Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská WIFI váha - diskuze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Tohle je asi fajn, když se zařízení nemusí z důvodu šetření baterií vypínat. Jinak TWIST účtuje 0,4 Kč za každou i započatou MB. V případě odpojení a znovuzapojení GSM tak dojde obvykle k odečtení, takže je to celkem na 500 balíčku dat. Jo, jo. Minulý rok jsem tuhle podmínku nevěděl, koupil jsem si takové karty tři každou za tři kila), půl roku je používal, aniž by mi z nich ubýval kredit. Jásal jsem, jak to funguje - tři stovky je dost, ale na rok se to dá. Pak na to asi někdo z Tmobile přišel, šupli tam odečet a já přišel během dvou dnů skoro o tisícovku, musel jsem ke všem krabičkám zajet a vůbec zjistit, co se pokazilo... Tohle je ale zajímavá nabídka. Perfektně to funguje, pokud máte váhy trvale na elektřině a nevypínáte spojení. Pak je to ročně za 38 Kč. Paráda...
Lubo, napájení vah a přenosových zařízení je a bude věčný problém. Asi málo kdo, který má včelnici někde u lesa má el. síť. Ale je otázka každého, co chce a je ochoten pro to udělat a kolik investovat. Mám v lese na včelnici jednu váhu Sigfox, u které mě za pár měsíců končí licence. Napájecí zdroje měním častěji jak u ESP doma, ale nemám s tím problém a zatím mi to nevadí. Ale chtěl bych přes zimu udělat více vah na toto stanoviště a tak přemýšlím jak dál. Nechci tahat nějaké kabely od úlu k úlu a pod. Proto dle mého moduly Sigfox s licencí na rok jsou zatím pro mě nevhodné. Pořád se přikláním k ESP pro každou váhu zvlášť a použít třeba nějaký Mobilní Wi-FI Hotspot jak už zde psal Mirek V.. Toto zařízení dobíjet pomocí nějakého solaru 10W, který by snad mohl v pohodě průběžně dobít zdroj modemu a váhy napájet klasicky Li-ION 16850 jako to mám doma na zahradě a jednou nebo dvakrát do roka je vyměnit. Toto se mi jeví zatím pro mě nejlepší řešení. Co bude v budoucnu, uvidíme Big Grin. Já jsem hravý člověk a navíc mě to baví, tak uvidíme. Jen kdyby byl čas Big Grin
No, já právě vidím ten čas jako problém. Taky mi vadí platit tolik za připojení, ale mám-li to udělat levnější, bude mi to stát moře programování (optimalizace spotřeby) a nějaké součástky navíc. Dát každou váhu na wifi, sbírat data ze včelnice a posílat je zaráz si technicky nedokážu představit (hlavně je to velká nejistota, co se všechno podělá - a ona občas nějaká součástka odejde). Jestli máš možnost dát úly více k sobě, lze na jedno zařízení napojit víc senzorů kabelem a zjednodušit si život opraváře (my máme třikrát sloučené do jednoho odesílače dvě váhy plus další tři teploměry, ale lze to nafouknout neomezeně i na dvacet vah), tak na každou váhu potřebuješ jen o pár bajtů víc. A všechno vybavení jen jednou. No, a pokud tam dáš solár, baterku, stabilizátor napětí, může být GSM modu trvale připojený k síti, protože v tomto pohotovostním stavu žere kolem 0,1 A (tj. 0,5 W). Jenže pak bude levný tarif, ale drahé ukradnutelné vybavení na místě, tak si vyber. Pokud vím, tak každý ten wifi vysílač má taky peak spotřebu kolem 0,4 A, a pak potřebuješ trvale zapojený přijímač. Moc si to nedokážu představit. Nevím, co chceš všechno sledovat, ale 2-3 váhy na jednom místě bohatě stačí.
Teď si taky ověřím možnost trvalého krmení GSM WIFI routeru. Jeden, poměrně levný, mám z Číny objednaný. Až bude na stole, uvidím, kolik žere a jestli je to reálné.
Starej telefon s Androidem funguje. Snaha je vše co nejvíc zjednodušit.
Miro a ten telefon napájíš a nebo dobíjíš jak ? Přes solar a s jakým výkonem ?
Nejdřív jsem zkoušel solár připojit přes USB, stejně jako nabíječku. To je ale špatné řešení. Jak známo, telefon reaguje na připojení nabíječky rozsvícením displeje. To je nežádoucí.
Proto jsem připojil dráty rovnou do baterie (nikoliv na PCB baterie)
Další PCB jsem připojil mezi solar a baterii - zabraňuje přebíjení, ochrana baterie.

Zabudované PCB v baterii zůstává - přes něj teče proud do telefonu.(PCB má v sobě integrované každá lithiová baterie pro telefony)
Přidané, nové PCB připojuje solární panel.
Ještě pro pořádek PCB
Nové se kupovat nemusí, lze vykuchat ze staré baterie

Jaký fotovoltaický panel?
To je celkem jedno. Jen maximální proud nesmí být větší, než dovoluje nabíjení lithiové baterie.
Stačí nějaký levný
Třeba panel
Mám představu, nějaký ten levný mobilní Wi-Fi modem a napájet ho z nějakého vyrobeného zdroje (pokud by neměl vlastní zdroj) a tento nabíjet přes solar USB, něco podobného jako je ZDE, nebo ZDE už hotové k připojení USB
Mám v plánu otestovat tento modem ve verzi 3G modem
Vytvoření WIFI sítě pomocí telefonu s Androidem je funkční, jenže Android si nějaká data vždy "sežere".
Proto se pokouším o tuto cestu.
Klidová spotřeba je asi 0,8 W, při provozu to leze na 2,5 W.
To vypadá zajímavě. Jak budeš řešit napájení?
Fotovoltaika + baterie.
Dal bych paralelně k napájení elektrolitický kondenzátor, např. 1000uF, aby to pokrývalo špičky při navazování spojení.
To mě taky napadlo.
Mám vyzkoušené, že funguje přímo na lithiovou baterii. To znamená, nepotřebuje 5 Voltů.
Při 3,6 V ještě funguje.
Zatím jen minimum testů, vypadá nadějně.
Tomu Honzo trochu nerozumím, ( v soustavě Fotovoltaika + baterie + modem) Nemohl by jsi prosím črtnout nějaké jednoduché schéma jak to myslíš.
Ď
Tady je náčrt. Solární panel napájí baterii, paralelně k ní je připojený kondenzátor, který baterie nabíjí. Při připojování k síti si modem vezme větší proud, než při samotném provozu. oprostě proudová špička. Ten kondik ji pokryje a modem nebude tolik ždímat baterii. Při horších světelných podmínkách (horší nabíjení ze soláru) by ji mohl vytřískat docela brzy (záleží na baterii).
Je to to samé, jako když krmíš medomet nabíječkou a paralelně k ní připojíš autobaterii. Při startu si (můj) medomet vezme cca 15A, trvá to 1-2 vteřiny a pak klesne na na minimum.

[attachment=5311]
Také přemýšlím nad něčím, co testuje Míra V.. Sigfox mi bude za pár měsíců končit tak nakupuji komponenty a součástky na dlouhé zimní večery. Nemám zkušenosti s napájením přes fotovol. panel (lépe řečeno vlastní výroby) tak hledám a studuji různá zapojení. Jedno na Wemos D1 jsem našel (viz obrázek) a napadlo mě, přidat do obvodu k TP4056 zeslovač k napájení modemu Smile A teď do mě Big GrinBig Grin, co by na tom mohlo být špatně, nebo udělat nějak lépe Smile
Děkuji

[Obrázky: wemosd1.jpg]
Vidím tam 2 nedostatky. Měnič pro modem je připojen přímo na baterii. To je špatně. Tím obcházíš ochranu baterie před úplným vybitím a proto hrozí poškození baterie.
Měnič pro modem je zbytečný. Jak jsem psal, funguje přímo z baterie. Měnič může dělat i problémy, pokud není dostatečně "tvrdý zdroj"
A hlavně, na tom měniči budou velké ztráty energie. V zimě zapadat panel sněhem a nebude několik dnů nabíjet, zbytečně si takto vytřískáš baterii.
A ta musí vydržet celou zimu.
Ještě doporučuji, vykuchej nějakou starou baterii z telefonu. Vždy tam je PCB které taky můžeš použít.

(23.10.2018 6:40)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]A ta musí vydržet celou zimu.

V zimě není moc reálné zařízení krmené fotovoltaikou provozovat.
A hlavně, je to celkem zbytečné. Stačí jen občas, při návštěvách stanoviště zapnout hotspot v telefonu.
Takže bude dostačující, když vynechám měnič a před baterii dám PCB ? Ještě jedna otázka, zařízení bude v maringotce a tam mám 2/3 střechy z makrolonu 10mm, svit slunce na střechu cca 5-6 hodin denně, bude fv panel fungovat, nebo musí být na přímém slunci ?
Ď
Maximální výkon dává fotovoltaika jen na přímém osvícení. Ve stínu bude panel dávat jen velmi málo.

Ten TP 4056 modul na obrázku už v sobě PCB má.
PCB chrání baterii před vybitím a zároveň slouží jak nabíječka a ochrana před přebitím, stejně jako modul TP 4056.

Prostě modem připojíš na stejný drát jako ESPéčko.
Referenční URL's