Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Včelařská WIFI váha - diskuze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Plný můstek znamená, že na jednom tělese jsou nalepeny a propojeny odpory do můstku, viz. http://www.mojeelektronika.mzf.cz/TESTER...age002.gif
Obecně má 4 dráty (nebo i 5, když má samostatné GND).
To, co se používá z osobních vah je 1/4 můstku, tedy jeden odpor na jednom těle se propojení do můstku je provede mimo samotné tenzometry. Mají 3 vývody, je to méně přesné a teplotně nestabilní.
No vidíte hoši. Tento má dva tenzometry, aby se kompenzoval vliv teploty. To by mne zajímalo, jak jste je zapojovali do můstku.
pěkný pátek všem vespolek, chtěl jsem se zeptat zdejších kutilů, zda někdo nezkoušel celou váhu schovat do úlu, tj. umístit tenzometry mezi dno a první nástavek odspodu a spolu s tím celou elektroniku nedávat do krabičky ale roztáhnout do šířky a délky a naplacato přilepit ke stěnám dna zevnitř.
a jako napájení použít knoflíkovou 3V baterii (jako například tu, co je v koupené osobní digitální váze).

A sledovala by se hmotnost nástávků bez úlového dna, jehož hmotnost stejně nemá význam, pokud se na něm neshromáždí dlouhodobě podstatná část včel z úlu.

k dotazu mě přivedlo to, že kdyby se k čidlu váhy přidal ještě nějaký modul/čidlo akcelerometr, který by reagoval na pohyb a byl v tom úle umístěn ještě nějaký GSM modul se sim kartou, tak by se při krádeži úlu ten úl dal vystopovat.

Protože když ty váhy budou venku, tak sice na grafu večer uvidím pokles váhy, ale nebudu vědět, kde ten úl je, protože ten zloděj ten úl prohlídne a vyháže z něj veškerou elektroniku.

Takto když to bude v úle schované, tak při pohybu s úlem se aktivuje GSM, odešle zprávu (nebo to poznám podle zprávy / dat odeslaných na základě toho akcelerometru) a dokud se nevybije baterka, tak budu moci vysledovat podle signálu GSM (lokalizace sim karty), kde ten úl je. A to myslím, že je šance, aby to aspoň 2-3-4 dny vydrželo.

A pokud to bude v tom úle šikovně zamaskované, tak pokud ten zloděj ty dna a nástavky nespálí v těch několika dnech, tak by se to mělo dát vystopovat. Si myslímSmile
Řekl bych, že instalace mezi dno a nástavek bude mechanicky složitější. Ale třeba najdeš rozumnou cestu.
Knoflíková baterie má strašně malou kapacitu, nevydrží dlouho. Běžná osobní váha je v chodu sem tam, váha pod úlem v podstatě pořád. Sice se velmi úsporném režimu, ale je.
Ten alarm (akcelerometr, GSM, váha ....) mám v rozpracovaném stavu, chci to předělat na LoRa síť, ale pořád to jsou dílčí jednotky pracující na stole, stále nespojené v celek. Snad to letos dodělám, zatím nic konkrétního nechci pouštět do světa. Sežere to ale spoustu času.
ta knoflíková baterka mne napadla, že je placatá, ale máš pravdu, že nic nevydrží.

S krádežemi úlů nemám zatím bohudík zkušenosti, ale co jsem tak pochopil, tak se ve většině případů krade celý úl. A pochybuji, že na místě, odkud se úl odváží, ten zloděj úl rozebírá.

To dává šanci trasovat podle GSM polohu úlu do té doby, než se baterka vybije, takže kdyby v každém úlu byla baterka, která by se měnila, a současně s tím tam byla ještě jedna záložní nouzová, na kterou by se to přeplo v případě vybítí té hlavní, aby to GSM vydrželo aspoň 24 hodin - protože nepředpokládám, že ten zloděj bude z větší vzádlenosti než 24 hodin cesty autem, tak ten úl zanechá stopu / trasu za pomoci té GSM. Nebo by bylo možné mít to GSM napájené ze samostatné baterky a zapínalo by se to jen po signálu z toho akcelerometru. A té baterce by stačilo, aby měla kapacitu na 24 hodin, víc by nebylo třeba.

Vycházím z předpokladu, že operátor mi je schopný k mému číslu/sim kartě sdělit, kde se posledních 24 hodin nacházela, nebo kde byla naposledy zachycena. To musí stačit k vypátrání úlu.

Já tedy ještě furt nesložil tu základní váhu, mám vše nakoupené a rozložené doma na stole, chci to nějak rozumně spájet a pospojovat, takže potřebuju napřed natrénovat pájení pájecím peremSmile, všechno je to takový titěrný, ale vedle toho jen koukám, co je k tomu všechno k dispozici za čidla a třeba webu ThingSpeak je hodně výukových projektů, takže mě to docela chytlo.

Potřeboval bych ale nějak pochopit ten programovací jazyk, ve kterém se to píše, je k tomu nějaká učebnice prosím? Když by se mi do toho podařilo proniknout, tak bych se zapojil a pokusil se přispět se svoji trochou do mlýna. Kdysi jsem na škole programoval KarlaSmile, na ZX Spectru v Basicu, pak na vejšce trochu v C++, ale jen minimum.
Jako učebnici jsem používal (a vlastně stále používám) https://www.hwkitchen.cz/arduino-kniha-p...-2-vydani/
Spoustu základních testů různých periferií je https://navody.arduino-shop.cz/
A pak spoustu hledání na převážně anglicky psaných webech, nevládnu angličtinou, tak za spolupráce google překládání.
GPS beru jako zálohu, prostě ve váze bude a aktivuje se pouze v případě vyvolání poplachu. Myslím, že když sdělí polohu v pravidelných intervalech (5, 10 minut), mělo by to stačit. Pokud bude váha k úlu dobře přišroubovaná, není třeba ji schovávat dovnitř. na druhou stranu, bude-li na první pohled vidět, že úly jsou sledované, může to odradit od krádeže.

P.S. nedělám si iluze, že by mi operátor sdělil, kde byla moje SIM zaměřena. navíc by jsi musel mít SIM v každém úle.
lokalizaci pouze na základě gsm signálu jsem viděl u t-mobile: https://www.t-mobile.cz/kde-je
cestou z práce jsem se ptal na prodejně vodafonu, jestli by mi sdělili k mé sim kartě, kde se nachází nebo nacházela posledních 24 hodin, a bylo mi řečeno, že toto by mi nesdělili, že prý jen policii na základě pokynu soudu....myslím, že ten prodavač ne úplně pochopil, že mi jde o lokalizaci a ne šmírování, a to jsem se mu to snažil vysvětlit srozumitelně. na O2 jsem se taky chtěl zeptat, ale neměl jsem nervy na to čekat, až X lidem X proidavačů vnutí X úžasných služeb....a Tmobile jsem již nestíhal.

Pokud tuto službu nabízí Tmobile, tak nevěřím, že by konkurence byla pozadu. Tak ještě popátrám.

Ta přesnost v méně hustě pokrytém prostředí je malá, což pak vede k otázce, kde lze čekat, že ukradená včelstva skončí...u někoho na dvorku v obydlené oblasti nebo někde stranou v lese, na loukách v méně obydlené oblasti - tam by se pak asi lépe hledalo pomocí GPS, tak možná by byla vhodná kombinace. Ta cena služby od Tmobile je skoro zadarmo, vzhledem k tomu, že lokalizaci využiju buď vůbec nebo řekněme 100x maximálně. Poměřováno k hodnotě včelstva a úlu. Jen je potřeba mít nějaký minimální tarif u T-mobile.

Taky mne napadlo, že ten GSM/GPS modul nemusí být v každém úlu. Když uvážíme, že se obvykle krade více než jeden úl, a že se obvykle odváží na přívěsu nebo v dodávce, a že tedy se krade maximum, co se vejde do dodávky nebo na přívěs, tak by mohlo stači dát GSM /GPS moduly do každého třeba 4tého úlu, a to by bylo, aby se na ten přívěs nebo do dodávky aspoň jeden GPS/GSM modul nedostal.

A v případě, že ty včelstva krade znalec, tak dát ty GSM / GPS moduly do těch nejlepších včelstev určitě, protože tam je vysoká pravděpodobnost, že zmizej.

A v ostatních úlech pak stačí mít jen ty váhy a k nim příslušnou elektroniku, bez GSM/GPS modulů.
Jednoduší je s krádeží počítat, než vymýšlet složité udělátory s nejistým výsledkem.
(20.11.2020 13:48)TomasK1 napsal(a): [ -> ]pěkný pátek všem vespolek, chtěl jsem se zeptat zdejších kutilů, zda někdo nezkoušel celou váhu schovat do úlu, tj. umístit tenzometry mezi dno a první nástavek odspodu a spolu s tím celou elektroniku nedávat do krabičky ale roztáhnout do šířky a délky a naplacato přilepit ke stěnám dna zevnitř.

Roztáhnout čidla do šířky, tak to mám většinou udělané. Nikoliv mezi dnem a nástavkem. Každé dno jde dole upravit tak, aby bylo možné čidla dát do rohů.
Když se váha nastavuje, udělám to tak, aby hmotnost dna nebyla započítána.

(20.11.2020 13:48)TomasK1 napsal(a): [ -> ]k dotazu mě přivedlo to, že kdyby se k čidlu váhy přidal ještě nějaký modul/čidlo akcelerometr, který by reagoval na pohyb a byl v tom úle umístěn ještě nějaký GSM modul se sim kartou, tak by se při krádeži úlu ten úl dal vystopovat.

Je třeba si uvědomit, že největší problém jsou právě baterie. Proto wifi váhy většinu času spí.
Pokud budu chtít manipulaci s úlem nebo roj odhalit hned, znamená to trvalý odběr proudu.
V případě, že nevadí třeba 15 min zpoždění, není třeba u váhy cokoliv upravovat. Vyhodnocení lze udělat třeba v aplikaci v telefonu, která tě na výraznou změnu hmotnosti upozorní.
Tak jsem nakonec koupil váhu z Lidla za 199,- váha
, a od včerejška testuju váhu. Dle grafu a hodnot chvíli trvalo, než se hmotnost ustálila.
Jen bych ještě poprosil o zapojení čidla sht30, jak mám připojit.

Moje zapojení: [Obrázky: IMG-20201121-154406-1.jpg]
Mirku, já ten můj příspěvek, jehož pasaáž si citoval, nenapsal přesně a srozumitelně. Já tím roztažením do šířky a délky měl na mysli pouze plošné spoje s Wemosem a HX711 modulem. Někdo to dává do hranaté krabičky, která asi většinou je někde vně úlu, tak tam její proporce nevadí, ale kdyby se to mělo schovat dovnitř úlu, tak mě napadlo zalepit to mezi dvě folie a nalepit na boční stěny dna, kde by to do půdorysu dna zasahovalo třeba tak 5mm a ne několik centimetrů, jako kdyby to bylo uložené v rozměrnější krabičce. A baterky dát do kouta, aby se k nim mohlo a v půdorysu dna včelám vadily co nejméně.

A důvod pro schování váhy=tenzometrů a elektroniky do úlu? Podle mne proto, že pokud bych chtěl mít v úle/-ch ten GPS modul pro vystopování úlu, tak bych chtěl, aby ten úl na první pohled vypadal tak, že v něm žádná elektronika není, což v konečném důsledku zvyšuje šanci na vystopování úlu.

To s tou skokovou změnou hmotnosti, to máš pravdu, že podle toho by se dala zjistit manipulace a odstranění části úlu nebo celého úlu z váhy.

Jenomže když bych chtěl z výše uvedeného důvodu mít váhu schovanou v úle, tj. jak mne napadlo mít ty tenzometry nějak umístěné v rozích na horní hraně bočních stěn dna, tak si myslím, že když zloděj ten úl naloží celý, včetně dna, tak se to na datech o hmotnosti úlu neprojeví. Proto by tam pak byl ten GPS modul.

Jak jsi psal, že je jendodušší s krádeží počítat, než vymýšlet složité udělátory, tak v tom bych s tebou částečně souhlasil. Vybavuji si diskusi ve vlákně Krádeže včelstev, kde se zmiňovalo všelijaké oplocení, Merkuri má třeba "klecový chov";-), někdo to řeší přišroubováním dna úlu - což podle mne není spolehlivá zábrana proto, aby zloděj odvezl nástavky a dal si podně nějakou desku nebo prostě ty dna odšrouboval, pokud nejsou přišroubovaná nějakými bezpečnostními šrouby jako se používají třeba na kola u aut.

Protože jakmile to končí tím, že se odvezou nástavky nebo celé úly, tak pak je potřeba být schopen ty úly vystopovat. A i když se dozvím o skokové změně hmotnosti třeba s 15 minutovým zpožděním, tak než na stanoviště dojedu, tak zloději budou pryč - minimálně s jednou dodávkou či přívěsem, který naloží za pár minut (pokud to nebude krádež v době plné snůšky, ale před zazimováním nebo zjara, kdy hodně včelstev je na jednom-dvou nástavcích, tak jeden přívěs a dodávku naloží rychle).....otázka je, zda když tam u zbylých úlů na ně počkám s policajtama, tak jestli se vrátí.

Pamatuji si na případ z letoška, bylo to i v televizi a psalo se o tom tady ve vlákně Krádeže včelstev (i video u toho bylo), jak jednomu včelaři ukradli asi 60 včlestev a nic mu nebylo platný, že kdosi viděl nějakou dodávku na včelnici, když nebyly schopní jí najít.

jack7 - co je prosím ten třetí modul, modrý tištěný spoj dole vedle baterky?

jack7 - co je prosím ten třetí modul, modrý tištěný spoj dole vedle baterky?
[/quote]

nabíječka
(21.11.2020 16:50)Jack7 napsal(a): [ -> ]..........Jen bych ještě poprosil o zapojení čidla sht30, jak mám připojit.

Nepíšeš jaký sensor SHT30 máš (jsou různá provedení), pokud máš Shield k D1 mini tak nasadíš na D1, zapíšeš kód a je to. Když si zadáš do GOOGLE "SHT30 humidity sensor and ESP8266 board example" najdeš spoustu zapojení a určitě si vybereš.
Nebo zde jednoduchý kód. Smile
Mám tento: WeMos D1 mini SHT30 shield, I2C
Jestli tomu dobře rozumím, tak nasadím na D1 a zapojení zůstane stejné? Děkuji za odpověď.
V podstatě ano, jen nesmíš mít připojenou váhu (HX711) na D1 a D2
Super, díky, vyzkouším.
(22.11.2020 13:41)Jack7 napsal(a): [ -> ]Super, díky, vyzkouším.

Tak váha tedy zaznamenává hmotnost, napětí baterie, vlhkost i teplotu.
Jen byl potřeba upravit skeč.
Děkuji za pomoc.
Konečně jsem se rozhodl a koupil úlovou váhu - bee hive monitoring. Po týdnu v provozu absolutní spokojenost, data stahuji přes bluetooth do mobilního telefonu, zaznamenává hmotnost, venovní teplotu a vlhkost, konstrukce váhy velmi jednoduchá, aplikace v telefonu umí udělat grafy za různou periodu, změnu váhy za 24 hodin, 7 dní, 30 dní, velmi jednoduché ovládání, cena 119 Euro mi přijde vcelku přívětivá.
Průměrný úbytek váhy za 24 hodin za poslední týden 30g - necelé kilo za měsíc , čekal bych víc.
....napiš odkaz, díky.
Referenční URL's