Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská WIFI váha - diskuze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Ať se někdo vydal cestou, kterou zde ukázal Mirek, nebo si původní zdrojáky upravil dle své potřeby, popřípadě se vydal zcela vlastní cestou, děkuji tímto Mirkovi, že mě opět nabudil k bastlení a za tu dobu, co tu debatujeme o váze a vážení jsem pronikl do problematiky Arduina jako nikdy dříve.
Mno tak mi v pátek přišli nová čidla z Číny.
[Obrázky: IMG_20180501_130624.jpg]


[Obrázky: IMG_20180501_130630.jpg]

Tak jsem se pustil do vlastní výroby rámu váhy. Na vaše rady a doporučení pouze na jedno čidlo uprostřed. Použitý materiál je jekl 20x20x3 a uprostřed 5mm pásovina.


[Obrázky: IMG_20180501_105945.jpg]

[Obrázky: IMG_20180501_105951.jpg]

Dnes již rámy vyrobeny a rozhodl jsem se na první zátěžové zkoušky. Zvolil jsem extrémní zatížení kterou zřejmě úl nikdy mít nebude, ale chtěl jsem vidět jak se bude kroutit a jak se to bude celkově chovat. Použil jsem 200l sud který jsem naplnil vodou.


[Obrázky: IMG_20180501_110302.jpg]

[Obrázky: IMG_20180501_110306.jpg]

[Obrázky: IMG_20180501_110311.jpg]

[Obrázky: IMG_20180501_110504.jpg]

Mezi rámy mám mezeru 14mm. Při plném zatížení se zmenšila o cca 3mm, ale co se mi hodně nelíbí je stabilita. Sud měl tendenci se naklánět k jedné straně kde se pod plným zatížením i dotkly oba rámy.

Od tohodle typu váhy zřejmě upustím a protože se mi ted podařilo levně koupit digitální osobní váhy vymyslím uložení 4 rohových čidel a podám report.
Moc hezky . Počítáš s větrem? Nebude ti ovlivňovat vážení?
(01.05.2018 12:23)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Ať se někdo vydal cestou, kterou zde ukázal Mirek, nebo si původní zdrojáky upravil dle své potřeby, popřípadě se vydal zcela vlastní cestou, děkuji tímto Mirkovi, že mě opět nabudil k bastlení a za tu dobu, co tu debatujeme o váze a vážení jsem pronikl do problematiky Arduina jako nikdy dříve.

Souhlasím Honzo, Mirek byl tím motorem, který mě rovněž po dlouhých letech vrátil k téměř zapomenutému koníčku a díky novým technologiím jsem se naučil spoustu nových věcí a zase mě to chytlo, že přemýšlím nad spoustou nových věcí Smile. Konečně po dlouhé době je to téma na tomto fóru, které neobsahuje trollování, urážky a pod...
Díky za toto téma .

(01.05.2018 13:46)milhausz napsal(a): [ -> ]............
Mezi rámy mám mezeru 14mm. Při plném zatížení se zmenšila o cca 3mm, ale co se mi hodně nelíbí je stabilita. Sud měl tendenci se naklánět k jedné straně kde se pod plným zatížením i dotkly oba rámy.

Od tohodle typu váhy zřejmě upustím a protože se mi ted podařilo levně koupit digitální osobní váhy vymyslím uložení 4 rohových čidel a podám report.

Nepropadej panice, úl není sud z vodou Big Grin

(01.05.2018 18:09)Jindřich Meduna napsal(a): [ -> ]Moc hezky . Počítáš s větrem? Nebude ti ovlivňovat vážení?

Jindro pokud vím, tak Ty máš doma komerční váhu BeeSpy z projektu Včelstva online a ta má stejný typ tenzometru jako má na váze milhausz. Řekni nám zda je nějaký problém s toun váhou a její stabilitou ?
Také nejsem spokojen se stabilitou úlu na "osobní váze" (dle p. Vochozky - samozřejmě). Úl má čtvercový půdorys 50x50, váha 33x33 cm a je ve středu. Ale když se úlu dotknu, tak je to "měkké". Zatím to řeším tak, že jej při práci zafixuji klíny k přední zídce a zadnímu trámu - je to ve včelnici.
Já mám pod váhou pevnou podložku rozměru o trochu větším než úlové dno a ze spodu mám z latěk 15x15mm (ve středu) uděláno pouzdro přesně na váhu, aby se podložka na váze neposouvala nebo neotáčela a tím nedocházelo k vychýlení se ze středu a špatné stabilitě váhy. Zatím jsem nepozoroval, že by byl se stabilitou váhy problém, v současné době na ní stojí hmotnost 58 kg. Uvidíme, jak to bude vypadat při větším zatížení, ale nepředpokládán, že by přesáhla váha 100 kg.
[Obrázky: podlo_ka.jpg]
Můj úl na váze má nyní 88 kg, v době před medobraním jsem se pohyboval přes 100 kg (Optimal 42x17, v plné sezóně 6NN). Takže bych počítal spíše s větší rezervou.
Rád bych se pokusil, taky si nějaké vážení úlů svépomocí vyrobit, ale v tématu Včelařská WIFI váha - praktický návod na výrobu mi nejdou otevřít obrázky. Už nejsou uloženy, nebo něco dělám blbě?

Neproběhl od doby zveřejnění návodu nějaký update?

Díky
Návod Mirka V. je stále stejný a nic se na něm zatím nezměnilo a je plně použitelný, jen záleží na každém, co si k Mirkově sestavě váhy, kdo chce jaké čidlo či modul přidat Smile
Obrázky v návodu mám také nedostupné.
Stává se to asi běžně, vysvětlit a napravit tento stav dokáže asi jen admin.
Tiež mi nejdú.
Obrázky jsou na externím uložišti. Už jsem to s řešil, někomu a někdy jedou nebo naopak. Nejraději bych je dal přímo na VF, pokud je někdo stáhne, umístím je tam. Ale sám je nevidím, tak je to na někom, komu se zobrazují.
(30.05.2018 15:00)BOBC napsal(a): [ -> ]Rád bych se pokusil, taky si nějaké vážení úlů svépomocí vyrobit, ale v tématu Včelařská WIFI váha - praktický návod na výrobu mi nejdou otevřít obrázky. Už nejsou uloženy, nebo něco dělám blbě?

Neproběhl od doby zveřejnění návodu nějaký update?

Díky

Na stránkách http://www.vcelyvlomu.cz máme úlové on-line váhy vlastní výroby na třech stanovištích. Není tam sice úplný doslovný návod, ale není problém se tu o zkušenosti podělit. Musím říct, že to byl docela porod a stále řeším nějaké problémy - tu s vyhořelým dílem, tu s operátorem, který přestaví tarif atd. Váhy nejsou bůhvíjak přesné, ale z hlediska chování včelstev to naprosto dostačuje - můžete se kouknout souhrnně na data od konce března. Stabilita vah je vytvořena tím, že váhový senzor je na jedné straně, na druhé pak stabilitu zajišťují nožičky podložky. Takový úl pak může mít bez problému i 150-200 kg. Váha je ale citlivější na stěhování zásob nebo včelstva v úle - ale zase jsou tyhle pohyby na váze vidět, takže mně toto uspořádání vyhovuje, je logisticky jednoduché a není třeba mít obavu. Navíc lze váhu oddělat bez toho, aniž by bylo nutné manipulovat s celým úlem. Výzva bylo stanoviště bez elektřiny, ale také se to dá celkem levně zařídit. Asi nejproblematičtější je dnes operátor, kdy není úplně jednoduché zajistit přenos těch pár bajtů za rozumné peníze. Kdyby vás tento systém vážení a přenosu dat zajímal, můžu napsat více podrobností.
Lubo, nevím jak máte váhu z kalibrovanou a do jaké míry je její vážení objektivní. Při představě, že včely nejprve a nejvíce nosí a kladou blíže k čelní stěně nástavku (u teplé stavby, u studený nevím nemám). Kdysi jsem vážil ruční kufrovou váhou, kterou jsem zahákl na jedné straně nástavku a nástavek přizvedl a vycházelo mi to na cca poloviční váhu celého nástavku Big Grin. Napiš více, jaký systém (moduly, čidla a pod.) používáte
Systém je postavený na nejlevnější platformě - Arduino, používá GSM čipy A7 a A6 (A7ky se ukázaly jako hodně poruchové). Něco málo je napsáno tady: http://www.vcelyvlomu.cz/o-projektu/pouz...-detaily/. Data jsou na těchto stránkách on-line, takže když si zobrazíte a načtete všechna data (ne jen těch pět dnů, co je tam automaticky přednastaveno), tak je to celkem přehledné. Samozřejmě zmatek v tom možná dělají manipulace s nástavky a zásahy do včel, které tam nejsou uvedeny. Přesnost váhy - no, je tam německý senzor Bosche 150 kg (lepší by byl asi 0-75 kg, protože pro plný rozsah by musel mít úl tak okolo 300 kg - váží se vlastně jen půlka), ale zásadní problém byl stejně při kalibraci s plovoucí nulou na součástce HX711 - dost jsem jich povyměňoval. Stabilní jsou tyto součástky ale v tom, že se vracejí zpátky k nule (i když kolem mohou plavat některé i několik stovek gramů). Změny závisejí také na teplotě a vlhkosti. Řekněme, že přesnost měla by být dlouhodobě tak do půl kila. To ale v pohodě stačí, na váze je vidět denní chod, přínosy v době snůšky, které přesně fitují s fenologií. Dají se z toho snadno vyčíst rozdíly stanovišť atd. Všechno do sebe zapadá a při rozebírání včelstev při kontrole to krásně sedí. Problém s přesunem hmoty uvnitř úlu není nijak zásadní. Může se stát, že včely přes noc "přiberou", ale ne více než pár stovek gramů. Celkově se ale tyhle výkyvy úplně vyrovnají.Nebo se váha rozkolísá v době, kdy hodně fouká. Je to ale vyváženo fakt naprostou stabilitou a mobilitou podložky, takže když se něco pokazí nebo už nebudu chtít včelstvo vážit, tak jej nechám na místě a odnesu jen ten senzor. Jednoduchá konstrukce podložky je vidět na každé stránce s lokalitou, kde úly máme. Třeba tady dole: http://www.vcelyvlomu.cz/lokality/lazanky-brno-venkov/
Nezkoušeli jste místo GSM nějaký Sigfox modul? Zrovna na ty váhy by to mělo stačit a data nejsou drahá.

Hodlám si na tomhle postavit úlovou váhu přes zimu. Teda krom toho, že se mi nechce kupovat drahý senzor od Bosche, kde stejně bude problém se změnou teploty a radši bych koupil 4 čínská čidla po půl dolaru.
Kosto a ty bys ty obrázky prosím neměl, aby si mi je mohl poslat na mail?
(06.06.2018 13:17)Milan König napsal(a): [ -> ]............ Teda krom toho, že se mi nechce kupovat drahý senzor od Bosche, kde stejně bude problém se změnou teploty a radši bych koupil 4 čínská čidla po půl dolaru.

Milane, tady bych Ti asi doporučil sehnat si u nás nějakou levnější osobní váhu a z ní tenzometry vykuchat, ty čínské jsou hrozné, oni to snad lepí na kolenou a každý se chová jinak

(06.06.2018 13:25)BOBC napsal(a): [ -> ]Kosto a ty bys ty obrázky prosím neměl, aby si mi je mohl poslat na mail?

Mrknu doma do počítače co jsem si stáhl a dám vědět
Už jsem o tom uvažoval. Váha se dá koupit pod dvě stovky. Ale na druhou stranu tenzometry z ní nejsou určené na stálou zátěž. Časem se budou kroutit.

Říkal jsem si, že zkusím ty čínské. Viděl jsem nějaké 50kg po 0.7$. Dal bych 4 do rohů a zkusil. Nenakupuju v Číně součástky poprvé. Nedělám si iluze o kvalitě. Ale tak jako tak to bude dost nepřesné v absolutních číslech. I když bych koupil lepší součástky. A na relativní porovnání, pokud budu brát data vždycky třeba ve 4 ráno by to mohlo být dostatečné. Tam se změna teploty projeví až dlouhodobě. No dobře. Spíš v to tedy doufám.
Stran: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
Referenční URL's