Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Dotace 1.D. Podpora včelařství
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
NitraM
Nepsal jsem, že mezi ně patříš. Je tam podmiňovací způsob...

To, že je účel dotace nějak uveden, vůbec neznamená, že je to její pravý smysl. Je to čistě úlitba ČSV, kterou kdysi zařídil Mandík. Pokud by u této dotace šlo skutečně o odměnu za opylovatelskou činnost, tak by za ty roky musela být několikrát navýšena vyplácená částka, což se v podstatě nestalo.
mirku, nemam urcite tolik zkusenosti jako ty, vcwlarim terpv od konce 2019. Ale napadlo mne, jestli cesta k zlepseni rentability (aspon nebyt v minusu) nevede treba pres zmenu zimovani. ja prave uklizim a cistim krmitka a vaechno kolem krmeni mi prijde pomalu stejne pracne jak ostatni prace kolem vcel. kdyz k tomu pridas soucasne a budouci ceny cukru, tak mne napada, zda castecnym resenim neni zimovat slabsi vcelstva na mensim prostoru s mensim zakrmenim , mit vyselektovane matky a na jare vytvorit podminky pro rychly rozvoj v souladu s pravidlem 40 dni. je to uvaha "nahlas" tak me nekamenujte, jestli mi neco unimlo a je to blbost, zatim jsem toto nezkousel. ted jdu do zimy celkem s 33 vcelstvy, od hezkych silnych az po slabsi, presto vitalni, a jsem zvedavy, jak prezimuji a jaky budou mit rozvoj a prinos medu. tak o tom tak premyslim v souvislostech.
To co napsal TomasK1 stojí za úvahu a zejména za vyzkoušení.
V době, kdy se zimovalo v jednom nástavku a ještě se někdy včelstva zužovala na cca 7 plástů, se krmilo 10kg, maximálně 12 kg na včelstvo.
A jak se tak koukám do starých záznamů, tak výnosy byly u mne stejné jako dnes.
Jsem fanda mimořádně silných včelstev a o nich jsem se toho hodně naučil hlavně od Milana Havelky.
Domnívám se ale, že taková včelstva je vhodné chovat pouze v oblastech, které dávají možnost snůšek okolo 100 kg
na včelstvo.
Vysoké snůšky a silná včelstva ale skrývají v sobě v současné době i zvýšené nebezpečí úhynů.
Tam kde jsou snůšky v dlouhodobém průměru tak do 30 kg, stojí možná zimování v jedné ,,bedně" opravdu za úvahu.
P.S. Protože takové snůšky se týkají i mého stanoviště, jsou již na tuto zimu moje včelstva v jednom nebo dvou nástavcích půl na půl.
Já to vlastně ani jinak nedělám. Zimuji slabší včelstva, silná "udělat" neumím. Krmím kolem 12 kg, krmím na celkovou váhu úlu podle jeho konstrukce. Třeba polystyren XPS i s cihlou na víku 40kg -a jsem spokojen.
Pokud jde o pracnost, práce někdy i baví. Když vytáčíš plné medníky, kdy to z rámků teče ještě před roztočením medometu, to je radost. Med z medometu nestačí odtékat....
Pak je druhá možnost , která mě postihla poslední dva roky. Do ruky musíš vzít všechny rámky z medníků i když je v nich málo. Řešíš, jestli budeš mít aspoň tolik a tolik kg a ono to nepřibývá. Prostě vopruz. Při takových podmínkách je lepší dělat něco jiného.
Za to, že v okolí příroda téměř nic nedala, za to nemůžu. Bída nebyla jen u mě. Ptal jsem se. Že je bída poznáte i na plotech kolegů, nikde žádná cedule. Třeba medovice, té nebyl na plástech ani náznak.
"Vytvořit podmínky pro rychlí rozvoj" - ano, to je můj plán na jaro. Zkusím několik včestev rozjet dříve. To ale také nejde vždy, záleží na počasí. I když mají včely v úlu komfortní podmínky, tak příchod chladného období plodování stejně utne. (nedávná zkušenost)
Jinak je u nás průměr 30 - 35 kg reálný. Můj rekord je 50. Snad bude na jaře lépe. Nemám v okolí žádná pole. Vše jen louky lesy, ovocných stromů minimum. Zajímvé můžou být vrby, těch máme v okolí dost. Na ty zas potřebuji včas silná včelstva, která nemám a štěstí na počasí.
Dotace D1 mne jíž několik let nevzrušují, nežádám o ně. Ze svazu jsem také dávno vystoupil. Důvody jsou stejné jako u všech ostatních kteří šli touto cestou. Organické kyseliny na léčení koupím bez dotací, nikomu se nemusím zpovídat kolik jsem čeho vyprodukoval atd. Včely to stejně nezajímá, jedou si podle svého. Finanční zisk jako včelař amatér také neřeším. Jako každý jiný koníček (rybářství, modelářství, létání, sportovní aktivity) musím financovat z jiných zdrojů. Včelařina není žádnou výjimkou pokud nejsem komerční včelař, ale to platí u všech koníčků která přerostou v komerci. Zisk z prodeje medu se v krátkodobém pohledu jeví jako příjem, ale v dlouhodobém pohledu "0 od 0 pojde". Náklady na pořízení úlů, medometu, pařáku na vosk, ochranných a pracovních pomůcek, obaly na med, každoroční nákup cukru, pořízení nových včelstev (někdy i opětovné jako v roce 2020 a 2021 - úhyny 80% v celé naší oblasti) to jsou výdaje které peníze z medu snad ani nepokryjí. Toho jsem si vědom, včelařím pro radost a "z lásky ke včelám". Bohužel hodně včelařů si pořídilo včely s vidinou dotací všeho druhu a zisku z medu. Proto tolik diskuze kolem D1, za kolik prodáváte med, co mohu koupit na dotace atd. Jak již zde bylo řečeno dotace všeobecně kazí finanční prostředí. Souhlasím s názorem pokud je "D1 odměna za opylovací činnost", měla by se zvyšovat protože cena jakékoliv činnosti roste a službu musí proplácet ten, kdo si ji objednává v našem případě ministerstvo zemědělství třeba prostřednictvím SZIF bez dalších mezičlánků.
Mirku, já tu práci/pracnost zmínil hlavně proto, že jsem si až po konci této sezony, která mi přijde první jako taková nějak komplet se vším všudy, uvědomil, kolik práce kolem včel je a srovnal to s tím, co tady někteří píšou, že všechno co kolem včel dělají, pokryje cena 150/1kg....ale přitom mě právě napadlo, jak zabít dvě mouchy jednou ranou, když jsem četl tvůj příspěvek, že kvůli bídné snůšce přejdeš jen na 10 včelstev...což mi přijde blbost, pokud fakt nejsi v nějaké finanční krizi...

jak jsem psal, do zimy teď jdu s 33 včelstvy, jsou to kmenová, která se nevyrojila, kmenová, která se vyrojila, usazené vlastní roje, oddělky vytvořené za účelem odchovu matek (z rojových matečníků, cílený odchov matek se mi letos nepovedl).....33 včelstev nemám kvůli hamtání medu, ale kvůli tomu, že zjišťuju, že pokud nemám víc včelstev, tak se o včelách moc nedozvím....každé včelstvo je jeden "projekt" a porovnávám je mezi sebou a z toho zjišťuju, co a jak funguje....někdo řekne, že se to dá vyřčíst z knih, ale problém je v tom, že včelstva se chovají podle mne vždy jinak, podle stanoviště....což žádná kniha nezohlední.

tak to zabítí dvou much jednou ranou právě vidím v tom způsobu zimování.

já také neumím dělat silná včelstva....o všechny se starám úplně stejně.....takže rozdíl je jenom v matce a možná v umístění úlu na daném stanovišti....v Praze mám na dvou různě umístěných stojanech 6+5 včelstev, na písecku mám na jednom místě na dvou různě umístěných (zastínění, orientace SVJZ) stojanech 9+13 včelstev ..... silná jsou ta, co se z nějakého důvodu nevyrojila a současně donesla nejvíc medu....takže z nich rozchovám matky...ta "slabší" jsou letošní usazené roje, oddělky pro nové matky a pak dvě včelstva, která vznikla rozdělením jednoho dvoumatečného včelstva, jejich chování "co se děje v úle" je také zajímavé.

raději oželím dotace s podmínkou včelstvo na minimálně 7 rámcích a budu mít do zimy včelstva třeba i na méně rámcích, která mi v pohodě přezimují, ale budu mít možnost při více včelstvech zjistit o včelách více.
Vše rozhodne následující sezona. Pokud bude stejná jako letos a loni, nemá smysl chovat velký počet včelstev. Nemám problém nacpat peníze do něčeho, co mě baví. V létě se dá ale dělat spousta jiných příjemných věcí a těm dám přednost před zbytečnou prací u včel.
Rozhodne příroda, třeba nebudu vědět co s medem.
kdyz se tady preme o smyslu a užitečnosti dotaci pro vcelare, tak ted bylo ve zpravach na CT1 info o dotacich pro spisovatele, a ti se mimo jine bouri, ze spisovatele beletrie mohou dostat az 100 tis. kdezto basnici jen 30 tis.

mozna kdybysme zacli psat poezii a basnicky o vcelach a meli stesti, dostaneme 130 tis. a uhyny a dotace 1.D prestane byt dulezitaSmile
1.d není jediná ani největší dotace pro včelaře. O výšce dotace na včelařská opatření se moc nemluví...
m.
opatreni nebo zarizeni? do zarizeni musis investovat a pak cekat a v dost pravdeposobne se ti stane, ze dostanes jen cast.
ale o to neslo, me to prislo svym zpusobem vtipny, cernohumorny, zvraceny....v kontextu toho, ze u vcel se resi dotace a jejich duvod zda ano ci ne a cemu se tim pomaha....dotace uz i na psani...boze....bud pisu tak, ze to nekdo cte a neni to sra..a a vydela mi to nebo pisu tak, ze to nikdo necte...a nevydela to...
Jo,když někdo neví co by,dotace úředníků hobby.
Tome, máš tušení, kolik stojí vydání knížky a v jakých nákladech se knihy vydávají? Kolik z prodaného výtisku zbude na autora?

Ale jako vtip ten tvůj post beru,
asi začnu veršovat, že na dotace ... kašlu.
m.
ale jo, já to vím, že vydání knihy stojí hodně, když máš stěstí a seženeš papírSmile, možná teď je to již lepší. Ale knihu, své dílo, můžeš publikovat na internetu, a tam tě to stojí, když začínáš, jen to, že prostě musíš být zajímavý, někdo si tě všimne atd.....a až když máš jméno, tak pak si dovolíš ten luxus, že ti někdo vydá knihu. Když tě psaní neuživí, tak jdi dělat a hledej inspiraci v životě mezi lidma a ne za klávesnicí, fakt to nechápu tuhle myšlenku.

Kolik zbyde na autora nevím, ale taky nevím, proč si začínající autor nemůže vydat knihu ve své režii, distribuci zajistit síám, vše bez prostředníků, je to o schopnostech a pohodlnosti.

Měl jsem možnost spolupracovat kdysi před pár lety s člověkem, co si sám napsal knihy, a sám si je distribuoval jak elektronicky tak i tištěné. Vysvětlil mi tehdy, že např. Amazon umí to, že tiskne knihy podle toho jak se objednávají, jednu po druhé, že je na to nějaký speciální tiskařský stroj, který je schopen tiskonout X různých knížek po jednotlivých kusech, podle toho, na kterou je zrovna přijatá objednávkaSmile....nepátral jsem po tom, ale neměl jsem důvod mu nevěřit, přišlo mi to fakt zajímavé.

Ale podstata je, na co všechno už dneska nebudou lidi chtít / nebo se vymejšlet dotace......na druhym konci světa umíraj lidi hlady a tady se budou hádat básníci s beletristama, kdo a proč dostane vyšší dotaci na to, co napíše...to je fakt už blbej vtip...a to prej není národní dotace, ale vymšleno na úrovni EU....takže takhle vyhodí peníze celá EU.
Básníci a beletristi,no jo.Podivej na ty naše svazové,beletristi nemají na časopis a básníci básní o zvyšování členského.Abych neodbihal od dotací,neni to tak dlouho,co Svaz nabádal ZO k čerpání dotací na vydavaní propagačních tiskovin,almanachů a jinych nesmyslů.To našim včelam stopro pomůže,bez almanachů je nebude bavit poletovat za snůškou.Tady vidíš,jak se dá dotacemi podporovat naprosto nepodstatna věc,hlavně utratit peníze a skutek utek.
SZIF rozhodl o odvoláních k zamítnutým žádostem (253 oproti loňským 69).

https://www.vcelarstvi.cz/aktuality/szif...-1-d-2021/
Tolik práce pro pár mrzkých drobáků. A příští rok těch drobných bude o poznání méně...
http://www.vcelarstvi.cz- 156,61 kc/vcelstvo + seznam zamítnutých zadatelů.
(15.12.2022 18:15)#beekeeper napsal(a): [ -> ]Tolik práce pro pár mrzkých drobáků. A příští rok těch drobných bude o poznání méně...

Pro mne jsou to deseti tisíce na které se těšímBig Grin
Příští rok to bude sotva třetina,s tím těšenim bych to nepreháněl.
(23.12.2022 19:44)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Pro mne jsou to deseti tisíce na které se těšímBig Grin

Jistě, 3/4 kg medu na včelstvo navíc, tomu se říká skutečný vývar...
Referenční URL's