(07.07.2016 9:12)1j1j1j napsal(a): [ -> ]Koukal jsem se na zahraniční stránky, jak včelaří v dadantech a nikdo tam nemá pod vysokým plodištěm podstavený ten nízký, jak se u nás říká manipulační (předávací, noclehárna, na trubčinu, ... ) nástavek.
Není to opět jen náš zdejší, opět upravený, neopodstatněný, upravený systém, bez kterého by u nás dadant i tak dobře fungoval?
Včelaříte někdo v dadantu (dadantech) bez tohoto podsazeného nízkého nástavku?
Je v tom s něčím nějaký problém?
Pod vaším příspěvkem je několik jasných vysvětlení, proč je spodní podstavený NN dobrý. To vše, co píšou chlapi, je pravda. Já ale přidám ještě něco, co tu nikdo nepíše a v čem já vidím výhodu úplně největší. Mám 39x30x11 (39x24x11) + 39x15x11.
Nikdy nepoužívám očka. Ani je v nástavcích nemám.
U většiny vč mám teplou stavbu, není pravda, že je lepší studená, je to jedno, letos byla u studené stavby vč zjara pomalejší. A nejen u mě.
Včelařím bez mřížky, bez podstaveného NN - polštáře (název je od Sedláčka Bučovice) se víc matek "cpe" s plodem do NN, který je přímo na VN.
To ale pořád není to nejdůležitější.
Běžně se dělají dna s vysokým podmetem, asi 4-6 cm a i více. Včely v těchto podmetech staví divočinu a chovají si trubce. Na konci sezony a nebo zjara se to vyřezává, čistí atd. No a protože já považuju za pokrok dílo rozběrné, nevidím nejmenší důvod kdekoli v úle trpět divočinu a hlavně, pro mě je méně práce a čištění vyndat prostě rámky z nástavku než dolovat nějakou divočinu přistavěnou ke stěnám a podobně ze dna s vysokým podmetem. Prostě mám podmet 18 mm (ne 20, to už včely staví kraviny - takové "šplhací" můstky), na něm je podložka, některé mám i 3 mm silné a tak je pak podmet jen 15 mm. Pak je místo dna vysokého například 6 cm u mě celých 15 cm nízkého nástavku.
Z metodiky ED.
Krmí se skrz NN tak, aby byl NN plný a ještě dost zásob ve VN (asi min. 6 cm).
V půlce září se dá NN pod VN. Tehdy já likviduju polštář s polovinou plástů trubčích a polovinou dělničích a přijde tam KK s pouze dělničími plásty (nedávám krajní, stejně by zplesnivěly). Kdy to přenesou je mi celkem fuk, zjara je to prázdné. Tady podobnost s metodikou ED končí.
Už před krmením se snažím dát dělničí nízké rámky co nejhorší, takové, které z poloviny po jaru vyřadím. Tyhle "polorámky" zažijí léčení a tak jsou pro med už nevhodné.
Když mají rozkvést třešně (raděj 1-2 týdny před tím) dostane každé vč jeden vysoký stavební rámek s polovinou hotové trubčiny od loňska. Tam si vč vychová první trubce a začne stavět trubčinu. Každou další trubčinu si bude vč stavět a zakládat už jen v podstaveném NN, tedy v polštáři.
Když dokvétají třešně nebo v průběhu, + -, uspořádám spodní NN. Je v nich jen 9, max 10 rámků. Zůstane 5 dělničích, jeden hotový trubčí od loňska a 5 stavebních, napřeskáčku s dělničími aby nestavěly šikmo divočinu. Žádná LBV, je to nesmysl, já chci vysoký prostor pro dělničinu a jeden vysoký trubčí "u zdi" stačí, často ho vyměním za mezistěnu (když na něm staví dělničinu, jasně tím říkají co chtějí!)
Pokud se toto dodrží, neplodují v medníkách, moc se jim totiž nelíbí panenské dílo a hlavně dole mají placu pro trubčinu (ekvivalent 3 vysokých rámků) i dělničinu dost a dost, méně se chtějí rojit. Co víc si přát?
Často před slunovratem bývá ve spodním polštáři zakladená i dělničina, letos tam některá vč i víčkovala jarní med.
Takže příteli. Než to úplně odsoudíte (teorie je krásná, ale mnohdy nestačí) zkuste to u pár vč.
Jo, jiné přehazování nástavků nedělám, ono i tohle v mém věku s mými zády bohatě stačí. Přijde den, že třicítku už neunesu. Taky proto mám jako VN i čtyřiadvacítku a k ní stejné NN. Jen čtyřiadvacítka potřebuje ještě kromě polštáře na VN jeden plodištní NN.
Jestli mi nerozumíte, napište mi do SZ abych s tím tady neblokoval moc placu. Nebudete jediný.