Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Medomet
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Jaký je ideální medomet pro včelaře s 6-10 včelstvy?
Máte někdo zkušenost s medometem Zámečnictví Bereza Zdeněk - "Medomet 4-rámkový zvratný, 39x24 průměr620 Motor 12V + regulátor, motor pod medometem" ?
Zámečnictví Bereza Zdeněk neznám, ale při tomto počtu včelstev bych nekupoval zvratný medomet. Příští rok, vlastně už letos chci koupit klasický medomet s třístranným košem 45/37. Je hodně univerzální, takže můžu experimentovat s různými rámkovými mírami. Momentálně převádím včelstva z 39/24 na nn lang a kdo ví, co se mi za pár le vylíhne v hlavěWink. Když mi někdy přestane stačit, kupující nebude muset být z okruhu včelařů s určitou rámkovou mírou.
Líbil se mi medomet od pana Vodičky http://www.apidomia.cz.
Pohon je potřeba zvolit podle podmínek v místě vytáčení, já vytáčím doma, takže s motorem na 230V.
Moje psaní nebude pro velkovčelaře a nebo ty,kteří na to mají vysolit 25000Kč za medomet i když včelaří s pěti včelstvy.Těm co jsou trochu zruční a mají možnost si nechat něco vysoustružit doporučuji udělat si jej sám.Můj pokus vidíte v příloze a vyšel do 5000Kč.
Byl třírámkový ,nový čtyřrámkový koš na výšku rámku 24cm spočítal a vyrobil p. Vodička.Ostatní, kromě pouzdra ložiska je moje práce a je levná.Prodloužené nohy, aby šlo stáčet do dojaček z kravína,uchycení horního ložiska dává více prostoru při ukládání rámků.
Mám ve včelíně k dispozici 230V ,není tedy žádný problém s příkonem motoru.
Autonabiječka, dynamo z auta,regulace odporová a el.brzda.Točím už pět let +- 1t a byl měněn jeden uhlík v dynamu.
Pro včelaře ,kteří mají k dispozici jen 12V DC doporučil bych použít motor z akušroubováku neboť má vhodné výchozí pracovní otáčky/500-700ot. min/.Ne nějaký kapesní.
Zhotovil jsem pro známého takto pohon,hodí se pro klasické 3-4 rámkové medomety nikoli zvratné.Do původní převodové skříně jsem nechal udělat novou hřídel od koše až nad horní okraj .Mezi tuto hřídel a motorek s převodovkou jsem ještě vložil volnoběžku z kola.Regulace odporová,čtyři stupně.Volnoběžka umožní roztočit koš ručně a poté zapnutý motor odebírá méně proudu.Podstatně se tím prodlouží provoz bez dobíjení baterie.Funguje to.Nemám foto.

[Obrázky: 1vaQvA.jpg]

[Obrázky: VSPeS.jpg]

[Obrázky: 1OdQOS.jpg]
Jasně, kdo má pár včelstev a neplánuje rozšiřování, eventulelně má odlehlé menší stanoviště a chce vytáčet bez převážení, nebude zbytečně investovat desetitisíce.
Doporučuji k inspiraci ještě plastový minimedomet, uveřejněný na stránkách Jana Jindry. Konstrukčně je to velmi jednoduchá vychytávka.
http://jjvcela.sweb.cz/Minimedomet_soubo...edomet.htm
Já doporučím zájemcům o levný medomet ještě toto: http://www.vcely.kvalitne.cz/
A koho by případně zaujal i skleněný úl, dejte vědět, vyrábím je na zakázku se svolením vynálezceShy
O skleněných a prosklených úlech diskutujte v tématu Skleněný a prosklený úl.

Dodržujte, prosím, dané téma.
Já jsem si v pondělí objednal tenhle - http://vast-oil.lyson.com.pl/p3029030_me...i-800.html
Ten starej co mám si ale nechám dál a předělám si ho na 12V. Má 60 cm průměr a je na tři rámky. Pocínování ještě drží a tak nebylo doposud třeba jej ani natírat.
Video našeho prvního vytáčení - http://pupek73.blog.cz/0811/prvni-medobrani
Tý brďo, to je výborná cena, letos o tom taky uvažuju, dík za typSmile
(04.02.2010 18:53)Míra.P napsal(a): [ -> ]Já jsem si v pondělí objednal tenhle - http://vast-oil.lyson.com.pl/p3029030_me...i-800.html
Ten starej co mám si ale nechám dál a předělám si ho na 12V. Má 60cm průměr a je na tři rámky. Pocínování ještě drží a tak nebylo doposud třeba jej ani natírat.
Video našeho prvního vytáčení - http://pupek73.blog.cz/0811/prvni-medobrani

Pěkný medomet, ale rámková míra 430 x 150 mm asi nebude stačit pro optimální rámky 420 x 170 mm, že?
Předpokládám, že koš bude jeden, jen se budou měnit kazety na rámky.
(02.01.2010 21:45)petrmachac napsal(a): [ -> ]Jaký je ideální medomet pro včelaře s 6-10 včelstvy?
Máte někdo zkušenost s medometem Zámečnictví Bereza Zdeněk - "Medomet 4-rámkový zvratný, 39x24 průměr620 Motor 12V + regulátor, motor pod medometem" ?

Petře, včelařím asi tři roky. Chtěl jsem začít s jedním včelstvem, ale začal jsem se čtyřmi oddělky (na radu přítele). Dnešního dne jich mám 13 a výhledově na letošní rok se chytsám mít 15-ctery. To by měl být můj "konečný stav" Wink Hned ze začátku jsem věděl, že si musím mj. pořídit medomet. Byl jsem tak jako MiraP u Lysoně, a chtěl jsem nerez medomet třírámkový. Kamarád mě přesvědčil, že 4 rámkový zvratný a ještě v elektrice s elektronickým ovládáním je to pravé ořechové. Protože v prodejně Vast Oil v Karviné jsme byli mimo sezonu, tak objednat tento medomet byl trochu problém, tak jsem dostal čas hledat i jinde. A teď k věci. Našel jsem si stránky Zdeňka Berezy, měl jsem od jiného přítele kladnou referenci a objednal jsem u něj výše uvedený 4 rámkový (39x24), 620 mm průměr, zvratný, el. pohon a programátor, medomet. Oproti medometu Ľysoně je trochu jinak řešen zvratný mechanismus kazet, domnívám se, že je lepší. Jeho konstrukce se mi jeví pečlivěji udělaná, stabilnější. Jeho cena je asi trochu vyšší, ale jsem s ním spokojený. Během vytáčení, které je automatické, odvíčkovávám plásty, nebo vybírám plásty ze včel. Nedokáži posoudit, do kolika kusů včelstev je tento medomet dostačující. Bereza dělá i jiné věci pro včelaře z nerezu. Mám od něj odvíčkovací talíř, a nějaké nádoby na med, jsem s nimi spokojen. Big Grin
(04.02.2010 23:52)PetrM napsal(a): [ -> ]Pěkný medomet, ale rámková míra 430 x 150 mm asi nebude stačit pro optimální rámky 420 x 170 mm, že?
Předpokládám, že koš bude jeden, jen se budou měnit kazety na rámky.

na tuto otázku jsem odpovídal na stránkách Míry, mluvil jsem se zástupcem VastOil, jsou schopni i ochotni upravit velikost kazet na 43,5x34 cm, tj. kazeta na 2 optimalové rámky ... znamená to ale změnu průměru nádoby z 800 na 900 mm, zdravím JL
http://www.lyson.com.pl/p3028679_miodark...salna.html

Na koruny to vyjde asi necelých 12000Kč (ale bohužel musíte mít známého v Polsku, který to objedná na sebe), protože český zástupce VAST OIL ho má za 19000Kč. V nabídce mají spoustu provedení medomedů (Miodarek) jen si vybrat. Ještě chci podotknout 3 roky záruka....
Myslím, že není co řešit Smile Mějte se Honza
pokud bych ale chtěl zvratný, na rámk,y 39x24, tak předpokládám že musím koukat na tohle
http://www.lyson.com.pl/p3028800_miodark...t-12v.html
a to se s cenou v CR dostávám někam na 32000??? (v Polsku nikoho neznám...) a to už si radši připlatím za dle mého názoru kvalitnější medomet z CR...
popravde nemám nic proti Polsku nebo Polákům, ale radsi budu podporovat ceské výrobce...
Zopakuji dotaz, má někdo zkušenosti s medomety pana Kováře?
A navíc ještě jeden, kdo co ( a proč ) preferujete, pohon zespodu nebo shora?

Dík, Jirka
Dobrý den, odkaz je správný, ale výpočet ceny nikoliv. Dnešní kurz je 6,7 Kč za zlotý x 2990 je 20 033 Kč + Doprava. Vast oil - český zástupce ho nabízí něco kolem 23 000 Kč s dopravou. Cena přes 30 000 Kč je s motorem na 230V.

Radek
Tak pan Bereza dělá medomety jen v ziměSad Čekání na výsledek dotace nebyl asi nejlepší nápadSad
Pan Kovář má dodací dobu do 3 měsíců.
p. Kolomý mi doporučil medomet z Horní Kalné - což je Logar.
Jaká je dodací lhůta od WastOil?
Já jsem si v utery take objednal http://vast-oil.lyson.com.pl/p3029030_me...i-800.html. Mam 10 vcelstev (lang 3/4) a budoucnost je do 30.
Už několikrát jsem tady viděl debatu o medometech z Polska fy. lyson
Mám nějaké kontakty do Polska a rád bych si ho nechal dovést přímo od výrobce. Jenže trošku pokulhávám s jejich RM Huh. Máte někdo představu, jaké rozměry mají jejich rámky, označované jako Ramka WL, D, OS, WP, WZ, LN, AP ?
Díky
A co jim poslat poptávku přímo na konkrétní rozměry 420 x 170 mm?
Určitě se ozvou.
Taky by to šlo, jenom si nejsem jistý, jestli budou reagovat na češtinu. Na druhé straně, líná huba, holé neštěstí. Také jsem uvažoval si vzít medomet, který má právě výše uvedené míry, ten bude na velké rámky a nechat si dodělat nový koš na 420 x 170 mm. Dělám ve strojařině a nebyl by to velký problém. Kdo ví, co mě napadne za pár let a jestli nezačnu experimentovat s RM.
Jenom se podělím jak jsem vybral já. Mám optimal 42x17 a na internetu jsem vybíral a vybíral. Rozhodl jsem se pro 4-rámkový medomet od Sedláčka z Bučovic. Odjel jsem s 3-rámkovým, za stejné peníze (13.700,-). Výhoda 3-rámkového je ta, že tam dostanu šest rámků nízkých optimalů.
Referenční URL's