pylu.
Může začít klást, až když včely přinesou první jarní pyl.
Toto byl nástin, jak obvykle probíhají a jak se liší oba uvedené zákroky.
Je vhodné mít na paměti, že vyjimečně to může probíhat jinak Matka příroda (včely obzvlášť) se někdy odmítá podřídit našim nalinkovaným normám a tak třeba v lednu rozkvetou třešně - vyjimečně.