Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Mně matka od Cimaly kladla tak že jsem si plemenivo mohl brát z kteréhokoliv nástavku.
Víc plodu než medu. Byla to jediná matka kterou jsem kdy úmyslně zabil.
Vrahu!!!
Cimalovky jsou perfektní, hoděj se do hor a tím pádem i všude jinde. Fakt dobrý na rozvoij i na med i u starší matky. A po mnoha letech stále zlepšující se stejná kvalita
Mám matky od Cimaly a nyní již objednány další. Díky jejich bleskovému nástupu na jaře jsem ve snůšce jen podsazoval další medníky. Samozřejmě jsem udržoval stále volný prostor v plodišti. Každá nová mezistěna byla do dvou až třech dnů zakladená. Do medníku zabrousila na dva středové rámky jen jedna a to díky plnému plodišti. Jinak včely mírné, dobře se s nimi pracuje...
(03.06.2018 1:06)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]A po mnoha letech stále zlepšující se stejná kvalita

tak zlepšující nebo stejná?
zlepšující se stejná
Nojo no blbý slovní spojení. Stejnej styl - přírodni páření bez inseminace pouze vybýrání těch nejlepších z nejlepších v tvrdých podmínkách. Pokrok se mi za ty roky zdá že i třetím rokem jedou a nebo už je tam mladá matka z tiché výměny.Není to pravidlo ale takovej trend to má.Všichni malí včelaři a začátečníci se schodují že cimalovky jim zajistily znatelnej úspěch,nemaj mnoho skušeností a srovnání ale cimalovky jim ukazují jak to má vypadat. Že by ale nekladly v nízkém medníku je blbost na to nikdo nespoléhejte.
No musim přiznat, že mě to trochu láká vyzkoušet, ale má smysl to zkoušet na jedné?
má, třeba u ní zjistíš, žes mohl leta točit 120 z jednoho... Wink
za tu cenu by měla alespon 150kg, to mi tak nosej ty nejsilnější
[Obrázky: WP_20180603_12_46_28_Pro.jpg]

[Obrázky: WP_20180603_12_49_58_Pro.jpg]
Takto mi momentálne Cimalovky kladú a plod je od steny k stene na 11 rámikoch 42x35.Matky sú tiež pekné veľké.Čo sa týka medného výnosu,tak tieto včelstvá nepatria medzi rekordérky,ale k spokojnosti vždy priniesli ten vyšší priemer.Včelstvá z týmito matkami mi išli do zimy o niečo v slabšej kondícii ako moja zmeska a včelstvá sa už pred zimou vyčlenovali len na 8 plástov.Na jar sa zdalo že moje včelstvá nedobehnú,ale opak bol pravdou,nakoniec v ničom za mojimi nezaostali, dokonca väčšinu včelstiev aj kondične predbehli.Oproti mojej zmeske sa mi z Cimalovkami lepšie robí,je to mierna včela a stojí za to si ju rozchovať.
Túto sezónu sa mi do Dadantov osvedčili Slovinky,je to menej plodná včela,ale za to vyniká medným výnosom a miernosťou.
Jestli to dobře chápu, tak takový včely jsou dobrý třeba na jižní moravě, kde nejsou lesy a je tam hlavni jarní snůška a pak už nic moc, ale u mě je to spíš naopak, takže to asi pro mě nebude to pravé ořechové.
Tohle tezko posuzovat,aniz by se to projevilo v konkretnich podminkach.Nekteri u nas maji Cimalovy matky a neslysel jsem stiznost na chovani ci vlastnosti,pravdou je,ze dadant tu ma jen jeden zacatecnik.Na 39x24 kladou stejne tak vsude jako ostatni matky,ale nevytvari mohutna vcelstva tak,jako mistni material tazeny ze singrovek,vynosy prumer vcelnice,lehce nad.Koneckoncu deklarovana je jako vyber z Jeseniku,tak by mela neco vydrzet.
Cimalovky (ve skutečnosti jsou to Pradědky Smile) jsou určitě to lepší, co se u nás dá koupit. Pokud jim člověk vytvoří podmínky, tak se nerojí, ale mění matky tichou výměnou a to často až po čtvrtém roku matky, běžně mám tříleté matky bez známky vlivu na včelstvo (spíš čím starší, tak víc medujou než chovají plod). Jsou mírné, nejsou sice rekordmanky, ale nosí i za chladnějšího počasí. Navíc p. Cimala chová v Eurodadantech, takže budou vhodné i do vašich Dadantů.
Nedá mi to, abych pro změnu v jiném vlákně neotevřel téma zužování plodiště. Vycházím z toho, že včely nevytápějí celý prostor, jen to co obsednou. Proto se ptám, z jakého důvodu zužujete plodičtě přepážkou?
Předpokládám, že kdo chce měnit dílo, tak zůží na počátku jara, nechá včelami vyčistit a odebere staré dílo. To je jeden důvod.
Ten druhý důvod mi trochu nesedí, teplotní konfort. Pokud vycházím z druhé věty, tak včely obsednou to, na co mají sílu a zbývající souše (krajní) jim nahrazují přepážku.
Tak se ptám, zda zužujete pro obměnu díla, nebo pro to "že se to tak dělá" nebo vidíte silnější rozvoj proti nezůženým?
Nie som dadantista ale keď som zúžil včelstvo na 5 ramikov ked malo chumáč na 5 ako jedine bolo rozlezle na tých 5 ramikoch aj ked poklesla nočna teplota. Ostatne šli do chumáča a to boli silnejšie na 7,8 ramikoch chumáč ...
(05.03.2019 13:59)Tini napsal(a): [ -> ]Nedá mi to, abych pro změnu v jiném vlákně neotevřel téma zužování plodiště. Vycházím z toho, že včely nevytápějí celý prostor, jen to co obsednou.

Ako všetky dogmy vo včelárstve, aj táto je pravdou len čiastočne. A v tomto období roka tak na 1-2 mesiace platí menej Wink
Pozdravujem. Pred víkendom som 3 úľe zužoval,komoroval 2x
EPS prepážkami plodisko z 6-7 rámikov na 5R s tým,že z jednej strany je umožnený prístup včelám k zásobám v hornej úvrati V výsekom. Očakávam od tohto kroku zrýchlený jarný rozvoj, prenesenie zásob a výmenu diela. Všetky tri sú bez podložených manipulačných nástavkov. Cez nasledujúci vikend zúžim ostatné neupratané plodiska u rodín s manipulačným nástavkom. Skúšam. resp niektorú alternatívu vediem podľa Sedláčka, druhú podľa metodiky EDD/ Cimalu.
Ahoj, prosím o radu.
Dostal jsem se levně k pár nástavkům Dadant s rámky 39x36 (plast, takže plocha větší, než u dřevěných - nejsou tam loučky), ale pán od kterého jsem to kupoval, k tomu měl klasické nástavky 39x24 a ne polonástavky.
Já včelařím také na 39x24 (mám vysoký podmet, což je v podstatě polo-nástavek 39x12 s okénkem, ale nevystrojený rámky), takže mám cca 13 úlů s 39x24 a k tomu teď toho Dadanta.

Chci zkusit Dadanta, ale nechci se mazat s půlrámky 39x12 (třetí míru bych už asi psychicky neunesl Smile ).

A otázky zní:
Brání něco tomu, abych kombinoval 39x36 a 39x24 ? (jako medníky. Předpokládám, že bych včelařil bez mřížky). Je možné používat Dadant s úspěchem i bez podstaveného půlnástavku?
Budou se z Dadant nástavku budou hodně podvěšovat, když pod ně dám taky nevystrojený podmet? Dát ho tam nebo nedat, pokud nepodstavím vystrojený 39x24 (což by mi připadalo trochu divné)?


S fyzičkou problém nemám, unesu to všechno i plné. O lehčích budu uvažovat tak za 20 let možná.

Díky za názory/rady
Nemůže to fungovat, každý rámek na 17 (lépe 15) je moc vysoký a matka neodolá v zakládání.

Máte neodolnou psychiku, já mám měr 5 a nepletou se mi, anšto po flašce kořalky nechodím do včel a jinak si to pletení či psychické neunesení neumím představitBig Grin

Při vysoké míře 36 není nutné polštář - proto si zavádím 390x347.

Podmet vyšší než 18 mm není dobrý a když už je, není moudré ho nevystrojit. Když budou mít nadbytek trubců v podmetu, nic nebude lákat matku do medníku. Tam nesmí při prvním pouštění do medníku přijít rámek, kde by si mohly trubčinu postavit. I pár buněk jako pětikoruna stačí aby matka vylezla nahoru a když už tam je, zaklade co najde! (spoustu dělničiny aby bylo jasno)

Když jsem jako jinoch plný síly budoval dálnici a házeli jsme 50 kg pytli cementu, říkali staří dědci (bylo jim kolem 50) : "co blbnete? Holky tu žádný nejsou a ty záda budete jednou potřebovat, tak za 30 let, jednou si vzpomenete" většinou tam bylo ještě slůvko označující kastráta tura domácího. No a můžete mi věřit, že není den, abych si na ty padesátilté "dědky" už tak od svých 52-55 nevzpomněl.
Ale dělejte jak myslíte.

Jo teď vidím že máte Singrovky, aha, ty jsou tak plodné (a medu pomálu), že ty vám tedy budou plodovat i v nízkých mednících.
Referenční URL's