Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dotace EU
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Moje slova.
Já se s tebou klidně shodnu na tom, že dotace jsou zlo. Opravdu bych byl rád, kdyby nebyly.

Jenže když už je nějaká "chytrá" hlava zavedla, tak se roztočil začarovaný kruh.

Zvedly se ceny. Dotace se do nich promítly. Nebudu se dohadovat, jestli se ceny zvedly přesně o výšku dotace, o něco víc, nebo méně. Žádnou relevantní statistiku nemám. Ale viděl jsem pár cen medometů a podobných věcí před zavedením dotací a dnes.

Velmi zhruba mi to připadá, že si dnes s dotací koupím úplně stejně jako bez dotací před jejich zavedením.

Ale jak z toho ven? Když se, hypoteticky, zruší dotace, tak klesnou ceny o výšku dotací? No tak tím bych si moc nebyl jistý. Asi bych i připustil, že ceny klesnou, ale zase až tak asi ne.

Jediné co mi připadá spravedlivé je aby si společnost (v zastoupení státu nebo EU) řekla, jak a proč si práce včelařů vlastně cení. Co z toho mají ostatní. Jaké jsou synergické efekty. Jak moc třeba v průměru zvedají včely plodinový výnos. Nebo něco jiného. Možná zjistí, že tyto vedlejší efekty z kterých přímo včelař nic nemá, jsou zanedbatelné. Nebo zjistí, že se to nějak zhruba ocenit dá a je to částka zhruba XY peněz za včelstvo. Zjistí SPOLEČENSKOU prospěšnost jednoho včelstva.

A jestli tedy společnost zjistí, že jsou pro ni včelaři přínosem (a teď opravdu nemluvím o medu) a ten přínos alespoň zhruba odhadne, tak ať ty peníze dá přímo včelaři. Protože odvedl práci jen tím, že ty včely má a stará se o ně. Jestli ty peníze propije, prokouří, nebo si za ně koupí něco do včel, to je pak jeho věc.

Takové řešení má svoje úskalí.. To nepopírám. Ale zdá se mi to jednodušší, než současný stav, který vlastně způsobil, že věci pro včelaře jsou pro mnoho včelařů nedostupnější, než před zavedením dotací.

Ono není až tak složité si to vyběhat. Ale naprosto chápu, že pro spousty včelařů to problém je. Mně je 47 a jestli se nepletu, tak jsem v místním spolku nejmladší, nebo možná druhý nejmladší. Při vší úctě ke starším včelařům, tak se mi těžko představuje, jak tahají a instalují formfiller, vyplňují žádost a posílají ji po internetu. Jistě jsou výjimky, ale pro hodně z nich to prostě je problém, na dotaci kvůli tomu nedosáhnou a její jediný důsledek tedy pro ně je, že si ten stroj (nové úly) prostě nekoupí. Nebo na ně budou muset déle šetřit.

Takže ano. Já jsem o krajské dotace na nové úly žádal. Pokud budou i příští rok, budu žádat znovu. A později budu žádat i o evropské na medomet a snad i nějaké další věci.

I když jsem proti dotacím, tak díky ceně (která se o dotaci zvedla) jsem k tomu prostě tlačen. Praktické hledisko převáží nad morálním pohledem na věc.

A opravdu bych rád věděl, proč je podle tebe lepší o dotace nežádat. Konkrétní praktický důvod.
(30.05.2018 12:28)Milan König napsal(a): [ -> ]A jestli tedy společnost zjistí, že jsou pro ni včelaři přínosem (a teď opravdu nemluvím o medu) a ten přínos alespoň zhruba odhadne, tak ať ty peníze dá přímo včelaři. Protože odvedl práci jen tím, že ty včely má a stará se o ně. Jestli ty peníze propije, prokouří, nebo si za ně koupí něco do včel, to je pak jeho věc.

Takové řešení má svoje úskalí.. To nepopírám.

1D
(30.05.2018 12:28)Milan König napsal(a): [ -> ]Ono není až tak složité si to vyběhat. Ale naprosto chápu, že pro spousty včelařů to problém je. Mně je 47 a jestli se nepletu, tak jsem v místním spolku nejmladší, nebo možná druhý nejmladší. Při vší úctě ke starším včelařům, tak se mi těžko představuje, jak tahají a instalují formfiller, vyplňují žádost a posílají ji po internetu. Jistě jsou výjimky, ale pro hodně z nich to prostě je problém, na dotaci kvůli tomu nedosáhnou a její jediný důsledek tedy pro ně je, že si ten stroj (nové úly) prostě nekoupí. Nebo na ně budou muset déle šetřit.

Včely mu na nový úl nevydělají?
Zcela zjevne nevydelaj.Nejhorsi jsou lidi co s necim nesouhlasi je to podle nich zlo,hlasite to rikaji ale ve finale jim nevadi se toho ucasnit..
A kdo říkal, že mi to nevadí? Vadí mi to. Napsal jsem, že jsem k tomu dotlačen. A napsal jsem taky proč.

Ano.. dělám v životě kompromisy.. Ty je neděláš?

Musel jsem hodně investovat. Nechce se mi to moc vysvětlovat. Prostě jsem se do takové situace dostal. Přinesl ji život.

Stálo mě to už padesátku. A další roky mě to bude stát další peníze.

Mohl jsem být více konzistentní, o dotace nepožádat a měl bych o 10K z krajských dotací méně na účtu. Zvážil jsem to a rozhodl se, že i přesto, že mi ten systém vadí, tak o ty peníze požádám. Mám rodinu a dvě děti. Když bych nepožádal, tak rodina bude mít o 10K méně a prostě dětem a manželce budu muset něco upřít.

Pro tebe možná 10K nic neznamená a jestli je máš, nebo nemáš je ti jedno. Když někdo má ranec na účtu, tak se jistě na věc dívá jinak. Taky chápu, že když člověk žije sám a nemá k nikomu zodpovědnost, o nikoho se nestará, tak má taky rozhodování jednodušší.

Ale já ten ranec na účtu nemám, zato mám zodpovědnost za několik lidí, takže jsem to prostě musel zvážit. A rozhodl se, že svoji nechuť a nesouhlas překousnu ve prospěch manželky a dětí.

Jestli ty takové rozhodnutí dělat nemusíš a nikdy jsi je nedělal, tak mi nezbývá než ti pogratulovat a konstatovat, že ti tvoji situaci trošku závidím.

Mimochodem. Ta další poznámka o tom že je nesmysl žádat o dotace protože "si včely ty peníze vydělají" je z ekonomického hlediska tak třeskutá pitomost, že to ani nebudu komentovat.
(31.05.2018 9:17)Milan König napsal(a): [ -> ]Mimochodem. Ta další poznámka o tom že je nesmysl žádat o dotace protože "si včely ty peníze vydělají" je z ekonomického hlediska tak třeskutá pitomost, že to ani nebudu komentovat.

Nepsal jsem, že je pitomost žádat o dotace. Taky to byl dotaz. Domnívám se, že včely si na nový úl vydělají. Např. 20 kg medu x 160 Kč = 3200 Kč za 1 rok. To je příjem. Napiš výdaje.
Na nový úl si nemusejí vydělat za 1 rok, stačí za životnost úlu (např. 10 let).
Proč je to třeskutá pitomost?
A koho tohle zajima??cpe ti tu nekdo neco takoveho??cpu ti tady ja ze jsme ted koupily barak a jsme i s rekonstrukcema -5 mega??(hypoteka).je videt ze to nechapes.vis kdybych nemel penize abych uzivil 2.5T Subaru tak ho proste nemam a koupim si Fabii.vcely na to rozhodne vydelaji a pokud ne tak tu vec proste zatim nepotrebujes.Bud snizis pocet vcel nebo z nich prestan jen brat ale zpet do nich investovat.
A nebo je druha vec me je ukradeny zda si nekdo dotace bere nebo nebere to je kazdyho vec a osobni rozhodnuti a ano medomety a jine veci jsou predrazene o tu dotaci to je vec znama ale jsou i jine cesty jak se dostat k vecem ktere jsou za lepsi cenu.. me jen desne vytaci kdyz je nekdo proti a pak stejne natahne ruku a vymlouva se na nesmysly ktere trapi vetsinu lidi a pak kdyz nekdo rekne svuj nazor reaguji jako ty(ps.deti mam taky,hypoteku,dve auta,ted mozna dobrou praci a presto mi vcely na vse vydelaj i bez dotaci).delej si to jak chces je to tvoje vec ale neplivej si do ust .......
já si do úst neplivu. A nikoho nenapadám. Na rozdíl od tebe.

Vysvětlil jsem co dělám a proč to dělám. Proč si myslím, co si myslím.

Nenapsal jsi nic nové. Krom toho, že se do mě navážíš. Žádný argument. Nemám tedy na co reagovat. Nechám ostatní, ať věc posoudí.

(31.05.2018 10:26)Student napsal(a): [ -> ]Nepsal jsem, že je pitomost žádat o dotace. Taky to byl dotaz. Domnívám se, že včely si na nový úl vydělají. Např. 20 kg medu x 160 Kč = 3200 Kč za 1 rok. To je příjem. Napiš výdaje.
Na nový úl si nemusejí vydělat za 1 rok, stačí za životnost úlu (např. 10 let).
Proč je to třeskutá pitomost?

Ať to počítáš jak to počítáš. Ať ti vyjde návratnost jaká chce. Pořád je to o tom, že buď máš 10K nebo nemáš. Pokud nepožádáš, tak vždycky budeš mít o 10K méně. Tak proč potom cokoliv počítat?

Nakonec je to o tom, jak moc je pro tebe ten rozdíl 10K důležitý. Jestli ti stojí za to překousnout nechuť k tomu žádat a nesouhlas se systémem. je to o tom, jak moc je potřebuješ. To je samozřejmě individuální. Jistě jsou lidé, kteří se rozhodnou jinak než já a já k tomu vcelku nemám co říct.

Ale nemá to nic společného s tím, jak rychle si na sebe včely vydělají.
Když nebude mít včely, nebude mít ani žádný příjem z nich. Bude na nule.
Když má včely, má z nich příjem, který může dále použít třeba na investice do včel.
To je sice nezpochybnitelná pravda, ale jak to souvisí s tím, co jsem napsal?
Pokud vim ze dotace jsou spatne a presto je pak beru tak si plivu do ust..vsechny ostatni vymluvy o 10 k mot nemit argument neni..ja take pouze sdelil svuj nazor to ty se durdis ja nemuzu za to ze ti vcely nedokazou vydelat na zarizeni a opakuju ti znova delej si co chces na dotace pravo mas a je to tvoje rozhodnuti ale neplivej si do ust a zarad se do fronty.je to stejne jako kdyz budu nadavt ze jini jezdi rychle a nebezpecne a pak sam tak budu jezdit..Vem si dotaci kolik muzes a uneses preju ti je ale neargumentuj tema nesmyslama a nerikej ze ti to vadi..
Já vím, že pít alkohol je špatné. A taky to říkám. Přesto si panáka občas dám. Dvacet let jsem se sice neopil, ale panáka si dám.

Plivu si do úst, když říkám, že alkohol je špatná věc?

Jsem zcela přesvědčen, že kouření je špatné. Přesto si zapálím. Plivu si do úst, když říkám, že kouření je špatné?

Říkám, že jezdit rychle a nebezpečně je špatné. Přesto občas překročím nejvyšší povolenou rychlost. Plivu si do úst když říkám, že jezdit rychle a nebezpečně je špatné?

A co ty příteli. Nikdy jsi neudělal nic o čem by si sám prohlásil, že je to špatné? Přiznáš si to?

Já si to přiznat umím. Jsou věci, které dělám, na které nejsem pyšný. Nejsou v souladu s mým přesvědčením. Za které se možná i trochu stydím, ale zase ne taková, kvůli kterým bych nemohl spát.

Prostě někdy musím udělat kompromis. Protože mnohdy nerozhoduju jenom za sebe, ale i za jiné. Já bez problému dokážu nést následky svých rozhodnutí. Rozhodnutí, které udělám na základě svého přesvědčení. Ale mnohem těžší je, když následky mých rozhodnutí musí nést jiní. Mí blízcí, za které jsem zodpovědný. Pak musím volit a zvažovat. A mnohdy to co udělám není až tak úplně v souladu s mým vnitřním přesvědčením.

Jsem přesvědčený, že i ty děláš podobná rozhodnutí. Možná jsou to jiná rozhodnutí. Možná v jiných oblastech. V konkrétních případech možná každý z nás rozhodneme jinak. Ale nejspíš i ty děláš to, co není podle tvého přesvědčení a byl by si raději, kdybys to dělat nemusel. Mýlím se snad?

Jsou lidé, kteří nikdy kompromisy nedělají. Kteří vždy bez ohledu na následky, které dopadnou na ně, nebo jejich blízké, rozhodnou podle své ideologie. Někdo si myslí, že je to obdivuhodné. Já si tím nejsem dvakrát jistý. Možná kdyby rozhodovali jenom za sebe, tak by to obdivuhodné bylo. Ale ani tím si nejsem jistý.

Já takovým lidem říkám bezohlední dogmatici.

Tak mi neříkej, že si plivu do pusy. A vzpomeň si na "kdo jsi bez viny, hoď kamenem".
(31.05.2018 9:17)Milan König napsal(a): [ -> ]Ta další poznámka o tom že je nesmysl žádat o dotace protože "si včely ty peníze vydělají" je z ekonomického hlediska tak třeskutá pitomost, že to ani nebudu komentovat.

10 000,- je prd, to vydělaj Loukyho nejslabší včelstva.
To mně tvoje slova připomínají TOTÁČ : Musím vstoupit do strany - proto že děti chtějí do škol
já chci být vedoucím ......
Můj názor je buď jsou věci bílé nebo černé ...
Nic mezi tím ! F.V.
Vcely si na sebe vydelaji,rodinny rozpocet ma zakaz z nich cerpat,tam to dotuju ja,tak nevim proc to neutratit zpetne do vcel za lepsi vybaveni a nove veci.Samo je to kazdeho vec,ale nepamatuju,kdy naposled jsem chytal do vlastni penezenky a ne do vcelarske.Spis zacina byt problem vymyslet,co jeste potrebujuSmile Mohlo by mne ohrat zebrat o dotace a podporovat hordu byrokratu okolo.
Tebou uvedene jako ze "argumenty" nemaji ani za mak nic spolecneho s dotacema.10 tis.vydela bez problemu 5-6 vcelstev tudiz to jen ukazuje ze ze vcel pouze sosas a nevracis jim mnoho..driv sem nebral z rodinych penez nic a vcely si vzdy zvladly vydelat.ted nejen ze si vydelaji na sebe ale hodne daji i rodine.a klidne kamenem hodim dotace nepotrebuju ani o D1 jsem nikdy nezadal si predstav aspon vam vic zbyde..me to papirovani za ty drobny nestoji...ty si delej co chces ale padnej argument nemas...
Musím se Milana trochu zastat. Také jsem toho názoru, že dotace křiví trh a tak jak jsou dnes v celé EU nastaveny je to špatně. Aspoň tedy co se týká zemědělství, ale nejen tam.
Nadruhou stranu takto je ten systém nastavený. Díky těmto dotacím se zvedly ceny mnoha zařízení pro včelaře a já nevidím jediný důvod, proč nepožádat o dotaci na zařízení a doplácet tedy na tento systém. A je jedno, zda bych to dokázal utáhnout ze včelařských peněz i bez dotace. Já také žádám o 197 pokud investuji do dražšího vybavení. Za peníze co dostanu jako dotaci zpět si zase koupím něco jiného pro včelaření. Jsem snad kvůli tomu špatný?
Taková je prostě dnešní doba a my se jen v jejím rámci pohybujeme. Samozřejmě je každého právo využít či nevyužít dotaci. Ale to, že někdo tuto legální dotaci využije i přes osobní negativní názor na princip těchto dotací z něj nedělá vyvrhele ani nemorálního člověka. Mimo jiné, v dnešním zemědělství jste nuceni dotace využívat, jinak nemáte proti konkurenci šanci. To není otázka morálky, ale přežití.
Víte k tomuto pasuje jedna krásná věta.
Hrdinů jsou plné hřbitovy.
Na celé té šaškárně je nemorální akorát zdražení výrobců a případný dotační podvod ze strany příjemce dotace. Ti příjemci, co dodržují zákon, se nemají za co stydět.
Z toho kola neutečeš. I když si proti dotacím tak moc, že žádný nepožádáš, tak stejně jsi v tom taky namočenej. Na ty dotace přeci platíš v daních. Páni je pak přerozdělí a kdo přerozděluje peníze má moc, vliv a rozhoduje. Sám jsem kritik dotací, ale třeba včelařské si taky beru, vždyť na ně platím ty daně!? Když nebudou, tak žádat nebudu a to by bylo správný nastavení, spolu se snížením daníSmile!
Referenční URL's