Jaký má přibližně dosat ta vyleptaná antenka na wifi co je na te D1mini? Možná, že zkusím váhu přes zimu vyrobit, ale nevím jestli mi ten signál dostane. Mám včelín cca 60 m od domu...
Moc bych na to nespoléhal, mám WeMos D1 Mini Pro s ex. anténou, tuším 3dBi a úly mám cca 25 m od modemu, který je za oknem a vidí na stanoviště. V zimě a na jaře není problém, ale teď už je to horší, jak na stromech narůstá spousta hmoty a cesty jsou zastíněné tak jsem musel nedávno vyměnit anténu za 8dBi aby to chodilo.
Ono taky záleží na wifi modemu. Mám doma nějaký běžný, žádná sláva, ke včelám na zahradě mi to nedosáhne. Syn si pořídil Xiaomi Mi Router 3 a zahrada je pokrytá kompletně (cca 30 metrů).
Ano i to je řešení, pořídit pořádný modem, taky mám jen takové ořezávátko

a nebo jsem přemýšlel, že na bazoši seženu nějaký Ubiquiti NanoStation a vytáhnu ho ven a bude pokoj

já mám úly také cca 60m od domu, tak jsem mezi úly a dům dal USB WIFI repeater (Xiaomi Mi WiFi Repeater 2) a wemos už je vpohodě - script mám napsaný tak, že se wemos uspává a každých 5 minut pošle aktuální data (abych pod úlama zbytečně včelkám nezářil wifinou)..
Má smysl měřit každých 5 minut? Když nic jiného, zbytečně to baští energii, zvláště při navazování spojení.
určitě ne

- myslím, že každých 60 minut by asi stačilo. Nemám to ale na baterii, takže mě energie tolik netrápí

60 minut je minimum, které jsem ochoten skousnout. Ideální 1x 24 hodin.
zase když je větší granularita dat, tak vidím, co se v průběhu dne v úlech děje - ale souhlasím, že to ale není nezbytné

Jestli tomu rozumím dobře Tak pokud bych dal k tomu D1 Mini nějakou směrovou anténu namířenou na dům tak by to mohlo teoreticky fungovat? Ten router co mám na půdě je poměrně slabý mám za to že udělá tak maximálně 10 m od domu.
Existuje verze, která má keramickou anténu a konektor pro externí anténu, Wemos d1 Pro. Ale pokud máš modem, který není schopen vyzářit dál než 10 metrů, tak to tím nezachráníš.
Takže ono tedy nestačí když mi signál z včelína dosáhne na dům, ale ten z domu musí taky dosáhnout na včelín?
Klasické wi-fi routery mají kvalitnější antény než ty naše Arduino breberky. A taky router má pořádný zdroj, nemusí tedy tolik šetřit energií.
Váha, tedy Wemos je vysílač, ale musí se spojit s přijímačem, v tomto případě wi-fi routerem. Když mezi nimi bude hluchý prostor, spojení nenavážeš.
Znamená to tedy že když signál z včelína dosáhne až k domu a signál z domu nedosáhne až ke včelínu vzniká tedy hluchý prostor je to tak? Zatím to řeším jenom teoreticky jestli se k tomu odhodlám tak až někdy přes dlouhé zimní večery...
Zbyňku, máš-li nějaký telefon s androidem, nainstaluj si
Wifi Analyzer a u úlů si orientačně změř sílu signálu (čím více se hodnota v dBm blíží nule, tím je síla signálu vyšší) a uvidíš jak na tom jsi a hlavně ještě mysli na to, že modul bude uzavřen v nějaké krabičce

(26.07.2018 12:27)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Má smysl měřit každých 5 minut? Když nic jiného, zbytečně to baští energii, zvláště při navazování spojení.
Pokud je na včelnici dostupný neomezený internet, tak to význam má. Třeba v době rojení.
Externí antény u ESPéčka (wemosu) - v případě jedné váhy může být externí anténa přijatelná. Mám-li větší počet vah, je výhodnější umístit WIFI AP přímo na včelnici.
Je to jednoduší, než se patlat s antenama.
Mirku, v tom se asi nikdy neshodneme. Ty máš rád časté výpisy aktuálního stavu, já jsem posedlý úsporou energie a dlouhou výdrží baterie

Také jsem posedlý úsporou energie, jen trochu jinde. Ohřev vody sluneční energií, tepelná čerpadla a podobně.
Tak tohle období už mám za sebou, respektive již nějakou dobu doma provozuji. Tak jsem se zaměřil na úsporu u váhy.
Dík ten WiFi analyzer je dobrý pomocník Včera jsem s tím lítal kolem baráku U včelína jsem naměřil něco pod 80 což je ještě v žluté stupnici tak myslím že by to třeba mohlo stačit. Myslel jsem že mám daleko slabší router ale asi jak tomu nic nebrání jenom ta střecha s eternitem tak to dosáhne poměrně daleko. No nechám to asi až na zimu až se mi podaří možná něco zkonstruovat tak budu moct zkoušet v praxi.