Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská WIFI váha - diskuze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Konstrukci samotné váhy jsem zatím nějak neřešil, mám to postavené na osobní váze, viz. foto, na ní pevnou podložku rozměru dna, váhu umístěnou přesně na středu a orámovanou laťkami aby se podložka na váze nemohla hýbat v žádném směru a pod váhou rovněž pevnou podložku. Mám to na zahradě ve voze, tam není problém, ale až budu váhy umísťovat ven, kde mám kovové stojany tak budu muset něco vyrobit. Zatím si jen hraji a testuji a také ještě nevím, jaké tenzometry budu používat. Už někdo zkoušel, nebo má něco takového Wink
[Obrázky: 2000.jpg]
(17.01.2018 9:17)ZdenekM napsal(a): [ -> ]. . .
@řeším mechanickou stránku váhy. Pár obrázků sme tu viděl. Poprosil bych Vás, jestli by jste byly ochotni se podělit, o vizuál nejde, to je šumafuk, spíš nápady a inspiraci.

Já mám rád po odzkoušení věci pořádně dotažené dokonce, takže navrhnout DPS, moduly a vše, co je potřeba (držák baterie, konektor, anténu ...) hodit na ni, aby to mělo nějaký řád s dlouhodobý smysl.

(17.01.2018 9:17)ZdenekM napsal(a): [ -> ]
(16.01.2018 15:32)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Nezapomeň si k Pro mini objednat ten USB/TTL převodník, aby jsi měl čím do toho nalejt data.

Dodám, že né všechny fungují, obecně se prodávají červený a modrý TTL/USB. Jeden pořádně nefunguje a zaboha si nevzpomenu který. Na ESP12 funguje modrý.

Mohu potvrdit. Mám jeden, který musí mít Tx a Rx napřímo, bez křížení a ještě při nahrávání sketche po kompilaci musím na Arduinu zmáčknout reset. Jeden převodník se mi už i povedlo odpálit, jen netuším jak.

(17.01.2018 9:53)Kosta napsal(a): [ -> ]. . .
Zatím si jen hraji a testuji a také ještě nevím, jaké tenzometry budu používat. Už někdo zkoušel, nebo má něco takového Wink

Já tenzometrům které mají celý můstek věnoval dost času. Jeden OK, ale dva na jednom HX711 je problém. Ano, také měří, ale nepodařilo se mi je přimět k nezávislému měření s odpovídajícími výsledky. Šlo by to řešit více HX711, ale to mi připadá divné. Pokud bych dal 4 takové tenzometry, tak by teoreticky měly stačit dva převodníky.
Já jsem Honzo myslel, že tenzometr bych dal na váhu jeden na střed, už jsem něco takového i viděl. (soubor a he...) jsem Ti poslal do mejlu
(17.01.2018 9:53)Kosta napsal(a): [ -> ]Konstrukci samotné váhy jsem zatím nějak neřešil, mám to postavené na osobní váze, viz. foto, na ní pevnou podložku rozměru dna, váhu umístěnou přesně na středu a orámovanou laťkami aby se podložka na váze nemohla hýbat v žádném směru a pod váhou rovněž pevnou podložku. Mám to na zahradě ve voze, tam není problém, ale až budu váhy umísťovat ven, kde mám kovové stojany tak budu muset něco vyrobit. Zatím si jen hraji a testuji a také ještě nevím, jaké tenzometry budu používat. Už někdo zkoušel, nebo má něco takového Wink
[Obrázky: 2000.jpg]
Tak to mám u 6R plemenáče. váhu sem nechal na skle roznašecí deska a na tom dno.

200kg fullbridge je na cestě od listopadu z alix Smile čekám
jo, tak to není problém. Já se snažím dát 4 tenzometry na jednu váhu. Podle mého je výroba takové váhy jednodušší, než rám a jeden snímač. Navíc se snažím udělat váhu co nejnižší. Zajímají mě tato snímače. http://www.galoce.com/product/6046371035...fdcekjyIyh Na podzim jsem s nimi debatoval, někde mám i nějaké nabídky.
(17.01.2018 10:13)Kosta napsal(a): [ -> ]Já jsem Honzo myslel, že tenzometr bych dal na váhu jeden na střed, už jsem něco takového i viděl. (soubor a he...) jsem Ti poslal do mejlu)
Má být lepší v tep.kompenzaci. jinak je to stejný sketch, krom konstanty. ALe spíš mechaniku. Tenzometr se bude kroutit. Ale to poví až zkušenosti Smile

(17.01.2018 10:22)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]jo, tak to není problém. Já se snažím dát 4 tenzometry na jednu váhu. Podle mého je výroba takové váhy jednodušší, než rám a jeden snímač. Navíc se snažím udělat váhu co nejnižší. Zajímají mě tato snímače. http://www.galoce.com/product/6046371035...fdcekjyIyh Na podzim jsem s nimi debatoval, někde mám i nějaké nabídky.
4snímače jsou na konstrukci lepší, to je bez debat.
Ale odkaz velice zajímavý. Zkusím se dotázat na ty 75Kg.
Díky za odkaz "
Ceny byly slušný, ale doprava drahá, není to dotovaný jako na Ali nebo ebay.
Jestli chceš, pošlu ti přes SZ kontakt na skype jejich obchodnice.
Doplnil jsem tabulku Výpočet parametru HX711 o výpočet pro druhou upravenou verzi sketch od Míru V.
Já mám tyti senzory:
https://www.aliexpress.com/item/High-Pre...0.0.Fk9sYh
https://www.aliexpress.com/item/Durable-...0.0.Fk9sYh

Uvažuju dát dva je to takový kompromis mezi 4 a 1 Smile
Martine a osazené je budeš mít na pravém a levém středu konstruce váhy ?
Že vám vrtám do debaty, nezjednodušilo by vám uchycení měrné podložky třeba na jedné straně napevno na kloub vředu-vzadu a na druhé straně jedno měřící místo uprostřed ? Statika - krakorec ? Chyba měření místo 0,5% 1,0% ?
Já měřím na ležanech 1m dlouhých a tam mám problém, dopočítávám. Ale na půl metru se umístění zásob v úle nemůže na měření výrazně projevit.
Ali nejsem stavař a nějak si to neumím představit Smile


Zde trochu inspirace na mechaniku váhy

http://hivetool.org/..................

http://hivetool.org/............................

http://hivetool.org/.................................
A ještě přidám diskuzi na téma měření hmotnosti úlu přímo na fóru arduino.cc

https://forum.arduino.cc/index.php?topic=113534.90
No vy jste na mě příliš techničtí, já vše řeším primitivně. Např. 5-ka kotlák 50/50 cm, 2 rohy (přední ohnout 3cm/45°, dva rohy zadní 2cm/45° (0,5cm rozdíl předek/zadek aby úl nemohl při větru přepadnout) a podstavit kostku s tenzometrm. Váha je cca 2x co naváží (podle vzdálenosti střed přední špičky a střed tenzometr). Toť vše (já mám místo tenzometru váhu na bagáž).
Ještě jednodužší zabudovat jen hroty do přední strany dna úlu a do zadní strany přímo měřák s hrotem či ploškou, vše tak 2-3 mm nad podstavec.
Ale asi vám do toho blbě kecám (chtěl jsem jen pomoci zjednodušením). Mít to u domu, přes Wifi bych to zkusil, ale přes GSM, to už jde mimo mě.
Ali neboj se toho to dáš Smile, taky jsem začínal vážení váhou na kufry Big Grin, na jedné straně zahákl, nadzvedl, vynásobil dvěmi a měl jsem hmotnost váženého nástavku
Jelikož mám lang, tak senzory by byly na kratších stranách.

Hrubý nákres v malování Big Grin

[Obrázky: vaha.png]
Ještě mě napadlo.
Nemůžete to řešit provrtaným otvorem uprostřed zadní části dna úlu, tam vešroubovat jedno čidlo a až se úl postaví, vložit do otvoru tyčku (kovovu, dřevěnou, bukový kolík) s přesahem dna 1-3 mm. pokud by bylo dno křivé, do předních rohů vruty cca 1 mm. Co úl to jedno čidlo.
A přesnost ? Z mého pohledu je potřebný zaznamenaný relativní pohyb váhy v čase, takže 0,5 - 1,0 - 5,0 % přesnost (absolutní chyba) je v zásadě jedno. Relativní chyba v časosběrném měření je stále minimální (nevím, může činit 10 % z procenta absolutní chyby tj. opět 0,5 % max.). A absolutní chyba se v takovém případě dá ignorovat. Nebo ne ?
Je tato úvaha správná ?
@martin.mikusek - na vrch chces dat este dalsiu platnu/dosku a az na to postavit ul? Ja mam tiez langy na vysokych dnach a podlozit mozem len bocne steny - vpredu-vzadu sa mi zasuva monitorovacia podlozka pod sitom.

Inak jedna drobna informacia, mozno sa niekomu zide. Trochu som riesil spotrebu Wemosu, lebo doteraz som nejako automaticky predpokladal jeho minimalnu spotrebu pri deep sleep rezime. V skutocnosti si vaha berie cez 6mA v "spanku", co je z mojho pohladu dost. Najskor som podozrieval 4 snimace DS18B20, tak som ich napajanie zapojil cez tranzistor ovladany ESPckom (pocas spanku je napajanie snimacov vypnute). Vypinanie funguje, ale spotreba sa nezmenila. Pripojene HX711 maju v klude spotrebu radovo v uA - zjavne "power down" pri nich funguje.

Nakoniec som pripojil z lab. zdroja napatie 3,3V na 3,3V pin Wemosu, aby som obisiel jeho stabilizator na doske - odber v spanku klesol na cca. 0,2 mA.
Nasiel som nejake low dropout stabilizatory urcene pre prevadzku na baterie s vlastnou spotrebou 1-2 uA v klude (XC6206 a MCP1703). Max. prud maju 200-250 mA, co ale pre tuto nasu aplikaciu staci (s GSM modulom by bolo treba pouzit ine riesenie).
Ked to otestujem s tymito LDO, napisem vysledok.
Ten tranzistor ovládaný ESP je v podstatě zbytečný, stačí nadefinovat PIN, který bude napájet HX 711, před měřením ho zapnu, provedu měření, vypnu, uspím

Citace:....
void setup() {
pinMode(5,OUTPUT); //napajeni HX 711
}
void loop() {
digitalWrite(5,HIGH); //napájení HX 711

// Vcc OFF -------------
digitalWrite(5,LOW); //napájení HX 711
.... // rezim spanku
}

O tom, že Wemos je docela žrout jsem už tady párkrát psal, proto mj. jdu cestou Arduina a jiného přenosu dat. Odstranění regulátoru a všeho, co trvale svítí je základ (ale musí se dávat pozor, co se kam připojuje a čím to napájíme). U toho Arduina jsem se ale divil, že i v režimu hlubokého spánku

Citace: LowPower.powerDown(SLEEP_FOREVER, ADC_OFF, BOD_OFF);

se nevypínají vstupy/výstupy (možná to jde, ještě musím prostudovat knihovnu LowPower) . Zatím je musím příkazem vypnout. V podstatě přes piny živím veškeré periferie, které mají napájení. Piny snesou až 40 mA. takže tranzistor je pro toto zbytečný.
(22.01.2018 13:38)iceage napsal(a): [ -> ]@martin.mikusek - na vrch chces dat este dalsiu platnu/dosku a az na to postavit ul? Ja mam tiez langy na vysokych dnach a podlozit mozem len bocne steny - vpredu-vzadu sa mi zasuva monitorovacia podlozka pod sitom.

Jj, na vrch platňu. Nechtěl jsem to tam kreslit čárkovaně a dál tu malůvku znepřehledňovat. Každopádně je pravda že na langu se váha roznáší pomocí dna na těch delších stranách. Takže buď pevnější roznášecí platňu nebo to vymyslet jinak.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Referenční URL's