Vcelku zajímavé: Na jednom stanovišti mám dva úly, mezi nima mezera cca 1,5m. Minulý týden jsem je vytáčel. Nejdříve jeden a pak druhý. Chtěl jsem je dát do jedné nádoby a hle? Jeden dal krásně světlý lipový med, druhý tmavý lesní (směs lípa a les, nebudu naivní, že je to čistý les).
Připomnělo mi to "jukebox". Do jednoho vhodíte minci a řeknete lípa, do druhého vhodíte minci a řeknete les. No není to krásné? A to fakt nekecám.
Je treba si uvedomit ze kazda rostlina potrebuje ty svoje spravne podminky pro to aby medovala radne.a ty letos lipa mela..kdyz nebudou podminky ani svazenka nic neda..mam v lese neskutecne Javoru a mam za ty roky odpozorovano ze aby to v medniku poradne bylo znat musi byt 18 a vic stupnu..ne ze by nic nedavaly ale neni to jako pri vyssi teplote ktera letos byla..takze z Javoru mam ze vcelstva od 20 do 45 kg.pak zacla repka...ted budu tocit po treti....
(28.06.2018 8:31)Bronislav Gruna napsal(a): [ -> ]http://www.bombus.it/pdf/fiori_e_api/eur...forage.pdf
O lípách se píše na str. 90. Excelentní medonosné rostliny s medným potenciálem až 1000 kg/ha. Patří tak k vůbec nejvydatnějším zdrojům nektaru. Také o "mátové příchuti" jako typické pro lipové medy se zde píše.
Tady https://www.apidologie.org/articles/apid.../M6017.pdf
uvádí 400 kg/ha (str. 357), což je taky relativně hodně.
Broňo, díky moc! Tohle mi bohatě stačí. To jsou argumenty! Ne JPP a nebo historky starých včelařů. Ještě to nechávám víčkovat, ale troufnu si tvrdit, že to bude lipový - květový med.
No koukni na nadmořský výšky tebe a tady, vypozorované snůškové podmínky podle starých včelařů tu v 780 mnm mohou platit, ale i nemusí, klima zdá se se mění!
To je možné. Zeptám se včel, jestli jsou ochotné vyhnout se silnější snůšce
(28.06.2018 10:43)Kamik napsal(a): [ -> ]. . .
Broňo, díky moc! Tohle mi bohatě stačí. To jsou argumenty! Ne JPP a nebo historky starých včelařů. Ještě to nechávám víčkovat, ale troufnu si tvrdit, že to bude lipový - květový med.
Odhadnout jestli je med květový nebo už medovicový není jednoduché. Odhadovat jen podle barvy nejde, důležitá je elektrická vodivost. A k tomu je potřeba refraktometr, přesné laboratorní váhy a konduktometr. Investice to není závratná, ale pár tisícovek to spolkne.
Nyní jsem už opatrný, jestli dám na etiketu květový nebo medovicový. Každý rok si říkám, že si vybavení pořídím, ale nakonec odolám.
není levnější to poslat do Dolu? Jsou tam nějaké dotované rozbory, tu vodivost tam změří oni. Lípy byly suché, jen květ, teď se zdá, že možná "něco" ještě bude, propad na váze zpomalil.
Asi je, ale při takovém přístupu bych si nepořizoval ani refraktometr.
Refraktometr je praktický a využitelný častěji. Díval jsem se a ten konduktometr není taková pálka.
Taky jím měřím konkrétní vlastnost medu.
Honzo mám to stejné jako ty, už kolikrát jsem to chtěl pořizovat a vždy to ještě o chvili odložim. Poslat do Dolu na rozbor je sice řešení, ale já bych potřeboval změřit každý barel a né jen jeden, protože já nemám ve všech kýblech stejný med. Ale slibuju, že do konce tohodle desetiletí už bude!
Tuhle soupravu jsme pořídili už loni (rovněž jako Ty, po dlouhém odkládání) a musím říci, že je to paráda hned vědět, jak na tom je med s vodivostí. Letos co jsme točili minulý týden tak v lese 63 mS/m a co jsme točili doma (barva, chuť lípa) 57 mS/m. Tak i ta lípa už v sobě měla i medovici, otázka jestli z lípy nebo něčeho jiného. Na lípách jsem medovici neviděl.
Ale i přes to, posíláme do Dolu med k rozboru a to jak květový, tak směs smíšeného a směs medovicového a jednou za rok (květový) na mor. Je to pro nás při prodeji důležité a každý si může přečíst co si kupuje.
Jak ta souprava vyjde cenově? Na webu Dolu to není uvedeno (nebo jsem neviděl).
Na tom konduktometru z Dolu je nepříjemná jedna vlastnost - nemá teplotní kompenzaci, takže se musíte zabývat temperací roztoku na 20 C a tím mohou vznikat zbytečné nepřesnosti a průtahy při měření. Pořídil jsem si tento přístroj, který je za rozumnou cenu, s teplotní kompenzací a celé měření je komfortnější.
https://www.profiplants.cz/produkt/kondu...1-ec-tds-c
Já právě taky koukal na Dol a tam to mají kolem 3000 co si pamatuju a samotnej přístroj se dá koupit do litru, váhu má každej doma a nádobku s obsahem vody taky, takže pro mě by to byla investice do 1000,- takže vlastně nechápu, proč to ještě nemám
já to jdu snad hned objednat.
Diky Milane. Slozity konduktometr stoji 2600,- v Dolu nebo jednoduchy elektronicky 900,- od chovatelu rybicek. Tomu rikam vitr zmen pokroku vyzkumu z vyzkumaku.. Proc to delat levne a jednoduse, kdyz to jde slozite, draze a jeste s dotaci na zmereni vodivosti v akreditovane laboratori.. Nedej boze aby se tyhle levne konduktometry dostaly do rukoum vcelarum, jako refraktometry..
(28.06.2018 15:44)Milan V. napsal(a): [ -> ]Na tom konduktometru z Dolu je nepříjemná jedna vlastnost - nemá teplotní kompenzaci, takže se musíte zabývat temperací roztoku na 20 C a tím mohou vznikat zbytečné nepřesnosti a průtahy při měření. Pořídil jsem si tento přístroj, který je za rozumnou cenu, s teplotní kompenzací a celé měření je komfortnější. https://www.profiplants.cz/produkt/kondu...1-ec-tds-c
Milane díky za tip. Už jsem ho objednal, ten samý typ se dá na netu sehat i za 2500,-, ty rozdíly mezi cenama jednotlivých e-shopů jsou obrovský.
Není za co, dá se tam pořídit i malá váha asi za 170 Kč, která vyhovuje těmto účelům, případně na ebay apod. hledat: "coin scale". Laboratorní sklo se dá koupit celkem běžně a ušetřené peníze jistě poslouží jidne