Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Kolik jste letos vytočili medu?
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Ahoj, zajímalo by mě, jaké je u nás v ČR průměrné množství medu vytočené z jednoho včelstvaSmile
Pochlubíte se a nebo je to "výrobní tajemství"?
Ideální by bylo napsat množství medu z rekordního včelstva a typ úlu(zateplený/nezateplený/polystyrenový) a pak napsat počet včelstev a průměr.

Určitě to bude hodně zajímat hlavně začínající včelaře a ti staří mazáci, se zase můžou pochlubit.

Ať se daří.

PS: Nechce se mi věřit, že ty polystyreňáci by měli výnosy 150kg/včelstvo, jak rádi publikují ve včelaři.
[Obrázky: med_sklo.jpg]Já osobně letos ještě nevytáčel, ale řekl bych, podle hmotnosti nástavků, že úroda bude dobrá.
Průměrné množství, statisticky, "latinářsky", nebo opravdu?
Přišel jsem na to, že úl medu nepotí a včely jsou tak odolné, že přežijí i péči včelaře. Oba tyto vlivy nezmění medný výnos o víc než pár procent, pokud tedy nejde o nějaký extrém.
Záleží na stanovišti. Jaké rostliny tam rostou a jaké mají k růstu podmínky, tedy vláhu a půdu. To je celé. na vyschlém písku neuděláš 50 kg, ani kdybys měl úl s metrovou izolací.
Srovnání tedy dává smysl pouze v rámci tvého nejbližšího okolí. Pokud ovšem nehledáš podle výnosu jiné stanovištěWink
hehe...Smile
Stačilo by celkově a udělat aritmetický průměr.
Nehledám nové stanoviště, mám včely v lese u potoka, obklopeny rybníky, zahradami a loukami.
Vím, že záleží na podmínkách a ne až tak na úlu, ale Pavle při vší úctě, průměrný měsíční plat, který stanovuje ČSÚ v ČR je taky ovlivněn desítkami faktorů a místem bydliště. To ještě neznamená, že získaná data nemůžu vyhodnotit.
K čemu je dobré to statisticky vyhodnocené? Podobný blaf dělá každý rok ČSV a přitom všichni ví, že je to jen jako, aby byly nějaká data o tom jak jsme dobří. Vždyť ani nemůžeš věřit tomu, co kdo napíše.Big Grin
Zrovna jsem chtěl napsat, že přesná čísla najde u ČSV.
A musí to být přesné hodnoty, vždyť přece žádný včelař nebude lhát a hlásit špatná množství. Cool
klasická ukázka zmršeného tématu...tazatel se na NĚCO zeptá a ostatní vševědoucí odpoví na NIC...tazatel měl určitě na mysli odpovědi typu : letos z jednoho 15 kg a ze tří 21....například....promiňte, ale musel jsem...i když jsem si řekl, že nebudu...ale je to silnější...omlouvám se
Máš pravdu Karle, jenže tady na fóru ti stejně nikdo nebude veřejně říkat, kolik toho skutečně vytočil.
A když ano, tak to bude tak do deseti lidí. A s tím, cituji

(30.05.2012 14:46)koubin007 napsal(a): [ -> ]Ahoj, zajímalo by mě, jaké je u nás v ČR průměrné množství medu vytočené z jednoho včelstvaSmile

průměr pro ČR fakt neuděláš. Bude stejně tak přesný, jako průměr spočítaný ČSV. Proto jsem odkazoval na svaz.
Maximálně může získat průměr těch, co odepíší nějaké množství, ale ne průměr za celou republiku.

Když to přeženu a jako jediný se pochlubí Ing. Smělý, tak pak by v průměru měl mít každý včelař přes 100 kg. To jsou ty průměry...
Moje zkušenost je taková, že houbař neřekne kde houby našel, rybář na co rybu chytil a včelař kolik medu vytočil.
Nevím, ale pokud se zeptám ohledně včel na cokoliv, každý celkem rád pomůže, což je fajne, ale pokud jsem se zeptal kolik medu vytočil, většinou jsem se dozvěděl vyhýbavou odpopvěď, typu "já to ještě přesně nemám spočítáné" apod.. Proto už se na to ani neptám.
Ak na priemernom stanovisti mas menej ako 100 kg na rodinu tak neco delas spatne.Cool
ach jo hoši, je to s vámi těžkéSmile)
Já nechci dělat žádnou celostátní statistiku, jen mě zajímalo, kolik tak kdo z nás vytočí medu a jestli se podle toho dá nějak vydedukovat co je pro včely nejvhodnější. Zvažuju, že vyzkouším udělat pár oddělků do nezateplených tenkostěných úlů a nemám zkušenosti, jak moc ovlivňuje takový faktor výnos medu.
Podle publikací v Časopisu mají největší výnosy extrémně zateplené sestavy, ale já si osobně myslím, že je to jenom propaganda.
Jak píše Karelretik, to téma se zmršilo. Tak řekněte rovnou, že je to vaše tajemství a hotovo, ale i tak nechápu proč se nechcete pochlubit.
Nejvhodnější je najít super stanoviště a pak mohou být v bedně od banánů.
O úlech to není, ale to se už dávno píše např. v tématu Tenkostěný nebo zateplený úl
Vždyť mi si sobě sami neděláme žádnou konkurenci.
Jasne, ze je to aj ulom. Dolezite je mat tento super zatepleny. Ked som super zateplil najme stropy vynosy skocili cca. o 30-35%.
Vraj slachtenim sa da rocne zvysit vynos v priemere o 2% (t.z. rozmnozovanim iba z najlepsich).
Ja ked som zacinal tak som mal priemer tak 20 kg na rodinu a minuly rok 116 kg na tom istom stanovisti.
Ak si mladsi tak sa ti aj vyplati vysadzat medonosne stromy - najme agaty a lipy (jablone a ceresne su zvecsa v kazdej vsi dostatok).
Toho roku zatial 47 kg/rodina vybratych a este takych 15 kg v uloch. Na konci roka to vidim tak na 80-90 kg/rodina - no je skor slaba ci priemerna sezona.
Scipio, poznáš Slovenské príslovie, "kto sa chváli, hoc by osr-l", nie vhodné dráždiť zbytočne ľudí.
Myslim si, ze na dobrom stanovisti s blizkou repkou a agatom by 150 kg na rodinu mal byt bezny priemer.
Ja mam naokolo iba travu a jelse.Sad
Když jsem viděl název vlákna, těšil jsem se jako začátečník na nějaká čísla, jen tak pro zajímavost, pro představu, pro srovnání a bůhví co ještě. Místo toho obecný řeci o faktorech ovlivňující produkci, kterých najdu v tématech tomu určeným XX stránek. Každý, kdo vloží na fórum jakýkoli dotaz, je mu ochotně a mnohdy odborně a komplikovaně odpovězeno, když koubin007 položil jednoduchý dotaz na množství vytočenoho medu- ticho po pěšině, čím to???
(31.05.2012 14:22)karelretik napsal(a): [ -> ]klasická ukázka zmršeného tématu letos z jednoho 15 kg a ze tří 21....například

Až párkrát vytočíte a uvědomíte si souvislosti, dáte mi za pravdu, že to je otázka na .... Já nemám zateleplené úly a ani neumím včelařit, takže o sto kilech si můžu nechat zdát, přesto nevím, kolik vytočím ze včelstva, když mám vytočeno 30kg na včelstvo a dalších 15kg jsem vytáčel na třikrát kvůli melecitoze.
Jiný příklad, vytočím tedy 45 kg a hned musím zakrmit 20kg cukru, aby netrpěly hladem.
Pochybuji, že by velkovčelař počítal kolik, které včelstvo přineslo, i když kdo si hraje nezlobí, ale zajímá jej především výnos komplet včelnice.
Když krmíte, taky máte přehled o uložených zásobách v kilech? Ne o zkrmeném cukru. Takže, když si nechám mednou komoru, vytáčel jsem, nebo jak to dáme do statistiky?
A se včelaři to je jak s rybáři...... Taky mám 120kg a narvané dva nástavky na zimu.Big GrinBig Grin
A jako začátečník, bych se spíš zaobíral jinými podněty u včel, než o výnosech. To můžete řešit po pěti letech, až si uvědomíte, kde jste dělali chyby.
Scipio, pěkné čísla, o tom se mi u nás, na horách, může leda zdát - ale stěhovat se k vůli tomu nebudu. Wink Bohužel, dobré stanoviště je základ úspěchu, případně kočování mezi nimi. Škoda, že nemáš v podpisu místo, případně další detaily. Tipuji že jsi někde na jihu Slovenska, možná i kočuješ a s dost silnými včelstvy. Pokud můžeš, napiš pro nás ostatní víc detailů Wink Tj. úly, lokalitu, nadm. výšku, kmen včel, případně metodiku, aj.
Je to individuální, záleží na tom, jak včelstvo zimovalo, jaké je počasí (sucho, déšť), okolí stanoviště - nektarové zdroje, zda někdo kočuje nebo ne, kolik včelstev je v okolí a na stanovišti (myslím tím dolet za snůškou), také záleží na kvalitě medu -i kolik zásob jim zůstane do zimy, naopak kolik cukerných zásob přes zimu spotřebují či nespotřebují, jak často včelař zasahuje do úlů (odebírání rámků na oddělek, vyřezávání trubčiny), druh úlů (zateplení, typ, vliv stavby) a mnoho jistě dalších faktorů a to vše by chtělo vzít v horizontu několika let. Také se ptáš asi v nevhodnou dobu, ptal bych se po vytočení lesních medů.

Nicméně ti rozumím o co ti jde - na schůzích se včelaři chlubí, jak vytáčí a když ke konci snůšky přijde k evidenci, tak vykazují zhruba poloviční hodnoty, což je dáno asi mentalitou a zakořeněným strachem z minulého režimu

osobně vytočeno
rok 2010 - 30 Kg medu v průměru z 6 včelstev
rok 2011 - 35 kg medu v průměru z 6 včelstev
rok 2012 - vydím hodně špatně, včely nesílí, nestaví, je jich málo, medník (1 nástevek) poloprázdný, až vytočím tak zaktualizuji, ale obávám se, že pokud to nezachrání medovice, tak průměr bude hodně malý
26.5 ze tří včelstev vytočeno 57 kg ,půjde lípa tak uvidíme jak dál
Referenční URL's