Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(15.03.2016 19:29)Jozef 333 napsal(a): [ -> ]Takže aby som to vysvetlil.Pod vysokým plodiskom mám NN nadstavok a nespozoroval som,že by matky v tomto nadstavku v sezóne kládli,peľu v ňom bolo minimálne a určite nebol žiadny na krajných rámikoch,ak bol, tak len v stredových plástoch.Peľ mi včely prednostne ukladali do vysokých plástov do vencov nad plod.Možno to bude aj tým,že mám na vysokom plodisku otvorené očko.Takže plásty na vyradenie je možnosť dať do krajov nadstavku pod plodisko a zbytok priestoru budú tvoriť nízke rámiky,do ktorých mi matka podľa toho čo som odpozoroval klásť nebude.Po vyradení krajných vysokých rámikov po vybehnutí plodu v podstavenom plodisku zloženom z dvoch NN ktoré zostanú prázdne,tak jeden NN pod plodiskom prehodím na pozíciu medníka a jeden mi zostane trvalo pod plodiskom.
To si myslíš,že mi kvantá peľu včely uložia do krajov podstaveného plodiska práve do tých troch vysokých plástov,alebo kde je ten problém? Já osobne žiadny nevidím.

Proboha co to tu říkáte? To jsou 50 léta 20 stol!! Skládat do dvou NN střídavě vysoké rámky a dvě patra nízkých, váš čas a vůli se s tímhle s.át vám tedy závidím!

Jsou jiné, elegantnější možnosti a proto Stojnek vyjel a já se přidal!

Takže všem oponentům připomenu podstatné, psal jsme to tu v tomlhe vlákně před týdnem či dvěma. Budu tedy menší bručoun než Stojnek.

Kouzlo Dadantu, ať už modifikovaného jakkoli není ve 13 rámcích. Prostě jde o tu celkovou plochu, jak tu někdo říká. A tak když mám 39x30x11 tak přece nevyhodím všechny úly, dna, střechy atd a nepořídím si třináctirámky!! To je to nepochopení základní myšlenky!

Zopakuju sám sebe. Jeden NN "pod nohama" nestačí? No tak dám dva!! A mám je tam celou sezonu (když je třeba), do plodiště 11 rámků se mi nevejdou dva vysoké trubčáky? No tak dám 4 nízké do toho druhého "polštáře", na to nemusím být Einstein na to přijít sám! Ale určitě do nich nedám nad sebe (v části) nízké rámky. Pak úplně padá ten půvab a všechny výhody.

A původní, pravda, velmi zdvořilý dotaz, který i mě vytočil (berte, prosím, slovo vytočil s rezervou) zodpovím takto.

Při studiu základní vč. literatury každý může zjistit, že sebesilnější včelstvo v zimě nikdy neobsedá víc než 8 uliček a tedy 9 rámků. Tečka, nad tím nebádejme, to je zákon. Každý úl, který má víc než 9 rámků je nepřirozený.
Jestli je ale vč silné a obsedá dvě vysoké bedny, a na to se ptal tazatel, no tak zúžím obě na stejný počet rámků, proboha jak jinak?!

Vše toto (a mnohem víc) píšu ve svém příspěvku, který byl mým návratem na toto fórum po asi dvou letech a je starý asi deset dní. Stačí nebýt líný číst delší příspěvky a nebýt líný je chápat v kontextu a všech souvislostech. Ty souvislosti ale dá jen široké včelařské vzdělání a to nikomu dát neumím. To musí holt načíst každý sám. Je mi líto.Nyní omluva, na to dát dva polštáře = tedy dva NN pod VN jsem nepřišel já, ale můj bratr.A je to lepší než LBV s vysokými rámky, jen ať matka hezky klade dělničinu na vysokých rámcích tam, kde má, tu samou masu trubců lze dát včelstvu vychovat v tom druhém polštáři. A i víc, kolik včelstvu libo.
..chcem sa spýtať,všeobecne tých čo komorujú,za akú dobu vyčistia/prenesú včely zásoby spoza blinovky? orientačne,priemerne,napr 2-3 kg..príp.skúsenosti s iným množstvom..Ď.
Žertujete?
nie,to by tam bol smajlík..len som chcel porovnať s umiestnením zásobného plástu pod plodisko,ako to robím ja..
Neumím vám rozumně odpovědět. A nebo nechápu otázku. Je mi líto.

Za blinovkou musejí být zásoby, aby je vč vyneslo rychle, (což je tak realtivní že nechápu, že se na to může ptát včelař), poškrábané. Jinak hrozí, že část zásob v plástech zůstane.
..čítam si tú moju otázku opakovane,nejde mi do hlavy,čo je na nej nezrozumiteľné..skúsim to inak- blinovku ani inú prepážku som nikdy nepoužíval,ale uvažujem o nej..na umiestnenie zásobného plástu ktorý chcem vyradiť,používam(zatial nie u všetkých úľov) pod plodiskom(42x35 10r) vysoké dno(príp.nízky nadstavok) do ktorého umistnim naležato alebo šikmo vysoký plást..keď ho skontrolujem za týžden(skôr sa ku včelám nedostanem)tak je vyčistený,aj keď v ňom bolo 3kg medu..otázkou som sa chcel dozvedieť,či to za takýto čas(do týždna)stihnú aj včely spoza blinovky..rozškriabanie zásob som považoval za samozrejmosť,to nebolo predmetom otázky..
A to jsem někde četl že je to úl vhodný pro začátečníky.
(16.03.2016 0:20)tom.50 napsal(a): [ -> ]Zopakuju sám sebe. Jeden NN "pod nohama" nestačí? No tak dám dva!! A mám je tam celou sezonu (když je třeba), do plodiště 11 rámků se mi nevejdou dva vysoké trubčáky? No tak dám 4 nízké do toho druhého "polštáře", na to nemusím být Einstein na to přijít sám! Ale určitě do nich nedám nad sebe (v části) nízké rámky. Pak úplně padá ten půvab a všechny výhody.

Nyní omluva, na to dát dva polštáře = tedy dva NN pod VN jsem nepřišel já, ale můj bratr.

V tom případě nechápu, proč nemít trvale 2VN. Pak by byla obměna díla hračkou pro každého. Proč mít pod nohama další starost s obměnou na jiné rámkové míře. Jojo, dadantisti, vy to máte vymyšlený. Hlavně se nepoperte.
Chtělo by to založit vlákno: Jak vše jednoduché hodně zkomplikovat, vyrobit problémy a ty dlouho a složitě řešit.

Do vlákna Jednoduše a nudně bych povolil jen jeden příspěvek: Vem bednu, nejlépe co nejblíž "krychlového" tvaru ale i podobných, dost velkou aby se tam vešly a nemusel jsi jim tam furt machrovat, do toho dej rámky a včely. Pokud nechceš mít vysoké dno a nebo chceš mít ve dně díru se sítem, dej pod to jeden NN jako dno a vchod a nech ho tam na furt a nemontuj se jim to do toho pořád.

To je pořád přirozenost včel a chudinky neví kde je dole a nahoře - pro některé by bylo dokonalé rotační plodiště nebo celý úl na ose.
Ono u každého úlu najdeš pro a proti.
Jde jen o to jestli to uděláš jednoduše a nebo jseš hloubavej a vymýšlíš kdejaké .........
Nikdy se my nestalo ,že když jsem chtěl nějaký rámek likvidovat,že to nešlo.
Tohle je diskuze,nadržených /ještě nemůže do včel/ o ničem. F.V.
včera jsem byl na přednášce bučovického Sedláčka v noci jsem ve snu přerovnával nástavky Big GrinBig GrinBig Grin
A ráno jsi vstával určitě s rukama o deset čísel delších. Neboj jaro přijde ,přijde.Dočkáš se. F.V.
(16.03.2016 8:29)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]
(16.03.2016 0:20)tom.50 napsal(a): [ -> ]Zopakuju sám sebe. Jeden NN "pod nohama" nestačí? No tak dám dva!! A mám je tam celou sezonu (když je třeba), do plodiště 11 rámků se mi nevejdou dva vysoké trubčáky? No tak dám 4 nízké do toho druhého "polštáře", na to nemusím být Einstein na to přijít sám! Ale určitě do nich nedám nad sebe (v části) nízké rámky. Pak úplně padá ten půvab a všechny výhody.

Nyní omluva, na to dát dva polštáře = tedy dva NN pod VN jsem nepřišel já, ale můj bratr.

V tom případě nechápu, proč nemít trvale 2VN. Pak by byla obměna díla hračkou pro každého. Proč mít pod nohama další starost s obměnou na jiné rámkové míře. Jojo, dadantisti, vy to máte vymyšlený. Hlavně se nepoperte.

Ano, nechápete, to nic, to přijde (a nebo taky ne).
Neviem, koľkí diskutujúci majú originál Dadant a kto rôzne hybridy.
Dadantisti na celom svete asi vaše problémy nemajú a ak je málo jeden VN tak doložia další VN. Na jeseň sa plodisko vráti zase do jedného VN. Nízky nadstavok sa nepodkladá a med je ukladaný vždy do čistých plástov = bez plodu a liečiv.
Náklady na nové poctivé Dadant úle sú nízke, tak je zbytočné improvizovať. Už aj včely majú z tých rozmerov hokej a preto sa roja Smile.
Docela se mě líbí, že v Itálii mají i "pevná" dna. Tedy mají je zboku přibitá takovými kramličkami, širokými sponkami. Takže v případě potřeby to rozpěrákem odloubnou a kladívkem přirazí nové, ale tam si nekomplikují život ani tím NN co tady s ním machrujeme.

Možná to je těmi skoro 5cm na bok navíc oproti Eurodadantu, takže pro mě to bylo inspirativní a je to začínám zjišťovat že je to věc spíše psychiky a mentality českého včelaře, který je vychováván v tom, že když se dvakrát měsíčně nevrtá ve včelách, že nemají tu správnou péči.

Opravdu to jde bez "rotáto, rotáto, rotáto" - Italové na to čuměli jak vrány. Jak to jde "jednoduše" v ČR. Smile
(17.03.2016 9:05)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Dadantisti na celom svete asi vaše problémy nemajú.

Protože nečetli Řeháčka.
Nevím jestly to někomu pomůže,ale já zimuju jen na jednom plodišti,NN nepodkládam pod VN a jen přidávám postupně NN nahoru jak je potřeba a nedokážu si vzpomenout že by mi včely nechtěly nahoru nebo jsem měl málo medu..........

ted mám vic času tak jsem myslel že se v nich budu víc vrtat v sezoně ale ted nemám už duvod spis si poridim židly k česnu a spokojim se s pozorováním česen.........
Máš plné dno? Vysoké, nízké?
Já ty NN dolů mám vyrobené (původně byly i jako medníky, ale s 12r se blbě manipulovalo), tak je tam mám, ale je to už podle toho co jak koukám jen vyvěšovací prostor.
No zatim mam takovej dost mix,,,neco málo varoa dna,jinak vetsina jen 5cm vysoká plná......
Ja mám(až na pár výnimiek) na dadantoch pevné dná..ako tu raz RS napísal,"dadant je jedna velká debna a na nej podľa potreby 3-5 malých,všetko ostatné sú zmršeniny"... všetko ostatné podľa mňa patrí do témy"včelaření v kombinovaných nástavcích"..u mňa v posl.rokoch znášky tak poklesli,že o dvoch VN nemusím uvažovať(ak chcem aj niečo vytočiť)..nebolo by zlé mať o dva rámiky väčšie plodiská,aby sa dala využiť vychytávka z ED,ale medníky by som určite nechal styro 9 rámikové,na zvyšnú časť plodiska doštičku,ako spomínal KaJi..10r plodísk mám ca 70,prerábať ich nebudem,ale aspoň na skúšku urobím pár širších..
Referenční URL's