Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařsky významné rostliny
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Potřebuji poradit: nejsem včelař, jsem zahradník s obdělávanými 35 ha. Pozval jsem k sobě včelaře a dal mu místo na úly(dokonce i maringotku na včelín) Letos po první sezoně spolupráce konstatuji vyšší výnosy jahod i malin, přestože srpen a září bylo prakticky bez srážek a obě plodiny byly jen na závlaze.
Vidím, že včelař krmí cukrem, což se mi nelíbí. Objevil jsem svazenku vratičolistou a vysévám nepřetržitě měsíčně cca 100m2 vedle úlů. Ještě dnes-21.11.09 jsem zaznamenal čilý ruch na česnech a povede-li se mi vložit,mám fotku včeliček na květech svazenky. Vedle úlů- je jich 7- jsem vysel 6ha jetele plazivého, a půl ha štírovníku. Nad včelstvy mám jižní mez 5x200m, kde bych chtěl vysadit spektrum medonosných keřů a stromů. Půda je dosti suchá a silně vápenitá. Potřebuji poradit, co nejlépe pro včeličky vysadit.
Také kolik včelstev moje pozemky uživí? Malin je záhon 125x1,6m a jahod
takové záhony dva. Obojí jsou stáleplodící a kvetou celé léto. Jinak mám ještě
6 stejných záhonů ovoce- jabloně, merunky, broskve, rybíz, višně a josty.
Chci dosáhnout co nejvyššího výnosu medu, protože stejně jako ovoce,zeleninu a koření dodávám do restaurace pro nejkvalitnější jídlo, kupuji tam i všechen vyprodukovaný med od svého včelaře a chci, aby byl špičkové kvality. Včelař také váhá s rozšířením včelstev, má obavu z chorob, čemuž se nedivím. Prosím poraďte mi. Vladimír.
Dobrý den,
Nerozumím proč by včelař neměl krmit cukrem.Huh Cukrem krmíme všichni. Při správné technologii ošetřování se cukr, který by na jaře mohl zbýt, nemůže dostat do medníků. Nechcete-li ,aby krmil cukrem nevytáčejte med a zásob budou mít včely dost na celou zimu.
Ve výzkumném ústavu včelařském v Dole je knihovníkem ,dle mého názoru "velký znalec rostlin". Jmenuje se Mojmír Pagač. Zkuste ho kontaktovat.
Standa
Krmení cukrem se opravdu nemusíte bát. Odhadnuto palcovou fenestrální metodou (dívám se z okna a cucám si to číslo z prstu), 90% včelařů krmí cukrem. Při jarním rozvoji včely napřed konzumují staré zásoby a potom teprve ty čerstvé. Pokud včelař nenacpe do včel nesmyslné množství cukru (to ale stejně může na jaře odebrat a použít pro oddělky), do medu se vám nedostane. Zbývající včelaři nechávají včelám zásoby na zimu v tzv medné komoře. To je ale o trochu jiné technologii práce.
Je dobře, že včelám vytváříte dobré snůškové podmínky, ale není potřeba vypočítávat kolik včelstev vaše pozemky uživí. Včely hledají pastvu na velkém území. Jejich dolet je běžně 3-5 km, dokonce se prokázal i daleko delší dolet. Samozřejmě platí, že čím blíž, tím líp. Takže včelstev podle toho, kolik včelař zvládne. Důležitější než snůška je blízký zdroj vody, hlaně v jarních měsících.
Chápu, že se váš včelař obává chorob, předevšín asi moru včelího plodu. Smutná relita je, že si na něj prostě budeme muset zvyknout. Jedna z mála možností jak se mu bránit je pravidelná dezinfekce úlů a rámků pomocí vysoké teploty, ,jako např. parafionování či vyvařování v roztoku louhu (to ale předpokládá dřevěné tenkostěnné úly), velmi obezřetné zacházení s roji, dovezenými včelstvy a včelařským nářadím či pomůckami.
Doporučuji vysadit keře ořechoplodec clandonský, kvete přes léto a na podzim. Při kvetení je včeličkami přímo obalen!
co se týče rostlin, jsou důležité především brzy na jaře kvetoucí (jívy, vrby, vřesovec, talovín...) a na pozim - po odkvětu lípy - svítel latnatý, jerlín, ořechoplodec, vřes). Dále zimolez nejvonnější, krušina olšová, evodie danielova, pámelník, Kustovnice, Muchovník, komule, Dřín, Šalvěj ... je jich spousta.
Něco najdete na odkazech:
http://user.mendelu.cz/~apridal/vcelin/park.htm
http://www.vrbovna.cz/ceny.html
http://vcelin.webz.cz/pages/podrobnosti....prodkoup=p
Ačkoliv jsem ještě včelařské batole Big Grin ,dovolím si uvést zde ještě jednu rostlinu,která není u nás původní,ale bezproblémů u nás roste a to "Eremurus".Je to stepní mohutná rostlina,trvalka.Nepotřebuje žádné zvláštní ošetřování.Stačí ji v podstatě jen sadit.Bezproblému snáší i jarní mrazy.Kvete červen,červenec.Je velice dekorativní a má silnou medovou vůni.V době květu je doslova obalena včelami,čmeláky a jiným hmyzem./Letos na nich budou včely i méRolleyes/Nevím jestli to zde mohu uvést,ale pokud by měl někdo zájem mohu dodat jakékoliv množství.Rostlinu pěstujeme spoustu let ve vekém a ze skušenosti vím,že si ji lidé pletou s tzv."Kleopatřinou jehlou" což je úplně jiná rostlina.Obrázky či další info pro zájemce pošlu mailem.
Pokud by někdo chtěl,mohu dodat i sazenice Muchovníku.Ten kvete krátce na jaře /drobné bílé květy/.Poté vytváří drobné hrozny borůvkám podobných jedlých sladkých kuliček.Je možno dodat rovněž i větší množství.Opět naprosto nenáročná rostlina.Vytvaří keř asi 3m vysoký.Pochází z Ameriky.Dá se i stříhat a tvarovat.Je opadavý.
Dofám,že jsem touto inzercí neporušil nějaká pravidla fora.:-/Pokud ano tak se omlouvám.
Zdravím přátelé včelaře
Je zde mnoho jiných uživatelů a tak sem se chtěl zeptat jaké jsou nejlepší rostliny keře,okolo včelína mám včelín v táhle stráni které po vrstevnici lemují aleje trnkových keřů v jedné této aleji buduji více a více místa pro včelky a tak se chci zeptat zda mi nedoporučíte čím osázet okolí včelína,potřebuji bohaté pro včely a i na zkrášlení a trnky a ostruziny přece jenom překáží děkuji moc jinak Sem z vysočiny,Budu rád když se zde každy podělí se svými zkušenostmi

Přesunuto z Obecné diskuse - PetrM
Nasbíral jsem semena stromů Jerlín japonský (Praha park u hlav.nádraží) a svítel latnatý (na Karlově náměstí u výstupu z metra). Nevíte jak z toho vypěstovat stromy? Ty semena jerlínu jsou v luskách a nejdou jen tak vyndat - celé je to lepkavé. Ani nevím, jestli jsou dozrálé. Máte někdo zkušenosti?
semena jerlínu japonského jsem zkoušel, neúspěšně ... sbíral jsem je na podzim, aby nebyla přemrzlá i na jaře po přemrznutí, ... nepovedlo se mi nic ... nevím, jestli je není nutné stratifikovat, či použít nějak speciálně ... Jiří Landa
PS jestli není lepší přece jen si pořídit koupený vypěstovaný stromek v zahradnictví Smile
Doporučuji k prostudování dvě knihy od přítele Oldřicha Haragsima a to Včelařské dřeviny a Včelařské byliny a jako návod jak to vše uspořádat aby to mělo smysl, úplně novou knihu od Jaroslava Svobody- Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku.
Jó, kdyby to udělali všichni lidé, byl by ráj na zemi, ale ještě by bylo potřeba trochu duchovně povyrůst...Angel
Připravuji si stanoviště na příští sezónu a chtěl bych blízké ploty nechat porůst nějakou pnoucí rostlinou. Když už nechat porůst, tak ať z toho včelky něco mají. Někde jsem četl, že přísavník pětilistý je dobrá medonosná rostlina. Ale rád bych slyšel zkušenosti ostatních včelařů. Podělte se.
Přesunul jsem téma do nově vytvořeného fóra Včelařské rostliny.
Děkuji, už jsem se bál, že budu kamenován Dodgy
Tady se nekamenuje, omlouvám se, jestli to tak vyznělo Angel
(31.08.2010 12:00)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Děkuji, už jsem se bál, že budu kamenován Dodgy

To je v pohodě. Smile
Spíš tady ta sekce chyběla, aby se všechno kolem rostlin nemuselo řešit v jednom tématu.
(31.08.2010 11:06)PetrM napsal(a): [ -> ]Přesunul jsem téma do nově vytvořeného fóra Včelařské rostliny.

Dobré řešení, díky!
(31.08.2010 12:13)PavelN napsal(a): [ -> ]Tady se nekamenuje, omlouvám se, jestli to tak vyznělo Angel

Ne, v žádném případě. Já si čas od času musím trošku rýpnout, aby nebyla nuda. Měl jsem více hledat a teprve potom zakládat nové téma.

A k těm rostlinám, máte nějakou zkušenost s něčím popínavým? Břečtan kvete až po hodně dlouhé době, přísavníky koncem léta, což je výhoda. Někde jsem četl, že přísavník pětilistý je vhodnější než třílistý, prý více meduje. Na pergole máme ten třílistý a včelky na něj teď nalétávají. Budu nechávat porůst plot o délce cca 35 m, stanoviště spíše polostín. Jednak kvůli soukromí, ale také kvůli včelám, aby se při výletu z česna trochu zvedly nad okolní terén a nebyly potíže se sousedy. A když už tam něco bude růst, tak bych rád, aby z toho byl užitek. Byly by nějaké zkušenosti?
Rychle roste "opletka" ... tuším polygonum něco... kvete v září a hodně.
Trochu jsem si ji "prolustroval" a je to docela divoch, tahle kytička. Ale pro včelky vhodná.
Referenční URL's