Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kolik jste letos vytočili medu?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
A prečo by som nemal stíhat? Veď sme traja. Ráno od 5,00hod do 22.50hod. som hore.
Začína rozkvitať ďatelina 12m od môjho kočovného voza čo ešte nič moc ale bude to. Tongue
[Obrázky: WP_20170619_11_15_25_Pro.jpg]
Já som hore i déle a vstáváme dva Smile
(19.06.2017 11:17)Pavel Mareček napsal(a): [ -> ]To perpetum byla jen malá nadsáska.

Dělá to složitě, ale třeba u nich to najde tak jako u nás. Tady schválený provoz vlastněný tím správným spolkem, může legálně lít invert přímo do sklenic.
Invert ja určite nelejem do pohárov ale jedine pravý med. Cool
Jak to dokážeš?
Rozbor medu DK. Cool
(19.06.2017 12:09)Bubo napsal(a): [ -> ]Děkuji.
Odnesl jsem si dva důležité poznatky.
1) Asi nejsem dostatečně bystrý.
2) Budu si dávat pozor, abych se neptal na elementární věci.
Jak zajistit, aby se mi podněcovací cukr nemíchal do medu, jsem bohužel nepochopil.
Moje chyba. Blush
Budu to tedy řešit radši tak, že jim nechám tolik, aby netrpěly hlady.
A i s tím druhým poznatkem mám trochu problém. Nejsem si stoprocentně jistý, jestli dokážu rozeznat, co již není elementární a můžu se tedy na to zeptat.
Přesně podle modlitby:
,,Bože, dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu. Dej mi trpělivost, abych snášel věci, které změnit nemohu. A dej mi moudrost, abych obojí od sebe odlišil".
Fridrich Öttinger

Wink
Hrozný kecy.
(19.06.2017 10:30)Kohout napsal(a): [ -> ]
(19.06.2017 9:50)Kamik napsal(a): [ -> ]A jistota, že to nepřenesou nebo neumřou hlady je?

Jistotu ti dá jedině jediná správná praxe.

Citace:SPRÁVNÁ PRAXE V CHOVU VČEL
Autoři:
Dr. Ing. František Kamler
a spolupracovníci

Je nutné dbát o to, aby ve snůškových mezerách včelstvo netrpělo nouzí nebo dokonce hladem. Zásoby by neměly klesnout pod 3–5 kg. Letní krmení smí ale pouze překlenout momentální deficit zásob. Krmení velkých kvant roztoků vede k zátěži včel (nemají odpovídající přísun pylu) a k porušování pravosti medu.

Chápu dobře, že lze dodat včelám mezi snůškami cukr do součtu se stávajícími medovými zásobami 3-5 kg a při tomto množství nehrozí přenos do medníku?
(19.06.2017 11:50)gupa napsal(a): [ -> ]Včelaření není jen o medu, je to ochovu včelstev a jejich pohodě. Včela vybírá podle chuti, pachu, nebo součastně obojí. Potom podle vydatnosti a vzdálenosti, zatančí a zverbuje ostatní létavky a jdou ke zdroji. To je doufám jasné. Dále je stáří dělnice - létavky. To je dynamické číslo, neplatí to, že je nejprve mlaďuškou, čističkou, krmičkou, stavitelkouatp. Létavka se stane i z mlaďušky tři dny staré. Pokud máš oči, tak uvidíš mlaďušky čučet na prázdném plástu, mezistěně, úlové stěně nebo jimém nefrekventovaném úlovém místě v nějakém prostoru hnízda a nic významného nedělat. Ano přemýšlí co bude, jakmile dojde po vyběhnutí na ty místa, kde se shromažďují mlaďušky, začne si vyměňovat informace s otázkou co dál. Na plných medných plástech totiž informaceo dostane ihned, stačí když ochutná sladinu a nechá se zverbovat. Ale na vytočených a během chvilky vylízaných plástech moc informací nedostane. Takže co dál, pokud nedostane další informaci o zdroji snmůšky nebo o potřebě provedení práce v úlu, neklesne uní hladina jivenilního hormonu a a prostě čeká dál a mrhá čase a lelkuje. Tyto prázdné plásty jsou těsně po vybírání medu, informaceo zapojení do snůšky tudíž nedostává. Jenže, chováme včely a normální včelař dokáže informaci předat podnícením takových líných včel co neví co dělat. Podněcování patří mezi rozvojové prvky chovu, ty se svými oddělky bys neměl nic jiného dělat, než je podněcovat aby jsi si zajistil nová včelstva na příští sezonu, tz. podněcoval matky aby nepřestali klást, krmičky aby kvlaitně krmiy a včelstvo rostlo do dělitelné zralosti. Druhá věc med. Pokud jsi si pořidil včely kvůli vlastnímu medu a nemáš záměr velkého chovu, tak doporučuji aby jsi nastudoval v těch svých knihách chov s mateří mřížkou a podněcoval těsně u plodu. Podněcoval ne krmil. Vtom je rozdíl, dodání zásob podněcovaqcím krmítkem je o malých dávkách sladiny po delší dobu. Například v Itálii nebo jiných teplejších oblastech ten, kdo nepodněcuje do vytvoření zimního chumáče své včely, a nestará se o výživu a správnou výživu v mezisnůškovém čase nebo v bezsnůškovém období , o včely dojde. Krmení a dodávání zásob a podněcování je základem bytí tvých včelstev, to si zapiš aby jsi se mne příště zase neptal na nějakou elementární věc znovu. Takže stačí při pročítání tématu nebo těch knih co máš být opravdu trochu bystrý a hodnotit to, co ti zkušenější píše nebo sděluje. Ať se daří.

Gusto,určitě máš pravdu,ale včelař musí myslet i na sebe,protože čas má jenom jeden.Podněcování ano,ale třeba přenášení zásob může mít podobný efekt jako podněcování,stačí jim nechat mednou komoru.Pokud je snůška,tak se včely snaží vyplnit prázdný prostor mezi plodem a zásobami dalšími zásobami.Pokud snůška není,tak včely postupně stahují zásoby svrchu do plodiště,takže mladé včely v plodišti můžou určitý pohyb sladiny registrovat,a nemusí být úplně pasivní.
Pro lidi s minimem času možná lepší cesta vedoucí k efektivitě,než obíhání včelstev s krmivem,a je už v podstatě jedno,jestli s medem nebo cukrem.

Ber to prosím jako příspěvek do diskuze,ne jako rozdávání mých mouder...Mluvím jen o podněcování,ne o verbování na snůšku.

S pozdravem Pavel
Podněcovací postupy jsou úměrné k odpovědi na otázku - Kolik jste letos vytočily medu. Komory jsou využívané v praxi docela hodně, jenže tu je otázka jak nedostat cukerný sirup používaný k doplnění zásob po vybírání medu. Odpovídám, že pokud má někdo pochybnossti, ať začne používat mřížku a podněcuje v plodišti. Dávky v podněcovacích krmitkách jsou zredukovány zůžením odebíracích míst pro včely, tudíž výsledkem takového dodání zásob po vybírání medu by mělo být rovno životním potřebám co včelstvo má.

Je rozdíl podněcovat komorou, podněcovat krmítkem, podněcovat sacharózou, podněcovat medem, těstem suchým cukrem, zvlhčeným suchým cukrem, zalitým cukrem, sirupem, sirupem s dalšími prospěšnými aditivy, s motivačními aditivy, s aditivy které mají vliv na životaschopnost při reinvazích VD, proti zvápenatění, proti zánětu a selhání maplhigických trubic atd...
Je také zásadní rozdíl mezi přínosem do úlu a zásobní rezerva. Včelstvo je tak spořivé, že první v pořadí je hlad, potom otevřené zásoby okolo plodu, potom otevřené zásoby ostatní, potom plod (kanibalismus) potom teprve zavíčkované zásoby. Takže můžeš mít komoru, ale pokud je neodvíčkuješ, jde jen vzhledem k udržitelnosti včelstva jen o další přepážku z mnoha.

A tyto věci mají všechny vliv nato, kolik medu které včelstvo donese. Pokud se nebere toto téma jen jako chvástání a sebeukazování co se týká zisku medu od včelstev.

Pavle, pokud nemá čas včelař věnovat zásobám včelstev, tak by neměl raději vůbec včelařit. Pořídit si oddělky a přelítnout nějakou literaturu očima a potom tady prokazatelně dokazatelně něco psát o kontaminacích medu cukrem je totální blbina, protože když se dělá věc jak má, tak se cukr do zásob nedostane.
Já to dělám tak, že včelám vytočím ze 2 medníků 39x24 jen jeden a druhý jim nechám s představou, že se dál o stav jejich zásob nemusím starat, stejně tak jako o krmení na zimu.
Loni se mi to snad osvědčilo, letos to chci udělat taky tak.
Takto ti zožrali 400euro.Cool
No ty brdo, to mate nejake divne pocty na tom Slovensku. Ja si myslim, ze by ztrata byla tak cca 25-27 Kg medu na vcelstvo. Vcely podle mne eura nezerou.....Tongue

A jaky vcelar by to neudelal pro sve zdrave vcelicky.

LPS
Taky je pro mne prijatelnejsi nechat jim nastavek medu,nez je dojit do sucha.Cert vem eura,kvuli nim nevcelarim...
(21.06.2017 7:04)Merkuri napsal(a): [ -> ]Takto ti zožrali 400euro.Cool

To není tak jednoznačné, je potřeba do kalkulace take započítat vlastní práci na vytáčení, stáčení do sklenic, cukr, čas na krmení. Chápu, že když se tím někdo živí, vytáčí vše a krmí cukrem, ale pro někoho s pár úly, který nemá proces vytáčení zautomatizovaný a jde mu všechno pomaleji, med prodává jen okolí - to pak není tolik prodělečné nechat dostatek zásob včelám. Navíc s pocitem, že mají včely na zimu kvalitnější zásoby (nechávám jarní med).
Letos se mě tolik nedařilo, po zimě jsem měl matky jen na 4 úly, a to ještě 2 špatné, na první vytáčení jsem odebral 6,5 NN, každému včelstvu zůstal jeden NN medné komory a celkem dost zaplněné plodiště, takže jsem vytočil 50-60% medných zásob. Cílem je mít silná včelstva, aby byl dostatek medu pro mě i pro včely.
Na kvalitné zásoby určite nie je jarný med. Najlepší je jednoznačne cukor a nekrmiť ho hustý, je to dobre stravitelné a žiaden problém z nozemou.
Treba spravit krmenie na 20L a razom im naliať a je pokoj na 2 týždne z krmením.
Včelařím 3.rok. Včelařím v úlech 39x30 senior vytočil jsem z 9 úlů 600 kg Několik úlu dalo i 70 kg za sezonu. Je to dáno množstvím včel v ú§e a stanovištěm

[Obrázky: DSCN0013.jpg]
Merkuri je "včelař - obchodník" a tak má úhel pohledu na včelaře koníčkáře jinačí. Nemějte mu to za zlé, prostě to jinač počítá. A je takových tu na fóru více. Ale jsou tu i hobysti s deseti úly, co chtějí roční výnos 1000kg a cukr zadarmo.
Zdravím Vás přátele, chtěla bych se Vás prosím zeptat. Dá se laicky zjistit kdy mohu stacet med. Vím ze bych se měla řídit pomoci zavickovani, ale co když to neni zavickovane cele. Dá se to zjistit aniž bych použila refraktometr? Budu rada za každou radu. Jsem mladá včelařka a nechtěla bych nic podcenit. Předem díky
Otoč plást nabok aby bunky smerovali k zemi, trhni ním a nesmie ti med striekať von.
Referenční URL's