Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Původně jsem měl 10 rámků. Včely zaplodují 6 a zbydou 4. Do 10r NN se vejde cca. 15kg medu. To je +- 1.5 kg na rámek. 4x2x1,5 = 12 kg medu. Se SR 3x2x1.5=9 kg medu. Jsem si jistej, že tolik medu jim bohatě stačí. Nehledě na to, že NN nad VN nevytáčím. Vždy beru až ten nad, který je většinou už zavíčkovaný. Pořídil jsem blínovku a 2x2x1.5=6 kg medu jako pohotovostní zásoba snad stačí. Přeci jenom je chovám pro nějaký užitek a tímto je nutím vytlačit med do medníku. Tak jsem 1 rámek vyndal a mám tam místo toho tu blínovku. Aspoň ji nedám do jiného včelstva. A když léčíš, tak by jsi stejně musel jeden rámek vyndat a někde uskladnit. 9 rámků je jako v přírodě na přírodní stavbě. Ještě by chtělo vychytat mezery. Protože včela na přírodní stavbě má ty střední plástve trošičku dále od sebe, než ty krajní. . Mají tam o něco větší mezeru. Ale to by bylo asi už moc. Smile Ještě dodám, že roje usazuji jen na proužek vosku, nebo proužek mezistěny. Vystaví to nádherně. Bohužel do oddělku musím dát mezistěnu.
Jen maličkost. Ta přepážka se jmenuje podle Rusa Blinova a ne podle blínu.

Co píšete jsem nepochopil.
Přepážky zajímavé, ... jsem dnes vybádal, že se používaly v dobách klátaření a brtí, resp. ležaté brtě. Popis z r. 1848, to Blin nebyl ani v plánu početí. Přepážky se tehdy doporučovaly ke zůžení prostoru kde zimovaly včely po podzimním podřezu jako konečná úprava zimování včelstev.
Patrně netušíte, že Blinova přepážka a přepážka je rozdíl. Neřešte to.

A "přízemní" úl je taky síla, pak je ještě patrový a mrakodrapový a nebo i podzemní? Co podvodní nebyl by?

Protože v době tanků ukazovat knížku s vozovou hradbou, to tu hned tak nikdo neumí. Vy ano.

Vývoj se nezastavil.
Přepážka jakkákoli slouží k vylepšení mikroklima v prostoru a ke zvýšení pohody včelstva.
Včelaříte v Dadantu a myslíte na pokrok. Pokrok 35cm nad zemí. Dobrá. Já jen že ten, kdo nezná minulost, si ji často nevědomky zopakuje než se poučí. Co bylo důvodem toho, že dávali včelaři tehdá své Dadanty na zem a hodně blízko k zemi? Přemýšlel jste otom někdy? Myslíte že se nepoučili a nedávali své úly výš, než se poučili? Nebo si myslíte že to byli prostě troubové ti naši pradědové a prabáby co včelařili.

A vodní typy dutin (pro kočování na řece po proudu k moři) určitě jsou a jeto poměrně hodně stará věc, ale věřím že dodnes v daných místech na Zemi funguje, učil jsem se otom. Jen ta dutina bude jiná, z jiných materiálů a jiného tvaru. Ale různé chovné vychytávky jsou určitě stejné.

A vojenské strategie mne nezajímají, válka je vůl.

Přidám nakonec něco jako obrázek dadantovsky německého listovacího horem zadem přístupné a s možnou přepážkou.

[Obrázky: derpavillon-DC-000061.png]

[Obrázky: derpavillon000062.png]

[Obrázky: derpavillon000063.png]
(15.12.2020 0:28)tom.50 napsal(a): [ -> ]Protože v době tanků ukazovat knížku s vozovou hradbou, to tu hned tak nikdo neumí.
To Tom50: že zrovna Vy, který pořád píšete: čtěte staré knihy?

To gupa: Díky moc, že předáváte dál věci, ke kterým by se člověk běžně nedostal, i jako tip na to co hledat a co studovat.
Dovolím si položit dotaz. Rusů s příjmením Blinov je hodně, nemáte někdo bližší údaje o tomto, po němž se jmenuje přepážka?

A poznámka, třeba tu je i nějaký rusista. Pokud se pán jmenoval Blinov, přepážka by pak neměla být Blinova, ale Blinovova, ne? Protože když to je pan Blinov, manželka by byla paní Blinovová. A nebo že by to byl Bulhar? Tam to zkracují. Např pan Todorov a jeho paní Todorova a nikoliv Todorovova, jako to má ruština. Může mě nějaký lingvista doplnit nebo vyvrátit můj případný omyl? Děkuji
Nie že by som si s tomem50 padal do náručia, ale příteli gupo skús tu pridať obr. blinovej /skôr asi blinovovej/ prepážky podľa tvojich vedomostí.
Měl by to být tento:

Alexey Grigorievich Blinov (1865-1937),

https://apismelliferamellifera.0pk.ru/vi...=183#p7340
marek.: Děkuji Smile
marku diky! pisou tam "sposob Blinova", takze metodika Blinova, tim padem bych rekl ze to bude i prepazka Blinova...jak se ptal Heteropteryx...rusista nejsem ani statnice z rustiny nemam, ale tak nejak odhaduju.
tak jsem to i myslim videl v nejakych starsich knizkach co mam, zkusím dohledat pro overeni.
Na VF je vlákno se správným názvem Blinovova přepážka. A tento příspěvek je od Antona Turčániho:

Citace: Toto som napísal v r. 2006 o Blinovovej priehradke:Blinov bol sovietsky včelár a veľa sa o ňom písalo vo včelárskej literatúre (a včelári mu i verili)
O Blinovej prepážke je tu ešte jedna tajná téma s múdrym názvom "Optimalizované plodište". Je to stále to isté = zúžené plodisko Idea
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Optim...#pid201136
Zdravím.
Letos zimuji 3x oddělek 39x30 . Medníky 39x15. Mám pár otázek ohledně jarního rozvoje, kdybyste byli tak hodní.
Nyní jsou jen na 1 VN. NN jsem pod ně nedával.
Jaký by byl dobrý postup při jarním rozšiřování? Prvně podsadit NN a medníky až poté? Pár souší 39x15 mám. Mezistěny raději do podsazeného NN nebo do medníků?
Bylo by dobré je zakomorovat?
Jsem 620 m.n.m. Na jarní snůšku jsou javory, nějaká vrba, hloh, řepka. Ty javory tedy většinou kvetou když je 4°C.
Daniel, predpokladám, že máte zostavu VN +NN na prezimovanie. Na jar podložte meník pri prvom oteplení marec/apríľ. Pri dlhšom oteplení a dobrej predpovedi počasia vložte medník. Vystavané plásty môžete použiť aj z podloženého NN, kde chýbať nebudú. Do medníka by som dal plástové jadro a okolo MS. Do spodného rovnako. Ak by ste zužovali = optimalizovali, zúžte všetky NN na jednu stranu a zateplite zaizolovnými prepážkami z oboch strán. Kontrolujte a rozširujte.
Právě že nyní jsou jen na jednom nástavku 39x30. Medník ani podstavený NN nemají.
pro Tom.50
Prostě včelářím 9 rámky. Při 10 rámcích tam bez věnce nad plodištěm uloží cca. 12 kg medu. I s věncem to odhaduji na 15kg. A to se mi zdá jako pohotovostní zásoba medu moc velká. Dále se k 1NN na d VN chovám jak k medné komoře. Nikdy jim neseberu tento nástavek a zpravidla i ten další NN ještě není zavíčkovaný. Beru jen 3-4 NN zavíčkovaného medu. Průměr na včelstvo je cca 43 kg první točení(mám tu hodně jabloňové sady+ řepka- tedy pokud není samosprašná) Bohužel medovice je tu jen jednou za 2-3 roky, nebo to ty holky neumí sbírat.

Jo a blinovku používám jen na jaře, aby vyčistily všechny rámky, které chci odebrat a po usazení roje je oddělím od neobsazených rámků. Pak pěkně staví.
Vašim počtům nerozumím, ztratil jsem se v tom. Nepochybně ale včelaříte ve včelařském ráji.
Maci tu mednu komoru ponechávaš stále na VN?...a medníky prikladáš len na vrch zostavy?
Někde jsem slyšel, že to takto funguje jako mřížka, ale nezkoušel jsem to. Možná to maci potvrdí.
Referenční URL's