Včelařské fórum – o včelách a včelaření

Úplná verze: Snůška
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si úplnou verzi s příslušným formátováním.
Zajímalo by mne, co a kde sbírají včely. V Praze (a Úvalech Smile rozkvetly lípy - asi je tedy včely sbírají.... nebo jim něco chutná víc? Co třeba medovice? Je medovicová snůška? Jak zjišťujete, co včely nosí? Že vůbec něco nosí - já včelu s plným váčkem a prázdným váčkem zatím tedy nerozliším. Předpokládám, že když lítaj, tak sbírajSmile
Mám 2 úly s prosklenou zadní stěnou (no spíš s okénky), ale krásně vidím tanečky dělnic na bočních loučkách. Podle toho se dá zhruba usoudit jakým směrem a jak daleko létají. Spíš to dělám obráceně, rozhlédnu se v okolí, co kvete, jak je to daleko a jaký směrem. Při pozorování tanečků se pak snažím najít nějakou úměru mezi délkou třesení(nebo jak se tomu říká) a vzdáleností ke snůšce, která je tím směrem. Směr se určuje poměrně snadno, pokud je vidět slunce. Snadno se také dá pozorovat před česny jakým směrem odlétají. u mě se většinou rozdělují na 2 - 3 hlavní směry.
No, a pokud nesedí na napaječce, je jasné, že nosí sladinu.

Na kraji města se zdroj smůšky určí asi dost těžko, protože skoro všemi směry kvete skoro všechno (parky, remízky). V tomto má výhodu venkov, protože vím, že jižně je les, západně jsou akáty, severně lipová alej, atd.
Taky jse se snažil zjišťovat kterým směrem mi létají včely,ale je to problém.Všiml jsem si,že některé vyletí přímo rovně před úl,hned udělají zatáčku a míří za úl na maliny.Další třeba,poté co chvíli čistila tykadla na česně, vyletí v kruzích nahoru a pak to odpálí přes pole k lesu.No konečný verdikt je ten,že mi létají prostě na všechny strany. Big Grin
Sledováním jednotlivých včel se toho opravdu nedá moc zjistit. Čím víc úlů, tím víc jsou vidět hlavní směry letu. Obcházím v kruhu (o bezpečném poloměru) kolem úlů a při pohledu směrem k úlům vidím, zda z protější strany přilétají včely. Ta pomyslná vzdušná křižovatka leží kousek před česny. Z dálky to musí vypadat, jako když si úly prohlížím ze všech stran a nemohu se toho pohledu nabažit.Big Grin
Mám zatím 8 úlů (jeden roj a jeden smetenec na mezistěnách a 6 oddělků) na okraji lesa na svažité louce s výhledem dolů do údolí. Nádherný výhled! Ale včely mi teď vylétávají z úlu, udělají spirálovitou otáčku za úl a nahoru. Létají do korun, nebo možná nad koruny smrků lesa za úly. Buď začla medovice (nemám ještě zkušenosti s medovicí ), nebo je něco za lesem. Ještě nedávno létaly z česna pohodlně přímo dolů do luk. Přitom mi připadá, že nosí málo pylu. Smile
Ahoj,
včelařská sezona je za dveřmi a tak mě napadá, že by bylo vhodné prezentovat aktuální snůšky, které jsou pro včely lákavé a včelař by o nich měl vědět.
Oproti zkušeným včelařům mám velmi omezený rozhled o tom, kdy, kde je jaká snůška. Myslím, že to není jen můj problém.
velmi obecný seznam ze kterého vycházím (seřazeno časově - bez zem. podin):
líska (pyl - letos 13-14.3)
jíva (zatím nic, snad v průběhu týdne)
ovocné stromy, pampeliška
akát (v podhůří se ale prakticky nevyskytuje)
V tomto období mám prázdno
malina
medovice
lípa

Ze seznamu je vidět, že to je jen nastínění bez přesnější časové osy. Budu rád, pokud se tu během sezóny zmíní zdroje ze kterých aktuálně včely nosí nektar. Ať už z důvodu časového období, tak jako informaci o předpokládané druhovosti medu. Ideální by to bylo i s přírůstkem na váze.

(zemědělsky pěstované druhy jako řepka, svazenka, slunečnice, asi není potřeba speciálně zmiňovat - to si kočovní včelaři bezpečně ohlídájí a snůška je jasná i z letadla)[/color]
Možná by ani nebylo na škodu tady někde (třeba na nástěnku) dát fenologický kalendář, speciálně zaměřený na včelaření.
Pokud někdo takový kalendář má a vloží ho sem jako příspěvek, velmi rád jej přesunu na nástěnku nebo někam na viditelné místo.
Kdysi jsem si udělal tabulku s názvem Doba kvetení rostlin s rozšířením o dva sloupce - v 1. jsou údaje o nektarodárnosti ve 2. o pylu. Pokud to pomůže ostatním, budu jenom rád. Proto tabulku přikládám.
Výborná tabulka - díky.
Ale přeci jen by mě zajímalo: "co zrovna frčí" Smile
př. Loňský květen na Jablonecku a Semilsku propršelo. Snad jen dva dny bylo teplo a nepršelo. Začalo být hezky až v červnu. Bylo to prakticky po odkvětu pampelišky a mě velmi zajímá(lo), kam včelky létají pro nektar. Každý rok je jiný a když zaznamenám přírůst na váze, zajímalo by mě, odku a co asi včelky nosí. Případně bych i zdroj snůšky vyhledal a měl tím pádem trošku větší přehled o snůšce.
Jde mě o to, více porozumět harmonii mezi včelstvem a okolní přírodou. V ZO máme velmi zkušeného včelaře a "pozorovatele". Kupříkladu vloni kdy byl ten teplý den v listopadu u někoho nosily včely pyl. Nikdo nevěděl odkud ho berou. Zeptal se na barvu a pak řekl, že to je z břečťanu, který kvete takto pozdě. Jsou to informace, bez kterých člověk dokáže žít, i včelařit. Ale když už něco dělám, tak ať už taky vím.
Už jen za ten rok včelaření, se člověk na přírodu kouká jinak a mnohem víc si všímá co kdo má na zahrádce, nebo co všechno v tom lese vlastně je Smile
Ta tabulka od Pavelm je super!! To je dílko!To Ti muselo dát docela fušku,ne?
Jinak mohu z vlastní zkušenosti potvrdit co píše Jiří Šilhán.Jak jsem si posadil včely na zahradu, tak jsem se občas přistihl,že na ně jen tak fascinovaně zírám.No jako batole co čumí na něco co ještě nevidělo. Big Grin Byl to nezvyk.Jo ledacos jsem před tím o včelách přečetl,koukal na obrázky,viděl je u známého a tak,ale když je máte naživo doma...každou chvíli kolem nich projdete....vidíte co dělají ráno,v poledne,večer....já na to nebyl zvyklý,mít na zahradě najednou takové společenství bzučivých pidi tvorečků,kteří celé dny pořád létají z dřevěné bedýnky tam a zpět....pořád nosí pyl atd....Vzpomínám si jak jsem loňské předjaří čuměl jak nosí pyl,přestože já nikde nic neviděl ještě kvést.Ani lísku či vrbu.Kde to sebraly,nevím.Snad z talovínů co kvetly nedaleko,kterých jsem si později všiml.V létě pak nosily vínově červené rousky.Také nevím z čeho. Smile Jsem nováček v jedné z mnoha říší přírody,která vedle mne byla odjakživa,jen jsem si jí nevšiml.Smile
Výborný, a nejen pro začátečníky užitečný, je Průvodce barvami pylových rousek, který vydala PSNV. Je zde rozdělení na rostliny kvetoucí časně na jaře, na jaře a v časném létě, v létě a podletí, celkem 57 barev pylů. Zkuste se po něm poptat, zda ještě je k sehnání nebo se chystá dotisk. Potom bude zážitek z pozorování ještě dokonalejší Wink.
A než jej seženete taky něco tady http://vcelarsky.tym.cz/vcelarskenoviny/...ousku.html
Kdo má něco času nazbyt, může doplnit kolonku barev do Pavlova seznamu....
Zdravím, také se přidám k Vám (nám), kterým bylo v minulosti fuk co a kde kvete, dokud nás včely učarovaly. Nyní ve velkém zájmu sleduji v okolí vše co a kde kvete a také snažím se rozpoznat o jakou rostlinu se jedná.
Loni v podletí jsem na stanoviště přesadil trsy aster a včera jsem tam zasadil dvě třešně ptačí, dvě vrby jívy a jeden trnovník akát. Lísek je tam až až (děda se asi kdysi snažil Wink)
Nádhera, nikdy jsem si v minulosti nepřipouštěl, že se tímto směrem budu ubírat Smile

PS: nejkrásnější rousky pylu jsou z jírovce (kaštanu). To je Vám barvička... Rolleyes
Barvy pylových rousků - fotografie můžete vidět na stránce http://matela.wz.cz/index.php?clanek=pyly
Tabulka mi chvíli trvala, ale i já jsem zvědavý odkud to ty hloky nosí (co právě kvete) a tak jsem se dal do práce a z různé literatury jsem si vytahoval informace tak dlouho, až jsem měl pro mne vhodnou tabulku.
Dobré je si pořídit úlovou váhu. Jak zaznamenáš markantní zvýšení hmotnosti porozhléhnout se v okruhu tří kilometrů co kvete.
Doporučuji také publikace Včelařské dřeviny a Včelařské byliny. Předloni mě dostalo, že když kvetly švestky, nebyly na nich vidět skoro žádné včaly. Při venčení psů jsem zjistil, že jsou všechny na vrbách a že to byl bzukot.
[Obrázky: 21_3_2011_017.jpg]

Zdravím! Dnes jsem nafotil včelu na thuji jak sbírá pyl. Sem si vždycky myslel že ty thuje patří tak akorát na hřbitov, ale po té co jsem se rozhodl začít včelařit tak ještě snad budu rád že rostou u nás na zahraděTongue Není to moc vidět ale ten pyl ma barvu do ružova.
Ahoj, jsem rád, že vlákno žije. Fotografie od Pavla je přesně to, o co mě šlo. Taky máme thuje, ale nenapadlo by mě, že davájí nějaký pyl. Díky
našel jsem nějaké skeny týkající se tématu.

[Obrázky: L_pa_malolist.jpg] [Obrázky: Trnovn_k_ak_t.jpg] [Obrázky: t_e_pta.jpg]
Jo jo taky patřím k těm co jim bylo fuk co kde kvete než me učarovaly včěly. Těch thují máme na zahradě asi 30 zatím pylujou jen dvě asi nejaka jina odruda nebo co. No uvidim kdy se pridají i ty další.
Referenční URL's