Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dotace EU
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Pokud zmizí dotace - dovedete si představit, kolik by asi tak stál litr mléka nebo masa????? A kdo by si ho tak asi koupil? Dovedete si představit, co by tato skoková záležitost znamenala pro více než 20 let vysávaný venkov? Máte představu, kolik lidí se (nejen v Evropě, ale i ve světě) živí problematikou dotací? Co by asi tak najednou dělali? Dovedete si představit tu amádu nezaměstnaných, kteří neumí vzít do ruky ani koště? Jsem proto dotace zrušit, ale asi to nepůjde ze dne na den. To by totiž ty dotace musel zrušit celý svět, jinak bez dotací nelze cenově konkurovat. Jedinou možností je zavedení dovozních cel (ale co na to světová obchodní organizace, potažmo země, kterých se to bude týkat) na produkty, které umíme vyprodukovat doma - to je cesta, jak ochránit vlastní ekonomiku a zachovat zaměstnanost. Jinak dotace zmizí časem samy - to jen politici budou muset pochopit, jak dotacemi vyhazují obrovské sumy peněz okny, ale ty pak chybí jinde. A to nejde jen o platy "dotačních" lidí,to jsou další miliardy nákladů s tím spojené. Ukázkou jsou USA - 85% spotřeby dnes dováží a přitom vlastní populace nemá práci. Kongres USA nepřemýšlí,jak obrovský megadluh začít nějak korigovat, tam přemýšlí, jak zvednout dluhový strop!!!!!! A až tohle jednou praskne (a prasknout to musí) to se pak budou dít věci. Spíš se připravujte, co pak.
Tedy poučení pro nás včelaře - já osobně se dotací nezříkám. Pokud jsou, je třeba je využít, ne projíst, ale obratem investovat. Jednoho dne to oceníte. Jenže to už může být pro mnohé pozdě.
iRP
Včera nám jeden zemědělec dovezl mléko, litr v zálohované láhvi za 25. Nemyslím, že by po zrušení dotací stálo o moc víc.
Pořád je výrazně lacinější jak pivo. A jaká je spotřeba piva a jaká mléka? Takže to v ceně nebude. Krabicového by jsme tolik nevypili, ale pokud někdo prodává kavlitu a prodává dobře, proč ne.

Z dotací v podstatě těží supermakety.
Aby měly kde nakupovat, musí svým dodavatelům platit alepoň tolik, aby jim nezkrachovali. Takže část peněz dostanou jejich dodavatelé od státu a mohou pak trvat na nižší ceně.

Je to stejné jako s pomocí Řecku. Nepomáhá Řekům, ale bankám, které mu půjčily.
(04.10.2011 21:27)KaJi napsal(a): [ -> ]Včera nám jeden zemědělec dovezl mléko, litr v zálohované láhvi za 25. Nemyslím, že by po zrušení dotací stálo o moc víc.

A přesně v tom já cítím ten problém. Onen zemědělec by možná prodával mléko za stejnou cenu dál. Jsi ale přesvědčen, že by např. krabicové mléko v supermarketu (dnes v ceně kolem 12,- Kč) nebylo dražší? Pokud velkovýrobce mléka (JZD) nedostane dotace, musí nějak kompenzovat vypadlý příjem. Jinak, než zvýšením ceny nelze. A pokud ty dotace dnes tvoří podstatnou část příjmů, ...... Kde myslíš, že by např Praha to mléko vzala? Od onoho zemědělce? A co např. máslo, sýry, tvaroh.
Také se mi občas podaří prodat med za velmi zajímavou cenu, i za 180,- Kč/kg. Ale to snad jen 2 - 3kg ročně, jinak je průměr u květu (včetně pasty) kolem 110,- Kč. A nedostat na vybavení a produkci matek dotace, to bych asi včelařinu razanně omezil a musel dělat něco jiného. Myslíte si, že bez dotací při výkupní ceně medu 40,- Kč/kg a nákupu cukru 20,- Kč/kg je někde ekonomika? To může dělat jen důchodce, kdy má svůj důchod jistý a včely jsou tak jen malým přilepšením.
Prostě, kdo má několik málo včelstev pro svoji potřebu, stejně jako rybičky v akváriu nebo papouška v kleci - ten dotace řešit nemusí. Jenže producent který se tím živí, jinak nemůže. Tomu je v podstatě jedno, jestli příjem dostane formou dotací, nebo ceny za produkt. Ale můžete mít jiný názor, nikomu ho neberu.
iRP
Když se nad tím zamyslím selským rozumem, tak je celá dotační politika úplně proti přírodě. Shora máme určeno, co a kolik můžeme pěstovat/chovat a za kolik prodávat. Již zaběhnuté trhy jsme museli zlikvidovat ( cukrovary, výroba masa . . . ) a téměř vše, co potřebujeme dovážíme. Běžnou zeleninu vozíme z tisíce kilometrů vzdálených polí, doprava je často dražší, než samotný produkt a pouze díky dotacím je cena na takové úrovni, aby to bylo prodejné. Vyrobit/vypestovat doma by bylo levnější, kvalitnější a byla by práce.
Na jedné straně jsme povinni posílat desátky do EU. A na druhé nám EU ku....í dotacemi ekonomiku. A kdyby jen ekonomiku.
Ten problém není primárne o EU, ale o naší předpo*ranosti, eurohujerství a naivitě.
Dotace jsou dobrá věc, dokud jsou tak je budeme využívat a kdyby nebyly tak taky přežijem. Kdysi taky nebyly ... A politika dotací je beztak neúnosná a časem bude muset skončit, ale toho se už nedožijeme.
Nejhorší problém s dotacemi, že křivý celou naší společnost.. Veškeré dotace bych zrušil, protože ten poslední člověk jako včelař se bude mít lépe. Dotace se odráží jak v cenách medometů a všeho... Přišly dotace 50% a tak se 50% zvýšily ceny medometů a pokud si někdo myslí, že když se dotace EU nebudou vyplácet, tak že medomety se budou zlevňovat tak je na velké omylu Sad
Dotácie, drahá mašinéria euroúradníkov a dalšie eurotrampoty sú náklady na pokoj v Europe. Predovšetkým ide o zapriahnutie Golema, aby zase nemal kučeravé nápady. Ostatní sa vezúSmile Včelárske dotácie pokryjú len nepatrnú časť našich nákladov a sú len dočasné. Kľudne ich môžeme ignorovať.
(05.10.2011 15:21)Spede napsal(a): [ -> ]Nejhorší problém s dotacemi, že křivý celou naší společnost.. Veškeré dotace bych zrušil, protože ten poslední člověk jako včelař se bude mít lépe. Dotace se odráží jak v cenách medometů a všeho... Přišly dotace 50% a tak se 50% zvýšily ceny medometů a pokud si někdo myslí, že když se dotace EU nebudou vyplácet, tak že medomety se budou zlevňovat tak je na velké omylu Sad

Maš pravdu, ale zas kvůli dotacím se zvedl obrat medometu a zařízení, ale jakmile dotace skončí lze předpokladat, že nastane utlum. A to
  1. co si je mohly pořidit, tak si je pořídily
  2. pokud ho vyslovene nepotřebuji, tak se ješte človek spokoji s tim starým a nic mne nenutí si ho pořizovat
popravdě koukni se na stranky min. zemedelstvi a SZIF a nekde jsem našel i tabulku kolik kdo dostal a tu zjistiš, že mi včelaři na tom zas až tak dobře nejsme.... (alespon jednotlivci)
Evropské dotace byly, jsou a budou...tedy alespoň do té doby, dokud bude EU pospolu. Nemá smysl s nimi bojovat, je třeba je využívat. Když je nevyužijete vy, tak to udělá někdo druhý za Vás. Myslím si, že pro obnovu technologického zařízení je to ideální příležitost. V tomto případě fungují dotace jako akcelerátory pokroku. Bez dotací z PRV by asi také těžko vznikala včelařská muzea, expozice, arboreta a další zajímavé projekty, které ovšem nepřínáší ekonomický profit.
On ten zemědělec nemá 6 krav za barákem, s tím možná začínal, dneska má jen dojnic odhadem desetkrát víc. Takže je to z hlediska včelaření srovnatelné s farmou co má asi tak 5-10 zaměstnanců na hl, a vedl. poměr.

http://www.mlekoazdodomu.cz/o-nas/

Takže jeho distribuční náklady nejsou o moc nižší a kdyby po jejich odečtení dával do velkoobchodu, bude to koncová cena skoro stejná - rozváží na trasách okolo 50km.
http://www.mlekoazdodomu.cz/rozvozove-trasy/

Ale takto má své zákazníky skoro jisté a marketing pod kontrolou.Ale když to vezmu hypoteticky a nebudu brát ohled na rozkrádání a vyhazování všech veřejných peněz na všech úrovních - Obecními a městskými úřady, Kraji, Všemi rozp. organizacemi co mají naše peníze atd.

Takže státu chybí prachy - Buď by nedával tolik dotace nebo zvýší DPH.

Komu co víc ublíží - těm co se živí víc prací a jsou víc závsilí na prodeji?
Nebo těm co je dostávají a jsou z nich živi - to nejsou ti co na poli dřou a na pár hektarů něco odstanou - ti zase vydělají na tom, že stát raději rozdá dotace a potopí malé podniky závislé na prodeji v tuzemsku. I ty malé farmáře, protože hned uspermarkety budou chtít od nich slevu, aby udržely cenu.

Potopí školství, do podniků přijdou ještě hloupější absolventi škol, bez znalostí i jazykových (na školství se ušetří taky) a stát raději zasponzoruje/zadotuje/zagarantuje půjčky začínajícím podnikatelům, aby měly banky komu bez rizika půjčovat.

Já jako včelař prodávající bez DPH za hotové uvítám zvýšení DPH u konkurence v obchodní síti.
Ale kdybych v tomhle podnikal a někdo mi zdražil prodej o pár procent, asi by mi to vadilo. Naštrěstí neobchoduji v nižším DPH, klidně ať to Kalous srovná. Aby měl na dotace. Smile

A Hejtmana co prodal nemocnici v Brandýse za cenu té louky za nemocnicí, kterou od kupce odkoupilo hned po té město (takže mu v tom prachy ani moc dlouho nevisely a má nemocnici zadarmo) jmenoval dnes premiér ministrem krav a bejků.

Takže se máme na co těšít, hlavně na ty kr--- a bejk.... Smile(06.10.2011 19:28)Včelař Mája napsal(a): [ -> ]Evropské dotace byly, jsou a budou...tedy alespoň do té doby, dokud bude EU pospolu. Nemá smysl s nimi bojovat, je třeba je využívat. Když je nevyužijete vy, tak to udělá někdo druhý za Vás. Myslím si, že pro obnovu technologického zařízení je to ideální příležitost. V tomto případě fungují dotace jako akcelerátory pokroku. Bez dotací z PRV by asi také těžko vznikala včelařská muzea, expozice, arboreta a další zajímavé projekty, které ovšem nepřínáší ekonomický profit.

No, jenže v ČR skončí z té částky v technickém vybavení jen zlomek.

Vše ostatní se zatím podařilo úspěšně projíst. Těmi chytřejšími. Smile
(06.10.2011 19:28)Včelař Mája napsal(a): [ -> ]Evropské dotace byly, jsou a budou...tedy alespoň do té doby, dokud bude EU pospolu. Nemá smysl s nimi bojovat, je třeba je využívat. Když je nevyužijete vy, tak to udělá někdo druhý za Vás. Myslím si, že pro obnovu technologického zařízení je to ideální příležitost. V tomto případě fungují dotace jako akcelerátory pokroku. Bez dotací z PRV by asi také těžko vznikala včelařská muzea, expozice, arboreta a další zajímavé projekty, které ovšem nepřínáší ekonomický profit.

Zde to je krásně zmíněno. Jasně, že potřebuje dotace či granty to, co zatím nevydělává, co tu schází či co je nekomerční. Ale dotace do fungujících ekonomických subjektů je sprostou krádeží a deformací trhu. V případě zemědělství na nich vydělávají jen ti největší producenti a hlavně obchod. Bez dotací by na tom byl obyčejný farmář lépe. Stačí zavést cla na dovoz potravin do EU. To, co se děje a propaguje je tragická demagogie stávající socialistické evropské politiky a plody toho začínají zrát. Plody organizovaného rozkrádání a ožebračování nás všech. Stačí se podívat, jak se všude škrtá, ale dotace jsou a budou.
Já to vidím i z pohledu investiční výstavby. Z čista jasna se vyhlásí dotační titul na cosi, aniž by o tom proběhla nějaká diskuze, zda to je účelné a zda to něco nastartuje. Nastartuje to leda penězovod pro kámoše. Prostě to funguje tak, že kámoši potřebují, tak jim vyhlásíme dotační tituly, nejlépe rychle, aby na ostatní nezbylo, neboť nejsou připravení. Obecní a městské úřady už to ví, tak mají na stolech stovky projektů a jen čekají, který z nich se náhodou trefí do titulu. To se pak postaví, i když to zrovna není to nejpotřebnější. Kdo projekty nachystané nemá, nemá šanci, nedostane nikdy nic. Co to je za pomoc? Prostě jsme sprostě a cílevědomě okrádáni.
A to je nutné si uvědomit, že 20% EU dotace jde v podobě DPH za zboží zpět státu, který je takto nepřímo dotován z EU a v rámci zacyklení peněz z toho odvede opět desátek do EU. Na celé této přerozdělovací byrokracii se pak podílí mraky úředníku a auditorů kontrolující správné využití dotace a sám příjemce dotace má kolem toho mraky papírování. Ve výsledku náklady na byrokracii s tím spojenou zvedají ceny produktu a snižují konkurenceschopnost proti nezbyrokracovaným zemím a pak se divme, že státy EU začínají mít problémy a socialistická Čína se směje jak jejich komunizmus začíná ekonomicky válcovat demokratické země.
(06.10.2011 22:19)JKL napsal(a): [ -> ]A to je nutné si uvědomit, že 20% EU dotace jde v podobě DPH za zboží zpět státu, který je takto nepřímo dotován z EU a v rámci zacyklení peněz z toho odvede opět desátek do EU.

Čistě teoreticky, by z každého nákupu měla být odvedena DPH. Smile
Pokud je prodávající plátce.

A po schválené novele, která opět snížila limit pro povinnou registraci to bude pomalu každý, kdo se podnikáním živí.
Když už jsme u těch dotací, tak mám informaci ze SZIFu, že dotace za rok 2011 na technické vybavení se nekrátí a je v požadované výši tj. přispívají 50% z fakturační ceny požadavku. Jsem taky proti dotacím, které zkreslují ekonomiku, ale "když Ti dávají, tak ber a když Ti berou, tak řvi! " Tongue
(26.06.2011 14:09)palo napsal(a): [ -> ]než resit politiku tak raci naučim včely mluvit. ne tad zcela važne ja pravda že dotace sou kryty daněmi nas všech.k tem cenovy odhadum co zde provedl ing.pešek asi tolik ze to same se deje uz delší dobu ''diky EU'' proč myslite ze cukrovarnictni je v troskach ?? co bude dal drobni zemedelci, včelaří??
muj nazor je ze evropska unie neni unie je to diktat nemecka francie a jim podobnych. akorat ten dikatat pišeme my a dopada na statni kasu ktera musi byt plna pro vychnost a ta ji plni přez nas atd. budoucnost dotaci nevidim ružově a nejsem sam. Jenze zkuste si prodavat med po 200 kdyz soused ho dokaže dat za 150 neprodatek, neprodate skoncite.Vy skoncite a sousedovi ze na vasich zakaznicich vyrovna strata. tak asi tolik.(beru slovnik a jdu učit vcely mliuvit.)
palolCool

Dotace budou, ale jistě nebudou na stejnou věc. Teď jsou na zpracování medu, kočování, a ošetření včelstva (Evropské). Otázkou je jestli budou navazovat nebo jestli bude nějaká mezera a na co se bude vztahovat taková dotace jestli na úly včelstva, zpracování vosku či na podporu distribuce. jedná se totiž o to kdo podpoří nebo vůbec dá návrh na novou dotaci pro včelaře a věřte tomu že bohužel včelařská otázka není tak důležitá pro politiku zemí EU jako mléko, maso, a další plodiny o které se rve každá země. Není totiž možné ani zjistit co bude za dotaci Protože to nikdo neřeší a musí s tím přijít nějaké země EU. Já osobně si myslím že dotace prodloužená nebude z důvodu že byl dost dlouhý čas na vybrání a podporu stávájící dotace. Nejlepší by bylo kdyby přišla s dotací nějaká země která je nad EU (před schvalováním se totiž schází nejsilnější země Německo, Francie, Itálie a rozhodnou se jak budou postupovat v problému který je zajímá a pak bohužel nikdo nehne s rozhodnutím těchto zemí a i když Takové země jako Řecko,Španělsko dokáží tlachat arogantně hodinové přednášky o ničem ve svém jazyce proto že jejich zástupci zásadně nemluví jinak tak jim to není nic platné) Tak to chodí v Bruselu a platí to jako veřejné tajemství. Ještě jeden Vtip možná se dočkáme, že se jednou EU kanceláře přestěhují k nám uvažovalo se o tom z důvodu rozšiřování EU protože to do Bruselu má většina daleko ale silně pochybuji že místní by se chtěli vzdát koryta. No a shrnutí? Kupte medomet teď určitě nedostanete 50procent ale část ano a ta částka se dělí dle toho kolik lidí žádá a řekl bych že poslední rok se rozhoupe většina v dotacích je napsáno že dotace je 50procent vetšinou dostanete 20-30procent.
Tak co, už jste někdo dostal letošní dotace? Na stránkách ČSV je, že se právě nyní začínají posílat peníze na účet.
Hlásím, že dnes jsem obdržel dotace na technickou pomoc (medomet). Zdá se mi, že se jedná o celých 50%.
Dnes mi přišlo vyjádření o poskytnutí dotace na opatření technická pomoc a mohu potvrdit, že je to 50 %, pokud si správně pamatuji na jakou částku jsem podával požadavek Smile .
Referenční URL's