Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelaření v Dadantu
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Tohle dělám až tak, za měsíc a půl. Teď jen dávám nástavek s tou mladou matkou nad to produkční, se spodním vyhříváním hezky rozjela. Pak prostě ten nástavek hodím místo toho, kde ploduje stará matka a ten se starou odnesu bokem. Létavky se vrátí na místo a mladé s matkou zůstanou v tom nástavku. Pak se i neoznačená matka najde snadno a může se s pár rámky přehodit do plemenáčku, kde si do léta počká na výměnu. Uvolněný nástavek s trochou plodu doplním soušemi a hodím jako medník, do kterého se díky plodu hned natáhnou i včely. Holky mají pocit, ze už u nich proběhlo rojení a mají novou mladou matku a tudíž rojovka nehrozí byť jsou silné - vlastně polospojené.
Náhodou jsem narazil na tyto stránky, kde se včelaří v dadantu:
Dadant
Jestli to chápu dobře, tak plodiště mu funguje jen o jednom velkém plodištním nástavku, bez podsazeného nebo nasazeného nízkého nástavku.
Ten tam má jen na zimu, ale spíš to je možná jen krmítko a ne nástavek.
To pak má ale zazimovaná docela malá včelstva, než jak se dnes doporučuje ne?
V sezoně má na velkém plodišti hned mřížku a na ní polonástavky na med.
Nechápu, jak může v sezoně udržet ty včely jen na jednom velkém plodištním nástavku bez toho, aby se mu nevyrojily?
Na jaře mu pak sedí jen na pár rámcích, tak se mu dobře odstraňují staré plásty a může dávat dost mezistěn a pohodlně obměňovat dílo.
A jestli jsem koukal dobře, tak má plodiště jen na 10 plástů míry 43,5x30 cm, což je docela malé oproti jiným dadantům nebo dokonce oproti Eurodadantu.
Jak mu to vlastně všechno funguje?
Nechápu, jsem z toho úplně vedle.
V prvom rade si treba uvedomiť, že chová včely buckfast. To je veľký rozdiel oproti kraňke v rojivosti. BF sa takmer vôbec nerojí, má tento pud veľmi výrazne potlačený. Okrem toho má i iné špecifiká. Ale ani pri kraňke nie je tento systém nefunkčný.
To jsem nevěděl, že se téměř vůbec nerojí.
O Buckfastkách jsem diskuzi zahlédl jen velmi okrajově.
Zdá se, že s velikostí včelstva jsou na tom stejně jako třeba Vigorky a na zimu dělají asi hodně malá společenství, možná ještě menší, než ony.
Majú neskorší nábeh do sezóny. Čo sa týka početnosti, vytvárajú silnejšie rodiny, ako bežné kraňky. Sila BF sa najviac prejavuje v lete. Preto sú výhodné viac do oblastí s letnou znáškou. Ale záleží od línie. Ja ich síce nechovám, ale diskutoval som ohľadom nich s Poliakmi a všetky informácie mám sprostredkované od nich.
Tak já bych řekl že BF nemají slabší rodiny na zimu,já letos tak 4-6 uliček na rámku 39x35 silně obsedlý,a oni neskutečně na Jaře jedou,mám i při 6 stupních plnou napaječku a plodujou jak vzteklý a najednou jich bude plný ul diky vysokým rámkum...

Rojivost je vážně silně potlačená,ale taky to umí to se neboj,pořád je to VČELA....
já letos tak 4-6 uliček na rámku 39x35 silně obsedlý
Já je na celou plochu rámku mám jen když se skoro nevejdou do plodiště- nástavku - což letos až na vyjímky není.
Co je vede k tomu že obsadily celou uličku, obsedly celý plást? U mě dělají kouli na straně u česna - maximálně tak lehce do 3/4 rámku.
Jsou už nakomorovaný?
pro Kaji-jo jasný pardon nedal jsem přesný info mám je už zateplený a přepážky jinak do tý doby tak jak říkáš ,mám celou zimu česno 3cm vysoké otevřené,očka nemám a mám pocit že jim to líp větrá,ale stejně přes zimu co včelstvo tak sedí jinak.Mám studenou stavbu a většina včel je u česna vlevo méně sedí v prostředku ale najdou se i exoti co sedí uplně vzadu.

Co včelstvo to ORIGINÁL !!!a to na tom miluju,že se to vlastně nikdy pořádně nenaučím a furt budu muset hledat a krapet pozměnovatWink
Díky. Už mít zakomorováno, dobré.

Měl bych se zamyslet. Já se jen lehce podíval jak sedí a trochu to očíhl a smrděl jsem jak tchoř.
Asi to začnu chystat, letos to potřebuji popohnat.
Jo já taky nechtel na nic cekat hned jak bylo teplo teda malinko teplejc jsem do nich vlitnul a ted kdyz jen nahlidnu pres folii tak si jen vrnej a plodujou jak vzteklý..Ale mam BF,nevim zda to hraje roli,vcela jako vcela..
Jak začneš komorovat, tak je to závazek. Musíš tam pak začíl chodit na kontroly, posouvat, přendávat, věnovat čas, prát klobouk.... Není to pro lenochy a zevly jako jsem letos na jaře já.... Je to med navíc (tedy peníze) za čas navíc (tedy za peníze). Kdybych si jen dokázal spočíst jestli se to vyplatí, to by pak mohla být motivace i když se mi letos nechce...
To mě vubec nevadí jsem u vcel obden,,,,spousta volnýho casu....
Podle mě je nejhorší že si zadělám na problémy rychlejším jarním rozvojem - roztoč a rojovka.
To raději obětuji jarní snůšku a mám klid.
Kontrolovat - pokud tam nechám 4-5 plástů, tak by se matka musela přetrhnout aby jí to nestačilo, včely se roztáhnou mimo a hlavně pod. A pokud matka chce tak může i dolů. V tom nevidím tak problém, spíš v tom že je to pak moc silné a pokud to člověk nepotřebuje, . . .

Obyvkle na to chodím, pokud tedy, tak až vyletí - to je u nás mezi lískou a jívou. Tedy ještě daleko.
mezi lískou a jívou? líska už u nás kvete měsíc, to bych už mohl komorovat na začátku ledna. Kdybys řekl mezi vrbou a lískou, tak jsem mohl začít už v prosinci Smile
Včelaříte někdo dadant systémem v Langstrothu, kde máte jako plodiště jen jeden nástavek LG Jumbo s podstaveným LG1/2, o deseti rámcích?
Stačí to pro spolehlivý horizontální posun (obměnu) starého díla ke straně nástavku a následné odstranění vyčištěných plástů, z poza přepážky, na jaře, jak je tomu u Eurodadantu?
Stačí Vám pro to těch deset plástů, nebo je to málo?
Není lepší, aby jich bylo v nástavku alespoň dvanáct, aby se nemusely v podletí, ty nejstarší, s plodem, dávat do dalšího vysokého nástavku pod Jumbo nástavek, aby se pak ty suché plásty k vyřazení odebíraly až na jaře?
Ja mám Jumbá. 10 rámikov stačí. Prepážky v nich však nepoužívam. Ani prevesovanie rámikov. V úli je vždy maximálne 10 rámikov na plodovanie. Na jar po prvej kontrole vyberiem prebytočné plásty, ktoré včely neobsadajú a nie sú na nich zásoby. Sú to vždy minimálne dva, ale zväčša tri. Nahradím ich prázdnymi rámikmi s pásikom vosku na hornej latke (používam voľnú stavbu). V máji robím odložence. Dvoma zásahmi tak vymením zvyčajne polovicu plodiskových plástov. Uľahčiť ešte viac sa to dá umiestnením letáčového otvoru na stranu.
Postup dobrý,ale ešte som sa s tým u mňa nestretol,že by som mal na jar plásty bez zásob,možno tak v spodnom nadstavku.Ak zakrmim štandartne 20kg,tak jednoducho musím komorovať,na každom pláste je ešte začiatkom apríla zásob toľko,že to musím riešiť do odložencov,alebo inak.Inak dávam za pravdu,že 10 rámikov stačí,vymeniť 3-4 plásty za medzisteny,nemôže byť problém.
Josefe K, myslím si, že LG Jumbo + LG1/2 jen o deseti rámcích, je jako plodiště pro dostatečnou obnovu díla v horizontálním směru málo.
Sám to pár let zkouším v 39x30 + 39x15 o jedenácti rámcích a není to ono.
U mě na jaře prostě nejde odstranit jen tak dva a více plástů, protože skoro ve všech jedenácti je alespoň něco málo zásob, a tak budu zkoušet Eurodadant o třinácti rámcích, kde to jde dát za přepážku.
Mám předpoklad, že tam to bude mnohem jednodušší, viz. můj příspěvek.
LG Jumbo o deseti a 39x30 o jedenácti rámcích mají úplně stejně velkou plástovou plochu, navíc v LG Jumbu máš o jeden rámek v nástavku méně a to je to horší.
A také by bylo dobré mít v Jumbu dva velké stavební rámky a to se tam jen při deseti rámcích dá těžko realizovat.
Je to ale jen můj osobní názor vycházející z mé zkušenosti s 39x30x11, a tak za LG Jumbo moc mluvit nemohu, ale podle mě je to docela dost srovnatelné.
Kdybych ale já šel do LG Jumba, tak jedině s dvanácti rámky v nástavku.
Nie je pravda, že je komplikované mať v Jumbe dva stavebné rámiky. Pokojne aj 4 za sezónu. Odobrať sa na jar dajú aj rámiky s nejakým množstvom zásob, pokiaľ ich včely majú dostatok (to závisí v prvom rade o kŕmenia na jeseň). Desať rámikov v pohode postačuje, len treba dobre premyslieť metodiku.
Co je v tom za problém odebrat krajní rámky s trochou zásob a nechat to včelám někde bokem v nástavcích vybrat. Stovky rámků. Někdo má problémi i tam kde žádné nejsou. Ono když bude v nástavku 13-14 rámků tak v nich nebudou zbytky zásob?
Referenční URL's