U nas je lipa zatavena kazdy rok,at je vedro nebo zima.Snad z maloliste neco malo je,nastesti mame celou radu jinych snuskovych zdroju v lesich nez lipu...Ten granatove cerveny pozdni med byva pravidlem a je asi tim nejlepsim vyvrcholenim sezony,bude to med smiseny,bude v nem cast modrinu a spousta lesnich bylin,aromaticky,ostrejsi chuti a nadherne voni po bylinkach a lese.
Ja osobne bych nikdy nemohl vcelarit nekde mezi lany repy,obili a toho zluteho dotacniho repkoveho smradu,do ktereho se zamilovala p.Machova a pak cekat,jestli bude medovat lipa nebo skonci sezona.Jedinou vyhodu to cekani mezi lany na snusku ma v tom,ze se da brzo nakrmit a odlecit,kdyz uz dole vcely pouze snuskove zivori.
Dnes jsem potkal prvni kombajny potulujici se dole po Hane,"zenci na pole-vcely z pole."Zatimco nahore pripada do uvahy jeste cervencosrpnova snuska ze msic-modrin,jedle a snuska z hojne lesni burene (pchace,bodlaky,sadec konopac,starcek hajni,louky ve zlebech plne kakostu,chrpin a jineho kviti),aby pak zvolna presla v pozdni pylovou z dotacniho greeningu,horcic a svazenek vysetych po zadiskovani strnisk.
Jinak podruhe mi letos po tom neskutecnem suchu pokvetaji jablone,kvety na vetvich vedle jablek.
Mám za úlama vojtěšková pole. Je to podle zkušenějších výhoda, nebo nevýhoda? Píše se, že vojtěšku včely nedokáží moc vytěžit.
Vojteška je lucerka čiže jatelina a najlepšie ju vytažia Karpatske a Talianske plemeno včiel. Dokážu aj iné ale nie toľko. Jatelina dánva neskutočne medu a peľu.
lesni mravenci lezou ze smrku po tisících se zadečky plnymi medovice, ale v korunach stromu neslyšet ani jednu včelu
A proč? Protože je mravenci předběhli...
Obávám se Kamik, že se mýlíte. Myslím, že mravenec dokáže "těžit" "sušší" medovici než včela. Víc za tím nehledejte.
Zdroj? Asi Haragsim v době, kdy ještě neexistovaly PC natož internet pro lidi (předchůdce Intranet /možná pod jiným názvem/ existoval už od 60 let v Pentagonu, tedy US Army).
Jo a ještě maličkost. Velkou. Medovice, tedy důsledek přemnožení producentů medovice, je velmi často výsledkem systematického chovu mšic mravenci a včely se pak jen přiživují na práci mravenců.
Na včelnici bzukot a na vode dve včely....
V pldisku je už hodne nektáru čo bunka voľná to sladina, dobre začína slnečnica.
Začínajú sa plniť voľné bunky, včera bolo 500 g prínosu a začína sa to už tahať do plusu kde matky zablokujú včely nektárom a bude už konečne koniec rojeniu. Slnečnica v tomto ma navrch tak ako koriander čo zastaví rojenie už v tom momente keď donesú prví peľ a nektár. Z úľa a okolí úľa to až zaváňa znáškou.
Mravenec dokaze tezit i suchy cukr,na rozdil od vcel.
Vosa taky. Nemusí nikdy pít, nějak si syntetizují vodu - nevím už kde jsem to v pradávnu četl a moc nepochopil. Jo, mimochodem, ani myš domácí se nemusí nikdy napít.
Dnes znova odtočené pred dovolenkou nech majú kde nosiť. Zas tmavý med ale teraz už bez cementu a krásnej vône a to ešte nekvitnú lipy u nás tak neviem z čoho nosia. Priemer 20kg na rodinu som veľmi spokojný na naše pomeri.
Já chovám vosy i myši, které pijí.
Dnes v prumeru krasnych 20 kg na vcely,zacal jsem az po navratu z prace,zitra to dorazim.Med barvy vyjeteho oleje,krasne sklada,parada.V jednom z oddelku jsem nasel 3 letou zastrizenou matku,ktera tam musela doputovat po svych z ulu o 3 vcelstva dal a vylezt po stojanu az do cesna.Zivot je plny prekvapeni.
Pane kolego, neměl byste napříště trochu lepší příměr než vyjetý olej?
Co třeba barva švestkových povidel (slivkový lekvár)?
Jen vás zlobím a gratuluju
A chlapi co , co říkáte na dnešní přispevek včelaře na Seznam zpravy o tom jak mu řepka oslabila včely?Dá se to pochopit?
Ale není to férové.Ty včely za to nemohou
(29.06.2019 22:38)Kohout napsal(a): [ -> ]Účelovka.
p.Kohoute, jaká učelovka, proboha vždyt je to politika, jsou oblasti kde včelaři bez řepky jen přežívají.
Já bych taky radši les než řepku, po řepce opravdu včely hodně zeslábnou, ale ono se není čemu divit, pokud ji stříkají po poledni v plném květu.
Myslím, že to říkáte přesně. Včely po postřikách neuhynou hned, ale až během cca měsíce děsně zeslábnou, Je to jako s cigaretami, jedna ani tisíc nezabije, ovšem po dlouhé době příslovečného "stokrát nic umořilo vola" se výsledek nemůže nedostavit.
Tragikomické na tom je, že za to nemůže řepka. Bývaly doby, že byla požehnáním když nám jí soudruh vzácně zasel v doletu vč. A článek napíše jako dement a svede to na řepku a pylovou monodietu. Kraviny!! Já apmatuju, že na polích nebyly žádné plevele za soudruhů a odkvětem lip nastal absolutní nedostatek pylu (co bysme dali za monopylovou snůšku) a zjra se furt řešily náhražky pylu! Dneska o tom maldí nemají tušení anšto zásadně nic nečtou a už vůbec co bylo v pro ně pravěku, tedy před třiceti lety.
slamos1
pan Kohout pochopil ihned co jsem se snažil naznačit, obtěžujte se si to přečíst, nebojte, není to dlouhé, ale pravda, holovětný jednovětný štěk to není... Jo a je to v jiném tématu ta "účelovka", děláte z toho tady galymatiáš