Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Buckfast
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
(29.03.2018 9:31)JrM napsal(a): [ -> ]
(28.03.2018 18:52)JKL napsal(a): [ -> ]Bohužel není BF jako BF.
Rozdíly jsou přinejmenším velké a z toho pak plynou značně odlišná hodnocení.
Kdo nevyzkouší materiál z různých zdrojů, bude jen spekulant.

ALE - do těchto dvou chovů byli přivedení vedoucím BF organizace jako do reprezentativích chovů.

To co mi uvedli Poláci , uvedli rovněž jako standartní stav . Mimochodem známý .
Když jistí profíci nakupovali BF sami , tak naletěli jak malí kluci a nestačili koukat na tu bídu co dostali .

Dále profíci , naši aspoň u těch co vím , dostali už kombinaci s kraňkou a to vyzkoušenou , extrémně nerojivou .
Normální člověk se k tomu nedostane , jen po známosti .
A když do toho udeřila varroa , tak z 200 včelstev zbylo třeba 20 .

Někdo se tedy o ně postaral a cenzuroval jim to od těch největších zvěrstev .
Jsou ve stavu závislosti .
Není problém utratit 60 000,- za 4 matky a stejně se nic nedozvědět a ony ještě stejně uhynou.
Ta kombinace v Čr je těžká výjimka , ne standart.
A ještě pořád je u toho znatelný rozdíl v zimním sezení oproti třeba jedné kombinaci z Liběchova.

A je vyzkoušeno a tím myslím skutečně vyzkoušeno ,v praxi , ne na papíře , že když se to sprclo nadivoko s běžnou kraňkou , tak se to později v dalších generacích prostě rojilo a rojilo . A je třeba kupovat znova .
To je prostě zákon hetrozního efektu , že způsobuje a vytváří rojivost .

A někteří naši včelaři předstírají že o něm neví . Dokonce z jednoho článku u nás byla potichu tato jejich vědomost za značný čas později odstraněna , aby jim nemohlo být prokázáno , že o tom dopředu věděli . Gruna, Přidal, Mátl , Čermák a jiní .

Někteří profíci berou BF proto , aby vytěžili heterozní efekt ,kterým zároveň na chvíli
vykompenzovávají určité věci . Bez kraňky , bez trubců kvalitní kraňky by byli namydlení . Profíci u nás včelaří s kraňkou a myslím že většina.
To co těm některým dělá výnos je ne BF , ale heteroze mezi kraňkou a BF .
Ale kdo něco umí ,ten je z heterozního efektu dávno vyléčený .
Dá se sehnat kraňka 700 včelstev bez rojů , bez obíráni včel , začátek plodování v půlce února , ve snůškové zralosti na řepku a jarní snůšku.
Taky bez podzimního plodování ,ukončení v září , síla stejná jako u BF , na stejných stanovištích u stejných včelařů .
Tak to už dělali s heterozním efektem naši předkové v 19 století a jak to dopadlo je známo .
Pořád se zamlčuje , že i ten Bratr Adam tu hybridizaci odsoudil a označil ji v divoké formě jako bezohlednou hybridizaci .
V žádném případě jsem neuvedl vše podstatné co se dotkne života běžného včelaře a co mu podstatně zmasíruje jeho včelaření o čem se ještě neví .

Vydávat tyto okolnosti za fundamentalismus , je buďto nevědomost nebo zamlčování faktů a mlžení .Nebo taky obojí .
Až bude mít česká "kraňka" certifikáty z nezávislých testovacích stanic a jasné plemenné knihy a nebude se tedy pohybovat ve skupině noname, kam spadají i ti bastardi, pak uznám, že na tom něco je. Z tohoto pohledu je noname nezávisle netestovaná kaňská směs stejná jako neověřené BF a není se o čem bavit, maximálně o tom, že váš příspěvek lze také z toho pohledu knih a nezávislého testování našich "kraněk" hodnotit jako zamlčování faktů a mlžení .Nebo taky obojí, sedící na styl chování označovaný jako fundamentalismus.
JKL uvědom si. Pokud přivezeš něco od někud . Vezeš s materiálem i viry bakterie atd.
Z mého pohledu mnoho nemoci a z rychlení v jejich šíření v časovém horizontu přináší dnešní globalizace.
O čem se tu stále přeme, dovoz plemen je historicky pro včelu tmavou likviditní.
Co bude pro kranku znamenat další dovoz , pro včelu kterou jsme si zvolili za náhradu naší tmavé před vice jak sto lety.
Myslíte si, že ti co k nám dováží vše co se jim namane to dělají pro včely nebo včelaře. Myslím si že ne, Možná že je v tom trochu pyšnosti, trocha neuctivosti k prací jiných, kapka možnosti se odlišit se od ostatních, a vědro byznysu. plus koktejl ostatního. Možná že za dovozem může stát i věrtel netrpělivosti a pohár lenosti.
Naše včela (pro mne naše kranka) umí vše co umí BF a jiné. A nemam ty ambice sem vozit , kdo ví co s neurčitými vlastnostmi.
Zajímalo zda někdo kdo má jiné plemeno ze zahraničí, zda muže sem na fórum vystavit i povolení o dovozu od veterány. Pochlubte se přátelé.
Omlouvám se za můj příspěvek v čase velikonoc. A přeji všem co mají rádi včely příjemné prožití velikonočních svátků.
K cemu to povoleni je,kdyz nikdo nikdy nema sanci zkontrolovat,co kdo kdy odkud doveze?
Je k tomu, ze hovori narodom, ze presuny zvierat nie su len tak, malo by sa k nim pristupovat zodpovedne a s odbornym dohladom. Su na svete aj ludia so svedomim. Napriklad ja nekradnem a neznasilnujem ani vtedy, ked som si naprosto isty, ze by ma nechytili. Az zistim Vasu identitu, dam si dobry pozor, aby sme sa nikdy neocitli na opustenom mieste sami dvaja.
(29.03.2018 13:55)JKL napsal(a): [ -> ]Až bude mít česká "kraňka" certifikáty z nezávislých testovacích stanic a jasné plemenné knihy a nebude se tedy pohybovat ve skupině noname, kam spadají i ti bastardi, pak uznám, že na tom něco je. Z tohoto pohledu je noname nezávisle netestovaná kaňská směs stejná jako neověřené BF a není se o čem bavit, maximálně o tom, že váš příspěvek lze také z toho pohledu knih a nezávislého testování našich "kraněk" hodnotit jako zamlčování faktů a mlžení .Nebo taky obojí, sedící na styl chování označovaný jako fundamentalismus.
Česká "kraňka" FUNDAMENTÁLNĚ založena zákonem. Akorát nikdo neví, jak takové plemeno vypadá. Ne jen, že nejsou plemenné knihy, o dokence chybí plemenný standard.
Pakbych rád věděl, jak Jindra Meduna definuje tu "naší kraňku", podle jakých znaků, standardů? Je si jistý, že to, co chová je kraňka?
Pokud se hovoří o plemenu kraňském, tak to by znamenalo asi tak 50 let chovatelského úsilí, než bychom na našem území docílili jednotného standardizovaného plemene. To je sci-fi. Otázkou je, jaký by to mělo smysl. Jaký nastane zdravotní stav? ....To nikdo neřeší a my tam jsme zákonným způsobem nasměrováni.
Tak proč se sem už desetiletí vozí Kranky bez povolení ze zahraničí když s nimi prijedou viry a bakterie?? To je v POŘÁDKU a Brambory v řádku když se jedná o Kranku???

rudohore nechceš zajít k doktorovy???srovnávat dovoz matek a znásilnění???podobní jako ty se tváří jako svatá trojce nejsvětějších a tvrdí že v zivote ani neprekrocily rychlost...a pritom skutek utek.....lide jsou se svedomim ale take umi srovnavat srovnatelne ne blabolit jako politik....
Malo by sa,malo by sa.Svedomi s tim nema co delat,vcela neni krava,vleze do kapsy.Tak jako si nekdo priveze bf,tak si dalsi priveze slovinskou kranku,ci na bazosi koupi "cosi" z UA,u cehoz plemena prislusnost je ve hvezdach.Tak co chcete po svedomi? Ze je na to treba povoleni nebude nikoho zajimat,ani u slovinek.Rada vcelnic ma kranky co litaji zihadlem napred,v souladu se "svedomim" a legislativou.Coz se prehlizi,pac hlavne,ze to neni bf a dotace na matky cinkaji do spravnych kapes.(bf nemam a mit nebudu,rovnez tak nebudu vozit slovinky ci blondynky z Italie-na vysvetlenou).Netreba nic zjistovat,identitu mam v profilu.
(28.03.2018 20:11)Pavel Holub napsal(a): [ -> ]To pan Cimala s Spolek včely kraňské vůbec neví, co to nezávislá testovací stanice je.
.....................................................................
On slovy JrM prý dokáže testovat cestou po exkurzi.

Pan Cimala sice není možná internetový sběrač informací , ale takovéto samozřejmosti asi znát bude , není to nic co by se nevědělo. Popsal jen to co viděli a slyšeli , tvrdou realitu . Nemusí to být tak ,že všichni jsou blbci jen vy jste kluci šikovní .
...................
Bratr Adam to uměl testovat cestou po exkursi .Podíval se a viděl .

Znám profíka kterému to hraje se včelami natolik , že přijde na stanoviště a automaticky podvědomě jde a zamíří rovnou do včelstva kde je nějaký problém .
Já taky občas dovedu některé diagnostické věci co má a co nemá perspektivu poznat jinak než pozorováním a rozebíráním .
A proto vím , že ty včely musí chtít to člověku ukázat a otevřít oči . Bez jejich iniciativy a spolupráce to nejde .

Když to nevíš ,že to jde diagnostikovat podvědomě i jinak ,tak říkáš , že s těmi včelami nemáš nic společného , tedy kromě snahy je vysát .
Proto jsi slepý a jedeš v teorijích .

Nevím jestli p. Cimala umí mrknout a vidět tak jako Br. Adam , ale rozebrané hodně silně pokálená včelstva asi pozná .

(29.03.2018 11:27)KTM napsal(a): [ -> ]pricina neni jenom v tom ze BF lepe ploduje ale take tim ze velice casto a dost pozde si donese medovici nebo melicitozu kdy to uz vcelar neceka .

Nemusí být pravda . Poláci mi uvedli linie BF , které se medovice ani nedotknou , skončí květem a už na nic nesáhnou .
(28.03.2018 19:41)vlcek napsal(a): [ -> ]Kdyby to byla ve všem pravda - tak by profíci /medaři / ,ji nechovali.
Záleží přece na včele ,ne na jméně !!!!!!!! F.V.

Vlastně ji BF možná ve skutečnosti ani nechovají .

To co se tady u profíků dost často pohybuje , je ve skutečnosti kříženec BF se srovnatelnou kraňskou linijí co vznikala v 70 a 80tých letech v Jablonanech , co byla tím nejlepším co u nás v kraňce bylo. Silně nosila les , nepohla se na plástech, síla či plodnost stejná s tím nejlepším s BF, dominantně homozygotně zakotvená stejně jako BF .
Zrušená zlikvidovaná Veverkou st. pro přílišnou mírnost .

Jednou to bylo zkříženo a přelito přez BF v 90 letech , potvrzeno zpátky na BF a potom v pozdějších letech znovu ještě jednou zkříženo , už myslím bez potvrzení na BF .
Tedy vlastně spíš kraňka než BF .

(29.03.2018 13:25)František Němec napsal(a): [ -> ]...jako já, který má od roku 1968 matky jen z tiché výměny, z vlastních rojů a naražených matečníků?
Frajeřina , máte u mě hodně velké bezvýznamné plus . A to vážně .
JrM mužeš tu vysvětlit teda jak p.Cimala poznal pokálená včelstva když se ta navštěva uskutečnila na podzim na 3 včelařských farmách v DE?? O tom jak na prvni farme vcelar rekl duvody proc ma na Repku BF a kolikrat meel vyssi vynos nez s Vlaškou,Krankou?? muzes vysvetlit proc je prekroucena informace o tom jak se v Africe vybirala vhodna vcelstva pro oziveni chovu BF ze to bylo oficialne ze strany spolku chovatelu BF a bylo to urceno pouze k zuslechtovani a dalsimu testovani nikoliv jeji matky na dalsi prodej???
Proč to prekrucovani informaci???pokud jsi na tom zajezde nebyl tak nema cenu abys to komentoval kazdopadne ke me se dotala informace o tom vylete a info bylo trochu jine pravda je ze ja ten clanek osobne jeste necetl jen me byl odrikan.

Jinak ja chovam BF zcela urcite...vcetne rodokmenu a jejich nezavislich testovaní...to že je v BF silný podíl Kranky tak to je od doby kdy ji Adam pouzil tak nechapu proc to furt tahas ???to se normalne ví....
(29.03.2018 15:49)Jindřich Meduna napsal(a): [ -> ]JKL uvědom si. Pokud přivezeš něco od někud . Vezeš s materiálem i viry bakterie atd.
Já si to dobře uvědomuji, ale ty si uvědom, že BF tady je a není ji třeba od někud tahat. To ty kraňky se v rámci republiky tahají z daleko větších vzdáleností - také s viry, bakteriemi - nebo ty jsou snad nadvčely co nemocemi netrpí?

Tady bych problém opravdu nehledal - nejsem fundamentalista co.využívá všemožné argumenty až na konec končí ve spolcích typu Kukluxklan. Kuklu sice občas nasazují, ale za jiným účelem, než pálit kříže a s tím i černé či jinak barevné rasy.
Sic nerad to dělám ,ale pro pochopení situace to musím říci.
Řeči okolo čisté kraňky..... je to pro 100 prodejců matek. / Zabezpečené dotace na matky /
A teď ta situace u nás : 95 % včelařům je úplně šumafuk co se zde chová - jestli kraňka ,vlaška ,BF ,cyperka .......
Nikdy neměnili matky,nekoupili,nechovali ..............
A jsou spokojeni hlavně ,že mají včely,,bez mindráků.Úsměv na tváři . Nechápou o čem je řeč ,když včela je jen jedna.......
Ale již jsem to jednou napsal - něco hodnotit ,když jsem to sám nevyzkoušel,/ale aspoň deset matek pro porovnání /.
A navíc divím se proč se rozčilují /kraňkaři/ - udělali to úplně stejně - Zde byla doma včela černá.................!!!!!!!!!! A ptal se někdo
obyčejných včelařů ???????
Nepamatuji se. Nikde jsem o to nic nenašel ..........
A rozhodnutím pár lidí to dopadlo tak jak to je teď.F.V.
Vlcku máš staré knihy. jistě jsi tě jsi četl o živanským, kolovrtovy a pod.
Pane Vlčku , nepopírám že ze svého pohledu se vám váš pohled jeví jako správný, ani netvrdím ,že vám nerozumím, ale trochu se mýlíte .A já vám to moc nemůžu vysvětlit , protože nemůžu , mám proto své důvody.

Ptal se někdo Obyčejných včelařů ? -------
No trochu ptal , poptávka přišla se zdola . A proč ? Protože to byla trochu vzpoura. Proti čemu ? Proti vládě starších .
Proti tomu , co si ten dav sám způsobil a vyrobil .
Určití jedinci byli chovně někde jinde a za poskytnutí svého plemenného materiálu si brali výpalné v hotových penězích z každého kg medu , či gramu kaše . Vím kdo platil i komu se platilo .Známé jména .
Dav byl ponechán svému osudu , ať si mluví , hlasuje, ať si dělá se svým osudem co se mu zlíbí .
Ten dav chtěl vydělávat a viděl , že to jde . Včelaření bylo v podstatě jediné povolené podnikání .
Tak si to pořešili po svém . Změnou . Kraňkou . Obešli ty staré .Urychlili si to . Usnadnili . Šlo to zdola .
Veselý byl jen ta figura co byla vidět , jeho věrní mu vše řekli ,vše hlásili . A byly jich davy . 100 telefonátů denně za dopoledne nebyl problém . Ani mluvit už nemohl k večeru .
Ale další svévolnou změnou dalších dychtivých se to nevylepší . Problém je někde jinde než v plemeni .

Není to o tom, že se rozčilují kraňkaři . Ne .
Položte si otázku , jak je to správně , aby to nebylo zase špatně .
A já vám garantuji , že to není tak úplně šumafuk , co se vozí nebo nevozí . Některé cesty vedou do slepé uličky , nebo jen do peněženky a pozice a zájmů jen někoho .
JrM
odpovíš na mé dotazy výše????nebo další omáčka s masírkou.......????
(29.03.2018 19:29)KTM napsal(a): [ -> ]JrM mužeš tu vysvětlit teda ... ?
... pokud jsi na tom zajezde nebyl tak nema cenu abys to komentoval .

Jinak ja chovam BF zcela urcite...vcetne rodokmenu a jejich nezavislich testovaní.
..to že je v BF silný podíl Kranky tak to je od doby kdy ji Adam pouzil tak nechapu proc to furt tahas ???to se normalne ví....
Dělám na tom .Klid.
Nebyl , poptej se tedy Cimaly. Uvedl , že paní nevěděla vůbec co to má .

To že máš BF je zbytečná informace , ty nejdeš přehlédnout . Pěkně jiskříš .

Neví . Vypadává mi z hlavy , že ty to vlastně nevíš .
Bratr Adam použil nakonec řeckou makedoniku , 1960 (?) a to je jen ekotip kraňky.
Kraňku jako takovou nakonec to do hlavního kmene nedal.Ale snažil se hodně .
S tou jabloňanskou linijí to porvé dávalo v 90 letech 100% navýšení výnosu oproti rodičům .
Poláci uvádějí tak 70% heterozní efekt , když jsou to vzdálené plemena .
To že pán měl vyžší výnos , to logické , vlastně jsem to už nakousnul .
Kraňka je rodná setra vlašky , jsou blízko sebe , tak ta heteroze by nebyla zase kdoví co. Na podrobnější vysvětlení poskytuješ málo informací o tom co bylo použito , jaké je okolí a vlastně se mi ani nechce některé věci říkat .
Jeden co má kraňku i BF , sám si vše inseminuje , tak ten zase na řepku má své 30 let dělané vučko .
No ale nakonec si myslím , že je to jedno , že stejně nakonec z určitých důvodů , jiných než myslíte , budete musit kouřit pánské přirození , aby jste si trochu zavčelařili .
Život je pes .
Pak tedy bud keca muj zdroj nebo keca a podle sebe prekrucuje Cimala.pani nemusela vedet co ma..znovu si to nastuduj to s Krankou pravdu nemaš...Kouření přenechám tobě....
Jsi zas další kecálek bez jména co jen plácá ničím podložené informace....
A s kým se nám ty krasavice tento, toto?
To jsou co zač?
Škoda, že tu není Kaji. Ten by nám vysvětlil, jak se Cimala ztrapnil v Německu.
Nebo někdo jiný, co tam byl?
Dám se pouze takovou vsuvku, je to trochu mimo mísu, ale když zde byla řeč o panu Cimalovi, tak se nemohu zdržet jedné poznámky a tou je to, že má šíleně předražené matky.
Referenční URL's