Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Buckfast
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
"jaro" robíš ten lakťový index iba u chovateľov matiek, alebo aj u bežných včelárov napr. v slovensko-poľskom pohraničí?
Hlavne u chovateľov matiek ale posielajú aj bežní včelári. CHovatelia matiek sú vzorka zo celého SR. Mám prehľad, tí čo mali talianky už ich nemajú, tí čo mali bucskfastky detto. Čo ja ich poznám vždy to boli "včelári", ktorí nevedia včeláriť so žiadnou rasou. Dúfam, že nikoho neurazím ale sú to moje poznatky, sú to buď začiatočníci alebo večne nepsokojní, nič im nevyhovuje a nemajú výsledky. Všetci veľkovčelári a profesionáli - tzv. ťahúni včelrástva sa snažia mať len kranky. Viem o niektorých, ktorí "tajne" vyskúšali všetky možné plemená (talianku, kaukazanku, bucsfast a nigru) a vrátili sa ku kranke. Tie plemená nie sú vhodné do našich podmienok, nie sú to ani na SR pôvodné Viem, že tomu nikto nezabráni, lebo "výskumníkov" je veľa ale čím neskôr nám to tu zbastarizujú tým lepšie. Raz budú čistokrvné kranky veľmi vyhľadávané a bude po nich dopyt. Poľské a maďarské matky nechce nikto, slovenské, slovinské a zatiaľ aj české ešte idú. Nemecky hovoriace krajiny majú urobené kantóny, kde sa môže chovať len jedno určené plemeno a prísne si to strážia. Ja keď som bol vo Švajčiarksu a nemecku (Bavorsko) tak tam mali len kranky. Čistokrvnú talianku- mŕtvolky (na rozbory) som si musel dať doviezť až z Talianska priamo z Ríma _ nie od pápeža Smile aj keď aj oni majú tiež včely.
Pýtam sa preto, lebo i ja som robil lakťový index (čisto amatérsky) a čistú kraňku som nenašiel. Všetko vykazovalo znaky krížencov - kraňka, kaukaz, nigra... V Poľsku za hranicami chovajú kadečo, možno preto je to tu viac prekrížené. Či niekto zámerne chová inú včelu ako kraňku neviem, ale z času na čas vídavam včelstvá s viac zožltnutými tergitmi...
jA SOM SA s tým ešte nestretol, myslím nigru a kaukazanku. Lak´tovým indexom a diskoidálnou odchýlkou viem tieto dve plemená ľahko vylúčiť. Talianka je už iné café.
ALe téma je bucskfast a k tomu už nemám čo dodať. Môj názor tu už bol viac krát prezentovaný na tomto vlákne. A naši bratia česi robia chybu. Dlho im chýbalo kým pozmeňovacím krížením sa dopracovali ku kvalitnej kranke uznávanej po celom svete a teraz si to chcú všetko pokaziť. Slovinsko má problém raz a navždy poriešené.
Nevím Jaro, jestli nepíšeš ze snu, nebo jestli tě někdo nenavedl. Můžeš nějak doložit to, co jsi tady napsal, nebo jsou to tvoje domněnky?
1. Švýcaři jsou dobří včelaři a zakládají si na tom, že v jejich malé zemi se chovají tři plemena – kraňka, buckfastka(BF) a nigra. Nedělá jim to žádné problémy. A to právě proto, že ví jak. Jsou zkrátka dobří včelaři. BF tam chovají především velkovčelaři.
2. V Německu i přes rozhodnutí Hitlera, že říšskou včelou bude kraňka a nahradí původní tmavou včelu, není dnes žádné omezení a chovají se také - kraňka, BF a tmavá včela, většinou dovážená z Norska. BF tam chovají většinou velkovčelaři.
3. V Rakousku je situace stejná jako v Německu s tím, že mají dvě vlastní linie tmavé včely a ještě dovážejí nigru ze Švýcarska. BF tam chovají většinou velkovčelaři.
O kvalitě tvoji morfometrie nepochybuji, ale mám jiné poznatky, a je třeba si uvědomit, že to je jen orientační metoda.
Obavu jsem vyjádřil a nemá cenu pokračovat. Vys...e se na desetiletí šlechtění kraňky a nechme projevit bezohlednost, která je u nás tak běžná. Ono to nějak dopadne.
Pár slov k prošlechtěné kraňce. Jak zemský chov vypadá, ví každý člen fumigační komise. Každý, kdo hodlá udržovat prošlechtěný chov, musí nepřetržitě intenzivně brakovat. Pokud nechá včelstva osudu, během krátké doby včelstva „zvlčí“. V zemském chovu se prostě prošlechtěná kraňka nechová. Lze to vyvodit z jednoduché kalkulace. Je vykázáno odchování 40.000 kraňských matek ročně. Nebudu rozvádět, kolik je jich do včelstev úspěšně přidáno a kolik jich je s ohledem na dotační titul nalháno. Ale i v případě stoprocentní pravdivosti a stoprocentního přijetí je to pouhých 8% populace. Poměr 92:8 v žádném případě není schopen zajistit převodní křížení. K tomu by bylo potřeba dodávat do zemského chovu dlouhodobě hodně přes 50% stavu. Současné počty můžou mít maximálně zušlechťovací vliv, ale to je vše. Neochvějný a stále dokola publikovaný postoj s kraňkou na věčné časy je ale stále aktuální. S ohledem na to, že rozdíl mezi BF a kraňkou je především ve žlutém až zrzavém proužku, zbývá jen začít u kraňky tolerovat toto zbarvení a je všechno v pořádku. Alespoň z pohledu dotačního titulu.
Ale jinak není v pořádku skoro nic. Není znám plemenný standard, ani výsledky šlechtění a ani není zajištěna testace vlastnosti. Pokud tento stav někdo napadne, je to na zrušení uznaného chovatelského sdružení kraňské i tmavé včely pro neplnění těchto povinností. U tmavé včely je podle posledních poznatků ještě jeden důvod. S největší pravděpodobností toto sdružení tmavou včelu vůbec nechová. Je to po počátečním nadšení obrovské zklamání. Jak z přístupu ČSV, tak MZEm. Pokud by to byla skutečně pravda, ta bych se nebál toto kvalifikovat jako kolosální podvod.
Nepublikování výsledků šlechtění má ještě jeden dopad. Nedají se vyčíslit případné škody, na které se tak často poukazuje v souvislosti s chovem jiných plemen. Je to neuchopitelné a nereálné. Opravdové škody mohou vznikat v souvislosti se zužováním genetického spektra masivním dodáváním významného množství stejného genetického materiálu do zemského chovu. To ale chov BF není. Není to ani bezohlednost. Tomu se říká přirozený vývoj, nebo také někdy pokrok. Tomu nelze zabránit. A co se týká vyšlechtěné kraňky, tak ta se neztratí. Je za státní peníze zakonzervovaná jako genová rezerva.
Prirodzený výber pán Přeslička? Žiadne pravidlá,džungľa,silný zožerie slabšieho, pravidlá zisku.... No niečo mi to vraví! Som rád,že slováci si ešte oficiálne si svoju kranku vážia!Wink
(11.05.2014 21:04)Zdeněk Kučera napsal(a): [ -> ]Nevím Jaro, jestli nepíšeš ze snu, nebo jestli tě někdo nenavedl. Můžeš nějak doložit to, co jsi tady napsal, nebo jsou to tvoje domněnky?

p. Zdeněk Kučera. Ideme si zahrať ping-pong? Načo je to dobré. Napísal som si sovj názor ale: ešte nechrápem, nemám na to roky, ani nerozprávam zo sna a ani nie som námesačný, jestli vás toto veľmi trápi a máte nejaké té potíže, tak Vám nemúžu poradit.
Ináč so všetkým ostatným súhlasím čo ste napísali , ja som nikde netvrdil opak. Prečítajte si môj príspevok 242. Wink Len to o tom Hitlerovi som nevedel. Kde ste sa to dočítal?
P. Preslička nesnažte sa znehodnocovať prácu iných. Za to, že Vy ste nevidel plemenný štandard a šľachtiteľský cieľ, chovný cieľ atď, to neznamená, že neexistujú. Ja mám radšej ľudí, ktorí prídu rovno s riešením a podajú pomocnú ruku a pridajú ruku k dielu. V dnešnej dobe nie sú peniaze na nič, preto nefunguje všetko tak ako by som si aj ja rád predstavoval. Kritikov máme veľa , tých druhých je pomenej. A verte mi, že robiť šľachtiteľskú prácu je poriadny kus obetovania sa. Pozdravujem všetkých prajníkov aj neprajníkov kranskej včely.
(11.05.2014 23:21)maci01 napsal(a): [ -> ]Obavu jsem vyjádřil a nemá cenu pokračovat. Vys...e se na desetiletí šlechtění kraňky a nechme projevit bezohlednost, která je u nás tak běžná. Ono to nějak dopadne.

V prvé řadě to nebylo vyjádření obavy, ale neprokázané tvrzení. Stejně mám tak pocit že to s těmi desetiletímui šlechtění by se obtížně porkazovalo až na pár vyjímek.


Osobně jsem spíše proti importu (ale ta Kraňka se právě importuje neustále, protože se u nás nešlechtí) ale docela rád bych znal argumenty. A ty v balastu "tradovaných přesvědčení" je obtížné najít.
Například od vás by bylo zajímavé vědět jak jste matky získal a jak se vám podaří je v naši kraňsky prošlechtěné krajině udržet nebodavé bez "importu" matek odjinud do svého chovu.
Pamatuji horší včely, ale to je spíše tím, že za posledních dvacet let se přeci jen gramotnost včelařů co dokáží řízeně měnit matky zvýžila.

Těžko soudit zda nákupem matek a matačníků který se dnes považuje za více běžný. Tedy tím nákupem se to určitě zlepšilo, ale je otázka, kdyby se nakupovaly ve větší míře i jiná plemena by nebyla situce taky lepší.

Podle mě je z hlediska bodavosti asi nejdůležitěší procento včelařů kteří své včely CHOVAJÍ a ne jen drží ve svých úlech a nechávají to být dokud to je snesitelné.
(11.05.2014 20:34)jaro napsal(a): [ -> ]Slovinsko má problém raz a navždy poriešené.

Nepíšete ale JAK. Co si pamatuji, tak buď ve včelařství, nebo OVP psaly, že naopak mají ve Slovinsku s kraňkou velké problémy s čistotou chovu, protože kočují a zimují v Chorvatsku u moře, kde dochází ke křížení s trubci vlašky, a ti, co nekočují, těm to přivezou kočovníci.

Honza
Preboha človeče, ja nie som včerajší. AJ hociktorý včelár si môže doniesť vo vrecku matku z inej krajiny ...
Ale oficiálne majú uznané len jedno plemeno včely na svojom území, majú ho veľmi dobre zmapované (bol seminár o kranskej včele v SLovinsku) a chránia si svoje plemenné chovy. A záštitu nad plemenitbou vlastnej včely nemá združenie ale štát. Tí , ktorí prikočujú ku hraniciam s inými štátmi - ak sú to plemenné chovy ak sa vrátia domov - robí sa im po určitom čase kontrola čistoty rasy. Plemenné chovy majú svoje podmienky, ktoré musia spĺňať ak chcú byť uznané a v druhom kroku je oficiálny zákaz dovozu včiel zo zahraničia - má to jediný štát v Európe. AK sa prieodzene niekde niečo kríži má to malý vplyv na väčšinu včiel na území a keď je to prirodzene je to lepšie ako keď do toho kafre človek.
Moje prozatimní zkušenost s Buckfast (bakfaaest-tak nevím jestli je má pronunciation correct).Smile
Včelstvo bylo loni v podletí vytvořeno ze slabého oddělku,by matku přijmulo.Bylo posilováno zralým zavíčkovaným plodem cca 5 r 4/4 lang.Do zimy šlo cca 80% síly ostatních včelstev.Z podletní populace bylo tak 30 % Buckfast ostatní Kraňka.Krmeno 15kg cukru. V mých podmínkách je to dostatečné množství.Bylo zimováno na 2 N 39x24 11r,horní 9r.Ze zimy vyšlo nejlépe se zásobami.Spad roztočů stejný jako kraňka.Léčeno 3x fumigace varidol.
Jarní rozvoj pomalejší než Kraňka.
Situace v době kdy řepka pozvolna končí.2N 2/3 lang +1N 39x24,plné medu.1N 2/3lang staví a okamžitě zanáší medem.(M) ploduje jen ve spodním 39x24.žádný matečník.Bez MM(přecházím z 39x24 na 2/3 lang).Populace Buckfast je cca 2/3 nejsilnější Kraňky.Včely Buckfast nacházím ve všech včelstvech(včelín).Otázkou je kde všude bych našel Kraňky,kdybych je označil.
Moje nejsilnější Kraňky 4N 4/4lang.2N plné medu...ovšem v rojové náladě- přeléták.
Bodavost....hrabu se ve včelách nejvíce v podvečer (jsem v práci) někdy je už šero.Po počátečním ostychu(vše ,co má žlutý zadeček se mi zdá jedovatéSmile ),pracuji v krátkých rukávech,někdy bez kukly a v bermudách.Žihadlo dostanu,když
včelu přimáčknu,nebo když se v nich hrabu dlouho a je to už nebaví.
Včera v podvečer jsem je ukazoval kamarádovi,mával jsem nad nástavkem rukou a seděly jak " přibitý"(to jsem se v nich už před tím lovil).Zajímavá byla kamarádova reakce,když je viděl:"takhle vypadají moje Singrovky",co jsem koupil ze včelí farmy XY".
Takže moje subjektivní hodnocení...opravdu po všech směrech je tato včela špatnáSmile.
....a také to může být ,že po Kohoutovi mám druhé největší brambory jáBig Grin.
Toto není žádné PR,je to moje zkušenost.
Mějte se fajn .Míra
já chci taky velký brambory Big Grin
Tak se mi na včelnici objevily pátračky úplně jiné než moje včelky, rávě se dobývají do nástavku se soušemi po vytáčení......jsou to Buckfastky???

[Obrázky: Sn_mek_365.jpg]
Ja mám Jirko na některých stanovištích běžně i 1/3 včelího společenství, takto zbarvenou, sleduju to zbarvení již cca 8-9 let, s Buckfastem bude shodná jen ta žlutá barva.

P.
já nevím ..tohle byly čistokrevný pátračky
Vážení odpurci a příznivci buckfastu. Pod konec první mé sezony z bf, mi dovolte pár postřehu. Není toho mnoho. Největší dojem na mne udělaly svou nerojivosti. Když pominu mednost, rozvoj a mírnost , tak jenom pro tu nerojivost vítězí. Velkou souvislost z nerojivosti ma i menší pracnost. O to větší um musite vynaložít na chov matek, potažmo zvládnout nechut stávět matečníky. Potvrdila se i možnost dělání pozdních srpnových oddělku, které ještě minulý týden nosily sladinu. Druhá věc je, jak budou makat v přištím roce. Nepotvrdila se obava větší nachylností na varroazu. Což mně mrzí, že se ing. Dvorský nepodělí s nami o jeho poznatky na toto téma, a přitom na každé přednášce utrousí jenom negativní poznámku. Věřím, že ví co říka, chybí mi však širší rozvinutí daného problému. Opět jsem měl to štěstí potvrdit si to co už jsem psál, a to, že po republíce lítá více bf a jejích křížencu než si mnozí myslí. Hezký den všem. Bolek

P.S. V posledním čísle včelařství je intenzivní kampan pro "naší" kranku. Tak si pohrávám s myšlenkou, že asi nabídnu možnost nalarvít si u mne zdarma. Budu o tom přemýšlet.
No Bolku,tak to si pozvy nejakú včelársku kapacitu,napr. p.Čermáka! Nech si prelarví,určite to ocení!Surprised Ach jaj!
(05.10.2014 16:15)Boleslav Niedoba napsal(a): [ -> ]po republíce lítá více bf a jejích křížencu než si mnozí myslí.

Vo tom žádná Angel

(05.10.2014 16:15)Boleslav Niedoba napsal(a): [ -> ]asi nabídnu možnost nalarvít si u mne zdarma

To seš hodnej ale asi to bude trochu složitější.

Kdyby si ještě někdo náhodou myslel, že se buckfastky šlechtí jinak, lépe a radostněji než jakékoliv jiné včely...
Sám autor svůj článek Me and the Buckfast bee označuje za "subjektivní a nevědecký" ale to bude jen jeho skromností.
Referenční URL's