Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Děkuji za objevení Tomova stěžejního článku a zveřejnění. Máš můj obdiv, protože já se dostal jen do března 2020 a pokračovat dál už jsem neměl sílu ani chuť. Není to nic objevného, v podstatě je to volné převyprávění Řeháčkovy metodiky včelaření v Eudadantech plus pár drobností. Určitě souhlasím s Tomem, že moderní dna jsou zbytečně vysoká rovněž vím, že používání oček je nesmysl, pouze komplikace. Očka jsem pečlivě vyzkoušel a výsledek nijaký. A tak jsem je přestal dělat. Dnes nemám v úlech jediné. Podmet jsem začínal na 8 cm, dnes je to ohoblovaná střešní lať na placato, takže asi 3 cm. Moc nesouhlasím s tím, že MM má tak záporný vliv na výnosy. Zkoušel jsem již dříve, ale snížení bylo takové nijaké, v tomhle by mě zajímaly názory ostatních na MM. Rovněž by mě zajímal názor na používání polštáře pod vysoký plodištěm v sezoně. Zkoušel jsem oboje možnosti a v dobrých letech jsou výsledky stejné a v slabých je bez polštářů medu o trochu víc. Takže zkuste nasměrovat výměnu zkušeností do včelaření v Dadantech a možná se někam posunem. Zdraví R. S.
(07.12.2020 19:51)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Děkuji za objevení Tomova stežejního článku a zveřejnění.
Blush diki...
ale myslím že Tomov postup teda "stežejní" postup je skôr tu...
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcela...#pid232841
nie som istý či jeho skúsenosti s podloženým NN sú odpoveďou na tvoju otázku, ale jirka Marx si tam odpoveď na postup liečenia najde...Wink
Tome, ještě se Vás zeptám. Píšete, že máte podmet 18mm, pevné dno, a podložku po celý rok a čas od času se na ni podíváte. Jak, v takovém nízkém dně. Máte vzadu dvířka 18mm nebo celý úl zvedáte (říkal jste že na a pod POL se nedíváte až po 15.9. Vytahujete podložku předem přes celé česno ? Viděl jsem to u rusáků s jednoduchýma pevnýma dnama.
Ještě jsem to tu nečetl celé. Dna jsou jednoduchá a jak je otevřené vepředu, stejně je otevřené v zadu. Prostě deska má dva podélné "svlaky", na kterých leží nástavek a příčný, co chybí vpředu dělá česno, tedy výška podmetu 18 x 405 a v zadu je hranolek vysoký 18 (17,5) x 25 x 403. Ten tam jen volně leží, včely si ho rychle přitmelí. Po snadném vypáčení rozpěrákem se dá vysunout podložka, trvá to vteřiny. Včely to zezadu nečekají a neotravují (mírně pokouřit je potřeba vždycky). Při vytahování podložky zepředu česnem útočí a nelíbí se jim to, není to šikovné a pevnost desky to nijak nezvyšuje a tak není rozumný důvod aby byl tento díl napevno.

Česno na zimu snížím na 6 mm (kvůli myším) vloženým česnovým klínem (tak se to jmenuje i když to není klín) a ještě zmenším vložením dřevěného jakoby elka nebo jak to popsat na asi 100-150 mm z pravé strany když stojím za úlem (a když se na úl dívám je zástrčka logicky vlevo). Na této straně si to 9 z 10 vč vybere samo, netuším proč.

Když dám mřížku, stačí česno 18 x cca 100 - 120. Větší česno neradím kvůli případné zimní loupeži když by se nějak hodně oteplilo, abych měl jistotu a nebo důvod si to myslet.

Poprosím KTM aby to nafotil a dal sem. Jo a ještě dodám, toto je jediný přívod vzduchu pro včelstvo od cca zač října (10 měsíc) až do jarního zesílení, kdy se česno postupně zvětšuje.
Nebo ju vytáhne zpredu Smile
Andej ty nevíš kde mají vchod a někteří chodí ze ze zadu jsi to fakt nepochopil.Smile
Chování VČEL je rozdílné jak chováním člověka a hodně nebo mooc lidí si to myslí a přirovnávájí k člověku,člověk obratlovec včela bezobratlovec atd.

Ať se daří Zdeněk
Pane Stonjeku.

Já Řeháčkovu metodiku sice mám (nikdo neví kde), ale nečetl jsem jí, nebyla pro mě nijak přínosná, hned na začátku jsem se v ní začal ztrácet a hned jak jsem narazil na první rozpor s mojí metodikou, byl jsem líný se snažit to dál chápat a představovat si to. Hlavně ale není důvod mít 13 rámků když i čtverec 39x30x11 je těžký tak, že to přestávám zvládat. 13 r je slepá ulička a že někomu funguje, za cenu složitějších kejklů, já do toho nepůjdu.

Podmet 30 mm je moc, zkuste u pár vč přesně to co říkám, jako zkušený praktik to poznáte ihned. A dejte tam prostě vložku jak jí popisuju v tomhle textu dál, desku 22 (nebo proboha 20, běžně se dělá OSB myslím 21, na jednom či dvou mm asi úplně nesejde - na zkoušku je to jedno). Jestli mám POL, je třeba 18. Jestli POL nemám, je dobrých vašich 30 a samosebou kdo má vysoká dna je nevyhází, pro oddělky a jiné rychlé použití (když není honem co po ruce) se osvědčí znamenitě. Prostě začátečníci, představte si to jako podložku tlustou tak, aby to pak dalo těch asi 18-20 mm podmetu tedy pod spodními loučkami. Jen u česna musí být mezera přes celý úl asi 20 mm, to dá snad rozum).

Já třeba začal tak, že jsem první vysoká dna dostal někdy v r 1982 a bylo v nich krmítko - šuplík. Teklo, bylo z prkýnek a sollitu, bylo nepoužitelné. Nějak jsem si šlápnul na rošt proti stavbě a nechtěl jsem, aby mi tam stavěly kraviny, tak jsem dal šuplík vzhůru nohama. Dna (byly 3) dělal jistý pan Šít (už asi 30 let nežije), KTM bude vědět o koho šlo, byl to starý praktik a mezi šuplíkem a spodními loučkami VN (tehdy jsem POL ještě neznal) bylo, no ano, bylo tam 18 mm. Hned další rok už byly rošty pryč a šuplíky vzhůru nohama. Doporučuju vyzkoušejte všichni a pak mluvte! Do vysokého dna by jistě šlo udělat tlustou jakousi vložku, která současně zaslepí sejta. Jen nápad, nikomu nic nenutím. Jo a pan Nerad má tuším dna vysoká tak, že (při SS, kterou jedině používá) má v zezadu otevíratelném podmetu rámky vysoké 15, uspořádané jako v listováku a může je tudíž jednotlivě vyndavat! Elegantní řešení, jen poněkud dražší, já úplně stejně využívám běžný NN a holt do něj nemůžu vkládat rámky jako pan Nerad. Viděl jsem to in natura na jeho přednášce.

U mě mřížka fakt dělá až tak moc. Ale hlavně, já jí fakt nepotřebuju, na co proboha? Další krám, zbytečný krám. Jak tu mám vysvětlit, že matky mi v medníkách nekladou? Tedy když se dodrží VŠECHNA doporučení a když říkám VŠECHNA, tak tím nemyslím jen co se komu hodí, ale musí z udělat všechno co říkám a základ je POL. Dokonce bych byl ochotný říct, že jestli má matka plodiště vysoké 30 cm, má 11 rámků dlouhých 39 a má pod VN POL a stejně klade nahoře, je to důvod jí selektivně vyměnit!

Až sem pojedete ke společnému kámošovi, dejte vědět, budete vítán a nebo já přijedu za vámi k němu. Vše co popisuju funguje u něj, má pár kousků ode mě, tedy kromě úlú co měl oddřív. Jen má NN 17 a VN 34,7. A mě se to neosvědčilo ("pětatřicítka") a vycouvávám z ní = méně medu - moc medu si nechávají ve VN a v jalových letech do medníků ani nejdou. Proto musí být VN max 30 a všude ve světě to tak je a pěkné roky, tolik po sobě jako do loňska, už stěží budou. (poslední odst asi měl být SZ, snad mi bude prominuto).

Jestli někoho svrbí prsty a chce napsat, že má pětatřicítku a medu má dost a do medníků mu jdou dobře, prosím aby se zdržel, protože výjimka potvrzuje pravidlo. Já píšu o tom, co bude fungovat vždycky a všude a každému a hned a ne že někdy jo a jindy možná a někdy ani trochu.
Dno,toto je jediné nepoužité které šlo otočit i ze spoda,,,
[Obrázky: IMG-20201208-102055.jpg]

[Obrázky: IMG-20201208-102104.jpg]

[Obrázky: IMG-20201208-102121.jpg]

[Obrázky: IMG-20201208-102228.jpg]
No ty fole,
v jednoduchosti je sila.
Chose

Edit : ja krava se zapomnel zeptat - jak silny jsou ty palubky ? Jsou to klasicky obkladovy nebo podlahovky ?
a není to jedno, jak silné? Co dům dal.
Tome, přesně takové dno mám na papíře už dva roky. Nějak se mi ho nechtělo jedno udělat a vrznout ho zkusmo pod úl. Nemohl jsem sebe přesvědčit. A je to tu. Ok.
A k té pětařicítce, tu mám, nezkoušel jste, nestačilo by blinkou oddělit místa na dva plásty? No od jara rozšířit míň, jen potřebnou část (8 plástů?). Nezkoušel jste náhodou, když už těch pár pětatřicítek máte, než je vyhodíte?
Jo a dik za fotky.
Josef zajed si na pilu kde delaj normalni palubky daji se tam levne koupit odrezky ty na to stacej,jsou to obkladovy myslim 12,5mm Tom bude vedet a mne se uz nechce jit to merit,zadny vyhazování 35 nebude pujdou pekne ke mně páč mně absolutně vyhovujíBig Grin
OK,
dikas za tip. Pilu mame vlastne u nas, pujdu po nich.
chose
(08.12.2020 12:43)KTM napsal(a): [ -> ]Dno,toto je jediné nepoužité které šlo otočit i ze spoda,,,
[Obrázky: IMG-20201208-102055.jpg]

[Obrázky: IMG-20201208-102104.jpg]

[Obrázky: IMG-20201208-102121.jpg]

[Obrázky: IMG-20201208-102228.jpg]

25+25 mm
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vyrob...#pid153272
(08.12.2020 15:36)Ali napsal(a): [ -> ]Tome, přesně takové dno mám na papíře už dva roky. Nějak se mi ho nechtělo jedno udělat a vrznout ho zkusmo pod úl. Nemohl jsem sebe přesvědčit. A je to tu. Ok.
A k té pětařicítce, tu mám, nezkoušel jste, nestačilo by blinkou oddělit místa na dva plásty? No od jara rozšířit míň, jen potřebnou část (8 plástů?). Nezkoušel jste náhodou, když už těch pár pětatřicítek máte, než je vyhodíte?
Jo a dik za fotky.

Nevyhodím nikdy nic, už když jsem to dělal bylo jasné, že když to nebudu chtít, že mám komu to dát.

Já do toho šel v domnění, že odpadne POL. Ale až během těch 3 let jsem zjistitl dvě věci. Jestli chci med, tak v jalovém roce mi vše nacpou do vysokých rámků a medník ignorujou,. Proto je všude ve světě optimum 30 (bez ohledu na délku rámku a počet rámků), jen superlang má tuším 325 (teda 32,5, ale ten je supervzácný), ale když už vyšší Lang než 232, tak spíš 285. Proto se Slováci drží B 27,5 (stokrát lepší než náš Adamec) a tak dále. 30 je prostě hraniční.

POL neodpadá, protože jsem zjistil, že POL se nesmí započítávat do plást plochy VN neboli plodiště, tedy ne celý. POL je jen pojistný ventil (proti rojení je to mnohem účinnější než LBV a přitom nesnižuje plochu dělničiny ve VN). Ukazuje to to, že některá vč v POL ani nepostaví všechny trubčáky a jiná dokonce v POL zakládají i dělničinu, nebo tam ukládají a víčkují med. Ano, vespod, neuvěřitelné, ale děje se to. Ale nevytáčí se to, nelezu tam a na podzim tam už nic není. (další pojistka proti letnímu hladovění vč)

V téhle souvislosti. Nejspíš tu někde v dřívějších letech říkám, že optimum pro plod je cca 150 dm2 a Sedláček je má přesně. Ale ono to nestačí a tudíž není rozumné mít plást vyšší než 30, vyyší než 30 má jen nevýhody a žádné výhody. A tudíž (když se POL nedá počítat, jako celý, ale jen asi jako polovina, ale MUSÍ tam být) se ukázalo, že aby matky nekladly v medníku, musí být buď něco nad VN - polopatě, že asi plovinu prvního NN zakladou a nebo musí být POL vysoký těch 15 (17) a stačil by vysoký 11 (vše púlatí pro jedenáctirámek dlouhý 39, Slováci a Optimalisti si to musí přepočítat, stejně tak Langisti). Ty stejně chci ještě zavést na jednodruhové medy. A 11 proto, že se dvěma VM dávají tři na sobě Sedláčka 34,7. Proto tedy ne 12 nebo 10, ale to, co po mě pak využije KTM a ještě jeden přítel, který s tím taky experimentuje - jde o kompatibiltu. Já se nebojím mít v jednom úle třeba 4 rámkové míry, splést si je, jak se obával kdysi Kamler, neumím.

Pokud je něco nejasné, ptejte se kdokoli.

Teď vidím, že to má pan Gross také, jenže vymakanější (víceúčelové). Jen zkuste u pár udělat výšku podmetu jen těch 18 a uvidíte, že to funguje líp. Hlavně kvůli letnímu česnu, i když B je užší (nevím honem kolik). Prostě česno (hlavně aby nebyly rabovky) nesmí být větší než 70-75, určitě ale ne víc jak 80 cm2.

Jo, na stránce, co dal AG, píše pan Lněnička o výrobě nástavků a stojí za povšimnutí co tam píše o pravé-levé straně prken (a žádné cik-cak) a že je v NASA prý výstavka jak to dopadne, když se to nedodrží. Ale že by se pan Holub (a někteří další mudrcové) omluvil, to jistě nehrozí.
(07.12.2020 19:51)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]Moc nesouhlasím s tím, že MM má tak záporný vliv na výnosy. Zkoušel jsem již dříve, ale snížení bylo takové nijaké, v tomhle by mě zajímaly názory ostatních na MM. Rovněž by mě zajímal názor na používání polštáře pod vysoký plodištěm v sezoně. Zkoušel jsem oboje možnosti a v dobrých letech jsou výsledky stejné a v slabých je bez polštářů medu o trochu víc. Takže zkuste nasměrovat výměnu zkušeností do včelaření v Dadantech a možná se někam posunem. Zdraví R. S.
Nie je to tak dávno čo si tvrdil,že včelárenie bez polštáru je už dávno prekonané a zrejme to celkom pravda nie je.Prešiel som si obidvoma systémami.
Včelárenie bez polštáru malo aj svoje výhody.Včelstvá mi okamžite obsadzovali medníky a ani použitie MM nebol problém a medný výnos sa neznižoval. Pri tomto systéme som nespozoroval zamedovanie plodiska,včelstvá všetok med vytláčali do medníkov. Po vytočení medu bolo ale potrebné kontrolovať stav zásob,pretože zásoby v plodisku boli obmedzené.
Pri použití polštáru som ale určité problémy postrehol. Chybou bolo,že som do polštáru nasáčkoval 5-6 SR.Matky veľmi ochotne zostúpili z plodovaním dole na SR a vysoké plodisko tým pádom zostávalo viac zamedované, čo znížilo medný výnos.
Vraciam sa síce k polštáru ale bez SR v ňom.Bez SR v polštári sa plodovanie odohráva len vo vysokom nadstavku a polštár slúžil len na vyvesenie lietaviek a ako dočasné úložisko nektráru od čoho si sľubujem protirojoví efekt a o to mi ide.
Uvidíme čo prinesie dalšia sezóna,okolnosti po tejto nevydarenej sezóne ma opäť nútia oprášiť LBV.
Včelařím v dadantu a rámkovou míru mám 448x326. Je to Langstroth 2/3x2 Vnitřní rozměr rámku je v dm (4,27 x 2,99) x 2 = 25,5346 dm2. A jak píše tom.50, včely zakladou 6 rámků. To je 153,2076 dm2. Jedn rámek stavební a 2 krycí. celkem tedy 9r 448x326 + celoročně blínova přepážka. I když horní loučka je 19mm, tak občas u některých včelstev zaklade matka 2-3 NN rámky v medníku. Ale to je jen 1-2 cm půlkruh. A děje se to jen na začátku sezony. Dávám i jeden NN jako poštář pod VN. 1/3 včelstev tam staví, ale 2/3 ne. Zdá se, že tak velký rámek 448x326 jim stačí. ale když tam není, tak to včely nechtejí dostavět až ke spodní loučce. Jakmile tam je, tak rámky vždy dostaví až dolů bez mezer. Jinak vše co napsal tom.50 vice-méně souhlasí. Jen nepoužívám gabon. Léčím KM, která na viry/nosemu působí "lépe". Je to moje zkušenost z praxe. Není to vědecky podloženo. Po posledním medobraní nakrmím 1x a pak nasadím na 10dnů 85% KM. Po 10 dnech dokrmím do cca 20kg na včelstvo. Po zkušenostech věřím víc KM než gabodu. Když zjistím rabovku, tak uzavřu česno a nechám otevřené jen očko. MK podkládám pod VN cca koncem září. Proto to očko a ne česno. Očko mají blíž a MK je pod očkem Nemají tak česno oddělené od plodiště mednou komorou a polštářem. Zimuji na 4NN 2/3L= 1x VN 448x326 + 2x NN448x 159 MK+polštář. Podle mého pozorování jsou včely citlivé na objem nástavků. zimuji 4xNN a při 6NN polštář+VN+2xNN medník už se nerojí. při 5xNN se vyrojí.

Přeji hezký den.

edit: Ještě doplním proč to včely nechtějí dostavět VN. Mám menší mezistěny a tak vždy dole zůstane mezi loučkou a koncem mezistěny mezera. Tam si staví co chtějí, jako v přírodě. Když se to napasuje až dolů, tak se mezistěna teplem plodiště může natáhnou a zvlnit.
Tak pánové, Josef 333 a maci01, tak přesně kvůli tomu, co jste napsali, nechci jít do "jak to dělám já". Oba píšete pro mě zajímavé a poučné věci. Super a díky!!!

Maci k té KM. Někde tu píšu, že je pro mě G pohodlnější, ale že jsem vděčný kyselinářům, že nepohodlný a obtížný (a pro vč nebezpečný) způsob vyvinuli a že pak, pokud mi přestanou osvědčené prostředky fungovat, jen s vděkem okopíruju vaše zkušenosti. Jak v jiné souvislosti píše patko, zatím nechci nic měnit když mi funguje stávající.

Z uvedených dvou příspěvků je patrné, že systém Dadant není nijak ukončený a že se vyvíjí. Jen připodotknu následující a kvůli konkrétní souvislosti.

Jinde vysvětluju, že rámek vyšší než 30 není dobrý, ale že 24 je k uzoufání málo. Obávám se že i B je moc nízký. Ale L maciho je nad 30 a ještě dobrý (podle mě), ale Stonjekův "35" (347) je už moc vysoký. V jalových letech, jaký byl letos, se vč omezí jen na vysoké plodiště (bez ohledu na POL) a nacpou si med nad plod na jedeny souvislé rámky a medníky úplně a nebo z části ignorují. Taky jsem napsal, že z "35" vycouvávám a pokorně se vracím ke 30 a když něco vyššího než 30 tak nanejvýš toho Langa 326. (chci si splnit sen a pořídit si originál Dadant-Blatt - 435x300x12a dám k tomu svoje 39x15x11 jak jako POl, tak jako medníky) Prostě kvůli čtercovosti, proto to prostě nebude Lang. (škoda, že mi není o 15 let míň sakra!)

POL bez trubčiny nedává smysl (pro mě - hned vysvětlím proč). Zopakuju. Trubčinu, když si vč může vybrat, dává hlavně na periferii hnízda - tedy v rozích a nebo u spodních okrajů vysokých plástů a kde je POL, tak je to pro vč přirozené a ideální místo. Trubčí plod díky svému metabolizmu vyrábí teplo a když je jediným přívodem vzduchu česno, tak vzduch musí projít zkrz trubčinu - periferii, kde se předehřeje. Když se prudce ochladí (nebo třeba otravou přijde vč o létavky) a musí se stáhnout, pak opustí (doslova obětuje) postradatelnou trubčinu dole v POL a dělničina ve VN zůstane v teple a včely jsou pak neoslabeně plohodnotné. Toto radím nepodcenit! Když je trubčina uprostřed dělničiny - LBV, vč obětuje všechen plod u dolního okraje rámků. Jo a napsat větu, opustím SR v POL a vrátím se k LBV je zcestné, přece POL je vlastně LBV, jenže logicky, přirozeně a právě jsem vysvětlil, že správně (i když na moje "správně" jsou tu někteří alergičtí, je to tak).

Diskutujme. Tohle co jste vy dva napsali mě baví a je možné vaší praxi a poznatky rozvíjet a dopiplávat a nakonec se ještě ukáže, že to lze dělat ještě líp! Mrzí mě, že se neúčastní pan doktor třeba a EDadantisti.
V 1NN se můžou vyvěsit létavky přes noc, nebo když dlouho prší. Nelezou pak do plodiště. Nevznikne tak přetlak včel v plodišti, který může nastartovat rojení. Můžu je donutit klást v 1NN, ale proč. Musel bych odebrat SR a zúžit plodiště na 6-7 rámků. Za blínovkou pak zůstane mezera na 3-4 rámky. Sice tam nic nepostaví (mám ověřeno, ale ne potvrzeno - na to mám málo včelstev a určitě se o to některé pokusí, zatím bez ztráty kytičky), ale plodiště je k jedné straně. Zbytečně bych je rušil další prohlídkou a přehazování rámků. Zbytečná práce navíc. V přírodě jim to taky nikdo nepřehazuje. A abych někoho poučoval, jak včelařím? Na to se necítím, protože se stále učím a zkouším nové věci. Jenom jsem došel ke stejnému výsledku jako Tom.50. Proto jsem to potvrdil. Nic víc, nic míň. Čeká mne ještě vyzkoušet zateplený úl a ........... dlouhá cesta. Smile

ještě dodám, že létavky se vyvěsí i v té mezeře mezi blínovkou a stěnou.
Já mám v sezoně vč na 11 r 39x30 bez BP (prpoboha na co jí tam máte, kor u desetirámku?)

Přesněji. Poslední rámek od česna ve VN je SR s převážně trubčinou i když mám POL s 5 SR. Na prvním krycím neplodují, ale ostatních 9 rámků = cca 100 dm2 (měřeno i se dřevem a jednostranně = čistě pro představu - obecně přijmutý standard) je dělničí plod. Zpočátku sezony je D plod od loučky k loučce, později si už nad plod na V rámcích dělají věnce medu i na třicítce. Ten tam musí být. Nejde jim vše sebrat, Moraváci tomu trefně (a velmi pejorativně) říkají "raubsystém" a mají pravdu. Neboť med dělá včely a teprve včela dělá med.
Referenční URL's