Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Buckfast
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Konej nejednání a nic nezůstane nevykonaného.
Tak podle článku ze včelařství 11/2016 ztratili včelaři v USA v období duben 2015 do dubna 2016 44% včelstev - jako vzor nic mocBig Grin
Dyť to říkám, Amíci.....
K tomu je třeba jasně dodat fakt, jak je s převážnou částí včelstev (profesionální velkovčelaři) zacházeno. Jak jsou ve velkém přesouvána na monokultury pro opylení. To se do statistik velmi negativně promítne.
Oni, na rozdíl od nás, hledají cesty, jak z toho ven.
My jsme ani nezačali, my jsme dokonce ani nepřestali házet tomu východisku klacky pod nohy.
Buckfast není východisko.
Odolná včela je východisko!
pyro není zločin
[Obrázky: pyronenizlocin.jpg]

Buckfast není zločin ... Big Grin
Proč by měl být jejich plod odolnější než u jiných včelstev.
(05.12.2016 12:00)JKL napsal(a): [ -> ]Tak tady v tomoto dokumentu TOOLS FOR VARROA MANAGEMENT píší jako jedno z doporučení výměna matky:
Citace: Requeening
BIP Results :
Use of locally selected bee stock resulted in 18 to 41% fewer overwintering losses in 3 consecutive survey years; Caucasian hybrid stock: 42% fewer losses; Buckfast hybrid stock: 92% fewer losses; Buckfast bees: 84% fewer losses; no statistically significant results for Varroa Sensitive Hygiene (VSH) or Minnesota (MN) Hygienic from 3 consecutive survey years.
Česky řečeno - Hybridy Buckfást mají statisticky o 92% méně úhynů, čisté Buckfast o 84% méně úhynů

Tak to mi přijde jako hodně zajímavá a zároveň dost těžko uvěřitelná informace.
Co jsem mluvil a nebo poslouchal videa chovatelu Buckfast a kraňky tak říkali, každá má svoje, ale v odolnosti proti varoa tam zásadní rozdíl není. A to aby si nevšimli rozdílu 84% nebo dokonce 92% to mi přijde divné. Vám ne?
Ono je otázkou co vše oni počítají do těch jak tu někdo píše 40% úhynů. Počítají i ty na hlad a vymrznutí, což v některých severních oblastech USA, Kanada může být. Prostě nejsou to ty úhyny jen na varroózu. Navíc ta statistika pro BF může být ovlivněna menším počten respondentů co ji chovají. Je také otázka jaká směsice patogenů je u nich - možná je tam větší podíl těch na které je BF odolnější a proto třeba u chovatelů BF v Evropě to může být jinak. Nebo do USA BF se už přimíchaly další geny co ji pro tamní podmínky vylepšilo.
Ale tak jim to prostě za poslední 3 roky vychází a tak to doporučují. Můžeš jim napsat dotaz na podrobnosti.

Pozitivní ale je, že existuje společenství co tato data sbírá, vyhodnocuje a dává doporučení na základě výsledků - tedy je zavedena zpětná vazba. Nikdo jim nepřikazuje jaké plemeno mají chovat. To se u nás nedá říci. Zdejší tajnůstkáři co drží pod pokličkou i to jaké území si kde nárokují, procenta úhynů udávají obráceně (jako procento přeživších). Z čeho si ty data vycucali je také tajné a snad jediné co není tajné je metodika léčení praktikovaná před 10-ti lety. O nějakých výsledcích testování plemene na užitkovost a odolnost vůči chorobám a srovnávání s jinými plemeny si můžeme od našeho božského chovatelského sdružení nechtat jen zdát.

Je to o dohodě. Pokud je tu sdružení chovatelů kraňky, včely tmavé a třeba bude i BF tak si mohou dohodnout nějaká pravidla, oplozovací stanice a vzájemně se situaci přizpůsobit.
Pokud jsou někteří nepřizpůsobivý, tak nechápu proč by zákon měl chránit nepřizpůsobivé a ty přizpůsobivé perzekuovat.
To že jde vzájemně včelařsky plemenně koexistovat, ukazují okolní země.
Debatu kolem plemen a schvalování úpravy plemenářského zákona jsem převedl do tématu Soužití chovů poddruhů, plemen, ekotypů včely medonosné. Prosím pokračujme tam.
Chtěl bych ještě zareagovat na zajímavou diskusi moji osobní zkušeností z touto včelou , mnozí včelaři se domnívají ,že Buckfastky jsou u nás chovány krátkou dobu a jsou jakousi novinkou poslední doby. Není tomu tak. Když jsem začínal včelařit (rok 2000) dostal jsem jeden roj a druhý rok na jaře jedno včelstvo po zesnulém včelaři , právě toto včelstvo mělo výrazné znaky Buckfastké včely. Tehdy jsem začínal se včelami pracovat sám , ale měl jsem zkušenosti s černou včelou protože s ní včelařil můj děda , BC byly velmi mírné, měli dobrý výnos i černého medu. Další rok se vyrojily odrojené včely si vychovali novou matku a stali se velmi bodavé , tehdy jsem ještě nevěděl , že to bylo proto, že se matka pářila s trubci černých včel, které byly v té době v okolí dominantní. V každém případě jsem matku na podzim vyměnil a udělal jsem to i u roje, protože byla 2 letá tím moje zkušenost s tímto plemenem končí. Představa, že BC budou nerojivé u mě neplatila, ta včela nebyla moc daleko od inseminované matky, protože v oblasti bylo hodně trubců černých včel. U odrojeného včelstva už byly proužky na zadečku dělnic díky křížení méně patrné. Osobně nemám nic proti chovu BC , protože díky dnešní absenci černých včel nevede k bodavým potomkům, situace se změnila. Navíc každý chovatel si drží svoje linie pomocí technické inseminace , takže o narušení plemenářské práce nemůže být ani řeč. V každém případě podle novely zákona už není povoleno na našem území registrovat chov Buckfastké včely, ale můžete tuto včelu chovat pro své potřeby zákon tedy omezuje podnikání , ne osobní svobodu.
Omezení podnikání je omezení osobní svobody
Ja bych rekl ze delat zaver by se melo rekneme ze vzorku aspon 40 vcelstev a delsi dobe drzeni BF ..znaky BF pohledem bych taky chtel umet rozlisit neni to jen o barve..
(29.05.2017 16:39)KTM napsal(a): [ -> ]Ja bych rekl ze delat zaver by se melo rekneme ze vzorku aspon 40 vcelstev a delsi dobe drzeni BF ..znaky BF pohledem bych taky chtel umet rozlisit neni to jen o barve..

no samozřejmě to máte pravdu, na druhou stranu , mnoho chovatelů matek, kteří mají řádově desítky až 100 včelstev Vám řekne , že neměli ani roj. Když ovšem zkusím jejich včely zjistím že se mi do rojové nálady dostanou prakticky všechna silnější včelstva - zimování v přepočtu na 30 rámcích 39X24 s jarním přehozemím zásob dolů. Já vím ,že je to chyba hnát takové včely do síly , jenže právě podle toho poznáte jestli je linie rojivá a nebo ne. Včelstvo , které musí produkovat včely pro oddělky nebo plnění oplodňáčků se rojí minimálně. Největším problémem s chovem BF. včely vidím v tom ,že člověk musí mít inseminační přístroj, protože jinak žádnou BF. včelu chovat nemůže , protože kraňka chová více trubců a je všude kolem. Ve výsledku tedy chováte pouze křížence s různými vlastnostmi. Což u klasických F1 není protože chovatelé dávají ve svém okruhu včelařům svoje matky.
No to že Kraňka chová více trubců je zavádející ,protože realita je taková že valná většina včelařů jí k tomu nedá prostor.Všichni ví coje stavební rámek ale dát jeden včelám za dva roky.Navíc můžete trubce chovat záměrně a to že při soubojích trubci BF vyhrávají už se taky ví,mají ůdjně víc křídelních svalů a i je dobře vidět jak se ovlivní okolí normálních včelařů tím jak jim mění barvu a pokud na ostatní tlačíte třeba stovkou včelstev tak se to rozhodně projeví..A pokud jste se někdy díval na výsledky DAWINA tak valná většina chovatelů Kraňek má také pouze mix kříženců a o čistotě jejich chovu se dá debatit donekonečna..
Chtěl jsem se Vás zeptat jestli se Vám skukečně BF nerojí. Mně se rojí příliš mnoho včelstev protože chovám silná včelsva.
je rok kdy se nevyrojí ani jedno včelstvo,je rok kdy se vyrojí cca 5% včelstev a jde pouze o F1.Ne nedělám z každého včelstva oddělky,na plnění oplodňáčků je minimum včel,ne nemusím v plné sezoně neustále hlídat zda mají včely naražené roj.matečníky protože je matka nezaklade..
Uplne stejne souveti jde napsat i o krance, resp. te, kterou mam ja...

Neni to odlisujici znak BF plemene, je to - podle meho nazoru - otazka selekce a zootechniky v ramci plemenneho materialu, ktery ma chovatel k dispozici.
přesně tak, je to jen o technologii včelaření a o selekci Smile pak je každé plemeno dobré
(31.05.2017 9:47)Louky napsal(a): [ -> ]přesně tak, je to jen o technologii včelaření a o selekci Smile pak je každé plemeno dobré

Jenže záleží na tom jak chcete včelařit. Pokud chcete střední včelstva s výnosem 30kg medu na včelstvo , pak patrně s roji mít probléme nebudete. Pokud budete chtít 50kg na včelstvo budete muset chovat včelstva silnější a tam už sklony k rojení uvidíte. Když budete chtít mít 100kg na včelstvo a více , pak teprve uvidíte jak rojivé jsou nerojivé linie chovatelů matek....
Referenční URL's