Tak dnes som pod Jahodnou ( kopec pri Košiciach) videl slušnú kolóniu vošiek na javore. Mravce makali ostošesť!
Já tedy nevím o těch slunéčkách, u nás žádná nejsou, píšu jak to vnímám a pozoruji. Dnes jsem byl zase koukat v lese asi 100 m od minulého pozorování. Chvíli jsem nenašel nic a pak přece. Nesídlí zde lesní mravenci a tak jejich úlohu převzali malí černí i zrzaví mravenci. Neběhali po kmeni ,seděli jen u mšic, hledal jsem už intuitivně na těch správných místech a byly tam !!!! kolem samice a mladých mšic .Neznalý by si mohl myslet že vše zbaští mravenci a na včely nic nezbyde. Je to uplně jinak. Toto jsou počáteční chráněné kolonie které se brzi mravencům rozlétnou po lese a pak teprve dojde k přemnožení ( MUŽE DOJÍT)Moje skušenost je že pokud začne velké sucho k přemnožení už nedojde. Naopak Chladno a moc velké trvalé deště probudí Krakena v podobě melecitozi (medovnice ojíněná) a v extremu i modřínová.
Ještě dodám že minulý rok docházelo ke kompromisům . Třebas to i melecitroza byla ale byla naředěna jiným producentem medovice a včelař byl spokojen.Točit to šlo a kdy to ztuhlo v konvi to už bylo jedno.
Dnes ráno som objavil prvé kvety maliny na slnečnom stanovišti na brehu Oravy. Ak vydrží počasie, tak by to mohla byť dobrá znáška.
Kvitnutie agátu v mojej oblasti, v severnej časti Veľkokrtíšskeho okresu je u konca, svedčí o tom aj kvitnutie šípovej ruži (Kvšeobecne šípa), ktorý každoročne oznamuje ukončenie agátu.. Agát začal kvitnúť asi 12.5 no znáška pre nízke teploty a daždivé dni nebola. Deň "D" nastal 18.5 ked nastúpilo pravé počasie vhodné na plnohodnotnú znášku, včera včelstvo na váhe prinieslo 7Kg. Nie je to veľa ale predsa včely pracovali, bolo vidieť že mali "radosť" napĺňania pláastov nrektárom. Dnes sa trend ešte vyššej znášky ako bol včera nepotvrdil, o 12.30 hod. bol prínos nam váhe 2 kg, včera 4 kg, pritom počasie je stále trendové, teploty stúpajú až k 28°C a mierne oblačno. Z môjho popisu situácie vidieť, že aj agát nemôže kvitnúť donekonečna, má svoju dobu danú 10-14 dní a tá nadišla.
Ďalšia dobrá správa. Meduje smrek /puklica poloskrytá/. Váha stúpa, smreky hučia ako trafostanica. Len nech to vydrží. Posielam foto - po zvačšení vidno detail zberu medovice.
No ale toto není puklice polozkrytá.Toto je puklice smrková (velká) Jestli dobře vidím tak v pozadí vpravo na hoře je ještě jedna. Když uš máš tet snůšku z těchto tak za mněsíc by to mnělo být řádově ještě lepší.
Moje včely taky dnes lítali jak o život.Myslím že u mně už taky něco takového našli.Mám zkušenost že jak si líznou medovice zapomenou na rojení,mladé matky po oplození urychleně začnou klást a pak poctivě makaj i v mrholení.
(24.05.2014 9:33)Albert Gross napsal(a): [ -> ]Dnes ráno som objavil prvé kvety maliny na slnečnom stanovišti na brehu Oravy. Ak vydrží počasie, tak by to mohla byť dobrá znáška.
U mne na zahradě už taky kvete. Zatím ale krásně kvetou louky, do kterých se zemědělci nějak nehrnou. Asi čekají az trochu proschnou.
Jinak dopoledne, před bouřkou jak beránci - bez rukavic, bez skafandru - pohodové medobraní. Kdybych tu jednu omylem nepřimáčkl, tak ani nevím, ze mají žihadla.
Detail puklice, ale po Zdeňkovej pripomienke jej neviem prísť na meno
.
Puklica s kvapkou medovice
A nie len smrek,u nas na Považi som vydel včielky aj na striebornej jedli a aj na normalnej jedli,a zaujali ma molice na slivkach bolo ich tam tiež dost.
Čmeliak na hostine:
Včera i dnes jsem zaznamenal, v okolí Valašského Meziříčí, silný nálet včel na smrky. Zkoumal jsem na co létají a navštěvovaly na větvích místa, kde na sebe navazují letorosty a něco tam sbíraly, co? To fakt nevím, žádné puklice jsem neviděl. Rád se poučím. Nicméně slušně navštěvovaly i krušinu olšovou, která pod smrky začala kvést. Také ostružina začíná kvést.
Tak zatím to vše odpovídá tomu co jsem předpovídal. Jedná se o puklici smrkovou - velkou. Tato má o měsíc až 5 týdnů rannější vývoj než puklice polozkrytá. Jinak mají stejné životní potřeby, nepřátele i nároky na přemnožení. Lze z toho odvozovat ,že puklice polozkryté bude obroské množství a jsou velké naděje na masivní snůšku koncem června. Puklice smrková velká může mít v průmněru 10-snad i 12mm a kapénka medovice (co jsem viděl ) tok 3-4mm. Puklice polozkrytá , to je jiný borec, Kapky medovice když nepršelo a nevzaly to včely byly velké jak puklice sama (jak velká rýže). Puklice poloskrytá nemůže být nyní vyfocena proto že je nyní velká jak bílé makové zrnko schované v paždí dvouletých výhonů pod límečkem a není vubec vidět.Na teplejších stanovištích už může medovat , ale takto vyfotit se nedá.
Krušinu olšovou mám také v lese v obrovském množství ,ale u nás ještě ani kvítek.Je vidět jaké máme spoždění a přitom mně to naplnuje radostným očekáváním co asi přídje (myslím tím ten nálet na smrky)
Povšimněte si že na těch fotkách jsou i mravenci a mšice !!!! Prostě je zaděláno na medovicový rok.
Zdeněk, máte prehľad a podľa všetkých popisov je to puklica smreková. Ale ako by ich jedna mater mala...
. Tak či tak, je to dobrá správa. Ďakujem Vám za informácie a teším sa na puklicu poloskrytú. V r. 2009 som našiel puklice na smreku v máji a boli ružové. V júni boli puklice hnedé. Nafotím aj puklice v júni a potom ich porovnám.
Puklice mají přesně svůj vegetační život a pak je naráz konec (je to jak když odkvete květ) a pak už neprodukují a nedá se to nijak vrátit ani prodloužit.Pokud puklici zmáčknete a oběví se světlá tekutá krupičková hmota, tak puklice po dešti bude ještě produkovat medovici. Pokud ta hmota uvnitř začne červenat je definytyvní konec.Ty krupičky jsou vajíčka.Pokud jsou už vajíčka červená a hustá ,puklice odumírá a ztmavne - zhnědne. Z vajíček se vylíhnou malinké larvyčky a rozlezou se i mnoho metrů do okolí .Nevím jestli nejsou schopny i poodlétnout větrem a tam vylézt na strom.Tuto hipotézu jsem někde četl. Na místě zůstane jen tmavá prázdná schránka mateřské puklice.
Tiež ma potešili včely na jedliach ,nejak tej medovici nerozumiem ale som rád že na konci agátu začalo toto .tento rok zatiaľ nepretržite majú z čoho nosiť
Pán Barnát, tie puklice žijú aj na starých stromoch, alebo vyhladavajú mladšie?
Puklice žijí zcela běžně i na vzrostlích starých smrcích. Puklice smrková (velká žije na bujnějších větvích a vyditelných místech.Puklice polozkrytá je spíše trochu schována uvnitř a bývá na tenkých dlouhých větvičkách co visí ze starých smrkových větví a spíše na tenkých větévkách které nehýří životem. Na bujných mladých smrčcích puklice polozkrytá moc nebývá.
Pro Zdenka Barnata,
tak už vím, na co létají naše včely- na tyhle mšice na olši... nevím teda jak, ale dnes mezi sprškama deště tam létaly, jako o život a včera na ni visel roj....
Ty určitě budeš vědět, co to je....
Díky za odpověď. Míla
Tak to ani nevím.Možná se jmenuje mšicovka olšová ,ale hlavně jsem z ní nikdy nemněl snůšku. Vyděl a sledoval jsem jí vícekrát když se přemnožila.Je pod ní vydět i medovice ale je vždy v tom býlým prachu nebo co to je. Už si ani nepamatuju jestli na to včely létaly ale přínos v úlech z toho nebyl.Rozhodně nyní budou mohutně nastupovat jiné zdroje snůšky.Maliní ,puklice a mšice na smrku.
takže zase nic, já už myslela, že vím, na co létají... listy jsou takové lesklé lepkavé...
taky jsem viděla ty mravence na jedné jedli... v létě to tam silně bzučí, ale není nic vidět... takže budu sledovat...