Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kyselina šťavelová
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Nechci začínat nové téma, tak to přidám sem.

Během loňské sezóny jsem sledoval (pro mě laika) pečlivý, vědecký výzkum z University of Georgia. Jennifer Berry a Lewis Bartlett v návaznosti na dlouhodobý výzkum Randy Olivera testovali a monitorovali účinnost sublimace kyseliny šťavelové z cílem vědecky doložit efektivnost tohoto druhu ošetření.

Na několika (myslím stovkách včelstvech), během měsíců července a srpna loňského roku, aplikovali 1g kyseliny šťavelové na jeden nástavek, 7 krát za sebou s 5-ti denními intervaly. Výsledek mě více než zklamal - jednoznačně zdokumentovali, na základě monitoringu na lepících podložkách a alkoholovým smyvem, že se nepodařilo snížit zamoření roztočem ani po intenzivním ošetřování sublimací KŠ během července a srpna.
U včelstev bez ošetření došlo k mnohonásobnému navýšení počtu roztočů, v ošetřených včelstvech zůstala čísla podobná stavu před ošetřením a nedošlo k žádnému, významnému navýšení, ale ani snížení počtu roztočů.

Bob Binnie naproti tomu zkoušel na svých včelstvech (myslím že má přes 1000 produkčních) ošetřovat loňskou zimu - uprostřed zimy, 5x za sebou, také s 5-ti denními intervaly, ale myslím, že sublimoval 2g na jeden nástavek a měl problém najít roztoče až snad někdy do začátku léta.

Studie bude pokračovat s postupným navyšováním gramáže, v různých ročních obdobích apod. a chtějí dokumentovat nejen vliv na roztoče, ale i zdravotní stav a vliv sublimace KŠ na zdraví včel obecně. Už teď jsou z toho docela dobré, praktické výsledky, tak doufám, že budou pokračovat.

Tady je poslední rozhovor o výsledcích studie:
To jsem rád, že to jen potvrzuje mojí zkušenost, že pět léčení sublimací během zimy a jara mě dovedlo k totálnímu zamoření všech včelstev následující léto.
Louky, četl's Romanův příspěvek až do konce?
a četl jsi ten začátek? to že jednomu se to zdá dobré ještě ještě nezaručuje, že to je opravdu dobré.....pro mě to bylo hodně špatné a ten letní pokus dopadl uplně stejně.....to mi uplně stačí....tim samozřejmě nikoho neodrazuju, klidně si to tím dělejte, chodte v plynových maskách a bojte se o svoje zdraví.....já si našel cestu jinde.
Moja prvá skúsenosť so sublimáciou:
chcel som ušetriť a postavil som si značkový odparovač so žhavičom BOSCH. Fungoval Exclamation To bolo v r. 2012 a dnes používam roztok/aerosol.
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Kysel...0#pid35090
https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Kysel...#pid260607
Klasická teplotní sublimace je problematická ze dvou důvodů. Zaprvé je důležité ji nepřehřát a tak degradovat na KM a CO2. Zadruhé té aplikaci schází dostatečný nosič. Dihydrát je třeba odpařit rychle a přitom tu kyselinu nepřehřát, je třeba využít dehydratací uvolněnou vodní páru jako nosiče.
Proto je výhodnější nesublimovat ale prudce odpařovat roztok. Ve formě aerosolu ve vznosu i na díle a včelách je KŠ pravděpodobně účinnější, než suché mikroskopické krystalky zpětně už zase dihydrátu.
Už sme sa to o tom bavili. Aký aplikáor by si chcel na rýchly odpar požiť ? Aj pri Furete a jeho bratrancoch je riziko tepelného rozkladu KS na horúcej ploche prehriatej špirály. Chcelo by to zmerať teplotu aj chemické zloženie výdychu KS. Predpokladám, že sa rozloží max do 20% vstreknutého roztoku, ktorý schladí odparovaciu špirálu na neškodnú, ale účinnú teplotu. Podľa dohľadaných informácii sa KS postupne /čiastočne/ rozkladá pri 180°C. Ale to je len moja nepotvrdená dedukcia. Nechcem provokovať, ale mala by to profesionálne posúdiť autorizvaná inštitúcia pre prospech včelárov a na ich účet. Nestálo by to veľa a získali by sme istotu a nástroj na efektívne požitie KS.
S prepáčením - labáky a výskumIdea
Sublimace KŠ - účinost až 95 %, ale bez plodu, což u normálně vedených včelstev je konec listopadu, začátek prosince. Na Ježíška zakládá vajíčka většina včelstev a pak už se můžete usublimovat, moc to nepomůže. Je škoda, že Roman nedal k tomu pokusu nějaké čísla, pokud by těmi pokusy drželi kleštíka na 50 kusech červenec- srpen, tak to vidím docela dobře, i když sám by jsem do toho nešel, pokud jich bylo 1000, tak jen bída, vše má mít svou dobu a něco lámat přes koleno......
Je to ťažké. Možno v 11/12 zrazíte VD na 10 ks, ale včely vydržia len mesiac, lebo sú polozimné /čiastočne poškodené od leta/. Ak sa nevyliahnu nové a nepoškodené, tak sa jari nedožijú - sú za hranou. S virozami je to tak, ako ked tlačíte auto - dostanete sa na hranu kopca a auto už nedobehnete. Nikto nevie, kde ta hrana je. Píše sa o titroch 10 9, ale počítali by ste to Wink.
Predstavte si, že si urobíte vzorku z 10 larvičiek, strčíte testovací prúžok a ukáže sa vám, že včelstvo dosiahlo hranu. Bežne sa to robí na covid. Žiadna utopia.
Pomohlo by to ? Je to o labákoch a autorizovanom výskume.
KŠ se dá využít i v sezóně v rámci tvorby oddělků, smetenců, klíckování a výměny matky.
No já použil KŠ sublimací u všech oddělků po vylíhnutí plodu před rozkladením matky....do jara se mi dožila třetina.....takže asi tak funguje štavelka bez plodu....a to jsem foukal 2g do 1 nástavku.
A nebylo to tím Louky, že ta včelstva, ze kterých si oddělky dělal byla už řádně promořena VD a viry, a buh ví čím dalším? Pak léčba, ať byla sebelepší nemohla fungovat.
Jakože když jsou včely zamořený, tak tam to na kleštíka nefunguje? Big Grin máš pravdu měsíc po vytvoření a ošetření jsem viděl roztoče na včelách.....takže nemohlo to fungovat. Pokud vim, tak si tu psal, že ti letos jedno stanoviště padlo....a léčíš štavelkou.....možná by bylo dobré hledat příčinu jinde než pořád ve virech....ale každý k tomu dojde, dřív nebo později....někoho to bude stát 10 včelstev, někoho víc a někdo to možná nepochopí nikdy....
.....možná by bylo dobré hledat příčinu jinde než pořád ve virech....ale každý k tomu dojde, dřív nebo později....někoho to bude stát 10 včelstev, někoho víc a někdo to možná nepochopí nikdy....

Kde ?
Jsem kyselinar a nemam s tim problem (sublimace nebo pokap). Oddelky jsem nelecil, neni potreba dle spadu. Ano, Louky, chapu ze cca 30 nebo 150 vcelstev je neco jinyho, ale neni lepsi zmenit treba postupy, genetiku, atd ?
chose
Louky, já to nemyslel nějak špatně. Ale čtu tady poměrně často příspěvky už roky, takže vím, že si měl dva roky docela problémy, než si začal s odstranovaním plodu.
Tím, že si třeba značím z kterého včelstva jsem udělal který oddělek, dobře pak vím, co můžu čekat.
Jenom příklad. Dělám v květnu oddělky a spad v kmenových ještě nesleduji. Příjde konec června a začnu počítat. No a pak zjistím, že včelstvo má 25 ks za den. No přijde podzim, kmenové včelstvo se mi smrskne na 3 uličky (i když bylo léčeno KM a roztoč byl redukován).
Oddělek vytvořený z tohoto včelstva na podzim končí úplně a když neskončí úplně, skončím to já. Je to žebrák.
Neměl jsem v úmyslu tím spustit diskuzi, která už párkrát proběhla, ale když už to tak dopadlo, tak jsem se raději vrátil zpět k informacím, z loňského roku, abych se ujistil, že si je pamatuji správně a nesdílím špatné informace.
Jedno dost důležité upřesnění. Bob Binnie neošetřoval "uprostřed zimy" pěti sublimacemi jak jsem psal. Snažil se "vyhmátnout" bezplodové období (nebo alespoň období s minimem plodu) a ošetřoval během listopadu a prosince, 3 ošetření za sebou, v pěti denních intervalech, 2g na nástavek.
Byl jedním z těch, kteří poskytli část svých včelstev k výše zmíněné studii, ale v květnu zjistili, že kvůli nedostatku roztočů museli celý harmonogram výzkumu posunout na červenec. Někdo výše psal, že by bylo dobré znát počty roztočů během toho ošetřování v červenci a srpnu. Tuhle informaci jsem nenašel, ale byla tam zmínka o tom, že zamoření bylo dost individuální v závislosti nejen na lokalitě, ale i v rámci dané včelnice. Společný jmenovatel všech (více či méně zamořených včelstev) byl jednoznačně u všech stejný a to ten, že během letního ošetření dosáhli pouze toho, že se zastavilo další násobné navýšení zamoření, jak to tomu bylo v kontrolních, neošetřovaných včelstvech.

Tady to Bob Binnie popisuje:
(31.01.2022 21:12)MatesP napsal(a): [ -> ]Louky, já to nemyslel nějak špatně. Ale čtu tady poměrně často příspěvky už roky, takže vím, že si měl dva roky docela problémy, než si začal s odstranovaním plodu.
Tím, že si třeba značím z kterého včelstva jsem udělal který oddělek, dobře pak vím, co můžu čekat.
Jenom příklad. Dělám v květnu oddělky a spad v kmenových ještě nesleduji. Příjde konec června a začnu počítat. No a pak zjistím, že včelstvo má 25 ks za den. No přijde podzim, kmenové včelstvo se mi smrskne na 3 uličky (i když bylo léčeno KM a roztoč byl redukován).
Oddělek vytvořený z tohoto včelstva na podzim končí úplně a když neskončí úplně, skončím to já. Je to žebrák.

Ano to máš pravdu. Když uděláš oddělek ze zamořeného včelstva kleštíkem, tak logicky odejde nejen to včelstvo, ale i ten oddělek.....Ale pokud při vytvoření toho oddělku shodíš roztoče, tak se oddělku nic nestane. Pokud teda neděláš oddělek ze včelstva, který ti za týden zkolabuje.

Nikdy jsem žádný větší úhyny neměl, až když jsem se rozhodl pustit se do téhle metodiky, která ve mě na internetu vzbuzovala dojem, jako dokonalá a jednoduchá.....rok jsem léčil jen tím a dostal jsem si včelnici do totálních sraček. Roztoče na včelách v kmenových, v oddělkách prostě všude, mohl jsem ho prodávat na kila. Nebudu tady rozporovat to jestli za to mohl šmejdskej odpařovač od oharků, nebo špatná kvalita dyhidrátu kysleiny nebo že jsem léčení nedělal třetí středu v měsící o úplnku.....prostě to léčení mi nefungovalo ani trochu. A tím to pro mě skončilo. Neříkám, že někomu nemůže fungovat, ale zase je k tomu potřebo to to to to to a to. Takže to samé jak KM, účinost prachbídná, když to neuděláš přesně tak jak se má, přesně tím přístrojem jak máš, přesně tou koncentrací jak máš a přesnej počet dní kolik to má být.....co mi přijde pro velkovčelaře jako léčení složité a o ničem. Proto jsem si našel jednoduchou metodiku, kterou dokáže udělat každý a funguje každýmu. Vy si můžete dál dělat tyhle pokusy a říkat si jak to krásně funguje. Ale bude vám to fungovat jen do prvních úhynů, o tom jsem přesvědčený.
No Loukymu sublimace nefungovala, mě zase funguje bezvadně.
V letním ošetření jsem však přešel ze 3 aplikací KŠ po cca 3-4 dnech na KM 85 -120 ml. Nebylo to tím, že by KŠ nefungovala, ba naopak. Účinnost byla lepší než současná KM terapie. Důvod byl časový, 3 aplikace KŠ je 15-16 min jedno včelstvo( v tom je to kouzlo účinnosti - 5 minut jedna aplikace), ale u KM jsem hotov za 1 minutu. Při mém počtu včelstev a chození do práce musím pracovat efektivně.
Asi nejzásadnější je zařízení, kterým se provádí sublimace. Jinak si už nedovedu představit proč to u mě funguje bezvadně a jiných nikoliv.
No jeden zdejší člen mi říkal, že přístrojem to určitě není, že ho má a funguje mu to, ale letos jsem se dozvěděl, že mu loni padlo skoro všechno.....pak se tu s někým dohaduj Smile já píšu jen co jsem viděl u sebe a tak to prostě je, pokud si z toho někdo něco vezme, tak at si vezme, pokud chce zkoušet, at zkouší....
Referenční URL's
  • Včelařské fórum – o včelách a včelaření: https://www.vcelarskeforum.cz/index.php
  • :