Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Výhodné ceny cukru
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
stejně si mastili kapsy mlynáři a super hyper s moukou, když začala válka. Měli pšenici za 5 kč, ale mouka skočila během týdne z 11 kč na 24 kč !!! To byl vývar panečku.
Myslím, že je zase někde na 15 kč. V PL vychází na 14.
V cenové politice nejvíce rozhoduje prodejce. Zboří v akci nikdy není na úkor marže prodejce, ale na výrobce. Prodejce (supermarkety) nikdy neprodělají, odnáší to dodavatelé (výrobci). Ten, kdo chce dodávat do řetězců, musí několikrát za rok dodávat "v akci".
Proto bych byl opatrný s tvrzením, že si mlynáři mastili kapsy.
jak jinak si vysvětlit, proč během týdne byla cena více jak dvojnásobná. Cena mouky v akci byla tehdy pod 10 kč, běžná byla od 11 kč. Mlýny mlely z pšenice, která byla za 5 kč, kde se vzala najednou ta cena 25 ?

Ono to platí i u jiných komodit- PS vystřelil na jaře do oblak a teď jde dlouhodobě dolů. Asi má smysl ve válečných dobách mít pohotovostní zásoby všech nezbytně nutných komodit a by pak člověk přečkal tyhle nenasytné období.

Tohle je houby proti rafinerkam, ty kupují a kupovali ropu z Ruska levněji než před válkou a ty ceny na benzínkách lízaly padesátku z původních 33-35 kč.
Šéf PKN Orlen s klidem v duši řekl, když jsme za Covidu byli ve ztrátách, tak to také nikoho nezajímalo, tak se teď zahojíme.

Bude zajímavé pozorovat tu cenu cukru - její vývoj, pak se podíváme na historii, co jsme si tady prognózovali.
(02.10.2022 20:01)#beekeeper napsal(a): [ -> ]V cenové politice nejvíce rozhoduje prodejce.

Tím jsem měl na mysli, že ceny určuje prodejce, bez ohledu na to, za kolik nakoupí. Využili paniky, že bude válka a nebude. Zvýšila se poptávka a ochota zaplatit...
ano souhlas, mě také živí obchod ( strojírenství)
Pak do toho ještě občas promlouvají kartelové dohody výrobců s kterými pak žádný řetězec nepohne. Zde musí nastoupit stát, který na to má dohlížet ( antimonopolní úřad).Teď u toho cukru by mě zajímalo, kde je ten zakopaný pes. Mám pocit, že to bude spíše jako s mlynáři. Pro řetězec je to pak také výhodné, počítá procentuální marži z vyšší částky - nákupní ceny a v absolutním čísle pak vykáže větší zisky.
Ceny medu taky rostou letos mnohde do výšin, které by zákazníci mohli nazývat vývarem, stejně jako u mlynářů nebo nyní cukrovarníků. Vytváří se tím ideální podhoubí pro prodlužování inflace, a tedy další nárůst cen, jen si to nikdo zrovna u sebe nechce připustit. Přitom jeden z hlavních vstupů, kterým bylo navyšování cen zdůvodňováno, tedy ceny PHM, jsou dnes skoro už zpátky tam, kde byly v lednu. Jistě, jiné náklady jsou stále vyšší, ale kdyby se v budoucnu i jejich cena ustálila na nižší cenové hladině, jsem zvědavý, jestli cena medu úměrně tomu také klesne. To jsem snad nikdy nezažil, jsme zvyklí cenu jen zvyšovat a elasticita cen zde moc nefunguje. To ale může mít za důsledek nižší poptávku.

Pamatuji si, že kolem finanční krize před cca deseti lety byla cena cukru 22.90,- a pak jsme za pár let kupovali zase tak za 12,- bez akce.

Obecně je zajímavé pozorovat, jak stejné chování u druhých považují lidé za nenasytnost, hamižnost, vývar a zneužití situace, zatímco u sebe za logické, rozumné a odůvodněné.
Potraviny nejsou první článek v řetězci inflace. Růst cen potravin je důsledkem růstu cen energií, paliv, hnojiv atd... NIKOLIV NAOPAK! Je třeba vnímat věci v souvislostech. A hovořit v souvislosti s potravinami o vývaru je k smíchu.
Napíšu to ještě jinak. Protože chovám i drůbež a míchám si vlastní směsi, nakupuje některé komponenty u místního soukromého zemědělce, který hospodaří na výměře cca 100 ha a je to velmi šikovný člověk. Pěstuje spoustu plodin (prosa, lesknici, kardi, hrách atd...). Na letošek kupoval hnojiva za 200 tisíc a na další rok musel teď nakoupit stejný objem za 650 tisíc. Čekat nemá smysl. Jednání ve stylu ber teď a hned zaplať, nebo nech být. Takže se těšte na příští rok. Mimochodem úrodu je potřeba okamžitě po sklizni usušit a hádejte co je k tomu potřeba...
Toto bohužel mnozí nechápou a mají naivní představu, jak prvovýrobci zemědělské výroby bohatnou, protože máslo v marketu už stojí 80 Kč a cukr bezmála 40...
A do toho všeho už dlouho vstupuje ochota lidí kupovat raději místní produkci pouze v průzkumech, v reálu ať je to odkud chce, hlavně když je to levné.
(03.10.2022 10:15)stefanos689 napsal(a): [ -> ]Růst cen potravin je důsledkem růstu cen energií, paliv, hnojiv atd... NIKOLIV NAOPAK! Je třeba vnímat věci v souvislostech.

V srpnu 2012 stál cukr 22.90 a benzín 34.90. Většina včelařů prodávala med za 100,- Vloni v létě stál cukr mimo akce 13.90 a benzín 33.90, většina včelařů prodávala med za 150,- až 170,-. Neznám nikoho, kdo by od toho roku 2012 šel s cenou dolů, protože mu zlevnily vstupy. Takže to zdražování není jen o růstu nákladů, je to složitější problém. Všichni chtějí víc a když chtějí všichni víc, tak dojde na to, o čem zpívali už V+W: "Koleček ze zlata je čím dále víc, jenže ta kolečka už neplatěj nic."
A co se od roku 2012 stalo s tvou výplatou a z tvou kupní silou?
Příjem nominálně vzrostl, reálná hodnota je ale nižší. Přesně o tom je inflace. Ještě je samozřejmě rozdíl, jestli se vyššího příjmu dosáhne vyšší produktivitou práce, anebo třeba kartelovou dohodou, jak mi to trochu smrdí u nynější obchodní politiky řetězců stran cukru. Zajímalo by mě, kdyby si na ně dohledový orgán státu posvítil, jestli by byli schopni odůvodnit tak citelný nárůst ceny, nebo by dopadli jako nedávno pumpaři.
Ja slysel od rozvozce cukru,ze nasmlouvane ceny mezi cukrovary a super hyper skoncily v cervenci -srpnu a cena pro dalsi obdobi je v jednani.Ale mozna jen jedna pani povidala.
Jednota Dukovany odedneška cukr krystal 32Kč.
Trochu mi to připomíná jednu farmářku z okolí, která když musela začít kupovat pšenici a ječmen za dvojnásobek, tak chtěla zvednout cenu výrobků, tvarohu ,sýru také na dvojnásobek.

Živím se obchodem úspěšně 18 let.
Nabídek jsem udělal tisíce, na cenotvorbu a obchodní dovednosti desítky školení.
Za těch 18 let se mi nestalo, aby mi dodavatel zvedl cenu o 100 % ze dne na den. Taktéž jsem si ani já tohle nikdy ke svým zákazníkům nedovolil. Jsem neustále pod dohledem konkurence.
Používáme k tvorbě ceny softwary složité jako žebřík, ale fungují skutečně sofistikovaně. Posuzují spousty kritérii - bonitu a potenciál zákazníka, obrat daného projektu, opakovatelnost projektu, postavení mého produktu vzhledem ke konkurenci z hlediska nákladovosti ( efektivity výroby) atd... , tohle má zásadní vliv na stanovení marže. Někdy jsem na hraně 15 % zisku, jindy si mohu dovolit i 50-60 %. Tohle je etapa I.
Druhá důležitá etapa je stanovení nákladové ceny - ta je stejně složitá jako stanovení marže. Vždy do ni vstupuje cena základního materiálu a služeb nakupovaných, energie, mzdy atd. Zde je to vždy rozdílné podle daného produktu, jak jsou procentuálně zastoupeny náklady na jednotlivé skupiny, které jsem popsal.

Škoda, že by zde nebyla žádný odborník, který by po pravdě popsal tyto kalkulace u cukru, abychom se mohli podívat, kde vzniká ta dvojnásobná prodejní cena, jestli je v etapě I nebo etapě II.

(03.10.2022 11:05)stefanos689 napsal(a): [ -> ]Napíšu to ještě jinak. Protože chovám i drůbež a míchám si vlastní směsi, nakupuje některé komponenty u místního soukromého zemědělce, který hospodaří na výměře cca 100 ha a je to velmi šikovný člověk. Pěstuje spoustu plodin (prosa, lesknici, kardi, hrách atd...). Na letošek kupoval hnojiva za 200 tisíc a na další rok musel teď nakoupit stejný objem za 650 tisíc. Čekat nemá smysl. Jednání ve stylu ber teď a hned zaplať, nebo nech být. Takže se těšte na příští rok. Mimochodem úrodu je potřeba okamžitě po sklizni usušit a hádejte co je k tomu potřeba...

[
To co popsal Josef dává smysl, pokud skončily kontrakty a cukrovary se dohodnou na ceně, tak než se dojednají ceny nové, tak se to pořádně zvedne a vylepší se obchodní bilance, tak jak PKN Orlen, který jsem dříve zmínil.


[
S maržemi na úrovni 15 % se supermarkety vůbec nezbývají. Není jim blbé si přirazit klidně i 100 %. Ve strojírenství je to trochu jinak.
Ta cena aktuálně vzniká ze dne na den a ZATÍM určitě neodráží skutečné náklady - podle mě. Zatím se pakují na starých skladových zásobách. Když začala válka, tak už bylo v podstatě navařeno - po sezóně, takže do současné ceny cukru vstupuje čirá vypočítavost. Tipuji, že ještě bude nějaká akce 40-50% sleva (prostě se to na týden vrátí na 17-20 za kilo), ale jak naběhne nová produkce, tak to začne teprve být zajímavé...

Za 20 Kč/kg pozůstalo jen Penny a to klasicky nezklamalo a jako vždy prázdná paleta.
Ještě nevím jak Albert, ale tam měli vždy nějaká omezení...
(03.10.2022 20:01)JosPr napsal(a): [ -> ]Ja slysel od rozvozce cukru,ze nasmlouvane ceny mezi cukrovary a super hyper skoncily v cervenci -srpnu a cena pro dalsi obdobi je v jednani.Ale mozna jen jedna pani povidala.

Obchodní řetězce hyper super to tak mají - ceny nasmlouvané na jisté období několika měsíců. To třeba u pohonných hmot není.
Cena medu se neodvíjí jen od ceny cukru a pohonných hmot, které mimochodem atakují historické rekordy. Vodu, elektřinu v provozu nepoužíváte. Nástavky, rámky nekupujete, neobměňujete? Prípadně nekupujete dřevo, vruty, sponky, lepidla, nátěry na jejich výrobu? A pokud vyrábíte, stroje jedou bez údrzby? Nástroje nebrousíte? Amortizaci auta a výměnu dílů, pravidelnou údržbu neřešíte? A když auto doslouží, máte našetřeno na nové? Odvody státu na povinném pojistném se vám každý rok nezvyšují? Během práce jistě nejíte a nepijete? Pracovní pomůcky vám vydrží napořád? A co rizika (úhyny, krádeže, nejisté snůšky), ty do ceny produktů nezapočítáváte? Nebudujete si nějakou rezervu na období výpadků? Obalové sklo vám nezdražuje, sklárny neuzavírají provozy? Léčiva mají stále stejnou cenu?

Ne, není to o žádné chamtivosti, ale o přežití. Není to včelař, kdo by roztáčel kolečka inflace, jen reaguje.
Referenční URL's