Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská WIFI váha - diskuze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
(10.04.2018 21:36)milhausz napsal(a): [ -> ]Dobrý večer,
dnes jsem z aliexpressu objednal nové tenzometry. Ty malé plechové se mi mc nelíbí a tak jsem si vyhlédl tyhle:
https://www.aliexpress.com/item/2PCS-lot...2256.html?
počítam že dám dva kusy pod úl, což by mělo zajistit stabilitu (povětrnostní vlivy neřeším mám včelín). Ale ještě než mi přijdou tak už řeším problém, že nevím jak je zapojit do HX711. Nákresy které jsem zde nalezl počítají se čtyřmi tenzometry s tím, že každý má tři dráty. Jenže já mám dva tezometry se čtyřmi dráty z každého čidla. Řešil jste to někdo? Našel jsem jiná řešení, jenže jeden snímač pod úlem mi příjde málo.
Dík za rady

Schémata, která ukazují 4 tenzometry využívají snímače, které mají jen 1/4 můstku. Zapojením 4 ks se vytvoří celý můstek.
HX711 umí obsloužit 2 ks celo můstkových tenzometrů, každý vstup má jiné zesílení, jeden pevně nastavené, druhý lze ovládat programem. Věnoval jsem tomu spoustu času a nedošel jsem k odpovídajícím výsledkům. Každý tenzometr měřil, ale nebyl jsem schopen program vyladit tak, aby měřili současně jednu hmotnost a dávaly odpovídající hodnoty. Byla to práce pro vraha Smile
Tohle martýrium jsem absolvoval ještě před tím, než jsem napsal autokalibrační program pro váhu, teď, se současnými znalostmi a zkušenostmi bych to možná zvládl, musel bych vyzkoušet. V každém případě to není jednoduché, pročetl jsem o této problematice spoustu textů, návodů, fór (většinou v EN), ale nenašel jsem žádnou informaci, která by vedla k vítězném,u konci. Tím ale netvrdím, že to nejde.

(10.04.2018 21:50)milhausz napsal(a): [ -> ]a pokud použiji 2kusy HX711 zůstává sketch pro arduino stejný? a jak připojit HX711 k wemos D1? Nemám problém s výrobou, ale v elektrotechnice tápu.

Sketch se musí dost přepracovat, musí provádět dvě nezávislá měření na samostatných vstupech a pak provést výpočet průměru a výsledek odesílat na web. Pokud se nevyznáš, začni s tím, co tu je hotové a pak se postupně naučíš upravovat a psát své programy.
Obrázky ve vláknu "Včelařská WIFI váha - praktický návod na výrobu" nejdou zobrazit. Lze to nějak podchytit?
Problém s databází, mrkneme se na to.
(11.04.2018 7:03)Kamik napsal(a): [ -> ]Obrázky ve vláknu "Včelařská WIFI váha - praktický návod na výrobu" nejdou zobrazit. Lze to nějak podchytit?

To byl nějaký výpadek na serveru https://postimage.org
Teď už jim to funguje
děkuji za odpovědi,
ještě bych se teda zeptal co by jste více doporučovli z vlastních zkušeností. Jestli ty plechove tenzometry v rozích nebo ten kvadr jeden uprostřed? Mám problém v tom, že to chci do včelínu a musím upravit výkluzy a podstavce. Tak bych to nerad dělal víckrát
Plechové snímače lze přilepit přímo na dno úlu.
V druhém případě je třeba udělat ten kovový podstavec pro čidlo .
Pokud ty plechové, tak bych šel cestou, kterou tady ukázal Mirek. Tedy rozebrat již hotovou váhu. Snímače na ebay a pod. se mi jeví jako velmi nekvalitní.
Myslím si, že to je jako s LED čipy. Výrobce vyrobí sérii milion kusů a koupí je velký výrobce světelných zdrojů. vybere 100 000 špičkových kusů a zbytek prodá jinému, neznačkovému výrobci. Ten to zase přebere a co mu nevyhovuje zase přeprodá a tak se to několikrát otočí a ten zbytek se prodává na Čínských e-shopech.
Testoval jsem levné plechové snímače a výsledek je tady https://www.vcelarskeforum.cz/tema-Vcela...#pid192887
Netvrdím, že to tak musí být u každého, jen ukazuji, jak jsem dopadl.
Výrobci vah pro domácnost zřejmě budou rozumná kvalita za slušnou cenu.
Čidla vykuchaná z osobní váhy jsou ověřeny od výrobce váhy.
Nevím, jestli je nějak vybírají, prostě fungují.
Mám ted jednu WIFI váhu z jiných čidel než z osobní váhy koupené na Aukru.
Tam je teplota znát poměrně výrazně - několik desetin kg.

Jednu váhu postavenou z "čidel Aukro osobní váha" jsem umístil do lesa (první funkční se Sigfox). Je tak teplotně OK, že jsem měl strach, jestli opravdu funguje. Ujíždí jen o jednu desetinu kg. Momentální snůška potvrdila funkčnost.
Mohu také potvrdit problémy s kupovanými čidly (postavrobota) - zapojení fungovalo, ale nemohl jsem to zkalibrovat, resp. "ustát" nějakou hodnotu. Měsíc jsem se s tím vyloženě trápil, neustále přepojoval, zkoušel - marně.
Jakmile jsem pořídil osobní váhu (Eta, čidla byla k nerozeznání od těch kupovaných samostatně), vykuchal a zapojil dle pana Vochozky okamžitě to začalo fungovat!!
I ta první čidla, která nešla pořádně zkalibrovat byla na váze podle zdejšího návodu?
Koho problematika čidel více zajímá, doporučuji pročíst postup na lepení tenzometrů http://vtsz.cz/image.ashx?i=157314.pdf&fn=
Nedělám si iluze, že tenzometry dělané na koleně jsou lepeny podobným způsobem, dle mého na těleso snímače plácnou kus silikonu a hotovo.
Ty první 4 čidla, co jsem koupil, tak byla přišroubována pomocí 2 vrutů z boku a pod středem byla odfrézována jamka. Taky tady takový námět byl. Elektricky jsem si byl jist: 3 červené a 1 černý dle popisu zde a když jsem koupil osobní váhu, ze které mám nyní funkční a pod včelami, tak jsem se také přesvědčil, že to bylo správně propojené. Už se k tomu nebudu vracet a příště bych šel do jednoho kvalitního tenzometru 100 - 200 kg v jeklovém rámu. Asi bych za takový komplet těch 1500,- dal.
tak jsem taky trochu zalaboroval a trochu rozšířil funkci váhy.
Původně jsem chtěl využít arduino mega a ethernet shield (abych zbytečně včelkám nezářil wifinou u úlů), ale nakonec kvůli problémum s ethernetem jsem vše předělal na Wemos D1 s deep sleep a odesíláním jednou za 10minut.
1.) Na začátku běhu scriptu si wemos "sáhne" na webovou stránku, kde je v JSON formátu php script, který z databáze načte tzv.offset (váhu jednotlivých prázdných komponent každého měřeného úlu - dno, nástavky, rámky, víko) + kalibrační hodnoty každé váhy.
2.) dojde k odečtu aktuální váhy a odečtení offsetu
3.) odečtení venkovní teploty a vlhkosti vzduchu
4.) odeslání dat: celková váha, čistá váha (bez komponent) a raw hodnota měření) + teplota, vlhkost

odeslání je pomocí MQTT na vlastní server, kde dojde k dalšímu zpracování -> zápis do Mysql dtb a Influx db(pro využití v grafaně)

Na webové stránce si potom zobrazuji jednak aktuální váhu jednotlivých úlů (čistou i hrubou), tak i sestavu každého úlu a i hist.grafy. Z webové stránky mohu měnit "konfiguraci" úlu tj. přidání dalšího nástavku, rámků, krmení apod. a vše se hned promítne i do grafů a čistá váha se přidáním komponent neovlivní.

Pokud by měl někdo zájem dám k dispozici kód i další info Wink
(13.04.2018 10:22)martinpokorny napsal(a): [ -> ]. . .
1.) Na začátku běhu scriptu si wemos "sáhne" na webovou stránku, kde je v JSON formátu php script, který z databáze načte tzv.offset (váhu jednotlivých prázdných komponent každého měřeného úlu - dno, nástavky, rámky, víko) + kalibrační hodnoty každé váhy.

Myslím, že toto je zcela zbytečné, je přeci jedno, jestli mám na začátku hmotnost 65 kg nebo 0 kg. Důležitá je křivka hmotnosti a její tendence.
A pokud bych měl potřebu toto řešit, bylo by elegantnější offset uložit do proměnné, popřípadě do eeprom.
Jenže když přidáš medník, tak budeš muset kvůli tomu znovu flashnout FW kvůli nové hodnotě Offsetu. To řešení s nastavením přes stránky se mi líbí. Otázkou je nakolik je váha nástavků a rámku pořád stejná. Já mám nástavky ze smrku, borovice a douglasky. A i mezi dvěmi nástavky ze smrku je kolikrát rozdíl minimálne 30%. Tedy je otázkou jestli má cenu se s tím srát Smile Leda před přidáním nástavek zvážit Smile

Osobně mi ale nevadí, že při přidání nástavku tam vidím skok. Zajímají mě trendy než absolutní hodnota.
Myslím, že komplikovat si život parametrem offset je úplně zbytečné. Nejde o to v celkové hmotnosti vyseparovat hmotnost čistého medu, to ani nejde. Do rovnice vstupuje vosk, včely (létavky, úlové včely). Jako nejdůležitější vnímám vzestupnou nebo sestupnou křivku celkové hmotnosti a případný rozdíl oproti předešlým 24 hodinám.
souhlasím s vámi pánové - důležitá je celková křivka a nikdy to nebude 100% přesné vážení (i vzhledem k použitým tenzometrům), ale když už mám tu možnost, tak z těch dat vydoluji co se dá Smile
V mém počtu 4 úlů se to dá vpohodě Smile Každý nástavek, dno, stříšku mám označené a zvážené - mám tedy i evidenci Smile

Jen jsem to nabídl jako možnost pro ostatní Wink
(13.04.2018 10:22)martinpokorny napsal(a): [ -> ]Původně jsem chtěl využít arduino mega a ethernet shield (abych zbytečně včelkám nezářil wifinou u úlů

WIFI může dělat včelám problémy? Chystám se instalovat do včelínu pevný wifi router pro váhy a ip kamery. Mohla by to být pro ně velká překážka? Nebo je lepší zvolit třeba jen telefon jako přístupový bod? Nebo je zbytečné se tím vůbec zatěžovat?
(13.04.2018 15:21)milhausz napsal(a): [ -> ]
(13.04.2018 10:22)martinpokorny napsal(a): [ -> ]Původně jsem chtěl využít arduino mega a ethernet shield (abych zbytečně včelkám nezářil wifinou u úlů

WIFI může dělat včelám problémy? Chystám se instalovat do včelínu pevný wifi router pro váhy a ip kamery. Mohla by to být pro ně velká překážka? Nebo je lepší zvolit třeba jen telefon jako přístupový bod? Nebo je zbytečné se tím vůbec zatěžovat?


něco jsem o tom zjišťoval - údajně byly i nějaké studie. Wifi negativně ovlivňuje lidi a včelky jsou ještě více senzitivní, takže si myslím, že není úplně dobré to do nich cpát trvale a ještě těsně pod úlama...
Dobrý den,stavím si ještě jednu váhu.První mám s úspěchem pod úlem od silvestra.Nyní jsem se zasekl na propojení senzorů do můstku a k HX711.Stejný dotaz jsem dával už v zimě,ale obrázky kde bylo schéma zapojení nejdou zobrazit.Šlo by to napravit? Díky
Zde je Smile
[Obrázky: Get_File.aspx.png]
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Referenční URL's