(18.05.2014 12:07)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]S tímto nemohu souhlasit !! Melecitozu vytváří jeden určitý druh mšice (medovnice ojíněná) dále mám podezření na medovnici velkou a na dubech je také nějaká mšice která vysloveně vytváří(cementovou) melecitozu.Je to dáno zažívacím traktem mšice ,ne mízou stomů.Medvnice jedlová nebo puklice polozkrytá produkují vždy!!!! med s dlouhou dobou krystalizace.Ajedle mohou medovat klidně v řínu a melecitoza to nebude.
Na "starém" webu PSNV stále visí cenný článek Jindřicha Boháče založený na výsledcích O. Haragsima (
Medovice a včely):
http://www.psnv.cz/old_web/clanek-o-vzni...o-medu.htm
+ články M. Počucha v MV 6/2012 a 3/2013
Jiří
(17.05.2014 8:43)Petr L napsal(a): [ -> ]K melecitóze: D. Titěra nám na přednášce říkal hypotézu, že melecitóza vzniká tehdy, když mají rostliny nedostatek vláhy. Míza ve stromech proudí transpiračním proudem v kapilárách rostlinných pletiv díky osmotickému tlaku. Za běžných podmínek stačí jednoduché a dvojcukry, aby toto fungovalo i v případě nedostatku vody, tvoří prý rostlina trojcukry (melecitózu) které pak sají mšice a včelky zkrátka neodolají když není nic jiného v přírodě k dispozici....
Petře, jsem si zcela jist, že loňské jaro nebylo suché.
Na anglické wikipedii je k melicitoze napsáno, že si ji mšice dělají když potřebují vodu - tak spojenám cukrů do cementu vzniknou molekuly vody.
Upozornil na to Ivan.
Mně to sedí - cementoza je když po počádné záivce pčijdou vedra - mízy je dost a mšice potřebují vyrobit vodu.
Cement vyrábí podle Haragsima více druhů mšic, asi je to jejich schopnost když potřebují doplnit vodu.
A na té angl. wikipedii píší že je to atraktant pro mravence - asi je to pro hmyz nějak přínosné, nebo chutné.
Já dával nedávno do medníků ořezané a anebo nezavíčkované plásty s cementem (asi 4 komíny ke stropu v medárně) a kupodivu i když byla snůška z řepky tak M. zmizela z plástů (do ostatní snůšky nebo ji spotřebovaly - považuji za pravděpodobnější) - věnce medu dělaly pod přidanými nástavky. A ty plásty mají prázdné a spravují je.
Tak že to možná asi příští dny vypukne?! Tady nalilo fest.
Hore na Orave sa nič nedá robiť, tak sme sa zbalili a išli pozrieť dole do Nitry svokrovcov. Keď vidím tie kvitnúce agáty a predpoveď počasia, blednem závisťou. Bude to zrejme dobrý agátový rok. Možno by stálo za to, časom, keď sa rozrastie počet včelstiev, popremýšľať o kočovke na agát... Agátový med mám najradšej. Akurát si ho vždy musím kúpiť alebo vymeniť za môj horniacky, lebo hore agátu niet.
(18.05.2014 13:26)Jiří Matl napsal(a): [ -> ]Petře, jsem si zcela jist, že loňské jaro nebylo suché.
Jaro ne, ale melecitoza přece byla v červenci a ten byl loni dost suchý.
Na příčiny melecitózy zkrátka existuje několik, i protichůdných(mokro - sucho) hypotéz, možná také půjde o kombinaci určitých faktorů. Uvidíme letos...
Chlapi jen se ještě zamyslete ,že melecitozu (asponˇ u nás) staří včelaři vubec neznali.Proste 80letý včelař to nikdy nezažil. A mohli být výkyvy počatí jaké chtěli. Pak se rozšířila medovnice ojíněná a od té doby to tady je.Když jsem jako mladý kluk hltal veškerou včelařskou literaturu, Brecko (tak nějak se jmenoval) ve své knize melecitozu popisoval a dokonce už se snažil s ní počítat a bojovat . V rakousku to mněli o 50 let dříve než u nás. V té době to tady u nás nikdo neznal. Prostě je to druhem mšic který se zde zabydlel, né složením mízi.Složení mízy bylo před 200 lety stejné jako dnes a žádná melecitoza u nás nebyla . Byla jen medovice krásně tekutá.Anebo kecám ???
Škoda toho ochladenia ,no i tak stihli doniesť druhýkrát z repky. Fotka je z včerajšieho medobrania. Repka je už zelená ale časť je ešte schopná znášky ,takže uvidíme !
(17.05.2014 8:43)Petr L napsal(a): [ -> ]....a včelky zkrátka neodolají když není nic jiného v přírodě k dispozici....
Nejenomže neodolají, ony jí přímo milují! Pokud je náležitá teplota, nosí to i v mírném dešti jak o život. Chodí si pro to jako narkoman pro dávku.
(18.05.2014 15:21)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Hore na Orave sa nič nedá robiť, tak sme sa zbalili a išli pozrieť dole do Nitry svokrovcov. Keď vidím tie kvitnúce agáty a predpoveď počasia, blednem závisťou. Bude to zrejme dobrý agátový rok. Možno by stálo za to, časom, keď sa rozrastie počet včelstiev, popremýšľať o kočovke na agát... Agátový med mám najradšej. Akurát si ho vždy musím kúpiť alebo vymeniť za môj horniacky, lebo hore agátu niet.
U nás akát je, kvete každý rok jako o život, voní až se točí hlava, je plný včel, ale med jsem z něj za 50 let neviděl. Meduje prý jen v nížinách, nad 300 - 350 m prý ne. Moje včely se dostanou až do výšek těsně nad 300 m a nic.
Já přidám ze stejného soudku.Na jednom stanovišti jsem mněl mnoho let v doletu stovky obrovských jedlí bělokorých. Nikdy jsem tam nemněl ani náznak jedlového medu ,nikdy. To samé jetel bílý plazivý v červenci, jednalo se vždy o mnoho hektarů a včelstva bez problému padají hlady za krásného počasí. V teplých krajích meduje všechno.
(18.05.2014 15:21)Jaroslav Stoklasa napsal(a): [ -> ]Hore na Orave sa nič nedá robiť, tak sme sa zbalili a išli pozrieť dole do Nitry svokrovcov. Keď vidím tie kvitnúce agáty a predpoveď počasia, blednem závisťou. Bude to zrejme dobrý agátový rok. Možno by stálo za to, časom, keď sa rozrastie počet včelstiev, popremýšľať o kočovke na agát... Agátový med mám najradšej. Akurát si ho vždy musím kúpiť alebo vymeniť za môj horniacky, lebo hore agátu niet.
Práve pred zopár hodinami som sa vrátil od jedného stanovišťa(265mn.m),obnovila sa znáška.Nosia ešte z končiacej repky a mám tam i trocha agátu! Prišiel som domov (500mn.m) a tu na váhe znova pokles! Túto jar ešte ani deko v pluse! Niet očom rozmýšľať,prívesný vozík a včely a ja máme radosť. Ako dobre,že som v sobotu previezol ďalšie včelstvá! Toto praktizujem už štvrtý rok a nemám depku a mám med! Vrelo odporúčam!
Letos jsem si všiml, že v okolí Olomouce, Lutína (Haná) začala řepka kvést o týden dřív než na Drahanské vrchovině, kde mám včely a u nás už skončila a na Hané ještě dokvétá. No holt letos mají hanáci tak o 10 dní navíc
V sobotu jsem vytáčel v naději, že bude tenhle týden hezky a snůška. Hezky je ale snůška ani náhodou, denní úbytek na váze je přes 1,5 kg mají hodně otevřeného plodu. čekám na akát , ale toho je tu málo a na lípy....
Teplo a zalito.....v pondělí + 4,8.....včera už jen dopoledne okolo 2 kg přínos a pak už to šlo dolů. Vypadalo to, jako by přestaly lítat....a všechny jen na vodě. Přitom ještě dokvétá řepka a akát je taky pěkně nakvetlej......
Paráda! Kaji mal dnes dobrú náladu,dostali sme bodovú znášku!
Není, fouká. Vše vysychá
Holky jsou jak břitvy.
Moje babička, ročník 1891 říkávala, že od východu ještě nic dobrého nepřišlo. Tím nemyslela Slováky, ale Tatary a Rusy a taky východní vítr, jako zemědělci byli na vláze životně závislí!
I moje maminka lamentovala vždy, když hlásili východní či jihovýchodní vítr. Jsme na počasí snad závislejší, než jiní.
Moje včely byly ještě včera jako beránci, nebodaly, neotravovaly. Ale slídily...
môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti..od pondelka teplo,agáty rozkvitnuté,ale prefukuje ich juhovýchodný vietor a včely si ich vôbec nevšímajú,rovnako ako minulý rok..