Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Když se v dadantu dělá výměna matky oddělkem, cca v září, myslím, že se to má dělat až po nakrmení, že?
Jak se to vlastně celé dělá?
Oddělek se na produkční včelstvo nasadí přes noviny a nechají se spolu spojit, to je mi jasné.
Jak se to pak ale dělá s vysokým nástavkem, ve kterém byl oddělek třeba jen na šesti plástech?
To se to nechá až do jara takhle?
Také by mě tento postup zajímal - letos se na to chystám.
Předpokládám, že jak se bude postupně ochlazovat, tak se budou včely stahovat do jednoho chomáče, horní rámky se budou vyprazdňovat a bude možné je odebrat, ještě do zimy.
Ale to pánové řešíte poměrně nešikovně. Matky na výměnu je výhodné chovat v plemenáčích na nízkých rámcích. Stará matka se zabije a oddělek s mladou se šoupne pod plodiště. Noviny nemusí být, to je jen takový včelařský folklor. No a důležité je si promyslet, jestli není potřeba při výměně udělat nějaké opatření navíc. Měnit pouze matky, kdy v okolí hynou včelstva v podletí po desítkách je nejspíš zbytečně vykonaná práce. Zdraví R. S.
A jak pak předěláváte oddělek, který je udělaný na vysokých plástech, na nízké?
To je úděl chovatelů na dvojí míře. Neustálý boj same se sebou. Plemenáče na velkou míru, plemenáče na malou míru, rezervní souše na dvou mírách, pak dilema, jak to spojit jedno s druhým.
Když se v jednotné míře rozhodnu, že neperspektivní úly rozsekám do oddělků, tak nemusím nic moc řešit, prostě to udělám a následné spojování je jednoduché. U Dadantu to na to už musím mít maturitu.
Zdravím Rudo, mohl byste prosím rozvést tu poslední myšlenku ohledně výměn matek v podletí? Děkuji.
Rudo dava len prispevky Rudo neradi!!
Rudo poradil dobre,čo by si chcel ešte viac vedieť,to ti má polopate naservírovať technologický postup? Včelár predsa nepotrebuje maturitu k tomu, aby vedel z akým zámerom odložence robí.Ak rozširuje stav včelstiev,tak si spraví odložence na vysokých rámikoch a ak je zámerom spájanie a výmena matky,tak je praktickejšie odložence robiť na nízkych plástoch. Žiadna veda a ani žiadny problém.
(27.05.2018 12:34)Rudolf Stonjek napsal(a): [ -> ]No a důležité je si promyslet, jestli není potřeba při výměně udělat nějaké opatření navíc. Měnit pouze matky, kdy v okolí hynou včelstva v podletí po desítkách je nejspíš zbytečně vykonaná práce. Zdraví R. S.
Jozef mysím že Michalovi nejde o vymenu matky ale o tie "..opatrenia navic"
Takže plemenáče: Pouze nízké nástavky. Když chci vysoký dám 2 na sebe. Žel přidávání matek v září, kdy ve včelstvech bují virozy a nosema je riziko, takže nejprve nějaké ozdravení čím dřív tím líp a pak přidat matku novou. Nejlepší výsledky jsou když včelstvo zimuje hlavně na jejich včelách. Jinak nerad píšu o věcech, které popsali jiní a hlavně o hodně líp! Takže k samostudiu doporučuji článek v posl. Včelařství v kalendáriu, hodně o oddělcích v předminulém MV a choroby z 1 dílu Včelařství. Tam MVDr Klíma hodně zabodoval a ještě dost nadčasově!!! Z mé strany by bylo zcela zcestné jim nějakými cancy konkurovat! No jo, ale teď mi došlo, že poslední dotazy jsou ze Slovenska a tam nejspíš Včelařství neodebírají. Takže nastudovat přemetání na mezistěny! Když se to dobře připraví a včely neslídí jde to dobře. Zkraje ale velmi opatrně s krmením! Nové plásty toho příliš neunesou a mohly by se shrnout. Já používám řidčí mač, může být i těsto, když se s ním chce někdo matlat. Staré matky při smetání nehledám, za 5 týdnů je času dost a na světlých plástech se daleko líp hledají. Dobrou noc! R. S.
No jo, ale teď mi došlo, že poslední dotazy jsou ze Slovenska a tam nejspíš Včelařství neodebírají.

Rudolf Stonjek ...ĎAKUJEM toto je podľa mňa rada nie len príspevok.Včelařství nemám.
A mohl by se tady ještě někdo podělit s tím, jak dělá v dadantu oddělky na nízkých rámcích?
Případně jak je z velkých předělá na malé?
Ideálně pokud ti matka zaklade první nízky nástavek nad plodištěm Big Grin Ale z těchto důvodu chovám i pár včelstev na nízkých nástavcích. Zatím jsem ještě takto matky neměnil, ale mám to v plánu dělat takto.

Další možnost je dát do dvou nástavků jeden vysoký plást s plodem a kolem už nízké rámky (vždy dva nad sebou). A takto to dostat např na 6 plástů vedle sebe, přičemž bych ten vysoký postupně odsouval na kraj aby na něm nebyl plod. Pak při potřebe oddělek použít na výměnu matky, by se těch 10 nízkých rámku seřadilo do jednoho nástavku a je hotovo. Ale v praxi to ozkoušené nemám.
Kolegové, v jednoduchosti je dokonalost! Nad plodiště dám medník a do něj asi 3 stavební rámky. Není li nárazová snůška, určitě tam bude plod, tudíž základ oddělku. Takto jsem to dělal dřív. Teď mám plemenáče mimo produkční včelstva. To je v chovu matek naprostá bomba, něco podobného máte ve Včelařství, několik čísel nazpět, doporučuji k samostudiu! Zdraví R. S.
Kolik čísel nazpět (rok 16, 17 nebo 18)?
18 asi 2 čísla zpátky. R. S.
Letos jsem byl nucen po prvním medobraní nasadit mateří mřížky.
U mě je to teď téměř bez snůšky, v mednících medu moc není a matky vylézají klást do horních nízkých medníků. Proto jsem musel provést tohle opatření.
To je to, co mě u dadantů začíná štvát. Při slabší snůšce prostě matky kladou všude, takže kouzlo dadantu - nepoužívání mřížky - se v této situaci ztrácí, a tudíž s přechodem od kombinovaného včelaření k dadantu jsem si zatím nepomoh.
Další věc je, že při tvorbě oddělku (9 dní dopředu) třeba nejde dát plodové plásty do medníku, jak se to dělá u vysokých nástavků. Další důvod pro mřížku.
Další věc. Když chci do oddělku namést (přidat) včely z medníkových plástů, tak je musím pečlivě prohlížet, abych tam nesmetl i matku, o neznačených matkách ani nemluvím. Zase další důvod pro včelaření s mřížkou.
A v neposlední řadě jde o spojení oddělku, respektive o uspořádání spojeného oddělku se včelstvem, kde se prováděla výměna matky oddělkem.
Všechno mi to zatím nasvědčuje pro vyzkoušení pouze nízkonástavkové technologie, nejspíše Otimal, protože oproti Langu je tam stále možnost otočení na teplou nebo studenou stavbu.
Asi to budu muset příští rok vyzkoušet.
Nebreč nad rozlitým mlékem.
Ono se dá vše zvládnout.
U nás na kolchoze jeden velice chytrý člověk /bez nadsázky / říkával : Neříkej, že to nejde - řekni já to neumím..........
Vše co jsi vyjmenoval má totiž svoji metodu jak to napravit aby k tomu nedocházelo.
Ale jinak - každého věc v čem včelaří - hlavně nepomlouvat - dříve říci - Já tohle nezvládl !!!!!!!!!!!!!!! F.V.
A jak by se dalo docílit toho, když je slabá snůška, aby prostě byla normální, silná?
Třeba tohle je příroda, to ovlivnit nejde a tak matky vlezou i do horních pater medných nástavků a prostě tam zakladou pár plástů.
V minulých letech při normálních snůškách se mi toto nestávalo, proto to rozhodnutí pro mřížky, to je prostě jistota.
Příroda nepříroda.
Kup si matky od Cimaly, ty mají totiž zakódováno klást pouze na vysokých plástech, tedy jen dole, a do medníku ti zaručeně nevlezou.
To je prej ta největší jistota!
Sám to ale ověřené nemám, tvrdí to ale spousta ostatních, tak nevím.
Třeba se ozve někdo, kdo od něj matky má a tuto teorii potvrdí nebo vyvrátí.
Uvidíme, necháme se překvapit, jestli sem k tomu někdo něco napíše.
Referenční URL's