Nad úly mi nádherně hučí lípa velkolistá. Krásně kvete. Ale včelu na ní není vidět. Ten hukot, vydávají čmeláci. Asi přejdu na jejich chov
.
JK
U nás je 15°podle předpovědi, když vysvitne slunce, je to víc. Právě nyní na teploměru ve stínu na fasádě 20°. V lese asi bude trochu míň.
Vídm podobnost s předloňkým rokem. Pamlý nástup tepla, a hlavní snůška s emelcitozou až o prázdninách do září.
Následně přemnožení všeho co žere mšice a hladový loňský rok.
Tak jsem ani nemnožil do oddělků, ale do silných včelstev aby mohly v létě nanosit. Na množení bude příští rok, to budeme muset asi i krmit i bez množení.
V 2011 oznamoval LiborV melecitozu 26.6. - to už byla ve vytáčení.
(21.06.2015 12:32)Merkuri napsal(a): [ -> ]Smrek nemá čierny med! Jedine jedľa zo olivovozeleným odtieňom.
Jde o to, co myslíš černým medem.
Nejtmavší jsem zatím měl z olše a pak od sousedů rabovku.
Ze smrku, a o tom něco vím, mám med červenohnědý, téměř do černo-červena.
Jedli mám pravidelně, tak mě taky nic nenabulíkuješ, a je podstatně světlejší - olivozelená, vůbec ne do černa.
I chuť je dost jiná, smrk je víc pryskyřičný, jedle ovocná.
Pravý černý med je ze starejch plástů - a pak může být třeba ze řepky.
(21.06.2015 13:30)KaJi napsal(a): [ -> ]Vídm podobnost s předloňkým rokem. Pamlý nástup tepla, a hlavní snůška s emelcitozou až o prázdninách do září.
Cementoza zatím ani ťuk a podle mne na to nejsou podmínky - na beton musíš mít hice po deštích a ty teda se letos zatím nechystaj.
U nás je tak 12-14st a stojí to za belu.
Ja ti nič nebulíkujem! tmavosť je aj od zloženia mineralov na čom strom rastie. To je aj tá farba na medovici z rastlín ako ked je vápnitá pôda a na néj je tabak, medovica je až tmavo namodralá. Obyčajne je bordovočervená.
černý med z černých plástů je hloupost... netuším, že toto furt někdo opakuje stále dokola... cca před rokem? tu někdo dělal pokus, že se snažil mad obarvit starým dílem (1 vrorek) propolisem (2 vzorek) a třetí vzorek byl kontrolní... jediný rozdíl po nějaké době mezi nima byl, že ten s propolisem nezačal krystalizovat... třeba to někdo vyšťourá někde z historie
(21.06.2015 14:34)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ]Cementoza zatím ani ťuk a podle mne na to nejsou podmínky - na beton musíš mít hice po deštích a ty teda se letos zatím nechystaj.
U nás je tak 12-14st a stojí to za belu.
To doufám, že pár dní ještě neťukne.
Ale počasí se dorovnává do průměru, takže není vůbec vyloučeno, že červenec, nebo srpen dohoní chladný průměr z června. To bylo v 2013.
Zajímavé, že když se rozjede, tak pak jede i do chladných zářijových dní. A nedejbože jako jednou do října.
Dneska kolem 16. se oteplilo a to byl hukot, radost se koukat.
Tak snad nebudou alespoˇn v mínusu.
(20.06.2015 7:16)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Jaro na javorech bývá medovice na dokvétajících květech, tam včely trochu sbírají medovici ale z ulepených listů toho moc nenaberou. Musel by jsi včely vidět aktivně tam sbírat. Medovice je na smrcích !! Obejdi pár smrků na ruzných místech a prohlédni si zblízka letošní bujné výhony koukej spíše ze spodu mezi jehlice. Někde sedí jen samička s pár mladými a někde už je kolonyje viditelná i z větší dálky.Teprv se to rozjíždí. U mne je učebnicový medovicový rok. Není to ale na všech stanovištích stejné. Na listnáčích jsou listy nalakované medovicí ale většinou nikde pořádné kapky a každý déšť to smeje. To na smrcích mezi jehlicemi visí kulaté čiré kapišky a to se včelám krásně sbírá. Smrk slabší déšť neopláchne.Ktomu já mám letos i přemnožené puklice poloskryté , ale ty se hledají v paždí 2-3letých větévek a ty jsou spíše na tenčích větévkách které nejsou bujné a svěží.
Mal si pravdu, našiel som to. Nedali mi pokoja tri včelstvá, ktoré lietali o siedmej večer pri 9 stupňoch. Išiel som postupne podľa letu včiel a dopátral sa. Sú to smreky. Musel som zájsť ďalej od včelnice, cca 500 metrov. A potom ako som to objavil na pár smrekoch, už som ich našiel všade v menšom či väčšom počte. Kiežby sa vyčasilo, mohli by toho doniesť neúrekom.
(21.06.2015 12:32)Merkuri napsal(a): [ -> ]Smrek nemá čierny med! Jedine jedľa zo olivovozeleným odtieňom.
Dnes som pozeral do zeliny vo facelie a vydel som tam vošky a lepkavé fľaky ktoré sú sladké lebo idú na to včely no a som tam spozoroval aj biele vošky na facélie.
Pro mne v té době to byl černý med jinak byl samozřejmně spíše tmavě do červena. V hrnci při vytáčení byl pro mne jako začátečníka černý. Med od různých producentů na smrku je rúzně tmavý. V této lokalitě se nevyskytují žádné jedle
Henten nemec hore co si tu utahuje zo slovaka, lebo mu nestiha chapat....
Dost tu ludia osocuju merkuriho, ze trepe blbosti, ale pritom to tak mozno ani nieje. Mozno ma o filipa viac. Odsudzujem aj ja tu jeho tonu medu od vcelstva vdaka cukru, ale aspon kapne bozsku, neklame. Ja som zacal vcelarit. Mam komplet vsetky plasty biele, stare 1-2 mesiace. Med z nich som vytacal cisto cierny. Precital som tonu knih, vsade sa pise to co pise merkuri.
(21.06.2015 19:32)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ] (20.06.2015 7:16)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]Jaro na javorech bývá medovice na dokvétajících květech, tam včely trochu sbírají medovici ale z ulepených listů toho moc nenaberou. Musel by jsi včely vidět aktivně tam sbírat. Medovice je na smrcích !! Obejdi pár smrků na ruzných místech a prohlédni si zblízka letošní bujné výhony koukej spíše ze spodu mezi jehlice. Někde sedí jen samička s pár mladými a někde už je kolonyje viditelná i z větší dálky.Teprv se to rozjíždí. U mne je učebnicový medovicový rok. Není to ale na všech stanovištích stejné. Na listnáčích jsou listy nalakované medovicí ale většinou nikde pořádné kapky a každý déšť to smeje. To na smrcích mezi jehlicemi visí kulaté čiré kapišky a to se včelám krásně sbírá. Smrk slabší déšť neopláchne.Ktomu já mám letos i přemnožené puklice poloskryté , ale ty se hledají v paždí 2-3letých větévek a ty jsou spíše na tenčích větévkách které nejsou bujné a svěží.
Mal si pravdu, našiel som to. Nedali mi pokoja tri včelstvá, ktoré lietali o siedmej večer pri 9 stupňoch. Išiel som postupne podľa letu včiel a dopátral sa. Sú to smreky. Musel som zájsť ďalej od včelnice, cca 500 metrov. A potom ako som to objavil na pár smrekoch, už som ich našiel všade v menšom či väčšom počte. Kiežby sa vyčasilo, mohli by toho doniesť neúrekom.
To je přesně ono jak už člověk pochopí co kde a jak hledat pak už to jde každý rok snadno. Každý rok se najdou ale někdy desítky a letos miliony.
Tonu kníh?
Hamuj, treba všetko brať s nadhľadom a trošku i s pokorou. Už len to žmýkanie plodiska nemusím...(pre: Imkerapis)
(21.06.2015 14:34)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ].................Pravý černý med je ze starejch plástů - a pak může být třeba ze řepky.
No to je zase další dobrá a ničím nepodložená blbost........
Poslední dobou se tu podobné bláboly množí
Jedna teta povídala atd.......
Projdi si
celé toto vlákno:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Med-z-...barva+medu
Z repky jedine medovica a tá je čierna a staré plásty môžu biť jak asfaltová lepenka čo barbu tomu nepridajú lebo tam nie je žiadna.
Tento týždeň idem na slnečnicu čo je tam dobrých 300ha. Pri Bratislave už kvitne týždeň a je to pri dialnici TT - BA.
Po príchode zo slnečnice už mám zabezpečenú znáška z facélie a sóje.
Ráno som bol pri včelstvách nosia medovicu.
Tak mám potvrzeno, že ve smrkových porostech v okolí Vlachova Březí - což už je prakticky Šumava, je medovice v hojné míře a kamarád už bude vytáčet po druhé - cca po 14 dnech nanesly plný medník - a co je zajímavé, že nosí i když je teplota kolem 10 st.C. To u mne o 35 km na východ ani nevytáhnou tykadla
.
(22.06.2015 7:31)Tom-Z napsal(a): [ -> ]No to je zase další dobrá a ničím nepodložená blbost........
Poslední dobou se tu podobné bláboly množí Jedna teta povídala atd.......
Nemá smysl diskutovat o něčem, o čem jsi jen četl.
Za deset let, až tě plásty pěkně uzrajou, vytoč zvláštť světlý med z paneských a těch 15 let starých a uvidíš sám.
Merkuri se přiklání k tomu, že to tak nejni, leč myslí plást tak 3 roky starý, normální včelař mění plásty. To jsem neměl na mysli.
Už teď cvičně můžeš namočit do jedné sklenice panenský plást a do druhé tříletý - ten už máš, a za dva dni porovnej barvu vody.
Med sice nejni voda, ale je jí v ní dost, zvláště ve sladině.
Ikdyž vytočíš zvlášť ten samý med, poznáš rozdíl. Dokonce i u tmavýho.
Merkury točí do 300kilovýho suda, takže jasně, že světlý je světlý a tmavý tmavý.
O tom nejni diskuze.
(22.06.2015 12:14)Michal Schützmeister napsal(a): [ -> ].......
Za deset let, až tě plásty pěkně uzrajou, vytoč zvláštť světlý med z paneských a těch 15 let starých a uvidíš sám.
Jóóó ty se tu bavíš o deset a patnáct let starých, skladovaných (zrajících) plástech. A podáváš to tady jako vlastní zkušenost.
K tomu nemám co dodat...... To mi stačí.
´Jen tak dál.......
....ale to se ti v tom medu rozpustí zase jen ta špína a prach co se na nich usadí po dobu skladování, pokud by to včely nevyčistily.....
Med a voda je veliký rozdíl. Je pravda že když mi do černého plodištního zapomenutého rámku napršela voda. Při vyklepání z toho vylétla voda tmavá jak tmavý čaj. To ano ale v medu se jen tak něco nerozpustí. Všichni co převěšují točí med z plástů po vyběhlém plodu a jestli je tříletý nebo pětiletý to nikdo neřeší.Já bych to na medu nepoznal. Celá USA a Kanada dílo nemnění vubec a mají snad černý jetelový nebo jiný med ?Já nejsem zastáncem rvát do včel furt mnoho mezistěn ale u mne to je jiné. Mám nízké medníky kde se až na malé vyjimky neploduje a tyto medníkové plásty budu používat beze zmněny do konce svých dnů.
(22.06.2015 13:21)Tom-Z napsal(a): [ -> ]Jóóó ty se tu bavíš o deset a patnáct let starých,
A jak si myslíš má plásty starý většina starších / ne všichni / včelařů ? Stačí nahlídnout.
Osobně valnou většinu točím z paneský volný stavby v medníkách.
To, že si něco pokusem ověříš, neznamená, že to používáš, ne ?
Stejně jako to, že něco přečteš, ještě neznamená, že to tak musí být ?
Člověk se učí celej život, když ho to baví.