Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Aplikace kyseliny mravenčí
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Děkuji za názor z praxe. Dnes koupena "houbičkohadérka" na nádobí zn. Vileda. Zkouška odparu: 20ml za hod. Smile Jinak krámek, ač je nonstop venku na Slunci (jsem ho tam včera zapomněl) stále drží vodu Big Grin. Ten první s kyselinou drží pro změnu stále kyselinu Big Grin Vůbec nechápu, proč to vyrábí. On se asi vždycky najde trouba mého typu, který něco koupí... Mně se ale fakt líbí ten tvar, že to můžu dát do krmné díry do mezidna. Vyzkouším houbičkohadérku zastřihnout do krámku a zkusím odpar z ní.
Odpar 20ml za hodinu v tomhle hicu? No, asi bych kopal diru, zvlast na mlady matky, ktery jeste nemaji dostatecne tvrdy krunyr a jsou na agresivni KM zvlast citlivy..
Souhlas, vystřihl jsem kolečka a dal jsem do původního obalu krámku, tam by to mohlo jít uregulovat - zkouším. Navíc, je to na plném Slunci, v úle to asi nebude tak žhavé.

Navíc, když to dám přes noc, bude chladněji...
To je ale pointa odpařovačů - že odpar dávkují a nepustí do prostředí všechno najednou... Idea
Ma-li jeden odparovac prilis maly odpar, tak jedno z reseni problemu je dat dva vedle sebe.

Pár hodnot doporučených denních odparů u některých komerčně vyráběných odpařovačů je ve starším článku zde.

Výrobky bez příbalového letáku či alespoň povšechného návodu prostě vyžadují testování u samotného včelaře...


U oddělku bych se v této době ale take přikláněl k jiné účinné látce. Pokud to tedy napadení včelstva vyžaduje.


P.S. Kamiku, odkud prosím pochází informace o dávkování KM podle počtu rámků?
Ten krámek má malou díru,neodpařuje - s utěrkou co by jiným nosičem lépe, ale přesto málo. Proto odchází do věčných lovišť. Článek v odkaze jsem před časem četl, odpověď na mou otázku jsem tam nenašel. Informace o dávkování na rámek vycházejí z rady předřečníka cca 2 stránky zpět a více je uvedeno zde ,zde a zde
Myslím, že jsem to tam našel (2 ml 60% KM/rámek).
Za sebe se ale domnívám, že (zejména) u dlouhodobého odpařovače nejde o celkové množství KM, nýbrž o hodnotu jejího denního odparu.
Celkové množství jde řešit dolitím apod.

Pokud budeš používat odpařovače, které neprošly (klinickým) testováním, vlastním pokusům se jen těžko vyhneš.
Proto jsem zprvu psal, jak mám testování ověřené.

Ale jestli nechceš testovat a "jen" ošetřit pár oddělků, nebylo by lepší koupit schválený VLP?
Proti VLP nic nemám, krom toho, že mi nečiní problém koupit si KM a načabrat to "někam" sám. Obloukem nás to ale vrací k otázce, která zůstala nezodpovězena https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Aplik...#pid182937
Jožko58, při jakých nočních teplotách jsi to aplikoval ?
Kamik napsal(a):Jak velký problém je použít KM během podněcování?

Kyselina mravenčí vždy více či méně tlumí kladení matky. Navíc někdy usmrtí mladý plod a občas i mladou matku.
Jestli není oddělek prokazatelně silně napaden, nechal bych léčení až na podzim.
Pokud je léčení nutné, použil bych méně nebezpečné léky - viz minulé přízpěvky.
Pokud je matka označena snadno se najde a nemusí se ošetření účastnit.
Inak v tomto čase odloženec a produkčné včelstvo u mňa veľký rozdiel nevidím.Robím odložence na MB,kým vybehne plod spravím fumigáciu a odložence dalšie ošetrenie potrebujú až v oktorbri,kedy ich znova fumigujem,do toho času nie je potrebný žiadny zásah.KM nepoužívam,podľa toho málo čo som s ňou skúšal,nie je to spoľahlivé liečenie.
(31.07.2017 22:59)Kamik napsal(a): [ -> ]... Obloukem nás to ale vrací k otázce, která zůstala nezodpovězena https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Aplik...#pid182937

Zadej si prosim do Googlu klicova slova:
krmeni a leceni kyselinou mravenci
a najdes na to mrak odpovedi...
(01.08.2017 6:36)JAREK255 napsal(a): [ -> ]Pokud je matka označena snadno se najde a nemusí se ošetření účastnit.

A jak to hodláš provést, když se dává formidol na několik dní?
(01.08.2017 10:14)vcelky.cz napsal(a): [ -> ]
(31.07.2017 22:59)Kamik napsal(a): [ -> ]... Obloukem nás to ale vrací k otázce, která zůstala nezodpovězena https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Aplik...#pid182937

Zadej si prosim do Googlu klicova slova:
krmeni a leceni kyselinou mravenci
a najdes na to mrak odpovedi...

Kdybych odpověď našel Gůglem, neptal bych se tady. Sad
není mi úplně jasná otázka (jak podněcujete), ale k tématu je toho na webu i v knihách dost a dost.

osobně nekombinuji krmení tekutým krmivem a léčení KM. důvod je právě snížení účinnosti léčení ("ředění koncentrace par KM") a druhak mám někdy pocit, že pod náporem par KM se oddělek i hůře brání případné loupeži (tak jako při léčení KM neměním matky u kmenových včelstvech)

podněcování ale nemusí být jen roztokem / invertem, ale i těstem a tam bych souběh aplikace neviděl jako problém, těsto neobsahujte tolik vody...

otázka je jestli není vhodnější u oddělků využít jiné formy ošetření, šetrnější, když to je možné (kys. mléčná). KM u oddělků používám jen v případě, kdy se mi nepodaří trefit do vhodné doby aplikace kys. mléčné.
Ano, jediné, co jsem načetl, že při krmení roztokem se snižuje účinnost "léčby". Jiné věci jsou jen na bázi domněnek a dohadů zde i jinde.
Situace je taková, že smetence jsem při osazení (konec června) přeléčil kys. mléčnou, i přesto, že jsem byl od ní zrazován, že u smetence je to zbytečně a rizikové atd. Teď jednorázový spad 8. Kolik by měly, kdybych je tou kyselinou tehdy nevzal? Oddělek na 6 rámcích, teď 2 NN a průměrný spad 3. Jednorázově ale třeba i 6. Je to málo nebo moc? Jsou zde rizika poškození zimních včel, ztráty matky, vyloupení, omezení plodování, zpomalení stavby. To všechno jsou proměnné, které musím vyhodnotit, zvážit, neb jak se říká na burze : "Každý za své". A k tomu by se mi opravdu hodily věcné poznámky ze včelařské praxe, nikoliv hlášky "najdi si to vyhledávačem. Ujišťuji vás, že tím vždycky začínám, než se zeptám. Ještě jednou tady děkuju Albertu Grossovi i dalším, kteří věcně přispěli k posunu.
Nebráním se Thymovaru, ale ta otázka pro praktiky zůstává, zda je to možné použít při podněcování, případně s nějakým přerušením. myslím, že jsou ale i horší svinstva než KM.

  1. To jsou lecebne nebo prirozene spady?
  2. Na tech odkazech, co najde Google na dana klicova slova, najdes m.j. zkusenosti praktiku - konkretne Radek Krusina ci Leos Dvorsky. Uz to proste jednou nekdo sepsal...
  3. Byl-li bych v Tve situaci zacinajiciho chovatele s par prvnimi oddelky - a ty spady, co uvadis, by byly prirozene - se zkusenostmi, ktere mam bych se z vysoka vykaslal na 65% KM a dal bych do tech oddelku fluvalinat, flumethrin, acrinathrin nebo neco podobneho v dlouhodobem aplikatoru. Potazmo z novinek nater rotenonem plus fumigaci ci postrik nebo pozer KS zaraz. Nemas z ceho nahrazovat ztraty - osobne tu nevidim moc prostoru na "hrdinstvi". Za rok budes "bohatsi".
  4. Taky ale muzes mit odlisne vcely, ktere se chovaji jinak anebo muze jit o lecebne spady z predchozich osetreni... Tohle nevim a spoustu jinych informaci taky nemam.

Nebo jinak - nikde jsem nenasel doporuceni lecit KM a krmit roztokem zaraz.
Naopak nepocitane.
Ale asi nikdo nema potrebu delat (drahou) srovnavaci studii neceho, co se jevi zrejme - tedy problematicnosti krmeni (tekutym krmivem) a odparu KM v jednu chvili.

Jestli uvazujes o Thymovaru jako substituci KM prave kvuli podnecovacimu krmeni, tak doporucuji procist pred nakupem jeho pribalovy letak. Sam vyrobce to tam dost jasne rozepisuje.

Jestli aplikaci leciv na varroazu beres jako "davani svinstva do vcel", tak je to sice uvedomele, ale pocitej se ztratami. To nemyslim ve zlem, ba naopak. Z vlastni zkusenosti...

Jestli mas oddelek na 2 NN, tak bych za prioritu nemel dalsi stavbu (na vyzimovani to staci), ale zvladnuti varroazy.

Dobre vedeny oddelek mi bez podnecovani minimalne tyden vydrzi uplne v pohode - na kratkodoby odparovac KM tak vznika dostatecne velke okno. Nicmene sam jej u oddelku nepouzivam - kvuli malemu prostoru ulu. Vcely si pri aplikaci KM udrzuji od odparovace "distanc" a v oddelku nebyva kde jej brat.

Nevim, co vic poradit - vcelarstvi nejde delat podle strojnickych tabulek. Co funguje nekde jednomu, u druheho muze vest k fiasku. Ani doktori neumi lecit na dalku...
Kriticky "zavsivene" oddelky jsem mel jen jednu sezonu - sel do nich (tehdy jeste legalni) acrinathrin. Potreboval jsem je... Daly to bez problemu.

Vcelarstvi Te zjevne nezivi = ztraty moc nepoznas. Budu rad, kdyz napises s odstupem, jak jsi dopadl.
Díky za odpověď. Spady jsou to přirozené, podložky ale nemůžu dávat delší dobu, protože mi horkem padají mezistěny. Dnes opět jedna celá i s kusem plodu. Dnes se ochladilo, tak jsem podložky zase zkusmo dal. Dvorského jsem četl. V tom "svinstvu" jsem reagoval na předřečníka, který se nad KM podivoval a doporučoval Thymovar. Mně osobně KM přijde jako vhodný kompromis. Třetí den jim podávám zvýšenou dávku cukru, protože zvažuju i tu variantu přerušit na čas podněcování. Oslovil mě i výzkum na těch slovenských stránkách - odkaz A. Grosse, to dávkování 2ml na rámek, to je konečně něco, co se dá nějak uchopit, nikoliv jen odhady a alchymie. O těch repelentech, co uvádíš v bodě 3 nevím bohužel vůbec nic. Zkusím dostudovat. Rozšiřovat na 3NN budu, už jsou obsazené všechny uličky, mají dost proplodováno, staví můstky a nebýt průběžných kolapsů mezistěn, už mají i ten třetí hotový.
(31.07.2017 23:01)Ali napsal(a): [ -> ]Jožko58, při jakých nočních teplotách jsi to aplikoval ?
S aplikáciou som začal o 18hod,skončil som,už sa stmievalo,teplomer ukazoval 14°C,bolo ochladenie už cez deň nevystúpila teplota nad 23°C.
Ráno o 6hod bolo9°C,následne cez deň 26.7 do 23°C až do piatku,keď už teplota cez deň vystúpila na 27°C.Noci boli stále chladné.
Odložencom som to v piatok vybral,ako som bol písal,boli bez plodu,/takže čo malo padnúť,padlo/ a vkladal som matečníky zo série deň pred vyliahnutím.
Kmeňovým včelstvám som povyberal podložky včera.
Nechcem tu robiť reklamu,nebodaj tvrdiť,že to je najlepšie...ale kvôli zníženiu počtu zásahov chémiou na minimum,/jedno a posledné liečenie v poradí,keď už nie je plod,alebo ho je minimum,použijem Amitraz cez Furetto.
Dovtedy,aj po zakŕmení,ide KM.Niečo podobné je na stránke VítamVás a ja môžem potvrdiť,že to funguje.
Áno,KM nie je žiadne "pohladenie," ale dôležité je zabrániť už po letnom slnovrate enormnému nárastu počtu jedincov roztoča,kedy prestáva vo včelstve chov trúdov a celá populácia klieštika- jeho vývoj,sa sťahuje do robotníčieho diela.
V začiatkoch som mal aj ja hneď po aplikácii poškodenie plodu,matka ako som písal,mi za tú dobu nepadla ani jedna a to som mal rekordérku v dĺžke života matky- 6rokov sa dožila,kým ju nevymenili - pritom každý rok "znášala" zásahy KM.
Časom som prišiel na to,ako to treba robiť a dnes nenájdem vyhádzaný plod,kvôli KM,a pár vyliahnutých mladušiek,ktoré to "odnesú",je nula oproti vyliahnutým mladuškám s nevyvinutými krídlami a to už mala byť dlhoveká generácia,aj to som už vo svojich začiatkoch zažil.
KM "rieši" nielen klieštika,ale aj nozematózu,zvápenátenie plodu a dovolím si tvrdiť,že aj niektoré vírové "neduhy".
Tvrdiť,že ak nie je včelstvo silne napadnuté,stačí počkať do jesene a potom"zasiahnúť," ??? nie je už potom neskoro?
To radšej potom zasiahnúť s Amitrazom na "odvšivavenie" - zníženie infekčného tlaku,ako to popisoval nebohý Tonko Turčány a ktoré som aj ja predtým robieval,Ako si nechať poškodiť celú "zimnú "generáciu.
Pri tých spádoch,ktoré boli u mňa doteraz čo som použil KM,by už v bunkách bolo viac klieštika,ako včelieho plodu.A čo tí,ktorí doteraz ešte nič pre zníženie populácie roztoča neurobili,len "točia" ?
Preto,ak niekto "koketuje" s myšlienkou použitia KM,môžem posmeliť- netreba sa toho báť,ale aspoň to vyskúšať,samozrejme ak treba,poradíme,aspoň ja za seba - určite.
VítamVás,tam je toho dosť...
Kamiku, jeste dve veci me po precteni Tveho prispevku napadly:
1.)
Nikdy mi horkem nepadaly mezisteny. A to mam oddelky v tenkostennych ulech a cast na celodennim primem slunci. Prijde mi to zvlastni, v necem je problem.
2.)
Pokud nemuzes mit v ule zasunutou podlozku pro monitoring, tak zapomen na jakekoliv leceni dlouhodobou odparnou metodou (ktere totez predpoklada po celou dobu aplikace)! Hledej prostredky s jinym mechanismem sireni v ule - kontaktem anebo opakovane jednorazove sublimace ci fumigace.
Referenční URL's