Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Buckfast
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(21.04.2021 15:56)mik1278 napsal(a): [ -> ]Dobrý den
Nemá cenu se vyjadřovat k takovým příspěvkům..
Orginal Bucfast třeba i VSH se dá koupittřeba tady:

https://www.josefkoller.de/bestellungenbienen.php

nebo

http://www.buckfast-koeniginnen.de/koeniginnen.html

nebo

https://www.buckfast-zucht.de/en/buckfast-shop/

nebo

https://www.imkerei-aumeier.de/produkt-k...nnenzucht/

a zde je možné najít spoustu dalších chovatelů ale ne všichni jsou stejně dobří.

https://perso.unamur.be/~jvandyck/homage...index.html

Já mám vyzkoušeny AH a KK ,KTM snad údajně má od KK a THK.

Nebo koupit F1 nebo F2 u nás.

MK

Nemyslím si ,že je vhodné pro běžného včelaře koupit si matku venku. Důvod je prostý ty matky jsou šlechtěny do jiného klimatu a pro mnohé z Vás bude proto chov těchto včel zklamáním to neplatí jen u BF kraňky jsou to samé. Čím déle včelařím tím více se přikláním k názoru ,že vůbec není špatné pokud člověk na svém stanovišti rozchovává ta včelstva , která v těchto podmínkách mají vysoký výnos a jsou přitom nebodavá a nerojivá. Samozřejmě to platí pro včelaře s větším počtem včelstev kde je možný výběr kdo má 2-3 včelstva použije tento postup jen těžko.
Dovolím si vložit příspěvek k tomuto tématu. O Buckfast se zde napsalo mnoho a tak jsem se rozhodl učinit pokus a na odlehlém stanovišti se pustil do chovu tohoto plemene. Jelikož 1-2 včelstva pro mne nemají tu správou vypovídající hodnotu tak jsem se rozhodl zkusit to na takovích 20 rodinách na dost izolovaném stanovišti kde jsou poměrně drsné podmínky hlavě v zimě a předjaří. S tímto pokusem jsem začal v roce 2018 kdy jsem koupil 5 f1 matek. Ze 3 matek jsem odchoval téhož roku 20 f2 a ty osadil do 20 včelstev a zazimoval 25 včelstev. Včelstva vyzimovala bez ztrát a přesto že to byla pěkná směsice tak pouze 1 bylo zlejší ostatní se vyrovnala jak v mírnosti tak následném chování kraňkám. V roce 2019 jsem vychoval z původních 2 f1 ze kterých jsem ještě nechoval znovu matky a tentokrát už na stejném stanovišti oplozenými matkami jsem znova osadil krom 5 úlů s f1 všech ostatních 20 úlů f2. Opět zazimoval. Včelstva vyzimovala bez sebemeších problémů a náznaků jakékoli nemoci. Včelstva mírná výnos stejný jako u kraňky kterou jsem na tomto stanovišti chval před tímto pokusem. Znaky již hodně nakloněné na stran Buckfast. Všechny matky měly zastřihnuté křídlo a to dost razantně aby mi případné roje nelétali po okrese . V roce 2020 jsem koupil dalších 5 F1 a vyměnil 5 prvních f1.
Zima 2020-2021 byla dlouhá jak všichni dobře víme k tomu stanoviště které je opravdu dost drsné kdy první prolety jsou málo kdy dřív jak po půlce března a letos to bylo až v dubnu tak ani tato zima se nepodepsala na úhynech. Začala tak sezona která pro mnohé včelaře znamenala pohromu ve snůšce no Bucvalky si vedli kupodivu stejně dobře jak kraňky na jiném stanovišti. Závěrem musím konstatovat že se u mne nepotvrdili některé záporné vlastnost přisuzující se této včele jako špatné zimování, větší sklony k rojení, nevyužití některé ze snůšek. Ještě jednu sezonu udělám srovnání a to hlavě ve velkoprostorovíh úlech pak se rozhodnu jaký osud potká včelu Buckfast v mém hospodářství.
..... větší sklony k rojení ???
U BF se přece jako jedna z předností uvádí malá rojivost.
I BF jsem si privedl do roje, je to vsak ma chyba, podcenil jsem jeji jarni explozivni rozvoj a predevsim mi nedoslo, ze pri presunu z niziny na stanoviste vyse jsem jim dal dalsi 2 tejdny k dobru, ale ne prostor. Sobe jsem si dal mnoho slov sebekritiky.
Drive jsem se bal BF i kvuli tomu, ze muzou dele plodovat, z toho souvisejici problem s VD. Tak jsem si je vyzkousel (ne v takovym mnozstvi jako Pepe Skala), nemaji vsak vetsi problem s VD kdyz si to porovnam s Krankama...
Chose
(05.11.2021 7:31)Miroslav Vochozka napsal(a): [ -> ]..... větší sklony k rojení ???
U BF se přece jako jedna z předností uvádí malá rojivost.
Pokus jsem dělal záměrně od kříženců po dojití k čistější variantě a to pro to že v mém okolí je pár včelařů kteří v malém množství vložili matky F1 BF do včelnic kde měli v uvozovkách kraňku. Po určité době jim dodané F1 byli nahrazeny kříženci a někomu se to rojilo hodně někomu míň samozřejmě že na to mohl mít vliv vedení včelstev. Proto jsem posuzoval i sklon k rojení hlavně kříženců . Já jsem se u kříženců s nějaké větší míře s rojením nesetkal pouze dvě včelstva po prvním vyzimování měla jiné matky než ty které jsem usadil nějakou rojovou náladu jsem nepozoroval i když vzhledem k poměrně vzdálenému stanovišti a zastřihaným křídlům mohlo k rojení u těchto dvou včelstev dojít bez zjištění tohoto faktu. Vyzimování 2021 jarní prohlídka nebyla vyměněna žádná z matek , následně v roce 2021 nebylo pozorováno žádné rojení. Pokud pak došlo k nějaké výměně tak to zjistím až na jaře 2022. Jak jsem již napsal včelstva již nesou hodně znaků včely BF i když nelze vyloučit nějaké křížení. Jsem přesvědčen že pořád nemohu klást nějaký důraz na vlastnost které jsem vypozoroval na to je doba posuzování příliš krátká a potřeboval bych ještě několik sezon . Berte má pozorování spíše jako informativní všeobecné postřehy zjištěné za určité období. Proto také nezacházím do detailů k tomu bych potřeboval posouzení mezi jednotlivými včelstvy BF na což bych potřeboval více času, je to stejné jako u všech jiných chovů kdy je potřeba něco z nějakého důvodu změnit Přichystal jsem se i na tuto variantu a letos zazimoval 2 ins.BF. Takto jsem se zaměřil spíše všeobecně na BF oproti Kraňce v přibližně stejných podmínkách přičemž jsem záměrně BF vybral o malinko tvrdší stanoviště abych zároveň mohl pozorovat některé záporné vlastnosti které jsou tomuto plemeni přisuzovány a to hlavně problémové zimování, nevhodnost minimální přestávky v plodování, větší náchylnost k varroa, nevyužití jarních snůšek především řepky toto vzhledem k letošnímu počasí moc posuzovat nešlo i když ve srovnání s kraňkou za stejných podmínek průměrný rozdíl prakticky žádný.
Srovnání v letošním chladném jaru asi v 700 metrech u chovatele 200 včelstev chovajícího svou kraňskou linii , kterou si inseminuje , tak elgon a také BF, BF které si drží a inseminuje , že ho to baví to porovnávat .

Nejhůře mu šly BF holandské linie , těm to začalo jít až se oteplilo , Elgon originál byly lepší a jeho kraňská linie byla nejlepší , donesly na rozdíl od ostatních pěkné množství medu z první snůšky , dokázaly se rozvojem probít přes to chladné počasí .

Co se týče rojivosti BF , tak někteří oficiální chovatelé nedoporučují určité stejné tipy mezi sebou více příbuzensky křížit , důvod uvádějí následnou větší rojivost.
Několik známých mi potvrdilo u kříženců BF v pozdějších generacích větší rojivost u těchto následných kříženců a to větší než u běžné polní kraňky. Což jsem rovněž zaznamenal ve své době u sebe . I slabší oddělek udělaný z takového včelstva při dvou matečnících se jim odrojil .
Někteří ve vzdálenější minulostí měli tu zkušenost , že pokud to mělo žlutý zadeček , nebylo to zkřížené - nerojilo se a pokud od té samé matky to mělo tmavý zadeček po kraňských trubcích , tak to lítalo po stromech .

Naši severnější sousedé rozlišují BF severní vhodnější k nim a jižnější nebo z rovin , nevhodnou k nim .
Spektrum BF je dnes tak široké , že BF jsou jen malta mezi cihlami a nerozlišovat co je co a uvádět nějaké zkušenosti takto paušálně bez konkrétního uvedení aspoň tipu , co to je , zda to třeba není speciálka , to zavání řekněme zkreslením .
No, já se můžu vyjádřit pouze k té Elgonce. Držím včely dost “na husto” v sezóně, protože si myslím, že to má pozitivní vliv na jejich zdravi. Rojů je, jak kdy.. chovám 150-190 včelstev. Počty rojů jsou odhad.
2018 - 2 roje
2019 - 300+ rojů
2020 - 0 rojů
2021 - 15 rojů
Tak jsou rojivé a nebo ne? Smile
Ročně měním asi 50 nevyhovujících matek. Ostatní výměny jsou na včelách.
To je hezké. Pochopil jsem to tak ,
že ale včelaříš ve Švédsku , tedy v oblasti s relativně malým zavčelením , že asi nebudeš mít kolem sebe 20 včelstev na 1 km2 , že kolem sebe nemáš tlak kraňských trubců a že tedy to co popisuješ odpovídá tedy mnohem víc té verzi kterou jsem výše popsal jako tu nerojivou ,
tedy že to máš čisté nezkřížené .
Určitě jsi nepopsal verzi kdy bys to měl v F4-10 od začátku neřízeně prokřížené s jiným plemenem , třeba s kraňkou .
radime co sa stalo v 2019,ze tolko rojov?
Zavčelení je u nás docela velké. Ve středu našeho Elgonlandu to bude i víc než 20 na kilometr. Výhoda je ale, že všichni chováme stejnou včelu a doma mám v podstatě oplozovací stanici protože je to v lesích a včelařím tu jen já. Jinak jednotlivé línie co chováme se dost hodně liší v jarním rozvoji. Některé jsou hodně opatrné a jiné naopak to rozjedou a pak se musí v dubnu dokrmovat. Já mám radši ty opatrnějši. Smile
No v roce 2019 to byla souhra více faktorů:
- silná vyzimovaná včelstva se spoustou zásob
- neobvykle časné a teplé jaro. (v dubnu se dalo koupat)
- silná snůška z jívy a javoru. Poprvé jsem točil kočičkový med. Smile
- dva týdny dovolené v květnu kdy to vypuklo...
Rojilo se vše, neplatily žádné poučky a protirojová opatření. Nepomohly přeletáky co jsem stihl udělat, oddělky z matkou nic. Vyrojily se i oddělky na 3-4 rámkách..
Když jsem se vrátil z dovolené viselo na každé včelnici 5-10 rojů. Většinou už ale jenom poroje. No Sodoma Gomora. ?
No, rok 2019 byl pro me taky spis masovej nez medovej, ze 7 vcelstev jsem mel 21.
Nedokazu si to ale predstavit, jaky to muselo bejt u Radima.
Diky za info, Sodoma Gomora je asi spravnej nazev Smile.
Chose
Referenční URL's