Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dotace EU
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Na dotace EU by toto vliv mít nemělo. Ale formulář, který je k EU dotacím má kolonku, kde vyplňuješ příslušnost k jinému včelařskému sdružení. Proč? Dle mého je to jen skrytý způsob svazu, jak mít přehled.
Krajské dotace v některých případech mají podmínku členství v ČSV (dle mého diskriminace). Viz. MV 3/2015 str. 12-13.
Tuto podmínku mají:
  • Karlovarský
  • Karlovarský
  • Královehradecký
  • Jihočeský
  • Olomoucký

Moravskoslezský kraj plošně poskytl příspěvek OO ČSV na vyšetření MVP.
(02.07.2015 8:45)Jan Smíšek napsal(a): [ -> ]V roce 2015 jsem začal včelařit a získal reg. číslo. Načítal jsem teď evropské dotace a zjistil, že jsem těsně prošvihnul dotace na úly pro začínající včelaře. Jak moc jisté je, že v r. 2016 bude vypsána stejná dotace "začínající včelař" jako letos? / kdy se to bude vědět?
Ohlídej si počátek roku. Kraje vypisují dotace cca do pol. února. Jihočeský měl např. dotace pro začínající včelaře, v rámci toho proplatil 4 úly a musel jsi včelařit tuším 3 roky.
Je dobré si zjistit, kdo všechno dotace poskytuje (ministerstvo pro místní rozvoj, ROP, kraje, obec) a čas od času mrknout na jejich webové stránky.
Raději dříve, v ÚL byla letos výzva jen do 15. ledna. Hlavně si pohlídejte přesné znění na žádosti a na konečné faktuře.
Ahoj,

chápu to tak že je více žádostí než peněz na dotaci z EU. Konkrétně mi jde o pořízení medometu a nádob... . Ten koeficient o kterém píšete se počítá kdy? Můžu od svého záměru potom ustoupit? Nemám na to, aby jsem nakoupil věci za 20 tis. s tím že 10-tku potom dostanu zpět a oni pak řeknou HaHaHa koeficient bude letos 0,1 takže každej dostane líťo a tvá Máňa... . Díky
Nejdříve podáš žádost (to už mělo být podané někdy v červnu tuším), potom zainvestuješ, tedy nakoupíš na plnou cenu. Doložíš doklady spolu s formulářem (někdy koncem srpna) a čekáš, kolik ti EU proplatí. S tím množstvím peněz jsi to pochopil správně, je více žádostí, než je peněz. Tak se sníží % poskytnutých prostředků, aby se dostalo na všechny.
Hmm , to je pro mě špatná varianta Sad No nic - koupím medomet hezky za své - vyjde to asi lépe než se pak strachovat jestli peníze dostanu nebo ne.... . Díky
Pokud koupíš až cca za měsíc ( je to příští období), můžeš pak v červnu požádat a něco za rok na podzim dostaneš k Vánocům.
Jasně tomu už rozumím. Jen prostě nemám na to abych utratil 20 tis. za medomet+věci které nutně nepotřebuji a pak čekal jestli mi udělají ježíška. Takže raděj koupím jen medomet za svoje - vyjde mě to "levnějc"
Nechápem tvoju logiku. Napr.
Medomet bez dotácie - 10000,-Kč
Medomet s "neistou výškou dotácie" 10000,-Kč Predpokladám, tých 30% by si mohol dostať späť. 3000,-Kč je málo? Ten koeficiet 0.1 asi nehrozí, lebo sú účelovo viazané. Určite nebudú všetci včelári v okolí kupovať medomety naraz. Keby ti "vrátili" len 10%, tak sa ti to oplatí. Za to máš včelársku bundu, alebo pár drobných pomôcok, rozperák atď.

(21.07.2015 13:36)falen napsal(a): [ -> ]Takže raděj koupím jen medomet za svoje - vyjde mě to "levnějc"

Nezmysel, medomet s dotáciou a bez dotácie stojí rovnako, pokiaľ ho nekúpiš z "ruky". Len máš trochu papierovania navyše. Big Grin
Ne ne - jestli jsem správně pochopil a četl tak musíš utratit minimálně 20 001 Kč, aby ti vznikl nárok. Kdyby to bylo uplatnitelné na medomet za 10 tis tak bych to bral samozřejmě všema deseti.
falen: tak se zkus s někym domluvit a podat žádost společně s někym....a třeba vátm to dohromady 20 hodí......jsou tam nádoby a spousta dalších věcí
To asi nepôjde. Dotácie sa dávajú na meno a zakúpený materiál musí byť pri kontrole u žiadateľa. Myslím si, že toto je rovnaké v SR a ČR, ak sa jedná o dotácie z EU fondov.
(21.07.2015 10:19)falen napsal(a): [ -> ]Nemám na to, aby jsem nakoupil věci za 20 tis. s tím že 10-tku potom dostanu zpět

Bohužel to je problém dotací, které nutí lidi kupovat, to co by si nikdy nekoupili. Můj kolega z práce, který začínal včelařit před rokem a má dvě včelstva (letos se mu jedny vyrojily, tedy má tři) si kvůli dotacím koupil od Kováře šestirámkový medomet od s LED přisvětlením. Dotace tu jsou prostě od toho aby donutily včelaře kupovat věci, které nepotřebují, za peníze které nemají.
(21.07.2015 12:22)falen napsal(a): [ -> ]Hmm , to je pro mě špatná varianta Sad No nic - koupím medomet hezky za své - vyjde to asi lépe než se pak strachovat jestli peníze dostanu nebo ne.... . Díky

Určitě dostaneš, ale nebude to 50%. Loni bylo asi 36%.
To Mlha:

TO normální člověk nepochopí. Už to že nutějí jít lidi do toho "rizika". Takže ten kdo prachy má si koupí a pak to zkusí na dotaci -> výsledek něco dostane a má zase o něco více Undecided . Hm...
Nejsem nakloněn dotacím, ale když už jsou, tak je v rámci možností využívám.
Když jsem začínal včelařit, nebylo téměř na žádné vybavení (hypotéka, barák ve výstavbě). Však každý z nás ví, co ty všechny krámy stojí ... Medomet jsem potřeboval. Na kliku vyšel na 14.000,- s motorem na 18.000,- zvratný automat na 23.000,- Co tedy koupit? A kde na to vzít? Něco jsem vydělal programátoskou prací po nocích (jak já byl pořád nedospaný), něco si "půjčil" z rodinného rozpočtu a koupil automat (v té době jsem měl 3, slovy tři včelstva). Z medného výnosu jsem zacelil díru v rozpočtu a dotace umožnily pokračovat v investicích. Na řadu přišel odvíčkovací stůl, pastovačka, ometač, nádoby na med, cezení, zpracování vosku ...
Nyní je hobby včelařství s 12 včelstvy, produkcí matek a oddělků ekonomicky zcela soběstačné. Nic nešlo samo a nebylo to zadarmo. Je za tím taky kus práce (to ví každý poctivý včelař). Buď chci provoz postavit na nějakou úroveň a tak pro to něco udělám, nebo se na to prostě vykašlu a nebudu brečet, že na to nemám.
Ono ty dotace jsou spíš pro prodejce než pro včelaře ti všechno předraží a pak říkají jak vás to přijde levně kdy vám pak půlku vrátí na dotacích.
Jasně, prodejci a výrobci úměrně dotacím zvedly ceny a pokud budou dotace, budou je držet. Po ukončení dotací je zřejmě nechají na zhruba stejné výši. Už to nebude takový vývar, bude se méně prodávat, tak jim holt ty zisky přinesou ti, co si koupí i bez dotací. Ale to my tady neovlivníme. Ale na druhou stranu, dotace umožnili obnovu strojového parku, zvýšení hygienických podmínek v hobby provozech. Bez nich bych asi tolik neinvestoval, nebo by to šlo pomaleji.
To je to, že většině by dodnes stačil původní medomet a neivestoval by.
Třeba LED osvětlení. Já si svítím LED baterkou do medometu a pokud budu kupovat ještě jedne pořádný medomet tak osvětlení v medometu určitě.

Mezi námi, myslíte si že v Jugoslávii zvedly ceny medometů protože mají ve střední Evropě dotace?


Blbost je, na co se tady ale dotace používají a jak se distribuují.

Normální by bylo, aby se dala žádost, oni to hodí do PC setřídí a podle ěnjakého klíče dají příslib a včelař zainvestuje do limitu. Takto to je u nás u jiných EU dotací do průmyslu - do výzkume a vývoje. Tam je to blbost, protže opravdový vývoj na to nemá čas. Ale u včelařů by to šlo.

A následující roky by se přidělovalo podle toho, zda žadatel už dostal nebo ne.
Jenže tady se zajistilo 100% pro léčivo a zbytek se dal nejjednoduší cestou - volně neřízeným pádem.
Honzo existují nějaké statistiky z kterých by bylo jasné jak se ten strojový park obnovil? Já z mého okolí mám pocit, že staří včelaři o dotacích moc neví a nejeví zájem vyhazovat pocínované medomety (z části rezavé) a kupovat nerezové. A začínající včelaři by si nový medomet koupili tak jako tak, jen by nezačínali hned šestirámkovými, protože takových včelařů jako jsi ty (tedy že do pár let zněkolikanásobí své včelstva) je jen pár. Tedy je otázka, zdali obnově strojového parku přispěly dotace, nebo spíše včelařský boom a generační obměna včelařů.
Každopádně když ty dotace tu jsou, proč je nevyužít, jsou to naše peníze, které odevzdáváme na daních a poté co proběhnou kolečkem úředníků tak se jich zlomek vrací. A bohužel většinu z tohoto zlomku uchvátí lobbisté na "biopaliva", "bioplynky" a podobné nesmysly, tedy to že si za dotace někdo koupí medomet beru jako přínosné.
Referenční URL's