Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská WIFI váha - diskuze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(17.12.2017 20:37)Kosta napsal(a): [ -> ]Předpokládám, že jsi zkoušel jiný kabel, jiný USB port a pod ? Máme od tebe dost málo informací, jaký používáš systém, připojuješ holé WEMOS D1 mini, co ti při připojování a odpojování hlásí správce zařízení a pod. Pokus se napsat více informací. Nemáš možnost to připojit k jinému PC ?? Prohlédni chyby ve správci zařízení

Postup nalezení chybového kódu ve správci zařízení
Ve správci zařízení dvakrát klikni na typ zařízení, který má problém, nebo klikni pravým tlačítkem na zařízen a pak klikni na příkaz Vlastnosti. Otevře se dialogové okno Vlastnosti zařízení. V části Stav zařízení tohoto dialogového okna se zobrazuje kód chyby a ten nám napiš.

Pánové děkuji za pomoc. Problém vyřešen. Člověk u některých problémů přemýšlí hodně složitě, ikdyž některé problémy jsou tak jednoduché. Vůbec mě nenapadlo že by problém mohl být v novém kabelu. A přece byl evidentně tam. Pomohla výměna kabelu a už vše šlape tak jak má. Ještě jednou děkuji
Tady je obrázek zapojení snímačů
snímače
tak a teď nový problém. Stále opakuje připojení k Thingspeak, třeba i 50x dokola, někdy třeba jen 10x než odešle data.
[Obrázky: Nov_rastrov_obr_zek_2.png]
Autori tohoto projektu maji muj obdiv. Zeptam se ale, tato vaha je urcena jen do vcelinu, nebo i na vcelnici? Prezije elektronika rozmary pocasi?
(17.12.2017 23:12)milhausz napsal(a): [ -> ]tak a teď nový problém. Stále opakuje připojení k Thingspeak, třeba i 50x dokola, někdy třeba jen 10x než odešle data.
[Obrázky: Nov_rastrov_obr_zek_2.png]

Opraveno špatný propoj 3,3V - VCC - červený drát
(17.12.2017 23:16)dmb77 napsal(a): [ -> ]Autori tohoto projektu maji muj obdiv. Zeptam se ale, tato vaha je urcena jen do vcelinu, nebo i na vcelnici? Prezije elektronika rozmary pocasi?

Váhu je potřeba uzavřít do nějaké krabičky, doporučuji s vyšším krytím (IP44). Stojí pár korun a svoji službu splní. Váha může být jak na včelnici, ve voze, prostě kdekoliv, kde máš přístup k wi-fi. Ona v podstatě ani nemusí být tvoje, stačí, když máš např. někde za vesnicí nějakou v dosahu, zjistíš, komu patří a dohodneš se na možnosti připojení pro váhu. Sklenka medu by to mohla spravit. Taky jde o to, aby ta wi-fi byla zapnutá neustále, aby váha měla možnost se připojit dle časového plánu.
milhausz - to odpovídá. Tohle se děje, když je špatně propojeno HX711 s Wemos D1.
Prostě HX711 je potřeba od prvních zkoušek, bez to nejde.

(17.12.2017 23:16)dmb77 napsal(a): [ -> ]..... jen do vcelinu, nebo i na vcelnici? Prezije elektronika rozmary pocasi?

První moje váha už vydržela 2 roky provozu venku.
Krabičku neřeším, slepím si ji ze zbytků polykarbonátových desek.
Jako lepidlo je nejlépe použít neutrální silikon, ten při vytvrzování vysaje vlhkost z vnitřku krabičky. Z krabičky koukají jen dráty pro baterku.
Tak jsem nechal váhu zatíženou přes noc závažím 40kg a zde jsou výsledky (příloha xlsx)
Pokud by test měl mít opravdu vypovídající hodnotu, tak by dle mého mělo být zatížení blízko skutečné hmotnosti plného úlu (100 kg+) a v různých teplotních podmínkách (-20°C až +30 °C) a to dlouhodobě. Ale v každém případě si myslím, že odchylka na celý úl v rozsahu 0,5 - 1 kg je dostačující. Důležité je ukazovat stoupající nebo klesající tendenci, skoky (rojení) a možnost odhadnout dobu naplnění přidaného medníku a zvolit další rozšíření.
Honzo souhlasím, toto je jen prvotní testování nějaké stability, která jen vyjadřuje výbornou Mírovu práci s kalibrací váhy. Mám v plánu to ještě tuto zimu osadit pod nějaký úl. Mám na zahradě zatím maringotku s osazenými úly a tak to nějak provizorně osadím a budu testovat dále. Chtěl bych doplnit čidlo teploty a vlhkosti aby bylo vidět, za jakých podmínek testování probíhá. Taky přemýšlím o nějakém napájení, než to natvrdo dám dohromady.

našel jsem toto a přemýšlím, že bych k tomu dal nějaký zdroj 9-12v, co na to Míra ??

Dodám je takou hádanku, nejprve uvedu postavení váhy a zatížení Big Grin

Osobní váhu mám v orig. pouzrře a jen z ní vyveden kabel od čidel do testovacích komponentů. Váhu mám v kuchyni (než mě s tím moje polovička vyhodí) na zemi a na ní narovnané čtyři 10kg balíky cukru do slouce.

Co lze vyčíst z výše přiloženého výpisu dat ?? Big Grin
V každém případě je to posun k funkční váze za pár drobných, dobrá kalibrace je základ váhy.
Zatím jsem Mirkovu sketch nějak nestudoval, mám rozpracovanou váhu na surovém ESP266, bez ostatní bižutere, kterou Wemos D1 obsahuje.
ESP8266 (na tom je postaven modul Wemos D1 mini) má skvělý režim hlubokého spánku (má i jiné spánkové režimy) a díky časové smyčce probuzení (až cca 71 hodin) je baterie schopna napájet váhu velmi dlouho, takže bych si nekomplikoval život napájecím modulem a kabeláží. Stačí s informacemi o hmotnosti, případně teplotě a tlaku odesílat i stav baterie a v případě potřeby ji včas vyměnit za novou, nabitou.

Moje představa o skutečném vážícím systému je trochu jiná. Několik samostatných vah odesílá v časovém režimu naměřená data nadřízené základně (866 MHz), která je odesílá přes IoT (např. Sigfox) na server, takže nebude potřeba wi-fi v dosahu a nebude třeba ke každé váze vlastní IoT modem. Snad se do jara tím prokoušu.

Tímto ale nezpochybňuji Mirkovu práci, kterou na váze odvedl.
(18.12.2017 11:10)Kosta napsal(a): [ -> ]Honzo souhlasím, toto je jen prvotní testování nějaké stability, která jen vyjadřuje výbornou Mírovu práci s kalibrací váhy. Mám v plánu to ještě tuto zimu osadit pod nějaký úl. Mám na zahradě zatím maringotku s osazenými úly a tak to nějak provizorně osadím a budu testovat dále. Chtěl bych doplnit čidlo teploty a vlhkosti aby bylo vidět, za jakých podmínek testování probíhá. Taky přemýšlím o nějakém napájení, než to natvrdo dám dohromady.

našel jsem toto a přemýšlím, že bych k tomu dal nějaký zdroj 9-12v, co na to Míra ??

Dodám je takou hádanku, nejprve uvedu postavení váhy a zatížení Big Grin

Osobní váhu mám v orig. pouzrře a jen z ní vyveden kabel od čidel do testovacích komponentů. Váhu mám v kuchyni (než mě s tím moje polovička vyhodí) na zemi a na ní narovnané čtyři 10kg balíky cukru do slouce.

Co lze vyčíst z výše přiloženého výpisu dat ?? Big Grin

Že si ráno dala manželka do kafe cukr. To bych jí zatrhl.
(17.12.2017 23:52)milhausz napsal(a): [ -> ]
(17.12.2017 23:12)milhausz napsal(a): [ -> ]tak a teď nový problém. Stále opakuje připojení k Thingspeak, třeba i 50x dokola, někdy třeba jen 10x než odešle data.
[Obrázky: Nov_rastrov_obr_zek_2.png]

Opraveno špatný propoj 3,3V - VCC - červený drát
podel výpisu ti to padalo na WD. prostě ti to hlídací pes kilnul. Pokud to dělal jen ten propoj tak zajímavé, ale když funguje Wink

Dodám, že Míra jede na knihovně Q2HX711.
knihovna HX711 má jiné možnosti, tare, reset, kalibration atd a dále. Ale zas nelze hodit do DeepSleepu. Pouze Modem sléép kdy si pamatuješ předešlé hodnoty.
Do Q2 vlastně vložíš jistou hodnotu už tím násobením hodnoty kterou dostaneš z váhy (a tu hodnotu kalibruješ pro známou váhu u Hx knihovny je to následovně :
scale.set_scale(47941.0 / 2.122)Wink
Tahle hodnota je pevná. Teoreticky mužeš tuhle hodnotu zjistit při postavení váhy pod ul, zkalibrovat nahrát do sketche a pak hotovo konec a funguje to podobně, jen je to složitější.

Kosta> klidně tenhle modul použij. Jestli k tomu připíchnout nějakou gelovku a máš napájení. Akortá že tam bude samovybíjení větší než to co váha spotřebuje. V tomhletom prostě Li-xx nepřekonáš.
Proto bych buď nové, nebo sehnat jeté porovnat je, spárovat udělat třeba 5P1S a máš to na dlouhou dobu vyřešené. A připojíš to rovnou bez dalších shieldů, a žřoutů atd..
Zdeněk má špatné zkušenosti s bouřkou. Mě se také stalo, že po bouřce jedna váha doznala změn Sice funguje, jenže i ve spánku má odběr 50mA. Zatím je pod těžkým úlem, proto jsem nehledal chybu. Počkám na jaro, až bude úl s minimem zásob. Doufám, že bude stačit vyměnit jen HX711.
Jakékoliv dlouhé přívody od napájení mohou být riziko. Čím delší, tím je větší pravděpodobnost, že se na drátu při blesku naindukuje napětí, které zařízení odpráskne.
Proto raději jen baterie a krátké dráty.
(18.12.2017 11:29)Havelka Jan napsal(a): [ -> ]Moje představa ...........IoT (např. Sigfox) na server, takže nebude potřeba wi-fi v dosahu a nebude třeba ke každé váze vlastní IoT modem. Snad se do jara tím prokoušu.

Tímto ale nezpochybňuji Mirkovu práci, kterou na váze odvedl.

Internet věcí bude asi dobré řešení pro levný a úsporný tok dat a uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Tento návod od Míru je pro domácí použití (zahrada u domu), kde je pokrytí vlastní WIFI dostačující a poskytuje možnosti dostatečného rozšíření i jiných hodnot než váha. Na včelnicích, kde není pokrytí WIFI bude asi nutné použit jiný přenos dat, s tím se dá souhlasit.

Honzo až budeš mít něco namyšlené, popřípadě zhotovené vznikne tu další návod na zařízení, které budeš zhotovovat Ty ???? Smile
Určitě se zveřejnění nebráním. Už od léta děláme s kolegou na váze spojené s alarmem (hlídání úlu proti neoprávněné manipulaci). Ale není moc času, on studuje VŠ, já pracuji, tak se to vleče. Ale i to se vyplácí, postupně jsme přepracovali koncepci přenosu dat, komunikace s tenzometry ... prostě se objevili nové možnosti, došli jsme k nějakým závěrům, prostě si tak pomalu hrajeme Smile V každém případě to ale nebude tak jednoduché, jako váha s ESP nebo Wemos, bude to mít vlastní (zákaznickou) desku, jen nezbytně nutné součástky kolem ATmegy, bez HX711 (vážení řeší operační zesilovače) atd.
(18.12.2017 12:09)ZdenekM napsal(a): [ -> ]
(17.12.2017 23:52)milhausz napsal(a): [ -> ][quote='milhausz' pid='189145' dateline='1513545177']
tak a teď nový problém. Stále opakuje připojení k Thingspeak, třeba i 50x dokola, někdy třeba jen 10x než odešle data.
[Obrázky: Nov_rastrov_obr_zek_2.png]

Opraveno špatný propoj 3,3V - VCC - červený drát
podel výpisu ti to padalo na WD. prostě ti to hlídací pes kilnul. Pokud to dělal jen ten propoj tak zajímavé, ale když funguje Wink


Zeptám se laicky, to známená co? Jak tomu zabránit?
Ono Ti to padá pořád ?? Surprised
Krok 14 - propojka RST -D0
Propojka slouží k probuzení Wemos D1, když spí.
Je možné ji udělat, zařízení se bude probouzet každých 10 minut.

Zdravím,trochu jsem se u tohoto kroku zasekl.Propojku připájím až po nastavení času a zkalibrování nuly?Zatím bez propojky to posílá data jen při zmáčknutí resetu nebo přehrání do Wemosu. Díky
Ahoj všem,
prosím o radu
krok 9 : když zkusím seriový monitor jsou tam nesmysli data to po resetu odesílá na můj již vytvořený účet. Dál zatím nepokračuji, když nevím jestli je to správně. Sad

Myslel jsem nesmysly! ?? Nejde to opravit!
Referenční URL's