to se to vcelari když
nektar sam leze do ulu
.
chose
U nás mají včelsva kolem plodu sucho. Zásob mají dost ale tam kde má být kolem plodu pyl a sladina není nic a včelsva spíše omezují plodování kvuli úplnému nedostatku pylu. Včelsva jsou pěkná ale jsou uplně stejná jako před dvěma mněsíci. Létají jen mladé šedivé včely. Starší včely se už všechny vyztrácely ve větru při 11C°. Volal mi Kolomý jak to u mne vypadá a že on takový katastrofální nedostatek pylu nepamatuje co včelaří. Včelsva mám pěkný jen díky velkým zásobám pyli přez zimu. Nějaké OP žebrák by byl u mne už dávno mrtvý. Ono nyní ani v přírodě pyl u nás není. Byly jen dokvétající devětsily a sasanky. Včelsva nosila jen malinké rousky a málo.
Když jsem to psal já, že ač mi od února včelstva 3x rozjely větší plodování a pak ho zase utnuly a včelstva stagnují, tak ses mi vysmál....jsem rád, že to potká i věhlasné velkovčelaře.
Jinak co se týče toho pylu, tak to je jeden z důvodů proč mě OP moc nenadchl. V našich podmínkách je dní, kdy na jaře donesou pyl strašně málo....v OP ho rychle z plodiště vyberou a pak přestanou plodovat. Stalo se mi to hned první rok při těch pokusech co jsem natáčel, stalo se to i letos. Na jižní moravě, kdy jim tu trochu pylu donesou pomalu každý den, to mají hold lepší.
(03.05.2021 6:39)Zdeněk Barnat napsal(a): [ -> ]U nás mají včelsva kolem plodu sucho. Zásob mají dost ale tam kde má být kolem plodu pyl a sladina není nic a včelsva spíše omezují plodování kvuli úplnému nedostatku pylu. Včelsva jsou pěkná ale jsou uplně stejná jako před dvěma mněsíci. Létají jen mladé šedivé včely. Starší včely se už všechny vyztrácely ve větru při 11C°. Volal mi Kolomý jak to u mne vypadá a že on takový katastrofální nedostatek pylu nepamatuje co včelaří. Včelsva mám pěkný jen díky velkým zásobám pyli přez zimu. Nějaké OP žebrák by byl u mne už dávno mrtvý. Ono nyní ani v přírodě pyl u nás není. Byly jen dokvétající devětsily a sasanky. Včelsva nosila jen malinké rousky a málo.
Čekal sem ve vlákně snůška, že nám napíšeš jak ti to přibejva v medniku jako u OP, brečet musíš ve vláknu co se děje v ule těch!
Váha +4 kg - znáška z vrb. Trnky, púpava a ovocné stromy sú pred rozkvitnutím, predpoved počasia dobrá. Môžem nasadiť NN medníky. Na 7 úľoch som už mal krmitka, kde som dotlačil po 5 kg. Tie dám dole a tiež nasadím medníky. Ak vydrží počasie, tak jarná znáška bude dobrá. Problém bude rojenie, čo je s jarou znáškou spojené = preletáky a odložence.
Problém by sa vyriešil keby ste dali do cesta odtučnenú sóju, pri nedostatku peľu a jeho apsencii by to pomohlo v roozplodovaniu včelstiev, hlavne vysokej n. v. Ja som to používal hlavne koncom januára a keď som to dal v decembri tak to bolo aj poznať ale je tam podmienka aby boli prelety včiel. U mna nie je problém lebo keď dám dolu krmitko tak podeň je min 10 mm fuga k rámikom. Za túto fugu môžem nasadiť cesto a keď je znáška tak zo včiel chŕly von odparená voda pri sušení čo po skončení znášky na tretí deň môžem točiť lebo akýkoľvek med má pod 17% vody a preto si aj môžem počas znášky brať medové plásty aby som nemal strach že to začne kvasiť. Jediine vtedy vytočím nezrelí med keď začala znáška nektáru z Agátu lebo Agátový med je cennejší než kvetový.
Dnes už je slnko a teplota stúpa a stačí už len hodina teploty aby začalo medovať, pevné včely čo hodina to 1 kg prínosu čo je normálny jav. Preto kto má pevná včely z jary má aj prvého medu, slabé budú len oberkovať čisto aby sa zmohli bez kvanta nového medu....
richard1 Jestli souhlasíš tak příští rok uděláme pokus. já k tobě dovezu 4 moje včelsva + medníky a budem skoušet . Já se nudím tak by mne bavil takovej pokus. Vyřídím papíry a dovezu je. souhlasíš ?
(03.05.2021 6:53)Louky napsal(a): [ -> ]Jinak co se týče toho pylu, tak to je jeden z důvodů proč mě OP moc nenadchl. V našich podmínkách je dní, kdy na jaře donesou pyl strašně málo....v OP ho rychle z plodiště vyberou a pak přestanou plodovat. Stalo se mi to hned první rok při těch pokusech co jsem natáčel, stalo se to i letos. Na jižní moravě, kdy jim tu trochu pylu donesou pomalu každý den, to mají hold lepší.
Jak to ten Sedláček dělá, že má pylu dost i na stanovištích v 650 metrech? Asi nějak jinak než ty
Myslim, ze letosni zima/jaro ukazalo, ze stesti preje pripravenym. Nemam Zdenkovy vcelstva, ale na drtivou vetsinu si nestezuju. Tech zasob pri krmeni cca 30kg na zimu mi totiz letos moc nezustalo, bavim se o par ramcich 39x24 na vcelstvo plus nekde jeste trochu v podhozenych NN jako krmna komora. Uz kvetou tresne, takze to jde pomalu zase nahoru a bez zjevne prestavky v kladeni. Co se delo v sobotu, jsem dlouho nevidel - vcely s pylem (a zjevne i s nektarem) pristavaly jak dopravni jumbojet pred cesno a zbytek dosly pesky. Nedele do obeda prselo, ale po obede sesluncem a vetrem do 10 stupnu, spis je zajimala voda jsem koukal...
Chose
Jasný, ale už je privezeš letos v červenci aby to bylo objektivní na 100 %
@Richard a Zdenek :
Tak na vysledky se tesim
(03.05.2021 6:53)Louky napsal(a): [ -> ]...co se týče toho pylu, tak to je jeden z důvodů proč mě OP moc nenadchl. V našich podmínkách je dní, kdy na jaře donesou pyl strašně málo....v OP ho rychle z plodiště vyberou a pak přestanou plodovat....
Včely pyl nepřenáší a literatura uvádí, že vhodné je, když mají kojičky zejména při jarním startu pyl do 7cm od místa, kde mají krmit. U OP pyl musí žvýkat někde v medníku...
(03.05.2021 6:53)Louky napsal(a): [ -> ]Jinak co se týče toho pylu, tak to je jeden z důvodů proč mě OP moc nenadchl. V našich podmínkách je dní, kdy na jaře donesou pyl strašně málo....v OP ho rychle z plodiště vyberou a pak přestanou plodovat. Stalo se mi to hned první rok při těch pokusech co jsem natáčel, stalo se to i letos. Na jižní moravě, kdy jim tu trochu pylu donesou pomalu každý den, to mají hold lepší.
A není to náhodou hustotou zavčelení ? Podívej kolik máš u tebe včelstev na km2....60 včelstev. Já mám včelstva na dvou stanovištích a co se týče pylu a plodování je na tom lépe stanoviště v 820 m.n.m.....tam jsou 4 včelstva na km2. Stanoviště co mám v 450 m.nm je na tom s obojím hůře......ale je tam 25 včelstev na km2.
(03.05.2021 9:35)Kamik napsal(a): [ -> ]Včely pyl nepřenáší a literatura uvádí, že vhodné je, když mají kojičky zejména při jarním startu pyl do 7cm od místa, kde mají krmit. U OP pyl musí žvýkat někde v medníku...
V medníku včel, který nahrazuje věnce a je někde 2 cm od hnízda? Proč má být 7 cm od místa, kde budou krmit? To mi vůbec nedává smysl. Pylem přece nekrmí. Krmí kašičkou. Navíc na jaře krmí z tukového tělíska.
Včela pyl normálně sní. Stráví ho. A pak se mladuškám v hltanových žlázách vyváří kašička. Aby se mohla vytvářet, tak musí mít bílkoviny (a další látky) z pylu, nebo z tukového tělíska.
Proč by měl pyl být do sedmi centimetrů? to jako mladuška dál neujde? Vůbec to nedává smysl. maximálně úplně na jaře, kdy jsou včely stažené do chumáče. Ale i v tom případě použití tukové tělísko. Loňský pyl poměrně ve větším množství vyhazují. najdeš ho na podložce.
To o těch 7 centimetrech, to bude zase nějaký včelařský hoax.
Milane, jediný prokazatelný hoax jsou zatím ty barevné studie, o kterých píšeš. Zkus to napravit.
Nebudu pohrdat informací od vzdělaných lidí jen proto, že tobě to nedává smysl. Nejsi sám, kdo vzdělávací literatuře nevěří a když se rozhlédnu kolem, nedivím se. Dnes má každý druhý mouder na rozdávání, tak proč se nechat poučovat "rádoby odborníky".
V "obyčejném" 4NN plodišti mají půl nástavku pylu nad plodem, pod plodem, zleva zprava pylové desky a mnohdy i pylové desky v jedné z pozic 5-7. Proč to, proboha, včely tak blbě dělají? Asi neslyšely o OP. OP není jejich mantra.
Jinak tuhle informaci dohledáš v materiálech, které jsem ti poslal v SZ. Asi to bylo moc textu, promiň.
Cituji:"Pokud na jaře i v podletí zjistíme prohlídkou nulové nebo nepatrné zásoby plástového pylu, vkládáme pylové plásty do
míst v blízkosti plodu. Taber a Doull už před více než čtyřiceti lety prokázali, že kojičky konzumují především pyl nacházející se do 70 mm od jimi krmeného otevřeného plodu (Doull, 1974; Taber,
1973)"
Zdroj: Správná praxe a kvalita krmení včel pro úspěšné přezimování - autor VÚVč
Proč ty se vlastně chceš v DOLe ptát na přenášení zavíčkovaného cukru do medníku, když tvrdíš, že vypouští hoaxy?
Ale já jsme sem nedával žádné studie. Poslal jsem historickou reportáž z webu BBC o tom, že když za války byl cukr na příděl a autority do něj přidaly zelené barvivo, aby cukr neskončil na černém trhu, tak to udělaly jenom jednou. Protože "včely začaly produkovat zelený med".
Vážně mi chceš tvrdit, že BBC zveřejňuje ve své sekci historie hoaxy? Ale no tak.
A ještě jednou. Hodláš zpochybnit, že včely pyl konzumují a následně krmí z hltanových žláz mateří kašičkou? Hodláš zpochybnit, že na jaře krmičky využívají tukové tělísko? Hodláš zpochybnit co vlastně?
Copak skutečnost, že včely nejdřív vyberou pyl co mají blízko znamená, že nevyberou ten co mají dál? To je přece hloupost. Tvrzení, že včely vyberou nejdřív to, co mají nejblíže je naprosto logická a nikdo to nezpochybňuje.
Ale ty jsi si z toho vyrobil tvrzení že "pyl má být do sedmi centimentrů". Což je nebetyčná hloupost.
já souhlasím s tím, že nejdřív vyberou to, co mají do těch sedmi centimetrů od plodu. už jenom kvůli tomu, aby udělaly místo matce proboha. Ale to naprosto neznamená, že se nepůjdou najíst i kousek dál. Kdokoliv, kdo má OP by podle tebe musel být zákonitě bez včel. Protože má prakticky vždy pyl dále než 7 centimetrů od plodu.
Pro příště číst s porozuměním prosím. Ty si něco přečteš a nezřídka to pochopíš zcela zle.
Ne ze bych se chtěl plést do vašeho přetahování,ale ted diky snůšce máš Milane jedinecnou moznost si sám ověřit zda je neco pravdy na tom ze blizkost pylu je rozhodující v urcitem období.
Jak se oteply vem jeden plnej plast pylu a dej ho do plodiště at ho včely zavickuji s medem a ten pak začátkem Března (dle počasí) dej primo do chomáče včel a pak dej vědět co na to včely.Je to sice dost práce,ja sam na to ted uz čas nemám,ale sam zjistis ze krmeni plodu z tělíska,pylu nekde v medníku,dodavani placek pylového těsta, tahání pylu někde z medníku je jen sporo režim.Pylova deska nebude ani vybrana ale plod bude na obe strany.ten rozdil v ploše plodu je vic než velký.
To ze ty nevěříš že stačí u vcel rozdil 7 mm je stejne neuveritelne jako kdyz přesuneš vcely o 50 metrů a vynos je diametrálně jiný.A casto k tomu stačí i jen otocit cesno na jinou svetovou stranu.
Ale chápu ze kdo to nevyzkouší verit tomu nebude,ale zkus nejdriv dát vcelamPD primo do chumáče a pak to sám poznáš....
(03.05.2021 8:16)Milan König napsal(a): [ -> ] (03.05.2021 6:53)Louky napsal(a): [ -> ]Jinak co se týče toho pylu, tak to je jeden z důvodů proč mě OP moc nenadchl. V našich podmínkách je dní, kdy na jaře donesou pyl strašně málo....v OP ho rychle z plodiště vyberou a pak přestanou plodovat. Stalo se mi to hned první rok při těch pokusech co jsem natáčel, stalo se to i letos. Na jižní moravě, kdy jim tu trochu pylu donesou pomalu každý den, to mají hold lepší.
Jak to ten Sedláček dělá, že má pylu dost i na stanovištích v 650 metrech? Asi nějak jinak než ty
650 m.n.n. někde třeba kolem Olomouce je rekreačka a blahobyt. Celá ta oblast tam dole je teplá i když se tam vyskytují kopce.
(03.05.2021 9:45)JirkaJenda napsal(a): [ -> ] (03.05.2021 6:53)Louky napsal(a): [ -> ]Jinak co se týče toho pylu, tak to je jeden z důvodů proč mě OP moc nenadchl. V našich podmínkách je dní, kdy na jaře donesou pyl strašně málo....v OP ho rychle z plodiště vyberou a pak přestanou plodovat. Stalo se mi to hned první rok při těch pokusech co jsem natáčel, stalo se to i letos. Na jižní moravě, kdy jim tu trochu pylu donesou pomalu každý den, to mají hold lepší.
A není to náhodou hustotou zavčelení ? Podívej kolik máš u tebe včelstev na km2....60 včelstev. Já mám včelstva na dvou stanovištích a co se týče pylu a plodování je na tom lépe stanoviště v 820 m.n.m.....tam jsou 4 včelstva na km2. Stanoviště co mám v 450 m.nm je na tom s obojím hůře......ale je tam 25 včelstev na km2.
Jiné roky s pylem problém není . Letos je to zimou. Kolomý mi říkal že celý den kontroloval včelsva a za celý den neuviděl ve včelsvech jedinou buňku pylu. To já jssem na tom o trošku líp díky velkým zimním zásobám pylu které včelsva podržely..Kolomý to má na velmi mnoha stanovištích a všude je to stejné.
(03.05.2021 8:25)richard1 napsal(a): [ -> ]Jasný, ale už je privezeš letos v červenci aby to bylo objektivní na 100 %
Apsolutně souhlasím a přivezu. Krmím 32kg na což předem upozorňuji.
No já ti je krmit nebudu tak si krm kolik chceš, v OP jsem skromnější.
Milane, mluvil si o německé studii s modrým barvivem. Nelze najít? Slovenská studie, o které tady jiní mluvili před časem taky nelze najít. Studie s červeným barvivem taky nic. Tak právě takhle si představuju HOAX.
Opakuji, článek z BBC nezpochybňuji, doslova se tam hovoří o tom, že včelaři nafasovali cukr, který se následně objevil v medu. Ani čárka o tom, co s tím cukrem dělali. Být u toho Sedláček se svým cukerným medníkem, asi bych si tipnul, kde je problém. Ten článek je jak zlomená berle, o kterou se nemůžeš opřít. Studie vypadá jinak.
"ty jsi si z toho vyrobil tvrzení že "pyl má být do sedmi centimentrů". Což je nebetyčná hloupost." Ano, hloupě si to pochopil, protože ti to od začátku nedává smysl. Já nic takového nepsal.
Jestli chceš trolit, prosím, já tě krmit nebudu.