Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
U dadantu používám jako první dole NN. Je to nástavek o kterém říkám, že je tam na to, aby včelám nefoukalo na zadek. Jinak je to prostor, který včely využívají později v květu řepky + to co prostaví do podmetu a na podzim jej opouštějí a stahují se do VN. Tento NN zvedám na jaře než ho včely zakladou a vyměním(nazebruji) polovinu rámků a dalších 12 měsíců nepotřebuji do něj chodit.
Pokud bude dole jako první VN, včely si ten "volný" prostor dole stejně vytvoří, natáhnou se nahoru a nevyužijí výhodu velkého rámku při jarním rozjezdu, protože dolů do průvanu se jim moc nebude chtít.
Takže sestava od spodu NN,VN,NN je základní, někdy i sestava 2xVN. Používám Jumbo 448x285 + 159
(16.02.2013 22:57)1j1j1j napsal(a): [ -> ]
(16.02.2013 13:48)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Jinak dole VN a nad tím medníky není zrovna chytré a je to už dávno překonané!

No hloupě se ptám. Mám zato, že Metodika včelaření v Eurodadantu je právě o tom, že je úplně dole jen jeden VN a na něm potom už jenom nízké nástavky - medníky.

Zajímám se hodně o toto téma a tak bych se chtěl také připojit k prosbě o vysvětlení, co je lepší, než mít dole VN a na něm už jenom polonástavky.
Josef
Vyčerpávající odpověď máte v předchozím příspěvku Aleše Molčíka.
Když budete mít VN dole a na něm polonástavky, zaploduje Vám matka nejméně 1, někdy i 2 NN - pokud nepoužijete mřížku.
Nemusí ich zaplodovať, záleží o toho, kde včelária. Mne doteraz nikdy nezaplodovala NN.
ja som skúšal 1 rok bez mriežky,bežne sa stávalo,že mi matky prvý nn nad plodiskom zakladali,robilo mi to prob.pri používaní výklzov..častokrát sa stalo,že matku som uvaznil nad výklzom aj v prípade,že nn nezakladala,jednoducho sa tam len prechádzala(asi chodila na kontrolu zásob Smile )..neviem ale posúdiť ako by to bolo,keby som mal pod plodiskom stavebný nn,ako spomínal Aleš,je dosť možné,že by sa jej už klásť do nn nad plodisko nechcelo..
Jaroslav Stoklasa napsal(a):Nemusí ich zaplodovať, záleží o toho, kde včelária. Mne doteraz nikdy nezaplodovala NN.

Zřejmě to bude Vaší nadmořskou výškou 880m, kde asi matce stačí VN Dadant Jumbo.
V nížinách a ve středních polohách je nejméně 1.NN zakladen.
Při uspořádání NN - VN - NN - NN... matka většinou zaklade jen malý oblouček na spodku prostředních 2 -3 plástů NN nad VN
No, asi děláte něco špatně, když Vám v takové sestavě přejde matka z vysokého plodiště na nízké rámky.
Jaká je míra Vašeho "Dadant Jumbo"?
Postupujete podle metodiky p. Řeháčka nebo jen výzkumníčíte?
(21.02.2013 11:32)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]
Jaroslav Stoklasa napsal(a):Nemusí ich zaplodovať, záleží o toho, kde včelária. Mne doteraz nikdy nezaplodovala NN.

Zřejmě to bude Vaší nadmořskou výškou 880m, kde asi matce stačí VN Dadant Jumbo.
V nížinách a ve středních polohách je nejméně 1.NN zakladen.
Při uspořádání NN - VN - NN - NN... matka většinou zaklade jen malý oblouček na spodku prostředních 2 -3 plástů NN nad VN

Áno. Aj ja si myslím, že to je nadmorskou výškou. Podmienky v mieste včelárenia silno limitujú včelstvá. Na juhu by som sa nebál použiť aj dva Jumbo nad sebou. Ale na juhu by som asi dadant systém nepraktizoval. Ak by som bol na juhu bez rozmýšľania by som šiel do NN LG 2/3 159mm.
NN pod VN opravdu funguje a když v něm necháte včely postavit trubčinu, tak jen zcela výmečná turbokladná a jednoletá matka
položí několik vajíček do NN nad VN.
Tenhle 1. NN má však ještě i jiná +
je to úlový prostor, kde se toho odehrává mnoho.

Je to tržiště informací o zdroji snůšky pylu, sladiny, vody atp.
je to prostor, kde se snůška dál předává, a hlavně ta pylová i ukládá,
je to místo v úle, které slouží létavkám jako "nocležna" a taky místo, kde zas "natankují" pro další let.
Bez použití tohoto NN se tyto věci dějí v podmetu a především v plodišti - čímž je omezováno.
Při používání varoaden 1. NN chrání plodište před výkyvy počasí - hlavně v době jarního rozvoje.
A po medobraní tenhle nástavek s množstvím pergy dávám nad VN jako KK a pod VN vkládám nový NN vystrojený soušemi a stavebnímí rámky. Takže VN zvedám jen jednou do rokaSmile
Příspěvek musím začít následujícími citacemi:

(07.02.2013 1:10)1j1j1j napsal(a): [ -> ]Asi je to blbost, na co se zeptám, ale dalo by se včelstvo zúžit (přepážkou) už na podzim?
Vždyť stejně od konce léta v podstatě jen ztrácí svoji početnost a sílu.
Ale to jsem už asi přestřelil, co Undecided
Honza

(07.02.2013 1:33)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]Dalo, jenže na podzim ještě nevíte o kolik. To je vidět až v předjaří.

(08.02.2013 0:01)1j1j1j napsal(a): [ -> ]Nojo, jenže tady je napsáno:
(29.12.2012 22:24)tom.50 napsal(a): [ -> ]V zimě nebude včelstvo nikdy sedět na více než osmi uličkách. Nikdy! Jestli bude včel víc, než aby utvořily zimní hrozen ve tvaru koule, bude to "hruška" protažená na výšku, ale široká přes devět rámků neboli 8 uliček.

A toho jsem si u včelstev také všimnul.
No a tak by se včelstvo, hned po nakrmení, dalo zúžit na těch devět rámků. Že by se mu prostě místo desátého rámku dala přepážka.
Ale to je asi také nasmysl, co?
Honza

Právě jsem dočetl brožuru Metodika ošetřování včelstev v 11-12 rámkovém systému Dadant od ing. Kamlera. Brožura je zaměřená na ošetřování včelstev s minimem zásahů, především v profesionálním včelaření.
Metodika je opakem metodiky používání NN oproti našemu třináctirámkovému Eurodadntu.
V metodice podle pana Kamlera je NN v podletí, při krmení dán pod VN a nechává se tam do jara. Před krmením se z VN, který je tedy nahoře, musí odebrat 2-3 plásty, místo nich vložit rámkové krmítko a nakrmit 18-20kg cukru. Krmítko se vyjme, místo něj se vloží přepážka (nebo více přepážek) a ve VN zůstává do jara jen 9-10 plástů.
Pokud včelstvo na jaře neobsedá všechny uličky, tak se ještě zúží tak, aby zůstala neobsednutá pouze jedna ulička.
Podle síly včelstva a vývoje počasí se postupně přidávají na okraj plodového tělesa mezistěny, při dobrém stavebním pudu i dvě mezistěny z obou stran plodového tělesa.
A nyní ten opačný postup oproti našemu českému Eurodadantu:
Až když je včelstvo na 9-10 plástech a začne první vydatnější snůška, tak se teprve ten NN dá na VN, i když VN ještě není plně vystrojen.
Při pokračující snůšce se už jen přidávají NN tak, že se vždy přidávaný NN dá na VN, tedy NN se podsunují pod již dříve přidané NN.
Po poslední snůšce se dá jeden prázdný nebo poloprázdný NN pod VN a začne se krmit.

A další věc:

(07.02.2013 1:10)1j1j1j napsal(a): [ -> ]Asi je to blbost, na co se zeptám, ale dalo by se včelstvo zúžit (přepážkou) už na podzim?
Vždyť stejně od konce léta v podstatě jen ztrácí svoji početnost a sílu.
Ale to jsem už asi přestřelil, co Undecided
Honza

(07.02.2013 1:33)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]Dalo, jenže na podzim ještě nevíte o kolik. To je vidět až v předjaří.

Takže, jak jsem napsal výše zkrácenou verzi metodiky podle pana Kamlera, tak se dá zúžit už i na podzim. Ale jak to opravdu funguje nevím. On ale uvádí, že s tím má dlouholeté zkušenosti a asi mu to funguje dobře.

Ale hlavně, chtěl bych se zeptat, jestli takto někdo také včelaří nebo to alespoň zkoušel, a jak se mu to osvědčilo?
Předem děkuji za odezvy, Josef.
Tu knížku jsem si koupil, není tam asi nic nového.

Je tu prostě metodika od Ing. Řeháčka a pak ta brožurka.
S tím, že se v podletí vyndají dva - tři plásty je hromada zkušeností z klasických úlů a často se místo nich dá krmítko a nechá leckdy až do jara a pokud se vyndá, tak se tam žádná přpepážka dávat nemusí. Tohle se dělá desetiletí, možná století. Míra 39*30 (27-30) je tady hóódně dlouho. Nneí nad čím přemýšlet

Tak jsem to dělal já u včelstev, kde bylo možné ty dva tři rámky vyndat. V mém případě to ale byly oddělky přeložené do 12r.

Výhoda této transakce je ta, že pokud je to oddělek, nemá plodiště nabouchané zásobami a odhaduji, že naplnění všech plástů by dalo na takových 30kg cukru.Navíc nejsou leckdy vystavěny, atd. A tak je výhodné jejich počet zmenšit, aby na každý vyšlo těch 1,5kg zásob (u nás pod horama).

U kmenových včelstev to dělat jde, ale pokud by šlo zůžit bez nějakých harakiry na 9r před krmením - asi bych přemýšlel jestli je zimovat.

Pokud ale je kam dát ty plásty - třeba hodit do oddělků - tak nic proti tomu. Jde to.
U dvoprostorového včelaření kdy se následně zimovalo v jednom prostoru sme se řídili pravidlem že při jarním zužování včelstvu postačí násobek rámků k obsednutým uličkám zimním chmáčem.Příkladně pokud sedělo včelstvo na třech uličkách tak se mu nechalo k dispozici 6 rámků pokud sedělo na 4 tak 8 při sezení na 5 tak 10 pokud sedělo na více tak se už nzužoval to už ale bylo u tohoto staršího sistému včelaření opradu silné včelstvo.Dnes už se včelaří troch jinak na jaře se nezužuje , zimuje se i na několika nástavcích.Ale v jistých situacích není na škodu něco z té starší školy použít,slabším včelstvům především vyzimovaným oddělkům je lépe v menším teplejším prostoru.
Ještě k zužování v podletí.

To zužování co jsem popisoval že se dělá roky - to byly ale hlavně zadováky a tedy včely šly k česnu.

Mně se to zužuje snadněji, když mám sice studenou stavbu ale česno - očko mám asymetricky.

Včely - pokud jsou slabší atd se seskupují kolem toho očka a na vzdálenější straně jsou - někdy- prázdnější plásty.

Jinou zkušenost bude mít někdo s česnem přes celou studenou stavbu. A síto ve dně je taky třeba vzít v úvahu.

Jo, tohle si každý musí prošlapat sám Smile Je u toho spousta detailů, a pak když dva dělají totéž .... Smile

A mě na jaře stejně jako u těch zadováků stačí narvat MS k tomu očku a včely si tam samy přejdou bez přehazování ms na kraj a do středu atd..
Smile
(16.02.2013 21:52)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Až si přečteš uvedenou metodiku, bude ti to jasné a nebudeš se muset hloupě ptát! A aby bylo jasno, nemám rád začínající co nečtou, ale místo toho se hloupě ptají!!!!! Zdraví R. S.

Články - Včelárenie v úľoch Dadant: http://www.pv.sk/vcely/index.asp
Na uvedených webových stránkách jsem, bohužel, našel jen obrázek rozebraného Dadantu a jako slovní doprovod: Neprešlo jazykovou úpravou.
..kto včelám nerozumie,tomu nepomože žiadna metodika..a tomu kto rozumie,stačí zapojiť vlastný rozum,nebáť sa poskúšať pár vecí,a pri dadante sa musí zákonite dopracovať k vlastnej,pre seba najvhodnejšej metodike,ktorá nebude reháčkovej príliš vzdialená..
(12.04.2013 21:54)Vladimír Polyster napsal(a): [ -> ]Na uvedených webových stránkách jsem, bohužel, našel jen obrázek rozebraného Dadantu a jako slovní doprovod: Neprešlo jazykovou úpravou.

Neviem ako ostatným, ale mne odkaz funguje. Niekto IT vzdelaný vám určite poskytne radu. Je to dobrá stránka - skúste to cez kamaráta.
Ja sám tohto roku "nabieham na dvojrozmerové včelárenie". Pravdou je, že nie je veľa informácií v slovenskom alebo českom jazyku. Zväčša sú to všeobecné, ako ja hovorím "katalógové" údaje. Ale kto ráta s presným návodom, je na omyle. Tak, ako to funguje v technických odvetviach, tak vo včelárení žiadna rada nie je jednoznačná. Treba prečítať čo sa dá, a reagovať podľa situácie vo včelstve a nie podľa kalendára. Vďaka dvom rámikovým mieram sa to síce mierne skomplikuje, ale to je len vecou zvyku. A verím, že mi tento dadant systém prinesie v konečnom dôsledku prospech.

Inak tí, čo nezabudli ruštinu, nájdu okolo dadantu námety a rady v ruských časopisoch a stránkach. A hlavne, treba si všímať, v akej oblasti včelária. Odporúčam Pčelovodstvo. Po zaregistrovaní je voľne stiahnuteľné tu - http://www.pchelovod.info
Vojto. ja som dnes u troch rodin prechod na dvojrozmer urobil. Ostava mi este sest. Tie dnesne obsadali dva a pol NN , stlacil som ich do dvoch a postavil na vysoke plodisko. Ten treti bol slabsi, vosiel do jedneho NN a cast vciel som vsypal rovno do plodiska. Hadam im tento manever neublizi. Subezne som pouzival dvojpriestorovy system, NN system aj Dadant.Ten treti mi najviac vyhovuje. Som ale milo prekvapeny stavom v akom tie vcelstva su. Cakal som decimeter dva plodu, no tie prve dve vcelstva mali cca 8 zavieckovaneho a na dvoch ramikoch otvoreny. /NN 137mm/ Pri vymene platna za foliu, /prelom febr.- marec/ som k vzdusnym uteplivkam pridal polystyren. Najskor ten teply strop sa o to pricinil.

[Obrázky: P1010167.jpg]

Matky sa mi zdaju nejake vacsie ako na jesen alebo mam silnejsie okuliare ? Big Grin

[Obrázky: P1010164.jpg]
Uz dlhsie nad tym uvazujem - myslite, ze by sa tato "datant" metoda dala pouzit aj na rozmeroch ula cechoslovak? Chcel by som moje 2VN cechoslovaky rozsirit o NN nastavky (plodisko pripadne aj mednik). Presiel som toto forum, technicky by to mozno aj slo, neviem vsak ako poriesit to, ze nemam odnimatelne dna - slo by to aj bez potreby hybat spodnym plodiskom vo VN?
Referenční URL's