(26.01.2017 23:53)Jaro - Vigor napsal(a): [ -> ]... Na Americke stranky o vcelareni by som sa velmi nespoliehal tam maju uplne iny system vcelarenia ako my u nas,v USA vcelaria od poctu vcelstiev 1000 a viac a je to dost masaker co som videl videa,krmia vcely antibiotikami ... tak mozno aj z toho dovodu neriesia obnovu diela a zdravotny stav vcelstiev ... ked mu vypadne 500 rodin proste ich nahradi oddelkami a ide dalej ...
Ale take tam maji rezistentni kmeny moru na antibiotika a hledaji reseni ve vcelach, ktere cilene slechti ci alespon selektuji. I na jine nemoci.
Ale take tam maji alternativni vcelare, co nesahnou na chemii a casto ani mezistenu (volna stavba) a k tomu publikuji. A i hobbiky s par vcelstvy...
Ale take tam maji treba schvalenou kyseliny stavelovou jako VLP a to docela nedavno.
Inspirace je tam dost, ale samozrejme nemusime vsechnu prevzit. Kazdy si muze vybrat...
V mojích začiatkoch som poznal včelára. Bol to starý pán,ktorý včeláril systémom rojov. Úle si robil sám. Každý úľ mal inú mieru, podľa toho aké mal dosky. Takže rámiky nikdy nevyberal,lebo by ich do úľa nikdy neumiestnil - jednoducho nevedel z ktorého sú. Včely v nich žili ako vravel aj niekoľko rokov, pokial nepadli, matka a pod. Rámiky z nich bolo dostať problém, tak boli zapropolisované a všetko zavoskované. Ale ako prvý vytáčal plné medníky a mal aj ako prvý v dedine roje. Ak mu včelstva padli, tak uľ vyčistil, dal medzistienky a išlo sa ďalej. Po jeho smrti jeho syn včely nepreblal a postupne padlo všetkých 60 včeltiev.
Tvrdím od začátku, že naše systémy každoroční obměny díla jsou pokroucené a nesmyslné. Ale když si někdo chce přidělávat práci a líbí se mu krásné žluté plásty, proč ne..
Ve výsledku to může dopadnout tak, že se daleko více točí dílo mezi jednotlivými včelstvy, a to je kámen úrazu.
Razantní obměna díla má smysl, pokud je v okolí tlak MVP nebo najdete u jednoho kliniku a ostatní na stanovišti chcete od tlaku spor uchránit.
Bolo by to asi treba presunúť do inej témy, ale je to zaujímavá debata.
Ja som nepovedal, že si matka vyberie vždy tmavé dielo!!!! To pozor, jasné že máj a jún už ide ako divá po žemľovom, najlepšie ešte od medu po vytočení. Skorá jar je ale jednoznačne v znamení tmavého. Prečo je to u mňa a niektorých tak a u iných nie? Neviem, u mňa si už na jar môže vybrať, či žemľové alebo ešte nezakladené alebo tmavé. To nevyberám ja Jaro! Ona si vyberie a na výber má. Ja nemám plodisko ani medník, neviem čo je materská mriežka. Ak som napríklad na jar zabudol dole nadstavok s tmavým dielom, po zakladení a vyliahnutí tam v máji už matka nešla! Bol plný peľu a medu. Ale február marec to bol pre ňu ťahák. Môj dedko plásty rozdeľoval podľa toho, či ešte cez ne presvitá svetlo alebo nie. Prekonal aj mor a v tých istých len dezinfikovaných úľoch včeláril ďalších 15 rokov bez problémov tak, ako pred morom. Postupne ale sám začínam mať názor, že čo sa týka diela, nie všetko, čo sa páči nám sa páči aj včelám a naopak. A ktorá včela je čistotnejšia, tá, ktorá sa s tmavým dielom ani nestretla a ani nevie, aké patogény sa môžu v tmavom diele skrývať, alebo tá, ktorá v tmavom diele bez problémov roky prežíva? Čo sa stane, ak sa zvýši infekčný tlak z okolia s prvou včelou a čo s druhou? Ja si na toto nedovolím jednoznačne odpovedať a mám toho už prečítané aj odpočuté dosť.
Ešte som zabudol. U jedného včelstva som raz zabudol nadstavok ako 4 od dna. A tento nadstavok už v sezóne matka nezakládla a hore nešla. Slúžil ako mriežka. Ak by tam ale bol celú zimu, tak na 100% by tam matka začala klásť. A to mi včelstvá sedia v druhom a treťom nadstavku cez zimu
Chceš ucháníť? A to ako? to je len teorizovanie a fantázia čo si dakto zmyslí, myslieť si môžeš a potom skutek utek.
Včely dostanú kliniku a potom čo? Sa všetci čo zasamovraždíte? Poznal som jedneho včelára čo dal max. 1 medzistienku vystavať za 1 rok, jeho dielo bolo jak asfalt vo včelách včeláril tak 72 rokov a prečo včely sa nenakazili? Prehliadky v skutočnosti nerobili a jedine tak na papieri ako aj doklady o prehliadke na presuň včelstiev z okresu do okresu buď na kočovku alebo zmena majiteľa včelstiev. Tu odovzdávate melivo a robia sa prehliadky a furt tu vyplakávate, a čo máte záchvaty úzkosti?
A kedy tu napíšete každý ako včelárite v Datante od A -Z, dáku recenziu? To by možná bolo prospešné aj pre takých čo by to chceli skúsiť. Ako vždy každá téma sa zvrtne na MVP.
279 m.n.m. je nížina, teplo a snůška ,to hovoří za vše. Vám stavějí včelstva od dubna a sále. Nemusíte se snažit stejně máte medu 2-3xvíc než na horách.
Jedna pravda je všude už po tisíce let stejná a to je že přírodní včelstvo je včelstvo na tmavém díle.
(27.01.2017 10:04)patko79 napsal(a): [ -> ]Bolo by to asi treba presunúť do inej témy, ale je to zaujímavá debata.
Je to ve správném tématu. Furt se v něm dokola řeší obměna plástů v plodišti Dadantu a tohle je taky řešení.
(27.01.2017 9:39)Ivík napsal(a): [ -> ]Tvrdím od začátku, že naše systémy každoroční obměny díla jsou pokroucené a nesmyslné.
Koukám, že vážně platí "co včelař, to výzkumník". Dnes jsem četl, že lidé neakceptují vědecké výzkumy a přitom jako jeden z mnoha důvodů prevence nemocí u včel se doporučuje (včelařskými profesionály) roční 30% obměna díla. A pak se všichni diví, že se nedaří dostat šíření nákaz pod kontrolu. To by nejdříve všichni museli respektovat doporučená pravidla...
(26.01.2017 23:53)Jaro - Vigor napsal(a): [ -> ]Neda mi na to nezareagovat,nechavat vcelam v plodisku cierne plasty ako topanka je cesta dopekla a zahravanie sa s ohnom,preco vcely zakladaju take plasty?Lebo nemaju na vyber 
Moje mali na výber vždy. A vždy si vybrali rovnako. Najprv najtmavšie, nakoniec najsvetlejšie.
Jaro aj moje včely si takto vyberajú,všetci máme také včely v tom sme hádam za jedno.Tmavé dielo je lákadlo pre matku,je teplejšie,včely radi do tmavého diela nosia nektár a pod.Ale to píšeme o tmavom diele.A medzi tmavým dielo a čiernym gumovým plástom je rozdieľ pár sezón.Ak dáš takýto čierny gumový plást do medníka ak ho vôbec zoženieš medzi normálne aj tmavé plásty,tak ani nektár ti do neho neuložia a v plodisku ti tento plást ak má matka dostatok priestoru na iných tmavších či bledších plástoch,tak ti ani vajíčko do takejto černoty nepoloží.Ak nemá matka na výber,tak včely radšej plást prestavajú,ale do gumoviny čiernej ti matka klásť nebude.Já mám toto vypozorované z mojich začiatkov kedy som nemal plástov a pchal som do medníkov všetko čo bolo po ruke a viem čo som videl,preto nemôžem opisovať že to tak nebolo.
Tak se vrátíme k tématu Dadant a měl jsem i soukromý dotaz. Jestli stačí výška plodiště 30 a nebo je lebší 35-36cm. Výška 30cm se neobejde bez mřížky a nebo v dobrých podmínkách plánovat na to jeden nízký jako krmnou komoru kde se ještě hojně ploduje a nahrazuje mřížku.
30cm s mřížkou a podsazeným NN kde jsou tři nějaké horší plásty prostřídány stavebnímy rámky,to bych viděl jako takovou jistotu že bude te mít med.
Při výšce 36cm už se mřížka používat nemusí za podmínky že dole jsou i nějaké tmavší plásty a dost trubčiny ,naopak v medníku nesmí být větší kolečko trubčiny a spíše světlejší plásty které dávám dál od sebe tedy jich dávám méně.
Stáří matky a oddělky Pokud někde zaostávají , mají starší matku a nosí málo,takové včelstvo se hodí rozpustit a uplně vytunelovat- vyzískat z nich med. Ale ne hned ale přesně ve snůšce. Včelstvo odneseme z řady a všechny práceschopné včely se slétnou do vedlejších včelstev kde bude výnos bez debat vyžší.
Se starou matkou udělat odděleček jeden plodový plást a jeden se zásobami a krmit a přidávat mezistěny Starou matku vyměnit do podzima nebo si vynění i sami.
Mezistěny do dadantu postavit na cukru. Z vybíhajícího plodu lze udělat 1-2 odělky a mladý plod přidat slabšímu včelstvu s mladou matkou.Odělkům mezistěny a krmit a krmit.
Nebo celé plodiště bez matky a jejích dvou plástů podsadit pod včelstvo s výbornou matkou a tím je spojit a vyzískat med od takto posíleného včelstva. Podsazený nástavek se odstraní až na jaře a na den se posadí někde o podál aby včely poodlétaly. Pak se dají plásty protřídit.A budete zírat jak silné to včelstvo na jaře bude,dost možná bude plod dole už v březnu a s odebráním bude problém. Odělky udělat druhý den po odnesení včelstva pokud tam ještě polovina letuschopných včel je. Odvést je na jiné stanoviště a klidně i věznit. V odělku musí zůstat tolik včel aby uhřály plod a věznit aby se včely nevystrácely během dalších 3dnů.
Já už nemnožím tak že mi stačí jen ten oděleček se starou matkou který cukrem rozpumpuju na pěkné mladé včelstvo do dalšího roku. Celou podstatu zaostávajícího včelstva se snažím proměnit med.
Zdenek,,Se starou matkou udělat odděleček jeden plodový plást a jeden se zásobami a krmit a přidávat mezistěny Starou matku vyměnit do podzima nebo si vynění i sami.,,
To je celkom dobre. Ja mam vzdy problem zabit matku, vacsinou som daval do mrazaku. Ale z odlozenca so starou matkou som to este neskusal. To by slo, 2 rocna matka s jednym plodovym a ked si ju vymenia to by bolo najlepsie.
Mne sa osvedcilo odlozence s jednym plodovym plastom, jednym zasobnym a MS. Od steny PP, ZP, MS. Toho roku idem 10 rodin B rozobrat na odlozence prevod na Dadant. Po vylezeni plodu B mieru odstranim posuniem ku kraju a ked aj zasobny je B tak ten tiez neskor vyradit, len to musim vystihnut aby tam nenanosili pel.
Keby som teraz zacinal, tak by som v jari takto rozobral kupene rodiny a v pohode mozem zmenit hned aj mieru.
(27.01.2017 14:41)Vlastimil Plaček napsal(a): [ -> ] (27.01.2017 9:39)Ivík napsal(a): [ -> ]Tvrdím od začátku, že naše systémy každoroční obměny díla jsou pokroucené a nesmyslné.
Koukám, že vážně platí "co včelař, to výzkumník". Dnes jsem četl, že lidé neakceptují vědecké výzkumy a přitom jako jeden z mnoha důvodů prevence nemocí u včel se doporučuje (včelařskými profesionály) roční 30% obměna díla. A pak se všichni diví, že se nedaří dostat šíření nákaz pod kontrolu. To by nejdříve všichni museli respektovat doporučená pravidla...
Můžete doložit svoji nemístnou ironii?
Tedy že nízká obměna díla zvyšuje výskyt moru. Prosím o odkazy na výzkumné práce které by to potvrdily.
Děkuji.
Jedine co na mor, hnilobu, vapenatenie, vackovitost zabera je selekcia. Likvidovat chore vcelstva a rozmnozovat zo zdravych.
Dvouletá matka - chápu v druhém produkčním roce je výborná tu neměnit ta dá med. Jen vyjimečně může být špatná.
Do odělečku je stará 3-4letá matka velmi dostačující, neztrácí se čas ,hned klade a za 25 dní už to začne rapidně sílít a v odělku stejně nemůže klást na plno.. Máme včelstvo do příštího roku a nejsme časově omezeni kdy vyměníme starou matku za mladou.
To samé pokud vylétne roj. Nejlépe najít matku a dát jí jen část včel, tak slabej litr a zbytek přidat do jiného včelstva s mladou matkou ať nosí med. Malý roj zase rozpumpovat cukrem na jednom rámku s troškou plodu a mezistěny.
(27.01.2017 14:41)Vlastimil Plaček napsal(a): [ -> ] (27.01.2017 9:39)Ivík napsal(a): [ -> ]Tvrdím od začátku, že naše systémy každoroční obměny díla jsou pokroucené a nesmyslné.
Koukám, že vážně platí "co včelař, to výzkumník". Dnes jsem četl, že lidé neakceptují vědecké výzkumy a přitom jako jeden z mnoha důvodů prevence nemocí u včel se doporučuje (včelařskými profesionály) roční 30% obměna díla. A pak se všichni diví, že se nedaří dostat šíření nákaz pod kontrolu. To by nejdříve všichni museli respektovat doporučená pravidla...
Patrně čtu jiné výzkumy než vy,ale na rozdíl od vás se neoháním něčím načteným, někdy stačí jen trochu uvažovat v souvislostech a sledovat. Já načetl, že staré dílo není důvodem šíření moru, vyzkoušené to nemám, ale zkouším to a proto v dadant systému v plodišti obměna jen co jde na oddělek. Medníky panenské či žemlové.
No vidíte. Taky máte načteno. Mrzí mě, že když čtu jako začátečník v každé knize o nutnosti obměny díla, mimochodem v Dole mají uvedeno na stránkách, tak na straně druhé čtu o tomtéž v poloze otočené o 180 stupňů. A já se oháním a jsem nemístný? Pár lidí mi tady poradilo, pár si tady hájí svoje. Nebudu raději reagovat, jen se sem občas mrknu. Ať se Vám všem daří klidně i na asfaltových plástech, snad díky tomu ostatním nezaděláte na problém...
Myslím, že to není třeba hrotit, nejde o nic většího než o diskusi. Právě vědecké podklady ke každoroční obměně díla mi chybí. To, že je to opisované z jedné knihy do druhé je jiná věc. Je dobré semtam vytáhnout hlavu z českého písečku a podívat se, jak to dělají za humny. I u nás to funguje také několika větším včelařům. Zde psal např. Zdeněk Barnat.. Přeji vše dobré.
Z mnohokrát zaplodovaných buněk se musí líhnout menší včely a menší včela přinese méně medu

, med vytáčím zásadně z plástů které nebyly zaplodované, včelařím bez mřížky v NN systému a do vrchních nástavků 5,6,7 v sezóně zásadě dávám jenom plásty kde nebyl plod ani pyl, mám vypozorované, že stačí i jenom pár buněk s pylem nebo po plodu a včely potom nosí pyl i do horních nástavků a někdy tam takový plást vyláká i matku, za sezónu u nás silné včely v pohodě vystaví 3 NN nástavky - tak proč toho nevyužít, nástavek mezistěn vložený nad plodiště je v květnu za týden postavený a zakladený.