Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dotace EU
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Nevim kolik znate napr.zemedelcu ale ja zhruba tri co dotace na stroje atd vubec nepobiraji presto za tech par let jeste neumrely..trvalo jim to dlouho nicmene po tom co zjistili ze pri 100ha a cca 250 kozach travi polovinu casu v mesici neustalima kontrolama ukazovanim papiru prepocitavanim a k9ntrolovanim vseho mozneho a zjistenim ze za secku v hodnote 400tis.je dotace 70tis.uz nezadaj najednou nejsou ve stresu bez kontrol a zatim neumrely a ani to meplanuji.kde jsem psal ze ten kdo bere dotace je spatnej a vyvrhel??ja mam jen nazor ze pokud jsem dobry hospodar a staram se o svoje a zpetne inevstuji nepotrebuji dotace protoze vcely jsou tak schopne ze zisk prinasi.je jen muj osobni nazor ze pokud mam odpor k dotacim a kritizuji je pak o ne zadat nebudu navic v pripade vcel nemusim a nebudu se na tom roztocenem kolotoci podilet..S hrdina a hrobem to nema vubec nic spolecneho.Nejvetsi problem je v tom ze se spousta lidi snazi dalsi presvedcit ze bez dotaci to nejde a ceka te zahuba...nastesti ono to jde ..a to nemluvim o tom jak na dotacich do naseho rozpoctu stat potazmo obcane prodelavaji..
Jo souhlasím, jen kdyby jsme se dokázali šprajcnout všichni a prostě všechny dotace všeobecně bojkotovat. To je samozřejmě nemožné Smile. Klobouk dolů před těmi co si odříct dokážou a neberou je, ale na druhou stranu myslím, že si tak trochu škodí.

Berte to jen jako názor, je dobře, že máme každý jiný!
Dnes vyšly výsledky letošních dotací a dává se 34,25% z daných limitů na jednotlivá zařízení. Rok od roku to jde pořád dolu, jsem zvědav kdy se to zastaví.
To se nezastavi,jak vcelar slysi dotace,bude zadat,i kdyby dostal 1 kc.
No zrovna tady u té dotace je potřeba nakoupit minimálně za 20 a dostaneš z toho třeba jen 20%, takže to neni až tak lákavé. Spíš prostě jde do včelařství víc a víc novejch lidí a nakupujou se nové a nové zařízení........Navíc z 63 mil jde 25 na zařízení a 35mil na léčení varoázy.....loni 30mil.....takže za chvili celou částku spolkne léčení Smile doufám, že jste na to chemici hrdí, kam to vedete
No tak dobrých 34% ale stejně je to dotace spíš pro obchodníky, neúměrně navyšují ceny a včelařům tvrdí že to mají vlastě za polovinu, že se jim půlka vrátí přes dotace.
Pro srovnání loni to bylo 43% z těch limitů. Což je celkem velkej skok.
35 mega na léčení varoázy???? Ty vo*e kam ty prachy jako mizí? Na Varidol? Toho musí mít každý dost snad i z loňska.

Pro ty, co žádali/žádají. Kde najdu tabulku pro limity na zařízení? Celkově by to mělo být minimálně 20k, ale prý je to rozděleno i dle zařízení (medomet, nerez vany, tavidlo,...).
Co třeba tady Smile
Dík, já se zasekl u prvního řádku.

At si to shrnu, dokud mi to myslí. Pokud žádám o EU dotaci, tak:
1) minimální částka za celkový nákup musím být 20k
2) maximálně mi teoreticky dají strop uvedený u každého artiklu
3) letos se dávalo kolem těch 34% ze stropu, minulý rok kolem 43%, doby, kdy dávali 50%, jsou fuč. Celkově ten limit stanoví podle toho, jak se rozhodnou že rozdělí obejm peněz (třeba 30% na technickou pomoc a 70% na léčiva).

Je to tak?
... asi tak, že za 1) a za 2) to vidím správně...
za 3) to je bych řekl asi takhle...
Celková částka na dotace je od EU 1.25 mil EUR, to samé dá SZIF celkem 2,5 mil EUR á cca 25 je 62,5 mil. Kč a to se pak dělí na skupiny, příčemž u některých skupin čerpání ( např 5) boj proti Varoáze (tj. např Formidol, Varidol nebo léčba aerosol atd., příspěvek na matky, snad i kroužky mládeže atd. se krácení neprovádí !!! ) (Jo tady se vždycky hrozně bavím jak spousta včelařů by nikdy nevzala ani korunu z dotací a přitom ani nevědí že prostřednictvím organizace je jim toto dotováno při léčení Smile ale to jsem říct nechtěl...
Takže zjednodušeně tato skupina dá třeba dohromady 47,5 mil Kč bez krácení a zbytek to je ten na technickou pomoc vytvoří zbytek 15 mil. ( který je v převysu žadatelů třeba 45 mil. aby se to lépe počítalo a z něho se pak vypočte koeficient tj. 15/45 je 33%.
Takže ten kdo žádá a dotaci na technickou pomoc dostane 0,33* uznanou částku na dotaci.
no nevím jak vy, ale 34 % jsem nedostal ani náhodou...mě to podle mých kupeckých počtů vychází na 26 %...Smile))
...což mi značí, že prodejci, kteří kdysi po zvěřejnění, že budou 50 % procent dotace zdražili vše 2x tolik...tak mi to vychází na zdražení o 24%...

je na místě opět otázka: za kolik že prodáváte med? Smile
V roce 2015 jsem měl reálně dotaci 31,5%. 2018 je to 26%.

Je třeba si uvědomit, že toto je skutečná podpora včelaření, kterou v éře dotací jako obyčejní včelaři získáváme. A to EU dává na zemědělství dotace ve výši 40% svého rozpočtu.
(16.10.2018 11:19)Louky napsal(a): [ -> ]doufám, že jste na to chemici hrdí, kam to vedete

Kam to vedete?
(17.10.2018 11:08)karelretik napsal(a): [ -> ]no nevím jak vy, ale 34 % jsem nedostal ani náhodou...mě to podle mých kupeckých počtů vychází na 26 %...Smile))
...což mi značí, že prodejci, kteří kdysi po zvěřejnění, že budou 50 % procent dotace zdražili vše 2x tolik...tak mi to vychází na zdražení o 24%...

je na místě opět otázka: za kolik že prodáváte med? Smile

Karle ty si to nepochopil. Dává se 34% z těch limitů co jsou uznané. Takže třeba koupim medomet za 100 000,- ale na dotace je limit 30 000,- a z těch dostanu 34%. Ve finále jsem tedy dostal 10 tis a to je 10% z pořizovací ceny.
A to ešte treba vziať do úvahy, že po objavení sa dotacii, šli potreby pre včelarov o vyše 20% s cenou hore, takže v lukyho priklade vlastne vďaka dotáciam včelar prerobí...Confused
Peníze jsou na účtu ......
(18.10.2018 7:55)Louky napsal(a): [ -> ]
(17.10.2018 11:08)karelretik napsal(a): [ -> ]no nevím jak vy, ale 34 % jsem nedostal ani náhodou...mě to podle mých kupeckých počtů vychází na 26 %...Smile))
...což mi značí, že prodejci, kteří kdysi po zvěřejnění, že budou 50 % procent dotace zdražili vše 2x tolik...tak mi to vychází na zdražení o 24%...

je na místě opět otázka: za kolik že prodáváte med? Smile

Karle ty si to nepochopil. Dává se 34% z těch limitů co jsou uznané. Takže třeba koupim medomet za 100 000,- ale na dotace je limit 30 000,- a z těch dostanu 34%. Ve finále jsem tedy dostal 10 tis a to je 10% z pořizovací ceny.
pochopil, ale nejdůležitější část mého příspěvku je ta otázka v kontextu na zdražení a dotace....ale to už je jedno
(16.10.2018 11:19)Louky napsal(a): [ -> ]Navíc z 63 mil jde 25 na zařízení a 35mil na léčení varoázy.....loni 30mil.....takže za chvili celou částku spolkne léčení Smile doufám, že jste na to chemici hrdí, kam to vedete

Co tím chtěl básník říci?
Obecně se vžilo užívat termín "tvrdá chemie" u syntetických přípravků a termín "měkká chemie" u organických kyselin a éterických olejů. Podle některých je to jen z bláta do louže, každopádně přechod z jedné skupiny přípravků ke druhé nedělá z včelaře-chemika eko-včelaře, oba jsou stále chemici. Přesto, že KŠ je v tomto ohledu diskutabilní, představuje minimálně alternativu pro předcházení rezistenci. Jistě se ale shodneme na tom, že KM je zcela určitě nejmenší zlo. V tomto kontextu je třeba se zamyslet nad tím, proč se vynakládá více peněz na VLP z dotací. To, že by někdo dělal 10 fumigací mi přijde málo pravděpodobné. Pokud vyjdu z vlastních zkušeností, důvody jsou dva:
1. I na tomto fóru se kritizovalo, že včelaři si rozlévají Varidol a manipuluje se s VLP. Samozřejmě souhlasím, proto když jsem začal dělat nákazového, zavedli jsme minimální možný odběr celé balení, což byl donedávna problém hlavně u Formidolu 81, balených pom 40 ks. V praxi ovšem včelaři s menším počtem včelstev používají zpravidla loňské VLP, takže to nebude mít na cenu až tak zásadní vliv.
2. V několika posledních letech rapidně vzrostl zájem právě o přípravky spadající do kategorie tzv. měkké chemie, které jsou ovšem nepoměrně dražší. Skokový přechod na tato léčiva dokonce způsobil problém, kdy okresní organizace neměla dost peněz na jejich úhradu. Pokud se podíváme na příklad extrémně léčícího "tvrdého" chemika, provede za rok 1x nátěr, 4 fumigace a 1x Gabon, což na 10 včelstev dělá kolem 150 Kč (dotovaných VLP), když bude hodně ostrej. Pokud "měkký" chemik provede ošetření tak, že na jaře použije 2x Warromed, v létě 1x Formidol 81, v zimě 1xWarromed, vyjde ho ošetření 10 včelstev na 450 Kč (dotovaných VLP). Rozdíl dotace tedy činí cca 700 Kč a to už je dost peněz. Samozřejmě se nabízí otázka, jestli musí být tato léčiva tak drahá. To nemohu posoudit, zřejmě nějaké předražení bude, jako u všeho, co je dotované. Rovněž ovšem náklady na výrobu jsou rozhodně vyšší, než u výroby po doma vyrobených preparátů, kde odpadají náklady na provozovnu, schvalovací proces, nezanedbatelné mzdové náklady, náklady na bezpečnost výrobku (viz. milión obalů Formidolu) a co já vím ještě.
Lze tudíž logicky namítnout, proč si včelaři "nevyrábí" podobné přípravky za zlomek ceny sami? Samozřejmě, že ti, kterým se to jeví výhodné, to dělají a není jich málo. Sám jsem při svém počtu včelstev také nucen jít touto cestou, abych se vůbec doplatil, ale i pro včelaře s 50, nebo 100 včelstvy to bude výhodné. Naopak včelař s 5-ti včelstvy, kterých je také hodně, se nebude obtěžovat s vyvíjením a testováním nějakého vlastního odpařovače, ale použije prostě ten nejdostupnější, tedy komerčně vyrobený. Stejně tak již ověřený, dle mých zkušeností velice účinný houbičkový odpařovač nemusí každému vyhovovat. Pro mne je třeba velice pracný, někomu se zase nechce pobíhat s kyselinou po stanovišti a chvístnout si to do očí.
K tomu ještě dodám, že lehkomyslné rozdělování včelařů na chemiky a chemiky jiného druhu mi nepřijde šťastné. Záleží to na podání. Mohu dát příklad včelaře, který plánuje letošní zimní ošetření Warromedem + 2x aerosol. Z nějakého důvodu chce na VS vykazovat pouze Warromed, zřejmě se domnívá, že bude mít takto doloženo, že ten jeho med je tak nějak bio, přičemž může svým zákazníkům vyprávět, jak soused včelař pere do včel farmaceuticky nečistou kyselinu na byť vypraných houbičkách s rezidui látky, kterými byla původně napuštěna. Pokud své znalosti ještě obohatí, bude sofistikovaně tvrdit, že je to ještě horší, než tvrdá chemie, protože ta přechází spíš do vosku, než do medu. Vše se dá okecat.
Ať už je dotační systém jakkoli nešťastný, považuji určitě za lepší, když někdo použije místo Gabonu Formidol, přestože med bude vytáčet třeba v plechovém medometu opatřeným vhodným potravinářským nátěrem.
Celkem souhlasim,az na ten minimalni odber.To dotaci zbytecne navysuje,vcelar 3x odleci svoje 3 vcelstva a zbytek je diky expiraci k nicemu.Rozumnejsi je,kdyz se o 1 lahvicku podeli 2-3 takovi vcelari...Zajimava by byla i statistika,kolik ktereho dotovaneho pripravku pripada na 1 vcelstvo ci vcelare v CR,je zvlastni,ze ve snaze utahovat v CR vse na tohle jeste nedoslo.Kdyz dotovany,tak ucelne spotrebovany...Osobne nepovazuju dotace za neco pozitivniho,byt jako castecna uhrada na prostredky na tlumeni klestika to smysl ma a neverim ani tomu,ze nebyt dotaci,vcelareni zajde na ubyte.Ona milionova castka je sama o sobe hroziva a s rostouci orientaci na napr.varromed nebo dezinfekci bee-safe nejspis nelze cekat navysovani castky,ale spis zkoumat efektivitu vyuziti na vcelstvo ci zastropovani castky na vcelare,jako je tomu u dotaci na technickou pomoc.
Referenční URL's