Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dotace EU
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Na ten sizif vám doporučuji zavolat nebo zajít je to opravdu mnohem lepší a jsou komunikativnější. Teda pokud to není tím, že tam manželka dělá....
Tak jsem čile dopisoval ale výsledek mě vůbec nepotěšil. Sami posuďte posílám mírně zredukovanou konverzaci:

Citace:Dobrý den
Měl bych zájem o evropské dotace na podporu včelařství ve znění NV č. 197/2005 Sb. ve smyslu NV 285/2007 Sb. a NV č. 373/2010 Sb.
V mém konkretním případě by se o technickou pomoc podle § 4, odst. 1, písm. f) pořízení nových nástavkových úlů typu Langstroth, Dadant nebo typu s rámkovými rozměry 390 x 240 mm pro chovatele včel evidovaného podle plemenářského zákona3) nejdříve v kalendářním roce předcházejícím kalendářnímu roku podání žádosti.

Chci se zeptat na přesnou interpretaci této části. Jedná se pouze o úly rámkové délky 448 mm a míry 39 x24cm,
nebo jsou zahrnuty i úly "optimal" popř. uteplené úly rámkové délky 37cm?

Děkuji František Kolčava


Citace:Dobrý den,
dotace se poskytují pouze na úly uvedených typů a uvedených délek a rámkových rozměrů. Pro úly jiných typů a jiných rozměrů není dotace určena.
S pozdravem
Irena Rokosová
Oddělení vnější komunikace

aby nebylo pochyb tak jsem ze sebe udělal trochu hlupáka....

Citace:"Co je myšleno pod typem úlu langstroth a typ úlu dadant?"


Citace:Odpověď včelař nalezne snadno v každé včelařské knihovně nebo na internetu (příklady viz příloha). Chce to "jen chtít..."

Nařízením vlády stanovené typy úlů vycházejí z platných dokumentů EU s cílem maximálního sjednocení rámkové míry ve státech unie. Např. Německo poskytuje dotaci výhradně a pouze na úly typu langstroth, dadant a Zander.
S přátelským pozdravem

Robert Šmied
ČSV, o. s.
Mno jo no zas jsme napřed zander je tušim loučka 42 cm..., převzata i na slovensku a u nas optimal?? Teda pokud jsem se nesekl...
Každopádně mě to staví před rozhodnutí - nechtěl jsem novou míru a když tak optimal, ale dotaci dostanu jen na langstroth (dadant ani 39x24 nechci). Takže buď zahodím 4 000. Nebo ten lang - nevím nevím....HuhDodgy
Má někde Dadant definovaný rozměr rámků jako třeba Langstroth?
Já myslím, že ne. Alespoň já chápu Dadant jako úl s vysokým plodištěm a nízkými nástavky pro zásoby.
A to přece není v případě Optimalu problém.
Ano - "systém" dadant se dá uplatnit na mnoha mírách, ale co je ten "úl" typu dadant?
Jestli si pamatuji z přednášky přítele Cimaly, tak skutečně originální Dadant měl 11 rámků 47*30cm

No, jsem zvědav, jak to tady budou zavádět odpůrci "cizích" měr 420 a 448 Smile

https://picasaweb.google.com/11217737923...0662476210


Takže to asi bude myšleno, že si musíte koupit polomedníky, nikde není psáno,. že musíte čerpat dotaci i na plodištěSmile
jeste me to nedalo a dopisoval jsem dál, tak kdyby vas to zajimalo....Wink


Citace:Dobrý den,
psal jsem dotaz na szif ohledně dotace na pořízení úlů "typu langstroth, dadant" a míry 39x24. Ozvala se mi paní Rokosová, která je zřejmě úřednice, která se nevyzná v rámkových mírách a tak mi přeposlala váš e-mail. Nedozvěděl jsem se ovšem vůbec, co jsem potřeboval. Samozřejmě že vámi přeposlané materiály znám - stránky PSNV-CZ i optimalklubu. Definice príslušné dotace je tak napsána, že se dá interpretovat mnoha způsoby. Např. v diskuzi na včelařském foru, se mnozí včelaři domnívají, že je myšleno úlem dadant jakýkoliv úl s vysokými rámky v plodišti a nízkými v medníku - jak na půdorysu optimalu, tak langstrothu či jiných. Proto jsem chtěl vysvětlení jak se věci mají přímo od szif - který dotaci vyplácí. Nezlobte se tedy, že pokládám možná nejapné a nepochopitelné dotazy, nerad bych abych po nakoupení úlu eurodadant nebo dadant blat nebo optimalu. Dostal odpověď že se nejedná o úly "typu" dadant.
Možná by bylo vhodné doplnit informaci o tom jaké všechny části musí opsahovat sestava úl (např. počet nástavků, krmítko, dno, rámky, mateří mřížka atd.)
Předem děkuji za vstřícnost
s přáním pěkného dne František Kolčava


Citace:Vážený příteli,

my dva si zde můžeme hezky dopisovat na téma "úlová otázka". Bohužel ale nezměníme nic na tom, že ČSV, o. s., ani sekretariát RV nemá žádné právo výkladu nařízení vlády č. 197/2005 Sb., v platném znění, i když dotaci podle něho administrujeme. Svaz se samozřejmě poskytnutím konzultací na přípravě NV podílí. Jeho konečné znění je pak ale výhradně v rukách legislativních odborníků příslušných státních orgánů. Já si mohu myslet, že si koupím Langstrotha s deseti nástavky, dostanu ale stejně jen nejvýše 1 000,– Kč.
Je mi líto, že Vám nemohu podat příznivější informaci, ale o tom, jaké úly (a v jaké cenové výši dotace, která je příspěvkem na nákup) uvedené na faktuře či dodacím listě od výrobce budou proplaceny, může rozhodnout pouze SZIF. Tato organizace zastává funkci platební agentury a její výklad k NV musíme (pokud máme zájem o nenárokovou dotaci) respektovat.
I toto, níže uvedené Vaše sdělení proto postupuji věcně příslušnému odboru SZIF s tím, že je výhradně na něm, jak s ním naloží.

S přátelským pozdravem

RNDr. Robert Šmied
Český svaz včelařů, o.s., sekretariát ÚV ČSV, o. s.
Křemencova 8, 115 24 Praha 1
tel: 224 934 082, e-mail: smied@vcelarstvi.cz
Taky se poohlížím, jak využít dotaci na pořízení 4 nových úlů, avšak narazil jsem na problém, že na webu http://www.vcelarstvi.cz , kde jsou formuláře k dotacím, ještě neupravili formulář tak, aby odpovídal "č. 197/2005 Sb - § 4 - (Technická pomoc) - f) pořízení nových nástavkových úlů typu...", prostě bod f) je letos nový, a nejsem si jist, jestli budou schopni tento formulář upravit, tak aby odpovídal letošním pravidlům. Psal jsem jim v pondělí, avšak odpověď jsem zatím neobdržel. VK
Připojuji k tématu "DOTACE" svou emaiovou komunikaci s ministerstvem zemědělství:

Citace:Dobrý den,
na konci minulého roku vyšlo NAŘÍZENÍ VLÁDY č. 373/2010 Sb. ze dne 1. prosince 2010, kterým se mění nařízení vlády č. 197/2005 Sb., o stanovení podmínek poskytnutí dotace na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh, ve znění nařízení vlády č. 285/2007 Sb.

V § 4 se na konci odstavce 1 tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se písmeno f), které zní: „f) pořízení nových nástavkových úlů typu Langstroth, Dadant nebo typu s rámkovými rozměry 390 x 240 mm pro chovatele včel evidovaného podle plemenářského zákona3) nejdříve v kalendářním roce předcházejícím kalendářnímu roku podání žádosti.“.

A teď k dotazu: Proč česká vláda svým nařízením nepodporuje dotacemi také český úl OPTIMAL na české rámkové míře 42x17 cm. V těchto úlech se v současnosti chová přibližně 50 tis. včelstev, což rozhodně není zanedbatelný počet (celkem v ČR cca 500 tis. včelůstev) a počet včelstev v těchto úlech v současné době narůstá. Můžete mi prosím sdělit, kdo je za toto rozhodnutí zodpovědný?

Přeji pěkný den.

S pozdravem

Milan Hůla


Odpověď:

Citace:Dobrý den pane Hůlo,
při tvorbě novely nařízení bylo do § 4 Technická pomoc zařazeno nově podopatření pro začínající včelaře na nákup úlů. Tvorba nového Českého včelařského programu i novely nařízení probíhala vždy za účasti zástupců včelařských organizací, škol a výzkumného ústavu. Zařazené typy úlů jsou shodné s úly na něž čerpají včelaři dotace již tři roky v souladu s opatřením § 8 obnova včelstev. Důvodem zařazení byla již v roce 2007 snaha o podporu využívání úlů, které vykazují optimální podmínky pro zdravý chov včel.

S pozdravem

Ing. Hana Kovářová


A ješzě jedna emailová komunikace k dotacím, tentokrát s ČSV:

Citace:Dobrý den,
Prosím o pomoc a radu k těmto dotazům:
1) zda se dá čerpat dotace v rámci technické pomoci také na nákup úlů Optimal (42x17). V nařízení vlády č. 373/2010 Sb., "o evropské dotaci" jsou vyjmenovány pouze Dadant, Langstroth a 39x24. Přišlo by mi to diskriminační, kdyby to nešlo. Nevíte náhodou někdo něco bližšího?
2) lze nakoupit zmíněné úly ( max. 4 ks ) v rámci této dotace ač nejsem začínající včelař a ani jsem neměl úhyn a není to tudíž obnova? Má to souvislost s minimální částkou 20 000 Kč, tzn. musím si nakoupit další zařízení tak, abych dosáhl této minimální částky nebo je možno zakoupit právě jen ty 4 zmíněné úly?

Děkuji za odpovědi.

Přeji pěkný den.

S pozdravem Milan Hůla

Odpověď:

Citace:Dobrý den, k Vašemu dotazu:
Na Optimal (42x17) se dotace čerpat nedá, jak sám píšete v NV č.
373/2010 Sb., jmenován není. Protože jak sám píšete nejste začínající
včelař a proto na dotaci pro začínající včelaře nárok rovněž nemáte.
Úhyn včelstev jste rovněž neměl a tak nemůžete čerpat v dotaci obnova
včelstev. Úly nespadají do částky 20 tis Kč - to se vztahuje v TP k bodu
10. - k vyjmenovanému zařízení.
Božena Rottová
Ahojky,
možná se budu ptát hodně blbě Smile. Ale už jsem se začala orientovat v dotacích. Chtěla bych žádat o dotaci na pořízení nových úlů rozměru 390 x 240 mm, ale nemohu na to najít formulář. Tato dotace jak jsem koukala je až od letošního roku 2011, ale všade jsem našla formuláře starší. Pro některé věci je lze použít, ale pro můj případ zrovna ne Smile.

Můžete mi poradit, nebo odkázat na nějaké webovku?
Děkuji moc předem Wink
Všechny potřebné/ přesné informace k dotacím vyjdou v čas v časopise včelařství. Trpělivost :) je na to dostatek času.
Děkuji moc Tome Smile, nerada bych něco propásla Smile
Pokud budou termíny takové jako minulé roky, což zřejmě ano tak podklady a informace o dotacích vyjdou v dubnovém časopise Včelařství. V tomto čísle budou i formuláře žádostí o tuto dotaci které se pak musí odevzdat do 20.6. na sekretariát ČSV. Samotné doklady o koupi zařízení se dokládají do 20.8.
Samotné vyplacení dotace probíhá většinou v měsíci listopadu.Smile
V čas. Včelařství je většinou dostatek informací o možnostech a podmínkách dotace, včetně nejčasteji kladených otázek, nicméně doporučuji v případě jakýchkoliv dotazů obrátit se na sekretariát ČSV (zprostředkovatel dotace) nebo přímo na SZIF (výplatce dotace)
(18.02.2011 22:30)Míša Košatová napsal(a): [ -> ]Děkuji moc Tome Smile, nerada bych něco propásla Smile

Míšo nechci Ti kazit radost, ale záleží na tom jestli je co propásnout.Wink Na stránkách
http://www.vcelarstvi.cz/cz/index.html?page=ruzne

NAŘÍZENÍ VLÁDY ČÍSLO 197/2005 (V NOVÉM ZNĚNÍ) - je srozumitelně podaná celá novelizovaná směrnice. Je třeba si ji pozorně přečíst a máme jasno.
V potu tváře se dopracujeme k § 10 odst. 6
(6) Pokud souhrn všech oprávněných nároků podle odstavců 1 až 5 překročí finanční částku vyhlášenou podle § 9 a upravenou podle § 14a, Fond přednostně vyplatí dotaci podle odstavce 2 a zbylé finanční prostředky na výplatu dotací podle odstavců 1, 3 až 5 poměrně sníží.
A ejhle jsme u jádra věci. V loňském roce nebyla dotace na 4 nové úly a částka na tech. pomoc se vyplácela koeficientem cca 0,6. Nyní si můžeme zatipovat, kterak to bude vypadat letos. Soudil bych asi 0,2 . T.j. 200 Kč na úl. Dle příspěvků na různých včelařských fórech se dá předpokládat, že žádosti patrně budou mnohé. Ovšemže je pravdou, že ani domnělých 800 Kč na cestě nenajdeme.Wink
Přeji pěkný víkend.
No takovím pesimistou bych v rámci této dotace nebyl. Má dojít k navýšení celkové částky financí pro tuto dotaci, i z toho důvodu jsou rozšiřovány možnosti na co lze dotace použít. Na druhou stranu je pravda že konečná výše dotace je u tohoto programu dost neznámá právě proto že množství žádostí (jejich výše) již několik let převišuje limity vyplacených financí.
Na druhou stranu si myslím že i tech třeba 40% za to jedno vyplnění formuláře stojí - já mám skušenost s Programem rozvoje venkova - modernizace zem. podniků, kde sice dostanu 60% investic ale za úplně jiných podmínek a neskutečně větší administrativy. Jenom samotné viřízení dotace mě už odhadem stálo cca30tis.Sad
(04.02.2011 19:09)František Kolčava napsal(a): [ -> ]Každopádně mě to staví před rozhodnutí - nechtěl jsem novou míru a když tak optimal, ale dotaci dostanu jen na langstroth (dadant ani 39x24 nechci). Takže buď zahodím 4 000. Nebo ten lang - nevím nevím....HuhDodgy

Začínající včelaři nespoléhejte, že dostanete skutečně dotaci 4 000 Kč na 4 úly. Loni byla částka v TECHNICKÉ POMOCI snížena koeficientem cca 0,6.

Začínajícím včelařům (nákup úlů) bych spíše doporučoval hledat v krajských dotacích, kde napřed zažádáte --) pak se dozvíte kolik dostanete na dotaci (bývá různá, ale včelař vkládá ze svého cca 20%) --) nakoupíte úly ze svých prostředků --) doložíte doklady kraji a dostante cca 80% zpět.

V dotaci: TECHNICKÁ POMOC nakoupíte ze svých prostředků --) budete optimisticky očekávat dotaci 4 000 Kč na 4 úly --) a přijde snížení jako loni koeficientem cca 0,6 = ve skutečnosti tedy dostanete okolo 2 000 Kč (nebo víc ale i míň). Můžete mi opovovat zvýšením finanční částky z EU a ČR - ale loni byla částka myslím 56 mil. a pro letošek je asi 66 mil. Kč.

U krajských dotací víte předem kolik vám dá KRAJ na dotacích, když nakoupíte za ceny které jste uvedli v žádosti.
Uvidíme, jak to dopadne letos. Každopádně vyplnění formuláře a poslání mě skoro nic nestojí. Nové úly potřebuji tak i tak, takže to pošlu a nechám se na podzim překvapit, kolik dostanu Smile.
Došlo k navýšení financí, ale žádostí o dotace bude přibývat, takže neočekávám, že mi dají 4000 Smile, ale i třeba 2000Smile budou dobrý.
(20.02.2011 16:46)NB1 napsal(a): [ -> ]... ale loni byla částka myslím 56 mil. a pro letošek je asi 66 mil. Kč.

Finanční částka určená pro rok 2011 na dotace na opatření ke zlepšení podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh podle Nařízení vlády 197/2005 Sb., v platném znění, byla v souladu s rozhodnutím Komise ze dne 14. 9. 2010 stanovena ve výši 62 652 500 Kč.
SmileSmile
(20.02.2011 16:46)NB1 napsal(a): [ -> ]Začínající včelaři nespoléhejte, že dostanete skutečně dotaci 4 000 Kč na 4 úly. Loni byla částka v TECHNICKÉ POMOCI snížena koeficientem cca 0,6.
...
V dotaci: TECHNICKÁ POMOC nakoupíte ze svých prostředků --) budete optimisticky očekávat dotaci 4 000 Kč na 4 úly --) a přijde snížení jako loni koeficientem cca 0,6 = ve skutečnosti tedy dostanete okolo 2 000 Kč (nebo víc ale i míň). Můžete mi opovovat zvýšením finanční částky z EU a ČR - ale loni byla částka myslím 56 mil. a pro letošek je asi 66 mil. Kč.
...

Na "evropské dotace" není právní nárok, to je napsané v podmínkách stejně tak jako že pokud dojde k překročení limitů bude dotace krácena. Pokud jste optimisticky čekal nějakou jasnou částku je to váš problém, nepřečetl nebo nepochopil jste podmínky dotací. Na druhou stranu je pravda že někteří výrobci či obchodníci používají ve své reklamě kamuflovaně výši dotace "až" 50% i když to už dávno není a asi ani nebude pravda. Stojím si za svým názorem, že ale i za těch třeba 30% se tu žádost vyplnit vyplatí.
Krajské dotace mohou využít pouze včelaři některých krajů - bohužel...Confused
Těm ostatním nezbývá než se spokojit stím co je - alespoň...Sleepy.
Referenční URL's