Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská WIFI váha - diskuze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(04.06.2021 11:12)Kosta napsal(a): [ -> ]Tak to bude verzí desky WEMOS Mini Lite (pokud není vadná). V manažeru desek vyzkoušej jiné verze desky

Tak nakonec po laborování stačilo připojit HX711 místo na piny D3,D4 ( na těch mi fungují desky "D1 mini") na piny D1,D2 a funguje to jak na verzi "D1 mini lite" tak na verzi "D1 mini pro". UffSmile
Není nad to si pročíst datasheet k používaným deskám.
Pročetl jsem diskuzi a jsem v koncích. Prosím tedy místní znalce o radu.

Váhu jsem zapojil v původním zapojení. Data odesílá a ukládá, ale při zatížení senzorů se váha nijak nemění. Posílá stále tu samou základní hodnotu, kterou posílala bez senzorů.

Odpory mezi jednotlivými vývody jsou

červená/bílá nebo černá 1000ohmů
bílá černá mezi sebou 2000 ohmů (váha je to standardní z nějaké drogerky)

Prosím místní znalce, jestli mě navedou, kde hledat chybu.

Napájení je zatím z váhy (2xAAA) na vývodech G a 3V3. Stejně se to chovalo i v případě, že to bylo připojené na USB.

Díky moc
(21.01.2022 23:43)RTE napsal(a): [ -> ]Pročetl jsem diskuzi a jsem v koncích. Prosím tedy místní znalce o radu.

....
Díky moc

Ještě než budete bádat... Ráno moudřejší večera. Ráno se začala váha chovat tak, že reaguje na zatížení.

Sice poklesem hodnoty a relativně nepřesně (zatížil jsem váhu manželkou a ta měla až přehnanou radost z výsledku, resp. z delty původní a naměřené hodnoty).

Ale z mého pohledu je to jasná změna k lepšímuSmile Byť ne k ideálnímu.
Napájení je zatím z váhy (2xAAA) na vývodech G a 3V3........

Tak to je ten nejhorší možný začátek. Zdroj musí být vždy 100%. To je základ všeho.
"zatím" je nepřijatelné
Děkuji pane Vochozko,

zdá se, že první problém (váha nereagovala na zatížení) byl způsoben špatným kontaktem, který se tvářil, že je celkem pevný - nebylSmile.

Lichocení váhy ve vyšších hmotnostech bylo špatnou kalibrací. Když jsem změnil skript podle na dříve publikovaného domácího úkolu (dělení místo odčítání), tak se to celkem srovnalo. Takže věřím, že je to cesta. I kdyby neseděla váha jako taková, ta začal sedět rozdíl.

Dlužno říct, že podobně se váha chovala i při napájení z USB.

Předpokládám, že na včelnici to budu napájet jedním akumulátorem 18650. Mám to blízko, tak není problém ho vyměňovat. Dělat k tomu nějaký batterypack asi nemá příliš smysl. Resp. nevím, jestli to tady někdo z uživatelů má.

https://www.laskakit.cz/geb-li-ion-bater...0mah-3-7v/

Co mě ale trápí v tuto chvíli, když už to funguje v laboratorních podmínkách obýváku, je reálná instalace na včelnici. Přijde mi, že ty desky spojené změní kabelů jsou takové neuchopitelné. Má někdo nápad, jak to hezky strčit do krabičky? Předpokládám, že použiju klasickou elektroinstalační

https://www.gme.cz/krabice-ip65-s-box-216 (aby se tam vešel počítač i baterka).

Druhá věc, která mě trápí snad ještě víc, je připojení vodičů od tenzometrů ke krabičce samotné. Přijde mi, že ty drátky jsou poměrně dost tenké a citlivé. Co jsem ve fóru našel, je připojení prostřednictvím mikrofonního 4 pinového konektoru

https://www.laskakit.cz/konektor-12mm-gx12-4p--kabel/
https://www.laskakit.cz/konektor-12mm-gx12-4p--panel/

To mi ale nesedí k informaci, že spoje mají být dobře a pevně propájené a že není ani vhodné používat nějaké dutinky a konektory na spojování. Tady spoj samozřejmě vznikne.

Vrtat do krabice a prostrčit drátky na volno mi přijde jako pitomost (když nic, tak tam půjde vlhkost), průchodka na takový průměr (ten drátek má asi 0,25mm2) předpokládám neexistuje.

Díky za rady a samozřejmě i celé - velmi hodnotné - téma.
Konektory, zejména k připojení čidel, nedoporučuji. U čidel se měří extrémně malé rozdíly napětí, které běžný multimetr ani nezaregistruje. Jakýkoliv malý přechodový odpor na konektoru způsobí další patálie. Konektory nebrat! Jen u baterie konektor používám.
(23.01.2022 12:24)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]Konektory, zejména k připojení čidel, nedoporučuji. U čidel se měří extrémně malé rozdíly napětí, které běžný multimetr ani nezaregistruje. Jakýkoliv malý přechodový odpor na konektoru způsobí další patálie. Konektory nebrat! Jen u baterie konektor používám.

No, to jsem si tak nějak skoro i myslel. Tak jste mi to potvrdil, že tudy cesta nevede.

A jak tedy ano. Nějak ty dráty do krabičky se zbytkem elektroniky dostat musím. že bych je tam prostrčil volně dírou se mi jako festovní cesta nejeví.

Nějaká chránička? Opatlat silikonem? To se mi zdá všechno takové nic moc...
(23.01.2022 13:45)RTE napsal(a): [ -> ]
(23.01.2022 12:24)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]Konektory, zejména k připojení čidel, nedoporučuji. U čidel se měří extrémně malé rozdíly napětí, které běžný multimetr ani nezaregistruje. Jakýkoliv malý přechodový odpor na konektoru způsobí další patálie. Konektory nebrat! Jen u baterie konektor používám.

No, to jsem si tak nějak skoro i myslel. Tak jste mi to potvrdil, že tudy cesta nevede.

A jak tedy ano. Nějak ty dráty do krabičky se zbytkem elektroniky dostat musím. že bych je tam prostrčil volně dírou se mi jako festovní cesta nejeví.

Nějaká chránička? Opatlat silikonem? To se mi zdá všechno takové nic moc...

Ahoj, tenzometry samozřejmě je možné připojit pomocí konektorů, v praxi se to tak i běžně dělá. Ano jsou to malé signály, ale není nemožné je převést přes konektor. Ale musí tomu odpovídat kvalita konektoru. GXkové konektory se používají často ač jsou určeny pro přenos velmi nízkých úrovní signálů ale na toto nejsou moc vhodné, díky své chabé mechanické kontrukci, ale jsou laciné. Vhodný konetor nestojí 10kč, ale o řád víc a to už se moc lidem dávat nechce. Základ co by měl konektor splňovat tak alespoň nějaké základní IP a pozlacené kontakty. To zajistí dobrou stabilitu spoje. Pokud zazřízení umístíš tak aby bylo kryto proti přímému dešti není to problém. použít se dají třeba konktory M12, ty jsou velmi kvalitní. Samozdřejmě nejideálnější je letovaný spoj, ale nepraktický. Já to osobně řeším tak, že zesilovač s AD převodníkem umístím co nejblíže tenzometru a data si z něj už pěkně lifruju digitálně, tam sk onektorem pak problém není už vůbec. Jinak i svěrné průchodky na takto malé kabely existují (např. https://www.elima.cz/obchod/250060-vyvod...QxvD_BwE), popř. systém adaptlok vede gumové kabelové převhodky, pokud nepotřebuješ čidla demontovat. Pokud bys nesehnal mohu něco poshánět. Co se týče baterií tak čínu vůbec nezamýšlej, je to totální katastrofa. Jedině Panasonic, Sony a adekvátní, opět cena cca 2,5x vyšší ale vrátí se to....
Používám také GXkové konektory a není s tím žádný problém, na prvních váhách jsem dával HX711 do krabičky mimo váhu a postupem času jsem začal dávat HX711 do váhy, ale žádný rozdíl jsem v tom nenašel a ani nesledoval. Také používám el. krabice, příklad jak to mám uděláno je zde..
Nevím kolik má ta tvoje jedna 18650 mAh, ale na jednu ti to dlouho nepůjde, používám tak 3 až 4.
(23.01.2022 14:44)Kosta napsal(a): [ -> ]Používám také GXkové konektory a není s tím žádný problém, na prvních váhách jsem dával HX711 do krabičky mimo váhu a postupem času jsem začal dávat HX711 do váhy, ale žádný rozdíl jsem v tom nenašel a ani nesledoval. Také používám el. krabice, příklad jak to mám uděláno je zde..
Nevím kolik má ta tvoje jedna 18650 mAh, ale na jednu ti to dlouho nepůjde, používám tak 3 až 4.

Přiznávám, že trochu tápu. Tohle je právě ten obrázek, který mě o vhodnosti GX konektorů "přesvědčil".

No, je to taková tipická včelařská diskuze. Jeden problém, čtyři včelaři a 16 názorůBig GrinBig GrinBig Grin

ad baterky: no, na zkoušku se mi nechce do každého rvát 4 baterky. Krom toho jsem naznal dojmu, že to máš na jiné desce a s funkcionalitou počasí. Tak to asi žere víc.

Někde jsem vyčetl, že tyhle akumulátory mají nějakou obtíž při spojování paralelně, tak mě to odradilo.
(23.01.2022 15:09)RTE napsal(a): [ -> ]....................Někde jsem vyčetl, že tyhle akumulátory mají nějakou obtíž při spojování paralelně, tak mě to odradilo.

To asi také nebude pravda, běžně se tyto články používají v powerbankách, baterie do notebooku a pod. a také tam jsou spojovány paralelně. Běžně je spojuji a přidávám ochranný modul . Odkaz který jsem posílal byla váha jedna z prvních, kde jsem měl měřenou teplotu i vlhkost v krabičce (zbytečné už nepoužívám), pak jsem dokonce zkoušel i měřit teplotu u tenzometrů a v kódu zkoušel kompenzaci teploty na ovlivnění hmotnosti, to už jsem také opustil a nějaké rozdíly 300-600g mi vrásky nedělají. Teď už jenom vážím a sleduji teplotu v úlech, abych měl přehled zda včely něco nosí, zda mají nějaké zásoby, jestli se tam ploduje a v zimě jestli je tam životBig Grin.

Na internetu jde sehnat použité baterie do notebooků, které když rozebereš tak tam objevíš spoustu dobrých článků, nikdy nejsou poškozeny všechny Big Grin

Samozřejmě, když budeš posílat informace jen o váze např. dvakrát denně, tak to nějakou dobu vydrší
Cituji z webu prodejce (laskakit.cz)

Musíš být obezřetný při spojování dvou článků paralelně. Oba články musí mít totožné napětí. Pokud by jeden článek měl nižší napětí, došlo by k vybití na nejnižší možnou hranici vybití, aby měly – pokud možno – oba články napětí totožné. V takovém případě dojde k vyvážení napětí. V případě, že se napětí obou článků hodně liší, může dojít k přehřátí takového článku, a nebo dokonce k něčemu horšímu. Při nabíjení dvou paralelních článků k tomuto modulu je nabíjecí proud každého článku polovina z celkového nabíjecího proudu modulu, tzn., že každý článek má stejnou úroveň napětí.


Čtu to tak, že spojit dva nabite články by problém být neměl. Problém vznikne pravděpodobně v okamžiku, kdy spojím dva různě nabité (jeden nabitý, druhý vybitý).

Čím ten troj/čtyř článek nabíjíš?
Jednoduše, nabíječkou na mobil, přes tento modul, nebo tento modul, co mi přijde dříve do ruky
(23.01.2022 11:06)RTE napsal(a): [ -> ]Děkuji pane Vochozko,

zdá se, že první problém (váha nereagovala na zatížení) byl způsoben špatným kontaktem, který se tvářil, že je celkem pevný - nebylSmile.

Lichocení váhy ve vyšších hmotnostech bylo špatnou kalibrací. Když jsem změnil skript podle na dříve publikovaného domácího úkolu (dělení místo odčítání), tak se to celkem srovnalo. Takže věřím, že je to cesta. I kdyby neseděla váha jako taková, ta začal sedět rozdíl.

Dlužno říct, že podobně se váha chovala i při napájení z USB.

Předpokládám, že na včelnici to budu napájet jedním akumulátorem 18650. Mám to blízko, tak není problém ho vyměňovat. Dělat k tomu nějaký batterypack asi nemá příliš smysl. Resp. nevím, jestli to tady někdo z uživatelů má.

https://www.laskakit.cz/geb-li-ion-bater...0mah-3-7v/

Co mě ale trápí v tuto chvíli, když už to funguje v laboratorních podmínkách obýváku, je reálná instalace na včelnici. Přijde mi, že ty desky spojené změní kabelů jsou takové neuchopitelné. Má někdo nápad, jak to hezky strčit do krabičky? Předpokládám, že použiju klasickou elektroinstalační

https://www.gme.cz/krabice-ip65-s-box-216 (aby se tam vešel počítač i baterka).

Druhá věc, která mě trápí snad ještě víc, je připojení vodičů od tenzometrů ke krabičce samotné. Přijde mi, že ty drátky jsou poměrně dost tenké a citlivé. Co jsem ve fóru našel, je připojení prostřednictvím mikrofonního 4 pinového konektoru

https://www.laskakit.cz/konektor-12mm-gx12-4p--kabel/
https://www.laskakit.cz/konektor-12mm-gx12-4p--panel/

To mi ale nesedí k informaci, že spoje mají být dobře a pevně propájené a že není ani vhodné používat nějaké dutinky a konektory na spojování. Tady spoj samozřejmě vznikne.

Vrtat do krabice a prostrčit drátky na volno mi přijde jako pitomost (když nic, tak tam půjde vlhkost), průchodka na takový průměr (ten drátek má asi 0,25mm2) předpokládám neexistuje.

Díky za rady a samozřejmě i celé - velmi hodnotné - téma.

Zdravím všechny,
po dlouhé době jsem se náhodou podíval na toto forum a chtěl bych přispět svými zkušenostmi. Od počátku co toto forum vzniklo jsem pro své přátele zhotovil již cca 20 ks těchto váh. Vše šlape super. Přikládám nějaké foto jako inspiraci.

1. používám 2 ks 18650 - konkrétně LGDBM36 - kapacita cca 3400mAh (paralerně)
zapojeny jsou před nabíjecí shiel (monu nabíjet přímo přes nabíječku na mobil bez
rozdělávání krabičky)
2. vše uloženo v krabici 115x90x55. Vstupy přes konektory GX12 - 2 pin a 4 pin
3. HX711 uložen přímo v krabici 65x58x35, která je umístěna přímo na konstrukci
váhy (vstupy do ní přes průchodky PG7
4. kabeláž od tenzometrů uložena přímo v konstrukci váhy. Propojení letováním
s ochranou smršťovací bužírkou.
Používám kabely od starých klávesnic či myší, které suprově těsní v průchodkách
Rád se podělím o zkušenosti.
K bateriím mohu říci, že jsem zjistil, že je nutné, aby byly konstruovány pro proud min. 10A !! Používal jsem i obdobné s proudem 6A, ale tyto tolik nevydržely.
Běžně mně baterie vydrží cca 4-6 měsíců. Zjistil jsem, že každá váha má jiný odběr.
Paradox = u váhy, kde mám naistalován shiel SHT 30 (teplota, vlhkost) je výdrž baterií nejdelší.
Ať se všem daří Smile
[attachment=6082][attachment=6083][attachment=6084][attachment=6085]
Chápu dobře, že na váze je napřímo uchycena malá krabička s HX 711 ze které vede 4 pinový kabel do jiné krabice kde je Wemos (zřejmě jiný, než je v návodu, když má anténku), nabíječka a baterky? Ta druhá krabice je tam taky potom nějak uchycená?

Proč to případně není v jedné?

Ta 2pinová přípojka je využita na co? Na nabíjení?

Díky
(02.02.2022 21:15)RTE napsal(a): [ -> ]Chápu dobře, že na váze je napřímo uchycena malá krabička s HX 711 ze které vede 4 pinový kabel do jiné krabice kde je Wemos (zřejmě jiný, než je v návodu, když má anténku), nabíječka a baterky? Ta druhá krabice je tam taky potom nějak uchycená?

Proč to případně není v jedné?

Ta 2pinová přípojka je využita na co? Na nabíjení?

Díky

Ano, přesně tak.
Na váze je krabička s HX711. Spojení s tenzometry musí být co nejkratší.
Wemos můžeš pak mít vzdálený jak chceš. Já mám pověšeno na úlu.
Kdykoliv pak můžeš odpojit a odnést (výměna baterie, nabíjení, atd)
Používám Wemo D1 mini Pro, který má externí antenu - kvůli většímu dosahu wifi.
Ta 2pinová přípojka vede do nabíjecího shieldu přes který jsou připojeny baterie.
Můžu tak nabíjet baterky za chodu, bez demontáže, nabíječkou na mobil.
- jen si upravíš nabíjecí USB kabel na konci na 2pin konektor. Použiješ černý a červený drát z kabelu (bílý a zelený jsou datové)
Ať se dílo daří.
Jen na závěr: používám tenzometry z osobní váhy SOEHNLE Compact 100, nebo 200.
Váha je nejlevnější na trhu, cca 300,- Kč a tenzometry jsou v krásných pouzdrech, které jsou lehce odříznout a pak celé nalepit.
Ať se dílo daří !!
[attachment=6090]
Skvělé. Díky za detailní popis.

Váha compact 100 se zdá skutečně dobrou volbou.

Jen mě teda zaujalo, že se z těch tenzometru nepripojuji červené kabely.

Máš i ty tenoucke kabely od tenzometru v nějaké buzerace? Predpokadam, ze tou váhou se musí nějak protáhnout před jejím svářenim. Nedělá to hokej?
Rona07 - díky, moc pěkná práce. Já pořád čekám, že bude trh zavalen nějakým levným výrobkem z Číny. Proto je moje řešení o dost měně profi. I Thingspeak nemusí být na vždy.
(03.02.2022 0:06)RTE napsal(a): [ -> ]Skvělé. Díky za detailní popis.

Váha compact 100 se zdá skutečně dobrou volbou.

Jen mě teda zaujalo, že se z těch tenzometru nepripojuji červené kabely.

Máš i ty tenoucke kabely od tenzometru v nějaké buzerace? Predpokadam, ze tou váhou se musí nějak protáhnout před jejím svářenim. Nedělá to hokej?

Ahoj,
kabely z tenzometrů jsou protaženy tzv. "na volno". Protahuji až po svaření konstrukce. Mám na to fígl (lanko). Je to sice zajímavá práce Big Grin, ale dá se to. Chce to trpělivost.
Jinak máš pravdu - z tenzometrů jsou k HX711 připojeny červené kabely, ale pro
přehlednost prodloužím kabely různými barvami. Když to totiž protáhneš, tak při stejné barvě nevíš který je který. Takto to přesně rozliším (přední levý, zadní levý ...)
Jinak to žádný problém nedělá, kabely jsou uschovány v konstrukci a tím chráněny.
Jak jsem říkal veškeré spoje jsou proletovány a chráněny smršťovací bužírkou.
Cokoliv rád vysvětlím a podělím se o zkušenosti.
Referenční URL's