Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Aplikace kyseliny mravenčí
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Pěkná práce.
Určitě to stojí za diskusi. Jde o nátěr plodu kyselinou mravenčí 65%.
Detaily o natírání pak probírají v této práci. Z níž vyplývá, že ocet s kyselinou mravenčí je nejlepší, ale samotná KM 65% je dostatečná.
Tady natírali 6. dubna a třetí skupinu podruhé 16. dubna. Jeví se, že jeden nátěr výrazně pomůže, a dva dávají o něco málo lepší výsledky.


Dotaz do pléna: Děláte někdo nátěr plodu kyselinou mravenčí nebo octovou?
Dobrý den všem.
Jako prostředek pro léčbu varoázy v měsíci Srpen jsem si již na jaře zvolil aplikaci kyseliny mravenčí odpařovačem. Proto jsem pro léčbu neobjednal Gabon. Bohužel jsem ale díky abnormálně vysokým teplotám v Srpnu nenašel termín, kdy bych mohl kyselinu bezpečně aplikovat. Zakrmeno již mám. Poraďte, jak z toho ven, Gabon již není a nebude. Děkuji.
Letos jsem dopadl stejně; počítal jsem s Formidolem 81 a nestihl kvůli nemoci.
Vyřešil jsem to Varromedem(Kyseliny Mravenčí + šťavelka) v podvečer.
Na Medocentru to mají skladem s dotací, za 2 dny byl doma Smile.

Ať se daří
Honza
Honzo, díky za radu. Už jsem ho objednal. Víťa.
Nezapomen ale, ze pokap stavelkou u vcelstva s plodem ma ale mensi "ucinnost".
Chose
Ten VarroMed aplikuji pouze v měsících Srpen a případně Září (podle spadu) a v Říjnu, Listopadu a Prosinci (až budou včelstva bez plodu) proběhne 2x fumigace a 1x aerosol Varidolem. Víťa.
(16.08.2022 10:40)Včelařík napsal(a): [ -> ]Dobrý den všem.
Jako prostředek pro léčbu varoázy v měsíci Srpen jsem si již na jaře zvolil aplikaci kyseliny mravenčí odpařovačem. Proto jsem pro léčbu neobjednal Gabon. Bohužel jsem ale díky abnormálně vysokým teplotám v Srpnu nenašel termín, kdy bych mohl kyselinu bezpečně aplikovat. Zakrmeno již mám. Poraďte, jak z toho ven, Gabon již není a nebude. Děkuji.
Nepíšete aký odparovač chcete použiť. Je to vlastne jedno - pri dlhodobom je odpar regulovaný. Odpar z utierky sa dáva večer, ked je teplota cca 20 °C a do 10 hod nasledujúceho dňa je prijateľná. Potom už je odpar podstatne nižší aj pri teplote 30°C.
Jedná se o odpařovač kulatý, viz. https://www.vpjested.cz/1115-odparovac-n...gKQPPD_BwE
Podstatné ale je, že v měsíci Srpen v podstatě extrémní teploty neumožňují bezpečnou aplikaci kyseliny mravenčí. A ani nadále není vývoj počasí z tohoto pohledu optimistický.

Ale problém je již vyřešen nákupem VarroMedu.
Dovolim si doplnit Alberta - KM mam jeste v lednici...
Takže tím chceš říct, že aplikace podchlazené KM je v těchto vedrech je bezpečná? Nejsem o tom přesvědčen. Z hlediska dlouhodobého ošetření včel KM to nic neřeší.
Včelařík, v té lednici, předpokládám, bylo myšleno jen na podchlazení před aplikací na večer.
Sorry. Mezitím jsem to s tou lednicí pochopil a svůj předešlý příspěvek jsem upravil. Smile
S tím kulatým odpařovačem se bát nemusíš. Mám ho ve 3 včelstvech a odpar i v tomto vedru je minimální. Mám je v podmetu a nalité na plno. Dokonce je mám i naplno otevřené. Za měsíc je odpar celkem minimální, doplňoval jsem jen 15 ml. Nad včelstvem by to asi bylo horší.
V podmetu to má malinký nedostatek že dovnitř padá měl a čas od času se musí vyklepnout ven.
V podmetu? A jak ti to funguje? Sledoval jsi účinnost?
Tento odpařovač jsem ještě netestoval na účinnost. Jinak to v podmetu funguje asi -/+ stejně, jako položené nad plodovým tělesem při použití formidolu. V tomto nevidím rozdíl, tak uvidím.
Problém je, jak je vysoký podmet. Já ho mám na výšku tohoto odpařovače +5mm jako rezervu a odpařovač přijde pod plod.
Odpařovače jsem použil zatím 3 a to u včelstva, kde se vyskytl problém se zvápenatěním a dvoje se mě nezdály. Zatím se včelstva vzpamatovali a připravují se na zimu řádně, tak uvidím. Jinak se mi jeví situace s VD letos zvladatelně. Včelstva mě přijdou, že jsou v dobré kondici. Roje co přilétli prošli očistou a i podle výsledků spadu do jara jsou holky téměř čisté.
Díky moc za velmi podstatné doplnění.

(17.08.2022 19:52)j-k napsal(a): [ -> ]S tím kulatým odpařovačem se bát nemusíš... Nad včelstvem by to asi bylo horší.

(18.08.2022 23:19)j-k napsal(a): [ -> ]Tento odpařovač jsem ještě netestoval na účinnost. Jinak to v podmetu funguje asi -/+ stejně,... Odpařovače jsem použil zatím 3...

Takže si to dovolím shrnout: monitoring před a po aplikaci neděláš, zatím jsi to vyzkoušel u třech včelstev, po měsíci jsi doplňoval 15 ml KM (koncentraci jsi nám neprozradil), ale jsi přesvědčen, že to funguje skvěle... Netuším, kde se to přesvědčení v tobě bere, dovolím si však vyslovit pochybnost. Prostě nevěřím tomu, že když po měsíci ve dně odpaříš 15 ml KM, že to má jakýkoliv vliv na eliminaci počtu VD. Páry KM jsou těžší ,než vzduch - uniká mi princip, kterak její páry prostoupí skrze celý chomáč včel. Když navíc včelstvo větrá směrem ven...
#beekeeper Sledování spadu VD jsem prováděl posledních 10 let a KM zkouším přes 15 let. Z toho co jsem vyzkoušel na vlastních včelstvech, tak aby KM fungovala proti VD s nějakou slušnější účinností, tak většinou dochází k poškození plodu. Tím pádem tento odpařovač na dlouhodobé působení není vhodný na likvidaci VD pro jeho malou odpařovací plochu. Je to můj názor a moje zkušenost. Za to je však vhodný na dávkování menších dávek do prostředí čímž ho okyseluje a působí proti virům a plísním. Nemám to nijak ověřené laboratorně, ale praxí. Proto jsem je použil na 3 včelstva, kde způsobí větší vitalitu včelstva. U jednoho úspěšně likviduje vápenatění plodu. Použití KM jako omezovače VD se mě nikdy moc neosvědčilo, zato na použití jako berličky na vitalitu včel funguje dobře. Celé kouzlo KM je v koncentraci.
Na omezení počtu VD mám jiné zootechnické postupy, něco dosud něco z mé praxe. V každém případě bych nyní, kdy se zakládá zimní generace, nepoužíval koncentraci KM co bude účinná na VD, protože bych se bál jejího poškození a poškození matky. Naopak nízké koncentrace mohou být prospěšné.
Jinak určitý monitoring na podložkách používám, ale ne u všech včelstev a zatím je spad zanedbatelný. Nic co by mělo včelstva ohrozit na zimování.
Já jinak léčím i fumigací a aerosolem. Tam si vše monitoruji a snažím se to ohlídat, jaký je přesně spad a účinnost. Například loni mě stačila jedna fumigace amitrázem a jednou aerosol M1Aer. A jako velice důležité pro úspěšné včelaření považuji pochytání veškerých rojů do půl km od včelnice. Je už jedno zda se zlikvidují nebo využijí. To mě naučila praxe za desítky let.....
Spad není monitoring, ale pouze sledování přítomnosti roztoče. To, že po aplikaci něčeho něco padá, celkem o ničem nevypovídá. Pouze o tom, že to asi nějak funguje.
Pokud fumigaci použiješ ve správný čas, tak opravdu není potřeba ji opakovat - to není žádný zázrak, to je realita.
To, že přítomnost KM a okyselení zvyšuje čistící pud a potlačuje některé patogeny, je známé. To samé se týká rizika poškození matek.
Zdravim, dal som 40ml/85% uprostred 8 ramikov v nassenheider odparovači (snaď si dobre pamätám názov) a nebol žiadny spád. Je to možné? Či zle aplikované?
Koľko sa odparilo za deň ?
Možno tam VD nie je.
Pri nízkom odpare treba skúsiť vyššiu koncentráciu, alebo väčší knot.
Ak ani to nepomôže, tak utierku na latky dozadu - 74%/50 ml/10x10cm, večer.
Referenční URL's